Jump to content


Ταχυτητες δικτυου


giorgos2187

Recommended Posts

Εχω 30αρα γραμμη, και χρησιμοποιω το router του ote. Speedport entry 2i η καπως ετσι. Εχω βαλει καιwifi adapter. Δοκιμαζοντας τη γραμμη πιανω κανονικες ταχυτητες, δηλαδη καπου 26-27 Mbps.

Μεσα στις επιδοσεις ομως, απο το task manager, βλεπω στην καρτελα ethernet κατι τραγικα νουμερα ληψης και αποστολης. Παραθετω παραδειγματικα μια εικονα. ΤΤι μπορει να φταιει; Ειναι φυσιολογικα αυτα τα νουμερα;

Ethernet.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Εχω 30αρα γραμμη, και χρησιμοποιω το router του ote. Speedport entry 2i η καπως ετσι. Εχω βαλει καιwifi adapter. Δοκιμαζοντας τη γραμμη πιανω κανονικες ταχυτητες, δηλαδη καπου 26-27 Mbps.

Μεσα στις επιδοσεις ομως, απο το task manager, βλεπω στην καρτελα ethernet κατι τραγικα νουμερα ληψης και αποστολης. Παραθετω παραδειγματικα μια εικονα. ΤΤι μπορει να φταιει; Ειναι φυσιολογικα αυτα τα νουμερα;

 

 

o task manager σου δείχνει real time πόσο από την "γραμμή" σου χρησιμοποιείς
λογικό είναι αυτό που βλέπεις αν πχ φόρτωσες μια σελίδα και μετά η γραμμή σου "κάθεται"

 

αν πας να δεις πχ twitch stream και δεις στο advanced tab το playback rate
θα πρέπει πάνω κάτω να δεις το ίδιο σαν νούμερο στον task manager
 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, giorgos2187 said:

Ειχα το battlefield 5 ανοιχτο την ωρα του screenshot... μεσα σε παιχνιδι ημουν μαλιστα...

To BF5 όπως και όλα τα παιχνίδια χρησιμοποιούν λίγα KBPS για τις ανάγκες του παιχνιδιού. (πιο πολύ τα games χρειάζονται καλό ping και όχι bandwidth). Θα δεις τον task manager να "τερματίζει" π.χ. όταν κατεβάζεις ένα torrent από πολλούς seeders.

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos2187 said:

Εχω 30αρα γραμμη, και χρησιμοποιω το router του ote. Speedport entry 2i η καπως ετσι. Εχω βαλει καιwifi adapter. Δοκιμαζοντας τη γραμμη πιανω κανονικες ταχυτητες, δηλαδη καπου 26-27 Mbps.

Μεσα στις επιδοσεις ομως, απο το task manager, βλεπω στην καρτελα ethernet κατι τραγικα νουμερα ληψης και αποστολης. Παραθετω παραδειγματικα μια εικονα. ΤΤι μπορει να φταιει; Ειναι φυσιολογικα αυτα τα νουμερα;

 

Όλοι οι παραπάνω φίλοι έχουν δίκιο. Άνοιξε τον task manager όσο κάνεις το speedtest και πάρε τότε μια εικόνα, για να μετράς το ίδιο πράγμα.

 

Τώρα είναι σα να είχες τερματίσει μια φορά το αυτοκίνητό σου στα 30 m/s, αλλά βλέπεις ότι όταν δεν πατάς γκάζι και τσουλάει μόνο του το ταχύμετρο δείχνει 0.5 m/s. Λογικό δεν είναι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, giorgos2187 said:

Τοτε για ποιο λογο ενω στα torrents η σε οποιοδηποτε download εχω νορμαλ ταχυτητες, στα παιχνιδια τρωω το lag του αιωνα; 

 

Γιατί παίζεις σε servers που είναι στου διαόλου τη μάνα και έχεις μεγάλο latency (pings).

Ή αν κάποιος χρησιμοποιεί τη γραμμή σου για κάποια άλλη χρήση ταυτόχρονα (π.χ. netflix, downloading κτλ) μοιραία επηρεάζεται και το δικό σου online game.

