Jump to content


Χριστουγεννιάτικο pc (~3k)


Recommended Posts

 

Quote

 

πες μερικά καλά gold psu να τα τσεκάρω


 

https://www.skroutz.gr/s/15098381/Corsair-RMx-Series-RM650x-140mm.html

 

https://www.skroutz.gr/s/20318246/Seasonic-FOCUS-GX-650.html

 

https://www.skroutz.gr/s/14560886/EVGA-SuperNOVA-650-G1.html

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από διπλανό forum προτάθηκε και το Be Quiet Straight Power 11, αλλά βλέπω ότι το Corsair έχει zero rpm mode. Στα ίδια λεφτά και τα δυο... :hmm:
 

Ξανατσέκαρα επίσης για cpu cooler, η Be Quiet Dark Rock 4 (όχι η Pro) είναι περίπου 35€ φθηνότερη αλλά σχεδόν ίδιες επιδόσεις με Noctua. Το design δεν με ενδιαφέρει, το tower είναι κάτω από το γραφείο. Όποτε κόβω λίγο και από εκεί.

 

και αφαίρεσα το 12αρι case fan :p , το meshify c έρχεται με δυο 12αρια όποτε θα χρησιμοποίησω αυτά για exhaust και τα 14αρια noctua μπροστά intake. 

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσεις οθόνη μην την πατήσεις σαν εμένα.Έλεγξε απο reviews για color banding.

 

Απο τροφοδοτικά η Super Flower δινει 7 χρόνια εγγύηση τσέκαρε τα. Tier list εδω

 

Συμφωνώ και εγώ με την κάρτα γραφικών 2080 super/5700xt μ'αυτά τα χρήματα μονόδρομος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η 5700xt είναι σχεδόν 2070super  χωρίς rtx και όχι 2080super.

 

Το μονόδρομος είναι αυστηρή λέξη. Η 5700xt είναι top vfm. Η 2070s είναι περισσότερο vfm από 2080s. Και γενικά είναι εξάρτημα που γενικά αλλάζει γρήγορα και χάνει "αξία" σε ένα σύστημα τ αλλά τα κρατάς περισσότερο καιρό. 

 

Όχι πως δεν χωράει στο μπάτζετ αλλά και το ampere είναι κάνα 6μηνο μακριά και το μεγάλο Navi είναι κοντά. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dem έγραψε:

Η 5700xt είναι σχεδόν 2070super  χωρίς rtx και όχι 2080super.

 

Το μονόδρομος είναι αυστηρή λέξη. Η 5700xt είναι top vfm. Η 2070s είναι περισσότερο vfm από 2080s. Και γενικά είναι εξάρτημα που γενικά αλλάζει γρήγορα και χάνει "αξία" σε ένα σύστημα τ αλλά τα κρατάς περισσότερο καιρό. 

 

Όχι πως δεν χωράει στο μπάτζετ αλλά και το ampere είναι κάνα 6μηνο μακριά και το μεγάλο Navi είναι κοντά. 

 

 


Αυτό είναι το σκεπτικό μου όπως είπα και στην αρχή, δεδομένου ότι τπτ προς το παρόν δεν μπορεί να οδηγήσει 144. Αλλαγή σε 1 ή 2 χρόνια, μόνο gpu.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Athanasios2104 said:


Αυτό είναι το σκεπτικό μου όπως είπα και στην αρχή, δεδομένου ότι τπτ προς το παρόν δεν μπορεί να οδηγήσει 144. Αλλαγή σε 1 ή 2 χρόνια, μόνο gpu.

