Jump to content



Μπορω να ριξω το TDP του 3900Χ σε επιπεδα 3700Χ


therock

Recommended Posts

23 minutes ago, GoMaR said:

Εγώ σχολίασα αυτό που είπες. Δε ξέρω τι θέλει να κάνει ο τοπι σταρτερ. Πάντως μικρή απώλεια που λες δεν ισχύει.

Ρε συ Gomar το eco mode δεν είναι για να τρέχεις cinebench, αλλά για εξοικονόμηση ενέργειας όταν δεν έχεις ανάγκη όλη την ισχύ του επεξεργαστή ή για σενάρια όπως του topic starter. 33% μείωση επιδόσεων για 44% μείωση κατανάλωσης είναι εξαιρετική επίδοση . Ακόμα και το performance/watt βελτιώνει!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει η πληροφορία δεν είναι αδιάφορη για ένα τμήμα αγοραστών. Το γιατί να αγοράσω κάτι χωρίς να χρειάζομαι τις επιδόσεις του αντί να προτιμήσω κάτι μικρότερο είναι λίγο περίεργο, πάντως συμβαίνει σε πολλούς από εμάς. Είναι σαφές κι αυτό που γράφει ο Gomar, όποιος τον αγοράζει για τις ταχύτερες επιδόσεις μάλλον δεν έχει λόγο να ασχοληθεί με eco performance mode.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Αν ισχύει η πληροφορία δεν είναι αδιάφορη για ένα τμήμα αγοραστών

Ισχύει. Είναι μέρος της επίσημης ανακοίνωσης του 3950Χ και των TR που έγινε χθες από AMD.

 

1 hour ago, salde said:

Είναι σαφές κι αυτό που γράφει ο Gomar, όποιος τον αγοράζει για τις ταχύτερες επιδόσεις μάλλον δεν έχει λόγο να ασχοληθεί με eco performance mode.

Ο TS θέλει να τον χρησιμοποιήσει στα 65W και μεταγενέστερα να απελευθερώσει όλη την ισχύ σε αναβάθμιση. Επίσης σε περιπτώσεις χρήσης π.χ. rendering και office use μπορεί κάποιος να ρίχνει το TDP όταν τον χρησιμοποιεί για office productivity και να αφήνει τα... άλογα ελεύθερα όταν κάνει rendering.... Λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2019 at 11:05 ΠΜ, το μέλος therock έγραψε:
Ryzen 7 3700X 8/16 3.5GHz 4.4GHz 65w
Ryzen 9 3800X 8/16 3.6GHz 4.5GHz 105w
Ryzen 9 3900X 12/24 3.8GHz 4.6GHz 105w

 

Απλα για να καταλαβω πως εχει τι θεμα, Αν παρω εναν 3900X απενεργοποιησω τους 4 πυρηνες και ριξω το κλοκ στα 3,5 για να προσωμοιαζει απολυτα τον 3700X θα πεσει το TDP στα 65W?

 

Θελω να αναβαθμισω απο 1600X που χω τωρα σε εναν της νεοτερης γενιας χωρις σε πρωτη φαση να αλλαξω τη μητρικη μου μιας και τους υποστηριζει (απο το compatibility support της εταιριας). Επειδη θελω να κανω σταδιακα τις αγορες και θελω πρωτα να παρω επεξεργαστη και υστερα νεοτερη μητρικη, και επειδη δε θελω να παρω 3700X και να τον πουλησω με χασουρα στο μελλον και να παρω τοτε 3900X για αυτο κανω αυτη την ηλιθια ερωτηση

 

Ποιά είναι η μητρική που έχεις ?

Είναι το μόνο που δεν αναφέρεις πουθενά .........

 

Δες εδώ τις μητρικές που μπορούν να αντέξουν τον 3900Χ και τι διορθώσεις χρειάζονται στην μητρική για να δεχτεί έναν 3900Χ παίζοντάς τον στα όρια.

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

 

Τέλος να σου πω το εξής.

Η AMD ανακοινώνει την πιστοποίηση που πρέπει να έχει μια ψύκτρα για να μπορεί να ψύξει τον επεξεργαστή σταν TDP.  Και αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος γιατί μπορεί το chip να καταναλώνει ελάχιστα αλλά λόγω μεγέθους να δυσκολεύεται να απάγει θερμότητα, οπότε να απαιτείται μεγαλύτερο cooler .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

εγω σε ολα οσα γραφτηκαν καταλαβα πως το μονο προβληματικο στην ιστορια ειναι η λαθος επιλογη mini ITX κουτιου για home theater για gaming pc!

Οι ψυκτρες, τα eco mode και ολα τα συναφη ειναι μουσοβεζικες λυσεις, αφου ακομα και στο νερο να βαλει τον επεξεργαστη παλι εκει μεσα θα χει τις θερμοκρασιες απ τη gpu που ειναι πολυ μεγαλυτερες και με το συνηθες airflow που μπορει να επιτευχθει σε τετοια κουτια ειναι βεβαιο πως η μιση θερμοκρασια θα διαχεεται μεσα στο κουτι.