Ή, ακόμα χειρότερα, παίζεις μέσω wifi και όχι ενσύρματα κάτι που επίσης αυξάνει το latency (pings).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γιατί παίζεις σε servers που είναι στου διαόλου τη μάνα και έχεις μεγάλο latency (pings).

Ή αν κάποιος χρησιμοποιεί τη γραμμή σου για κάποια άλλη χρήση ταυτόχρονα (π.χ. netflix, downloading κτλ) μοιραία επηρεάζεται και το δικό σου online game.

 

Αυτό δε γίνεται. Το έχω τσεκαρει.

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ή, ακόμα χειρότερα, παίζεις μέσω wifi και όχι ενσύρματα κάτι που επίσης αυξάνει το latency (pings).

Αυτό ναι. Το κάνω. Αλλά έχω πάνω από ένα χρόνο που παίζω μέσω wifi και ποτέ δεν είχα προβλήματα. Έπαιζα κανονικά. Εκτός από το pc έχω και ps4 , που επίσης παίζω μέσω wifi. Εκεί δεν έχω τον παραμικρό πρόβλημα...

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάτι παίζει με το pc ,η με τη σύνδεση του στο δίκτυο. Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα ping από το pc σου μέσω wifi στο router σου.

 

π.χ. αν το router σου έχει IP 192.168.2.1, δώσε στο terminal των windows ? 

ping 192.168.2.1


Τώρα σύνδεσέ τα ενσύρματα και επανάλαβε. Πόσταρε τα αποτελέσματα εδώ.

Quote


 

Αλλά έχω πάνω από ένα χρόνο που παίζω μέσω wifi και ποτέ δεν είχα προβλήματα.

 

 

Αυτό δε λέει κάτι. Οι γείτονες με wifi δίκτυα και τα dual band routers που εγκαθιστούν, δημιουργούν κάθε μέρα που περνάει επιπλέον παρεμβολές μειώνοντας τις επιδόσεις του wifi εντός του δικού σου σπιτιού.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δώσε ένα ping από το pc σου μέσω wifi στο router σου.

 4 ms, συνδεδεμενα μεσω του wifi extender. Δυστυχως δεν εχω καλωδιο τοσο μακρυ ωστε να συνδεσω απευθειας pc με ρουτερ.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αυτό δε λέει κάτι. Οι γείτονες με wifi δίκτυα και τα dual band routers που εγκαθιστούν, δημιουργούν κάθε μέρα που περνάει επιπλέον παρεμβολές μειώνοντας τις επιδόσεις του wifi εντός του δικού σου σπιτιού.

 

Ξαναλεω, ΟΛΕΣ οι υπολοιπες συσκευες που παιζουν μεσωω wifi δουλευουν κανονικοτατα σε ο,τιδηποτε κι αν κανεις. gaming downloading streaming, τα παντα. Οπως και το download στο pc δουλευει με κανονικες ταχυτητες (2.8 - 3.2 ΜΒ/s)

 

Μονο το gaming στο pc δεν την παλευει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, giorgos2187 said:

Μονο το gaming στο pc δεν την παλευει με τιποτα.

 

Γιώργο, το "δεν την παλεύει με τίποτα" δε μας βοηθά να σε βοηθήσουμε. Αφού τώρα έχεις προσθέσει στην κουβέντα και wifi extender, η υποδομή σου είναι σαφές ότι δεν ταιριάζει για αξιόπιστο gaming. Τείνω κατευθείαν να σκεφτώ χαμένα πακέτα και περιστασιακά υψηλά ping. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με καλώδιο δε θα είχες κανένα πρόβλημα.

 

Επειδή τα μόλις 4 πακέτα που δοκίμασες και είδες ότι σου προσθέτουν 4 ms μέχρι το ρούτερ σου δε λένε πολλά πράγματα, άνοιξε ένα cmd και τρέξε ping -t 8.8.8.8. Άσε το κανένα τέταρτο, να έχεις καμιά 1000ρα πακέτα και ανέβασέ μας τα τελικά νούμερα.