 

Με το budget που διαθέτεις, κοιτάς να πάρεις το καλύτερο δυνατό για τη δουλειά που το θες, εδώ και τώρα. Σε 2 χρόνια, δηλαδή το 2021, θα τρίβετε όλοι τα μάτια σας με τις τεχνολογίες και τις επιδόσεις που θα φέρει τόσο η Intel με τους golden cove (φήμες λένε για +40% IPC και αύξηση πυρήνων, DDR5, PCIe 4 ή 5) και η AMD με ΖΕΝ 4 (5nm, 4 way SMT, DDR5 κ.α.). Η κόντρα AMD/INTEL θα είναι τέτοια που η σημερινή "διαμάχη" θα φαντάζει νηπιαγωγείο. Οι εξελίξεις θα τρέξουν με ταχύτατους ρυθμούς. 

 

Στον χώρο των GPU πάλι τίποτα δεν θα μπορεί να οδηγήσει 144Hz 1440p ULTRA γιατί θα μας μοστράρουν την επόμενη τεχνολογία "RTX like" που θα ξαναρίχνει τα FPS εκεί που θα νομίζεις ότι πας να πιάσεις τα 144. 

 

Η αίσθησή μου είναι όλα τα παραπάνω και τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο, οπότε ο καθένας τα αξιολογεί όπως νομίζει.

 

Γι' αυτό εγώ επαναλαμβάνω ότι δεν έχει νόημα να βλέπεις 6 μήνες στο μέλλον ή 1-2 χρόνια. Οι εξελίξεις τρέχουν πάντα γρήγορα και τώρα που έχουμε ανταγωνισμό θα τρέχουν ακόμα πιο γρήγορα. Κοιτάς πάντα για το καλύτερο δυνατό με τα χρήματα που δίνεις εδώ και τώρα. Τουλάχιστον για τα PC. Διαφορετικά πας σε κονσόλα και έχεις σίγουρο ότι μια 5ετία μένεις με το ίδιο hardware.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 3 χιλιαρικα για gaming pc πας σε οσο πιο μεγαλη ωμη δυναμη σε gpu δηλαδη 2080ti και οθονη 1440p

Πως εχεις κολλησει σε σαβουρες τυπου 5700/2070 που τις αγοραζουν οσοι χτιζουν συστημα με 1200ε δεν το χωραει ο νους

Να πληρωνεις 3κ για gaming pc και να εχεις ιδια εμπειρια με καποιον που πληρωσε 1200...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, edward said:

Απο τροφοδοτικά η Super Flower δινει 7 χρόνια εγγύηση τσέκαρε τα. Tier list εδω

Οι corsair, seasonic κ.α. δίνουν 10 χρόνια από gold και πάνω

14 minutes ago, steve_m said:

Με 3 χιλιαρικα για gaming pc πας σε οσο πιο μεγαλη ωμη δυναμη σε gpu δηλαδη 2080ti και οθονη 1440p

Πως εχεις κολλησει σε σαβουρες τυπου 5700/2070 που τις αγοραζουν οσοι χτιζουν συστημα με 1200ε δεν το χωραει ο νους

Να πληρωνεις 3κ για gaming pc και να εχεις ιδια εμπειρια με καποιον που πληρωσε 1200...

Συμφωνώ. Πιστεύω όμως ότι 2080ti στο budget του πιθανόν να μην χωράει (δεν έψαξα βέβαια) μια που αγοράζει τα πάντα όλα από ποντίκι μέχρι και οθόνη.

2080 super βέβαια, όπως του έχω αναλύσει και πιο πάνω, χωράει άνετα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

εφοσον μπηκε τιτλος gaming pc και οχι overall χρηση, τοτε στα 3χιλιαρικα κοιτας να παρεις το καλυτερο δυνατο στον τομεα του gaming. Οποτε ριχνεις το μεγαλυτερο μερος στην καρτα.