Το να παρει 3700Χ που υπωθηκε δεν αλλαζει το θεμα οτι το κουτι δεν κανει ουτε για τετοιους επεξεργαστες, ουτε για gaming καρτες γραφικων 

 

btw δεν ειμαι κατα της χρησης home theater κουτιων για gaming (δες υπογραφη το δευτερο σαλονατο, και παιζω αρκετα και σε αυτο) αλλα παλι με το καταλληλο κουτι (ναι υπαρχουν και τετοια full ATX πχ το Silverstone Grandia GD08 το οποιο θα ειχα παρει αν δε μου καθοταν το lian li ευκαιρια απο μελος του φορουμ) κι φυσικα με την καταλληλη ψυξη και ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στο cable management ωστε να υπαρχει ο μεγιστος δυνατος χωρος.

 

Αν κρατησεις το συγκεκριμενο κουτι με τι καρτα γραφικων σκεφτεσαι να συνδυασεις το συγκεκριμενο επεξεργαστη?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ενα Mini-itx δε θα χει ποτε τα αποτελεσματα ενος full case που μπορει να αναπνεει πολυ καλυτερα, αλλα πολυ πλεον στηνουν τετοια PC για Gaming, ειδα πολλα βιντεο πριν το επιχειρησω. Και δεν ειναι μονο για εμφανιση και να μη σου πιανει χωρο, αλλα πιο πολυ για φορητοτητα. Αν θελω το βαζω σε backpack και το κουβαλαω σε μηχανακι. Αντε τωρα να χεις ενα full size να το πακεταρεις και να θες αμαξια και μεταφορικες. Αυτο το παντρευεσαι και το μεταφερεις μονο αν αλλαξεις τοπο διαμονης.

 

Τεσπα στο θεμα μας.

 

AB350 Gaming-ITX/ac εχω και ηεξρα απλα απο τη σελιδα του κατασκευαστη οτι τους υποστηριζει. Τωρα συμφωνα με το παραπανω λινκ.

 

[OC] [OC] [OC] [OC]
3950X 3900X 3800X/3700X 3600X/3600

 

AB350 Gaming-ITX/ac mITX ? ** 3   2x FDPC5030SG Dual N-FET                                  

 

 

Το σκεπτικο μου ειναι πως οταν στηνεις ενα μηχανακι, κατελαχιστον θελω να βγαζω 5ετια πριν την αναβαθμιση. Το στησα το 17, οποτε σε 2-3 χρονια θα κοιταξω να παρω μεταχειρισμενο επξεργαστη τηε τελευταιας γενιας. Εφοσον πλεον υπαρχει το eco mode γιατι να μη παρω το 3950 και ας υπολειτουργει ωστε οταν σε δευτερο χρονο αλλαξω και τη μητρικη να μη πρεπει να αναβαθμισω επεξεργαστη. Και οταν παρω νεα μητρικη να υποστηριζει παλι της επομενες γενιες zen που θα βγουν, ωστα να εχω εναν προθαλαμο αλλαγης.

 

Θεωρητικο ειναι το υφος της αναζητησης. Σε 2-3 χρονια μπορει να εχουν αλλαξει πολλα και τσαμπα να το παιδευω. Απλα εβλεπα κατι βιντεακια που πειραζαν κατι τιμες στο ryzen controller και απλα ηθελα να ρωτησω. Εκεινα ηταν ποιο πολυ για Mobile ryzen se laptop αλλα και μενα η θηκη μου ειναι εξισου στενη. Τωρα το eco mode απλοποιει πολλα στη θεωρητικη αυτη αναζητηση

Link to comment
Share on other sites

Το Eco mode υπάρχει ήδη ως ρύθμιση μέσα από το bios. Η πρόσφατη ανακοίνωση είναι ότι θα μπορείς να το ελέγχεις και από το Ryzen Master.

 

Αλλά ούτως ή άλλως και να μην υπάρχει μπορείς να κάνεις undervolting, να απενεργοποιήσεις πυρήνες κ να μειωσεις την ταχύτητα τους απλά τώρα θα τα κάνεις μέσα από 1 κλικ στα windows.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Προφανως και ενα Mini-itx δε θα χει ποτε τα αποτελεσματα ενος full case που μπορει να αναπνεει πολυ καλυτερα, αλλα πολυ πλεον στηνουν τετοια PC για Gaming, ειδα πολλα βιντεο πριν το επιχειρησω. Και δεν ειναι μονο για εμφανιση και να μη σου πιανει χωρο, αλλα πιο πολυ για φορητοτητα. Αν θελω το βαζω σε backpack και το κουβαλαω σε μηχανακι. 

 

 

με τι καρτες γραφικων τα στηνετε αυτα?

 

Κι εγω ειδα πολλα βιντεο σχετικα με το πως να φτιαξεις htpc / gaming pc, αφου ουσιαστικα στο htpc μου μετεφερα σχεδον ολα τα μερη του προηγουμενου μου μηχανηματος.

