Jump to content


Χριστουγεννιάτικο pc (~3k)


Recommended Posts

Ετοιμάζομαι μετά από χρόνια απούσιας από τον χώρο, να ξαναστήσω gaming pc. Παραθέτω τωρινούς υπολογίσμούς, Intel vs AMD. Πιστεύω ότι τα Χριστούγεννα θα βγούνε κάποιες προσφορές, άλλα δεν περιμένω τεράστιες αποκλίσεις.

 

Βασικά δεν τίθεται θέμα για Intel vs AMD, έχω καταλήξει στο AMD. Απλά έκανα την αντιπαραβολή, γιατί ακούγονται πολλά και ήθελα ιδίοις όμμασι να δω την διαφορά, που στη δική μου περίπτωση ενός high-end (όχι enthusiast) pc -imho- είναι ~400 φράγκα. Και με την ViewSonic η ψαλίδα ανοίγει περισσότερο στα ~500. Το σκεπτικό μου να πάω σε AMD βασίζεται στο ότι καμία κάρτα δεν μπορεί να οδηγήσει 144 fps τώρα (ακόμη και η Ti), και 400 φράγκα για ~15 fps παραπάνω δεν δικαιολογείται (μπορώ να κατεβάσω κάποια ulta settings στην τελική).

 

Επομένως θα ήθελα μία κριτική ματιά και την γνώμη σας για το AMD build! :D

 

Κάποιες σημειώσεις:

  • Ο μόνος ουσιαστικά άγνωστος Χ προς το παρόν είναι η οθόνη. Οι τρεις υπόψηφιες είναι η LG 27GL850 27, ViewSonic VX2758-2KP-MHD και ASUS VG27AQ. Αναμένω έγκυρα reviews για την ViewSonic, η LG λένε ότι είναι "ΟΚ",  για την Asus δεν γνωρίζω. Όλες πάντως έχουν Freesync και είναι IPS, 144 Hz, 1440p. Ανοιχτός σε άλλες προτάσεις που πληρούν τουλάχιστον αυτά τα 3 κριτήρια!
  • Ο 3800Χ είναι κατά κανόνα 50 φράγκα πιο ακριβός από τον 3700Χ, εκτός κάποιων περιστασιακών προσφορών που τον βγάζουν στην ίδια τιμή. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, προφάνως θα μπει αυτός.
  • Για κάποιο λόγο οι tray είναι πιο ακριβοί από τους boxed...
  • Η Nitro+ είναι επίσης κατά κανόνα 50 φράγκα πιο ακρίβη από την GBT. Οπότε θα ξανατσεκάρω όταν είναι να γίνει η αγορά τα Χριστούγεννα.

 

pc2019.thumb.jpg.bdcfe59225ecf11166054ddf2ce17219.jpg

 


 

PS: @Petrossortep αν θυμάσαι είχα κάνει ένα παλιότερο post πριν 3 χρόνια, άλλα τελικά real life happened και δεν προχώρησε το project :pc: . Τώρα όμως το budget είναι ήδη allocated. Ωστόσο το feedback για το sound-quality το έχω κρατήσει από τότε, εξ ου και τα DT990 :T:! Τώρα έβαλα και την G6 που έχω ακούσει καλά λόγια για starter's amd/dac.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικά καλησπέρα,


για τις gpu αν δεν θυμάμαι λάθος τυπικά οι sapphire ήταν καλύτερες επιλογές σε amd

για το 3700/800 όπως το έγραψες, αν δεν είναι στην ίδια τιμή τσάμπα φράγκα ο 3800
γενικά φαίνεται λογικό build (κάποιος hdd λείπει αν έχεις media αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα)

αν σκοπεύεις να το κρατήσεις χρόνια (και να αλλάξεις μόνο gpu) τότε ίσως πήγαινα εδώ σε μνήμες (αρκεί να συμφωνέι και το qvl ή/και το προσωπικό σου γούστο σε θέματα design)


απλά μια απορία
βρίσκεσαι ελλάδα?
γιατί μερικές τιμές είναι κάπως off (πχ η noctua μου χτύπησε στο μάτι όταν έχει ~60), εκτός εαν έχεις budget 110 για cooler και κοιτάς και hydro coolers.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Athanasios2104 said:

ήθελα ιδίοις όμμασι να δω την διαφορά, που στη δική μου περίπτωση ενός high-end (όχι enthusiast) pc -imho- είναι ~400 φράγκα

αυτό δεν είναι  διαφορά intel vs AMD. 60-70€ είναι η διαφορά, το υπόλοιπο προέρχεται από διαφορετικές επιλογές σε κάρτα γραφικών και οθόνη οι οποίες είναι άσχετες από πλατφόρμα, αν επιλέξει κάποιος την 5700xt  μπορεί κάλλιστα να την βάλει και σε σύστημα intel.