Απο εκει και περα αν θελεις 100-200ε σε φανς κλπ περιφερειακα, τοτε θα πρεπει να ζυγισεις λιγο τις ιεραρχιες σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν σημαίνει ότι επειδή το ονόμασε gaming θα πρέπει σώνει και καλά να αγοράσει την ακριβότερη GPU. Αν το ονόμαζε «overall pc αλλά θέλω και να παίζω» θα άλλαζαν οι απαιτήσεις; Εξαρτάται από τα παιχνίδια που θέλει να μπορεί να παίζει, την ανάλυση και τις ρυθμίσεις, αυτό είναι το κριτήριο για την επιλογή κάρτας κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να δει συγκεκριμένα αν έχει προτίμηση σε κάποια παιχνίδια.
Ειδικά στους ανεμιστήρες σε ψύκτρες/ανεμιστήρες, η Noctua είναι εγγύηση και ναι, είναι ακριβότερη. Δηλαδή με το σκεπτικό σας Noctua πρέπει να βάλει μόνο όποιος πληρώσει πρώτα 4 χιλιάρικα σε άλλα εξαρτήματα;

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O @steve_m θεωρώ ότι τα είπε όλα

 

12 hours ago, steve_m said:

Να πληρωνεις 3κ για gaming pc και να εχεις ιδια εμπειρια με καποιον που πληρωσε 1200...

 

2 minutes ago, salde said:

Ειδικά στους ανεμιστήρες, η Noctua είναι εγγύηση και ναι, είναι ακριβότερη. Δηλαδή με το σκεπτικό σας Noctua πρέπει να βάλει μόνο όποιος πληρώσει πρώτα 4 χιλιάρικα σε άλλα εξαρτήματα;

 

Έχω μια μακροσκελή και τεκμηριωμένη απάντηση, αλλά θα γράψω μόνο τούτο: Βασικά ναι. Εάν ήταν δικά μου λεφτά. Δεν είναι, οπότε απλά γράφουμε τις απόψεις μας.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gdp77 said:

O @steve_m θεωρώ ότι τα είπε όλα

η διαφορά τιμής 5700ΧΤ με 2080ΤΙ είναι περίπου 800€ αν βλέπω καλά. 3000€ με 1200€, διαφορά 1800€. Είναι μάλλον υπερβολική η φράση περί ίδιας εμπειρίας Καταλαβαίνω να του συστήνει κάποιος να προτιμήσει την 2080ti αλλά δε συμφωνώ ότι σε όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα πρέπει να στοχεύει το απολύτως φθηνότερο ούτε ότι δευτερεύοντα εξαρτήματα δεν παίζουν κανένα ρόλο στην όλη εμπειρία. Αν η 5700ΧΤ τον καλύπτει για τα παιχνίδια που θέλει να παίζει μέχρι το μέσον του 2020 μάλλον είναι σοφότερη επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2080ti δεν χωράει στο budget του νομίζω (μαζί με όλα τα περιφερειακά που θέλει να αγοράσει).

2080super χωράει άνετα, αν δεν ξοδέψει άσκοπα (κατά την ταπεινή μου άποψη) τα χρήματά του σε άλλα υποσυστήματα.

Το "απολύτως φθηνότερο" δεν του το πρότεινε κανένας για κανένα υποσύστημα. Απλά να μην ξοδέψει άσκοπα χρήματα -εγώ τουλάχιστον- του πρότεινα.

Εξακολουθώ να μην βλέπω καμία απολύτως "σοφία", σε pc που το θες αποκλειστικά για παιχνίδια και διαθέτεις 3k, να βάλεις 5700XT...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει, το έγραψες κιόλας, ότι το 3000 περιλαμβάνει: οθόνη, πληκτρολόγιο, ακουστικά, mousepad, ποντίκι, εξωτερική κάρτα ήχου. Είναι παραπλανητικό να το συγκρίνεις με builds άλλου προσανατολισμού. Είναι απολύτως λογικό, εφόσον πληρώνει για οθόνη/ακουστικά και θέλει ή ελπίζει να πάρει καλύτερο ήχο τα χρήματα που θα διαθέσει στους τομείς αυτούς να είναι σε αντιστοιχία των προσδοκιών του. Καλά κάνει κατά τη γνώμη μου.