Απ ολα οσα ειδα το μικροτερο που ειδα οτι αξιζε ηταν το silverstone grandia GD08 με μια καλη AIO, ενω ολα τα μικροτερα ηταν συμβιβασμοι. Τελικα σταθηκα πολυ κωλοφαρδος που μελος εβαλε τοτε που ψαχνομουν το lian li που ειναι ακομα καλυτερο σε αγγελια

Αν το θεμα ειναι που και που να το κουβαλας υπαρχουν καποια πολυ μεγαλα backpack που ενα τετοιο κουτι χωραει.

Αν τωρα το ζητημα σου ειναι να το μεταφερεις συνεχεια τοτε μηπως θα σου ελυνε περισσοτερο τα χερια ενα laptop?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, therock said:

 Εφοσον πλεον υπαρχει το eco mode γιατι να μη παρω το 3950 και ας υπολειτουργει ωστε οταν σε δευτερο χρονο αλλαξω και τη μητρικη να μη πρεπει να αναβαθμισω επεξεργαστη. Και οταν παρω νεα μητρικη να υποστηριζει παλι της επομενες γενιες zen που θα βγουν, ωστα να εχω εναν προθαλαμο αλλαγης.

 

Δεν ξέρω τι έχεις διαβάσει αλλά είναι πολύ πιθανό ο 3950Χ να είναι ο τελευταίος ΑΜ4 επεξεργαστής καθώς είναι αρκετά πιθανό να αλλάξει το socket για την επόμενη γενιά.

Μην βασίσεις τις επιλογές σου σε ανεπιβεβαίωτες φήμες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Δεν ξέρω τι έχεις διαβάσει αλλά είναι πολύ πιθανό ο 3950Χ να είναι ο τελευταίος ΑΜ4 επεξεργαστής καθώς είναι αρκετά πιθανό να αλλάξει το socket για την επόμενη γενιά.
Μην βασίσεις τις επιλογές σου σε ανεπιβεβαίωτες φήμες.
Δε θα ειναι backwards compatible οπως οι zen υποστηριζουν X4?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 
 
με τι καρτες γραφικων τα στηνετε αυτα?
 
Κι εγω ειδα πολλα βιντεο σχετικα με το πως να φτιαξεις htpc / gaming pc, αφου ουσιαστικα στο htpc μου μετεφερα σχεδον ολα τα μερη του προηγουμενου μου μηχανηματος.
Απ ολα οσα ειδα το μικροτερο που ειδα οτι αξιζε ηταν το silverstone grandia GD08 με μια καλη AIO, ενω ολα τα μικροτερα ηταν συμβιβασμοι. Τελικα σταθηκα πολυ κωλοφαρδος που μελος εβαλε τοτε που ψαχνομουν το lian li που ειναι ακομα καλυτερο σε αγγελια
Αν το θεμα ειναι που και που να το κουβαλας υπαρχουν καποια πολυ μεγαλα backpack που ενα τετοιο κουτι χωραει.
Αν τωρα το ζητημα σου ειναι να το μεταφερεις συνεχεια τοτε μηπως θα σου ελυνε περισσοτερο τα χερια ενα laptop?
Οτι θες βαζεις. Εγω εχω 1080ti και πολλοι βαζει ακομα και 2080.

Το λαπτοπ ειναι κατι χειροτερο για κατι τετοιο. Την εχω πατησει στο παρελθον. Πληρωνεις για κατι 3 φορες την αξια του και για ενα σταθερο 1000-1200 δινεις 3000-3500 που δε παιζουν και δε θα δινα ποτε σε προιον τεχνολογιας και παιρνεις κστι premium που δε αναβαθμιζεται περα απο σκληρο δισκο και χανει αμεσως την αξια του. Επιπροσιετως ειναι μπουγιο αν δεις το high wnd gaming laptoo. Κανουν τρελλο θορυβο ζεσταινονται φουλ και το τροφοδοτικο τους ειναι τουβλο κυριολεκτικα σε μεγεθος. Στην καλυτερη να παρεις ενα external gpu dock που και αυρο κοστιζει μισο χιλιαρικο δινει αλλο τοσο εξτρα ογκο και τρωει και το bottleneck της thunderbolt στο 4x και με το οποιο αμφιλεγομενο support. Και στην τελικη ολο αυτο το σεταπ φορητο δε το λες πλεον

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Το Eco mode υπάρχει ήδη ως ρύθμιση μέσα από το bios. Η πρόσφατη ανακοίνωση είναι ότι θα μπορείς να το ελέγχεις και από το Ryzen Master.
 
Αλλά ούτως ή άλλως και να μην υπάρχει μπορείς να κάνεις undervolting, να απενεργοποιήσεις πυρήνες κ να μειωσεις την ταχύτητα τους απλά τώρα θα τα κάνεις μέσα από 1 κλικ στα windows.
 
Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
 
 
 
Α οκ. Ε τοτε τη αλλαξε, οτι ειναι one button solution τυπου profile? Αλλωστε αυτο ρωταγα και γω οταν ανοιξα το τοπικ. Αν απενεργοποιοντας πυρηνες και ριχνοντας συχνοτητες πετυχαινεις ιδιο TDP στη πραξη

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.