 

Σημειωτέον, ο extender και αυξάνει τον χρόνο απόκρισης και μειώνει το bandwidth του ασύρματου δικτύου σου, απλά φαίνεται ότι στις υπόλοιπες συσκευές δεν τρέχεις κάτι που είναι τόσο ευαίσθητο ή/και έχεις καλύτερο σήμα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Επειδή τα μόλις 4 πακέτα που δοκίμασες και είδες ότι σου προσθέτουν 4 ms μέχρι το ρούτερ σου δε λένε πολλά πράγματα, άνοιξε ένα cmd και τρέξε ping -t 8.8.8.8. Άσε το κανένα τέταρτο, να έχεις καμιά 1000ρα πακέτα και ανέβασέ μας τα τελικά νούμερα.

 

 

Να, κατι τετοιο ζητουσα! Ωραια, δεν την ηξερα αυτη τη δοκιμη. Θα την κανω αποψε το βραδυ και θα ανεβασω αποτελεσματα. 

Το "δεν την παλευει με τιποτα" σημαινει αυτο που περιγραφεις ακριβως. Υψηλοτατα ping και packet loss. Τα οποια ομως ξαναλεω οτι ΔΕΝ εχω στο ps4. Δεν μπορει να μη λεει κατι αυτο...

 

Οποια αλλη δοκιμη ξερετε να μου πειτε να κανω, ευπροσδεκτη...

 

Υ.Γ. Τι ακριβως πληκτρολογω στο cmd?

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, giorgos2187 said:

Τα οποια ομως ξαναλεω οτι ΔΕΝ εχω στο ps4. Δεν μπορει να μη λεει κατι αυτο...

 

1) Άλλες οι υποδομές του PS network (που παίζει και με πολύ λιγότερα FPS)

2) Είναι στην ίδια θέση το PS4 με το PC σου? Και το PS με μέσω του wifi extender βλέπει δίκτυο? Αν υπάρχουν διαφορές στις μεσοτοιχίες ή στον τρόπο που συνδέεται με το δίκτυο το PS, δεν μας λέει τίποτα ότι το "PS4 δεν έχει θέμα"

 

ΥΓ Για να καταλάβεις λίγο τις διαφορές ενσύρματου και ασύρματου, εγώ π.χ. μιλάω με το router μου με 0.3ms απόκριση. Εσύ με 4ms. Κάθε πακέτο δικό σου φτάνει στο ρουτερ σου 4/0,3=13,3333 φορές αργότερα. Κάθε πακέτο από το ρουτερ σου προς το pc φτάνει επίσης 13,333 φορές αργότερα. Και όλα αυτά χωρίς packet loss. Αν βάλουμε και το packet loss στην εξίσωση, τότε τα πράγματα χειροτερεύουν.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το ps4 ειναι σε πιο δυσκολη θεση σε σχεση με το pc. Δυο τοιχοι αναμεσα σε router και ps4. Αναμεσα σε router και extender του pc υπαρχει αμεση οπτικη επαφη.

 

Στο cmd τι ακριβως πληκτρολογω για να τρεξω τεστ μεγαλυτερου ογκου δεδομενων;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, giorgos2187 said:

Το ps4 ειναι σε πιο δυσκολη θεση σε σχεση με το pc. Δυο τοιχοι αναμεσα σε router και ps4. Αναμεσα σε router και extender του pc υπαρχει αμεση οπτικη επαφη.

Άρα το PS4 συνδέεται απευθείας με το router, ενώ το pc μέσω extender? Αυτό από μόνο του προσθέτει σημαντικό latency.

 

5 minutes ago, giorgos2187 said:

Στο cmd τι ακριβως πληκτρολογω για να τρεξω τεστ μεγαλυτερου ογκου δεδομενων;

Ότι σου έγραψε ο @acct πιο πάνω. Λογικά τερματίζει με ctrl+c και μας γράφεις τα τελικά αποτελέσματα

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ping -t 8.8.8.8

Μετά από κάνα 15λεπτο, πάτα CTRL+C και βάλε μας τη σύνοψη.