Φυσικά όπως του υπέδειξες θα πρέπει να επανεξετάσει το όλον ανάλογα με τις νέες τιμολογήσεις/προϊόντα μέχρι να αγοράσει, φυσικά θα πρέπει να δει αν σε επιμέρους εξαρτήματα μπορεί να βρει καλύτερη τιμή (έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι ότι ο άνθρωπος το έγραψε σαν ένα μπούσουλα, όχι ότι θα αγοράσει σε αυτές τις τιμές)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Αν η 5700ΧΤ τον καλύπτει για τα παιχνίδια που θέλει να παίζει μέχρι το μέσον του 2020 μάλλον είναι σοφότερη επιλογή.


Παρατηρηση «κλειδί», και μεγάλη παράλειψη εκ μέρους μου, ότι έχω έναν μεγάλο backlog από παιχνίδια παλαιότερα ετών, που η 5700 ΧΤ απλά θα τα τρέχει νεράκι. Οι νεότεροι τίτλοι που θα την ζορίσουν είναι συγκεκριμένοι, ήτοι Deus Ex, Metro, COD και BF. Στους οποίους όμως δεν με χαλάει να κατεβάσω μερικά settings πχ στο ποσό ρεαλιστικές είναι οι τρίχες. Για ray tracing ούτε λόγος, η τεχνολογία βγήκε χθες, και δεν κόπτομαι αν η αντανάκλαση στην διόπτρα ή στο νερό δεν είναι υπέρ ρεαλιστική (ειδικά αν αυτό θα μου κοστίσει fps).

 

Όποτε στο δια ταύτα, ζυγίζοντας τις ανάγκες και τις προτιμήσεις μου, και βέβαια ότι 1400 για gpu είναι εξωφρενικό, η 5700XT είναι η χρυσή intermediate τομή μέχρι τις επόμενες σειρές (πράσινης/κόκκινης). Η 2080 είναι στα 800, για λίγα fps παραπάνω, όποτε πάλι δεν αξίζει η διαφορά για μένα. 
 

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Athanasios2104

 

Κανείς νομίζω δεν σου είπε να αλλάξεις κάρτα ήχου ή ποντίκι ή πληκτρολόγιο ή οθόνη κτλ.

 

Εδώ σου προτείνεται ΕΝΤΟΣ του budget σου, να κόψεις από CPU γιατί δεν έχεις κανένα κέρδος με τον 3700X ή από PSU γιατί δεν έχει νόημα η αγορά 750W platinum ή να μην πάρεις τόσο ακριβή ψύκτρα γιατί ο επεξεργαστής θα κάαααααθεται κτλ (στα έχω γράψει αναλυτικά πιο πάνω) και αυτά τα χρήματα να τα δώσεις σε καλύτερη κάρτα γραφικών για να ευχαριστηθείς πιο πολύ τα παιχνίδια (όποια και αν παίζεις) με το 144Hz monitor που θες να αγοράσεις.

 

Καταλαβαίνω ότι "κολλάς" στο θέμα του πόσο κοστίζει το GPU, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σε ενοχλούν τα +150 στο CPU χωρίς νόημα, +100 στο psu χωρίς νόημα κ.ο.κ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Γιατι κολλαει στα 1400 της Ti? 

Απο τη μια εχεις συστημα 3000ευρω με 5700ΧΤ και απο την αλλη με τα ιδια λεφτα εχεις συστημα με 2080ti

Επισης οταν ενας ανθρωπος διαθετει 3κ για συστημα,τοτε θεωρω φυσιολογικο να μπορει να μαζεψει στους επομενους μηνες 100-200ευρω για φρου φρου και αρωματα (πληκτρολογια,ποντικια,ανεμιστηρες,rgb...)

Οταν με το ιδιο μπατζετ αγοραζεις κατι με διπλασιες επιδοσεις τοτε ...smart buy

Στη συγκεκριμενη περιπτωση η 2080ti δεν κανει 1400 ,αλλα 3000

οπως και η 5700Χτ δεν κανει 500 αλλα 3000

αρα τι αγοραζεις...