Κατά τα λοιπά θα έβαζα ψύκτρα με 15-14 ανεμιστήρα όχι 12.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Μέχρι τα Χριστούγεννα ενδέχεται να έχει βγει η 10η γενιά Intel με πολλές αλλαγές τόσο στους πυρήνες όσο και στα ρολόγια και στις τιμές

2) Θεωρώ ότι επιλέγεις πολλά υποσυστήματα με τσιμπημένες τιμές, ενώ θα μπορούσες να κόψεις χωρίς παραχωρήσεις και να πας σε 9900KS που αναμένεται ή σε καλύτερη κάρτα γραφικών (π.χ. 110€ για cooler και 100€ για fans, wtf??? ή για SSD δες τον Adata XPG 8200 1TB). Γιατί όχι ένας 3600Χ με μια οικονομική Β450 και μια 2080Ti αν κόψεις από τα υπόλοιπα; Gaming pc θες να φτιάξεις για να παίζεις 1440p, ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις τα ρέστα στην GPU.

3) Επίσης ίσως δούμε και Ryzen 3750X που λένε ότι θα βγει για να "χτυπηθεί" με τον 9900KS (πώς δεν ξέρω, εφόσον υπάρχει και ο 3800Χ και το model number είναι μικρότερο, αλλά σου λέω τις φήμες)

4) Δεν προχωράω σε περαιτέρω ανάλυση καθώς τον Νοέμβρη πιθανόν να ανατραπούν αρκετά τα δεδομένα, οπότε αν δεν έχεις αγοράσει μέχρι τότε, τα ξαναλέμε

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, επειδή δεν κρατιέμαι.

(Από την υλοποίηση με τον 3700Χ)

 

Με έναν ryzen 3600 έχεις κέρδος 190€

Με μια Β450 έχεις κέρδος 100€

Με μνήμες 3200 έχεις κέρδος 110€

Με ένα 650άρι gold τροφοδοτικό έχεις κέρδος 110€

Με μια arctic freezer έχεις κέρδος 70€

Don't get me started on the fans.

 

Με όλα αυτά παίρνεις 2080 super , έχεις ΑΝΩΤΕΡΕΣ gaming επιδόσεις και σου μένουν και ρέστα!!!! (Και καλύτερο productivity και upgrade path σε σχέση με τον i7 9700k)

 

Buy smart!

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, icy20 said:

Τι ειναι αυτη η μαρκα καλη? Γιατι η τιμη ειναι ΧΩΜΑ οχι απλα χαμηλα...

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/addlink-s70-1tb-nvme-m-2-ssd-review,1.html

 

Super VFM φαίνεται και εξαιρετικές επιδόσεις.

 

edit: XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA πάρε τιμή Ελλάδας ~250€ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

https://www.skroutz.gr/s/17084289/Addlink-S70-1-0TB.html

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, icy20 said:

Τι ειναι αυτη η μαρκα καλη? Γιατι η τιμη ειναι ΧΩΜΑ οχι απλα χαμηλα...

 

139€ με μεταφορικά για Ελλάδα. Άμεση παράδοση από Amazon. Επιδόσεις εφάμιλλες ή και καλύτερες από τον 750 της WD. 5 χρόνια εγγύηση. Phison controller, Toshiba NAND. Το drive για τα λεφτά που ζητάει και τις επιδόσεις που προσφέρει είναι τσάμπα.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολλάκις άπαντες και μπαίνω στο ψητό:

  • @icy20 Για την οθόνη με βλέπω όντως για την ViewSonic, αλλα περιμένω ακόμη έγκυρα reviews. Ωστόσο γιατί δίνεις μάυρο σε LG και Asus; Εννοείς τα συγκεκριμένα μοντέλα ή γενικότερα;
  • @gdp77 Πάνω από 500 για κάρτα γραφικών δεν δίνω, το θεωρώ κοροίδια, ειδικά αν σκεφτείς που πάει η μεταπωλητική αξία σε 1-2 χρόνια. Τώρα για Intel cpus έχεις όντως δίκιο, οπότε εν αναμονή!
  • @jax7480 συμφωνώ στον σκληρό, και μάλιστα ομολογώ έπαθα πλάκα με τον S70 nvme της Addlink, που είναι στα ίδια λεφτά. Βέβαια όπως γράφουν και οι reviewers μιλάμε για άγνωστη μάρκα και δεν ξέρουμε αν η εταιρεία θα υπάρχει σε 5 χρόνια. (Μικρό) πρόβλημα επίσης ότι πρέπει να έρθει από Amazon uk, με ότι αυτό συνεπάγεται για την εγγύηση. 
  • @shattered έχεις δίκιο, ξέχασα να αναφέρω ότι οι τιμές είναι βάσει ευρωπαικών καταστημάτων, για αυτό μπορεί να βλέπετε αποκλίσεις με το skroutz.

Οπότε στο δια ταύτα, σίγουρα θα κοιτάξω για οικονομικότερο άλλα εξίσου καλό ssd. Επίσης είδα ότι μπορώ να κόψω και από το το psu, με ένα καλό 650άρι όπως το Seasonic PRIME 650 Platinum.


Όταν θα κάνω το order θα ενημέρωσω για το τελικό σύστημα και πόσο εν τέλει κόστισε (σε περίπτωση που κάποιος κοιτάει να χτίσει κάτι παρόμοιο).

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Athanasios2104 said:

Πάνω από 500 για κάρτα γραφικών δεν δίνω, το θεωρώ κοροίδια, ειδικά αν σκεφτείς που πάει η μεταπωλητική αξία σε 1-2 χρόνια. Τώρα για Intel cpus έχεις όντως δίκιο, οπότε εν αναμονή!

Δεν καταλαβαίνω την άποψή σου, δεδομένου ότι δεν φτιάχνεις επαγγελματικό PC για να βγάλεις χρήματα, αλλά χώνεις 3Κ για να παίζεις παιχνίδια, δηλαδή για τη διασκέδασή σου. Εγώ δεν σου είπα να δώσεις παραπάνω χρήματα. Με λιγότερα χρήματα σου προτείνω καλύτερο gaming pc, κάνοντας μια ανακατανομή στα υποσυστήματα. Η μεταπωλητική αξία θα έχει το ίδιο ποσοστό (%) απομείωσης πάνω-κάτω για όλα τα υποσυστήματα που παίρνεις (εντός του tower). Νομίζω ότι το βλέπεις λάθος, αλλά δικά σου τα χρήματα, κάνεις ό,τι θες εννοείται.

 

ΥΓ Δεν είναι επίσης κοροϊδία ότι πριν από λίγα χρόνια με 400-500€ έπαιρνες high-end κάρτα γραφικών και τώρα παίρνεις απλά middle-range? Εγώ στη θέση σου δεν θα έβλεπα πόσα δίνω στο κάθε υποσύστημα ξεχωριστά, αλλά στο πώς θα κατανείμω τα χρήματα που θέλω να δώσω, ώστε να πετύχω τον στόχο μου για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω να κοψεις απο ακυρα πραγματα (fans 100 euro????) και να χωσεις στην καρτα... Για μενα τα πιο σημαντικα πραγματα με σειρα προτεραιοτητας σε gaming pc για FPS games τουλαχιστον ειναι:

Οθόνη

Καρτα γραφικων

Επεξεργαστης

Τροφοδοτικο-Μνημες

μετα ολα τα υπολοιπα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Athanasios2104 said:

Επίσης είδα ότι μπορώ να κόψω και από το το psu, με ένα καλό 650άρι όπως το Seasonic PRIME 650 Platinum.