 

Πάντως, το PS4 μπορεί να είναι καλύτερα ακόμη και μέσα από τους τοίχους, αν μιλά απευθείας με τον ρούτερ, αντί με τον extender.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Άρα το PS4 συνδέεται απευθείας με το router, ενώ το pc μέσω extender?

Ναι... Δε γινεται αλλιως ομως...

 

Ενα τεστ στα γρηγορα εδωσε αυτα

 

 

ping test.png

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις ότι έχεις πακέτα με 47ms?

 

Το WiFi σίγουρα επηρεάζει αρνητικά, ειδικά μέσω extender. Τώρα αν είναι αυτό το μοναδικό πρόβλημά σου ή όχι, δεν μπορώ να το γνωρίζω, αλλά σίγουρα πρέπει να βελτιώσεις με κάποιον τρόπο τη διασύνδεση router-pc

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

To αιώνιο ερώτημα του γρήγορου Internet.

 

Είναι να λέω: πήρα γρήγορο αμάξι αλλά δε μπορώ το ίδιο γρήγορα να ανέβω στο βουνό με το να πάω στην θάλλασα.

Είτε γιατί κάνω 1 ώρα Αθήνα Κόρινθο αλλά Αθήνα Πάτρα κάνω 3. Αφού το αμάξι μου είναι γρήγορο.

 

 

Για κάθε παιχνίδι και λειτουργία ανοίγεις έναν δίαυλο επικοινωνίας με το μηχάνημα server που εξυπηρετεί αυτή την λειτουργία.

Έχεις μια συνεχόμενη ροή πληροφοριών.

Για να έχεις καλύτερη και ποιο γρήγορο ανταπόκριση σε αυτή την συνεχόμενη συναλλαγή δεδομένων θέλεις ο "δρόμος" σου να είναι όσο ποιο καθαρός, ευθύς και χωρίς εμπόδια.

 

Στα εμπόδια και στην διαδρομή αυτή εμπλέκονται πολλα. Όπως απόσταση του server, η σύνδεση του δικού υπολογιστή αν είναι με καλώδιο ή ασύρματα, αν η δική σου σύνδεση στο ιντερνετ είναι αξιόπιστη, αν ο εκεί server διαχειρίζεται αρκετούς χρήστες και η σύνδεση δικτύου του internet είναι αξιόπιστη.

Για να μην σου αναφέρω πως πραγματικά δουλεύει το Internet που δίνουν οι παρόχοι και τα μπλέξεις μέσα στο κεφάλι σου.

Υπάρχει λόγος που λένε έως 24, 50, 100 και γιατί οι εταιρείες κοστολογούνται ακριβά για συνδέσεις πχ των 100MBps Dia.

Και το παραπάνω είναι μόνο το ένα από τα εκατοντάδες άλλα που ξέρουμε και δεν ξέρουμε ή δεν μπορούμε να κατανοήσουμε.

Το WiFi παρεμβάλεται από άλλες συσκευές που συνδέονται, από άλλες ραδιοσυχνότητες που κάνουν παρεμβολή κλπ.

 

Όσο μπορείς απλοποιείς και αφαιρείς εμπόδια από αυτήν την εξίσωση για να έχεις το όσο το δυνατό καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος swatoner έγραψε:

Όσο μπορείς απλοποιείς και αφαιρείς εμπόδια από αυτήν την εξίσωση για να έχεις το όσο το δυνατό καλύτερο αποτέλεσμα.

 

 

Επειδή το σπίτι δεν είναι δικό μου, δεν μπορώ και δε θέλω να τρυπάω πόρτες, τοίχους κλπ για να περάσω καλώδιο ethernet. Ειδικά εφόσον μέχρι και πριν μερικές μέρες δεν αντιμετώπισα προβλήματα και τη δουλειά μου την έκανα.

 

Οπότε, τι άλλο θα μπορούσε να γίνει για να βελτιωθεί το σήμα; Άλλο ρούτερ; Η τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.