Έγινε επεξεργασία από steve_m
Link to comment
Share on other sites

Psu και cpu cooler άλλαξα ήδη, είπαμε Be Quiet Straight Power 11 650W gold (έβαλα αυτό γιατί έχει όλα τα καλώδια sleeved, σε σχέση με το RM650x), και cooler την Be Quiet Dark Rock 4 που είναι εφάμιλλη της Noctua. Και έβγαλα και ένα case fan, γιατί το meshify έρχεται με 2x 120αρια.  

 

O 3700X είναι περισσότερο long term value, για να μην είναι το bottleneck σε μελλοντική αλλαγής κάρτας. Το ίδιο σκεπτικό και για την 570 mobo. Γενικά αν αλλάξω κάτι στα επόμενα 3-4 χρόνια, θα ήθελα να είναι μόνο η gpu. Στην τελική θα χτίσω νέο pc μετά από 5 χρόνια, δεν μου κάθεται καλά να βάλω περσυνά σταφύλια.

 

Επίσης για τα περιφερειακά, ίσως δεν το ξεκαθάρισα ότι δεν έχω κάτι τώρα, να τα έχω σαν προσωρινά και στο μέλλον παίρνω τα καινούργια -  με latop είμαι :D

 

Για 2080ti, που για μένα ούτως ή άλλως είναι θέμα "αρχής" να μην σκάσω πάνω από 500 για gpu, άλλα χάριν συζήτήσεως, είναι απλά τα πράματα. Με έναν γρήγορο υπολογισμό για ROG-STRIX-RTX2080TI-O11G-GAMING OC (1'150) και όλα τα άλλα ίδια (570, 3700Χ) το σύστημα βγαίνει 700 παραπάνω σε σχέση με 5700ΧΤ, δλδ κοντά στα 3'500...  ¯\_(ツ)_/¯

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Θα συμφωνήσω αρκετά με τον Thread Starter. Τίποτα λιγότερο από 3700Χ για κάποιον που επενδύει πρώτη φορά στην Χ570 και ευελπιστεί να την κρατήσει κάποια χρόνια.

 

Επίσης από την στιγμή που έγινε διευκρίνηση για backlog παιχνιδιών η 5700ΧΤ δεν αποτελεί κακή επιλογή καθώς στην επόμενη 2ετία θα έχει υλοποιηθεί Raytracing και από την AMD και θα μπορούμε καλύτερα να προβλέψουμε την πορεία του και να κάνουμε μια καλύτερη επιλογή τότε ανάλογα και με ποιό πρότυπο θα υπερισχύσει.

Αυτή την στιγμή για raytracing κάτι λιγότερο από 2080Τi δεν κάνει ούτε καν για 1080p. Τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν ένα χρόνο μετά είναι ελάχιστα και το καθένα χρησιμοποιεί διαφορετική υλοποίηση (Lighting/Reflection/Shadows) με συνθλιπτικά αποτελέσματα στο framerate. Δηλαδή αν υπάρξει παιχνίδι που θα υλοποιήσει τουλάχιστον 2 τεχνικές ταυτόχρονα θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι με το υπάρχον nvidia hardware.

 

Τέλος ένα gold PSU 700-750W θα είναι ικανό να καλύψει τις ανάγκες για αρκετά χρόνια.

Το υπόλοιπο budget ας το κάνει ότι τον ευχαριστεί περισσότερο από οθόνη/ λαμπιόνια/ case/ cooling κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Τέλος ένα gold PSU 700-750W θα είναι ικανό να καλύψει τις ανάγκες για αρκετά χρόνια.


@Efialtis λες 750 καλύτερα από 650 για τις μελλοντικές κάρτες; Προς το παρόν δεν ισχύει 100 (cpu + mb) + 300 (gpu); 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.