 

Τα gold από τα platinum έχουν 3% διαφορά στο efficiency, 0,11€ κοστίζει η κιλοβατώρα. Δηλαδή αν θες οπωσδήποτε platinum θα έχεις κέρδος 0,11*3/100=0,0033€. Δηλαδή θα έχεις κέρδος στις 1000(!!!!) κιλοβατώρες χρήσης του PC 3,3€.... Στα πόσα χρόνια πιστεύεις ότι θα αποσβέσεις τη διαφορά ~50€ που κοστίζει το platinum σε σχέση με ένα επώνυμο gold (650W) με τα ίδια χρόνια εγγύησης; Άστο... Δεν τα αποσβένεις ποτέ. Με ένα 650άρι gold στα 100€ είσαι σούπερ κομπλέ. 

 

Για τον 3600 που σου λέω να πάρεις, δες το GPU check (ULTRA settings) ---> https://www.gpucheck.com/en-usd/gpu/nvidia-geforce-rtx-2080-super/amd-ryzen-5-3600/ultra

Αν βάλεις τον 3700X δες ---> https://www.gpucheck.com/gpu/nvidia-geforce-rtx-2080-super/amd-ryzen-7-3700x/ultra/?lang=en&currency=usd

 

ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στις επιδόσεις

 

Αν βάλεις τον intel 9700 ---> https://www.gpucheck.com/gpu/nvidia-geforce-rtx-2080-super/intel-core-i7-9700-3-00ghz/ultra/?lang=en&currency=usd

 

γουάου κέρδισες 1 (ολόκληρο!!!!!)  frame για διπλάσια χρήματα!!!

 

Οπότε αν θες gaming pc απλά δίνεις τα ρέστα στην GPU και κόβεις από όλα άλλα!

 

Το ίδιο για τις μνήμες. Γιατί να χρυσοπληρώσεις DDR4 3600KIT όταν το infinity fabric των RYZEN παίζει 1:1 μέχρι 3200??? Από και και πάνω μόνο πολύ συγκεκριμένες εφαρμογές μπορούν να ευνοηθούν και σίγουρα όχι τα games!

 

Γιατί να βάλεις cooler των 110€ για να πάρεις 3-4 βαθμούς καλύτερη θερμοκρασία, πού???? στο 100% cpu usage!!! Μα στα games ο επεξεργαστής 6/12 ή 8/16 δεν πιάνει ούτε 50-60% usage!

 

Γιατί να πληρώσεις X570 όταν η κάρτα γραφικών δεν εκμεταλλεύεται το Gen4 (ούτε καν το Gen 3 x 16) και ούτε από nvme GEN 4 θα δεις περισσότερα fps? Β450 for the win φίλε μου και τα ρέστα στην GPU!!!!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γιατί να χρυσοπληρώσεις DDR4 3600KIT όταν το infinity fabric των RYZEN παίζει 1:1 μέχρι 3200???

Νομίζω πως το infinity fabric στους Zen 2 είναι 1:1 μέχρι τα 1800~1900Mhz δηλαδή για χρονισμούς ram 3600~3800Mhz.

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γιατί να χρυσοπληρώσεις DDR4 3600KIT όταν το infinity fabric των RYZEN παίζει 1:1 μέχρι 3200???

Νομίζω πως το infinity fabric στους Zen 2 είναι 1:1 μέχρι τα 1800~1900Mhz δηλαδή για χρονισμούς ram 3600~3800Mhz.

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γιατί να χρυσοπληρώσεις DDR4 3600KIT όταν το infinity fabric των RYZEN παίζει 1:1 μέχρι 3200???

Νομίζω πως το infinity fabric στους Zen 2 είναι 1:1 μέχρι τα 1800~1900Mhz δηλαδή για χρονισμούς ram 3600~3800Mhz.

 

Edit:

Όταν "κολλάει" ο Λάμπης, "κεκεδίζουν" τα νέα ποστ!!! :p

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, TopCLR said:

Νομίζω πως το infinity fabric στους Zen 2 είναι 1:1 μέχρι τα 1800~1900Mhz δηλαδή για χρονισμούς ram 3600~3800Mhz.

Νομίζω πως το infinity fabric στους Zen 2 είναι 1:1 μέχρι τα 1800~1900Mhz δηλαδή για χρονισμούς ram 3600~3800Mhz.

Έχεις δίκιο. Λάθος μου. Είχα στο μυαλό μου το scaling στα games που από 3200 --> 3600 ddr4 είναι 2 frames διαφορά και δεν έχει νόημα. Τεσπά αν θέλει 3600 μνήμες ας πάρει. Βλέπω ότι υπάρχουν και στα ~110€ με CAS16 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.