Jump to content



Ποια ηχεία PC για δυνατό ήχο;


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για ηχεία υπολογιστή (2.0) που να μπορούν να καλύψουν ως προς την ένταση σχολική τάξη 30τ.μ. με 25 παιδιά μέσα. Δεν τα θέλω για πάρτι αλλά για έξοδο ήχου, με τους μαθητές -υποτίθεται- να είναι ήσυχοι και να ακούνε διαλόγους π.χ. από cd αγγλικών, ή ήχο από βίντεο που προβάλλονται. Δεν με ενδιαφέρει προφανώς η υψηλή πιστότητα, αλλά το πόσο δυνατό ήχο μπορώ να έχω χωρίς τραγικές παραμορφώσεις. Όσο φθηνότερα, τόσο καλύτερα. Μια που δεν είμαι ειδικός, ακούω προτάσεις.

 

Αν παίρνουμε δυνατότερο ήχο με λύσεις 2.1 χωρίς τραγική αύξηση κόστους, είναι και αυτές αποδεκτές.

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ εφόσον τα W που δηλώνουν οι κατασκευαστές είναι μάλλον μούφα, πώς μπορώ να καταλάβω την ένταση του ήχου για το κάθε μοντέλο; Από τα db?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μισο. Ενισχυτη εχεις ηδη; Η θα αγορασεις και ενισχυτη; 

Αν δεν εχεις ενισχυτη, δε χρειαζεται, μπορεις να αγορασεις ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα και απλα να τους δωσεις σημα απο το λαπτοπ. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Μισο. Ενισχυτη εχεις ηδη; Η θα αγορασεις και ενισχυτη; 

Αν δεν εχεις ενισχυτη, δε χρειαζεται, μπορεις να αγορασεις ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα και απλα να τους δωσεις σημα απο το λαπτοπ. 

Απευθείας σύνδεση με το pc χωρίς κάτι άλλο ενδιάμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

καποιο edifier αναμεσα 50-80 ευρώ, δες και logitech, creative τι υπαρχει.

θα τα κουβαλάτε ή θα είναι μόνιμα καπου; Για το πρώτο σε ενδιαφέρει και το μέγεθος ίσως.

https://www.skroutz.gr/s/13786814/Edifier-R1010BT.html
https://www.skroutz.gr/s/4816727/Edifier-Studio-980T.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/c/571/autoenisxiomena-hxeia/m/5887/Edifier.html?from=cat-match&keyphrase=1280&o=edifier+1280

 

Είμαι υπέρευχαριστημένος από τα 1280DB. Εάν είναι εντός του budget σας τα σκέτα (θεωρώ πως δεν χρειάζεστε ούτε coaxial, ούτε toslink ούτε bluetooth) παίρνεις τα 1280Τ με κλειστά μάτια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS

 

Όταν λες είσαι υπερευχαριστημένος, εννοείς στον προσωπικό σου χώρο;

 

Σε άλλες τάξεις έχουμε αυτά https://www.skroutz.gr/s/3972015/Logitech-Z200.html  τα οποία επαρκούν οριακά (πολύ οριακά). 

 

Μου ανατέθηκε να παραγγείλω ηχεία για άλλες τάξεις, αλλά θέλω κάτι πιο δυνατό, χωρίς να ξεφεύγουμε σε κόστος. Για 70€ που κοστίζουν αυτά, δύσκολο να πείσω τη διευθύντρια μια που θα χρειαστούμε ίσως για παραπάνω αίθουσες. Κάτι μέχρι 50€ θα ήταν πιο εύπεπτο για να πείσω ανθρώπους που δεν ξέρουν και δεν θέλουν να μάθουν.

 

Δεν μας ενδιαφέρει η μεταφερσιμότητα, καθώς θα μένουν σταθερά σε κάποιο σημείο. 

 

 

Με αυτά θα κάνουμε δουλειά;

https://www.skroutz.gr/s/8028026/Edifier-R1000TCN.html

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Για καθαρό ήχο νομίζω JBL ή Sony.
Creative πιο μπάσο

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ακόμα και φορητά ηχεία μπορούν να σε βολεψουν γι'αυτό που τα θες για να μην ξεφύγεις σε κόστος.35 τμ δωμάτιο δεν είναι και κάτι τρομερό,θα καλυφθεί ς από πολλές επιλογές πιστεύω!Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να ακούσεις με τα αυτιά σου πιο θα σε βολεψει καλύτερα

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακόμα και φορητά ηχεία μπορούν να σε βολεψουν γι'αυτό που τα θες για να μην ξεφύγεις σε κόστος.35 τμ δωμάτιο δεν είναι και κάτι τρομερό,θα καλυφθεί ς από πολλές επιλογές πιστεύω!Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να ακούσεις με τα αυτιά σου πιο θα σε βολεψει καλύτερα

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μερικά είναι και Bluetooth που ίσως σου δώσει κι άλλες δυνατότητες

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν αγοράσετε περισσότερα+αναφέροντας ότι πρόκειται για σχολείο ενδέχεται να πάρετε καλύτερη τιμή, ίσως σας χαρίσουν και κανένα. Θα άξιζε να κοιτάξεις και σε αλυσίδες μήπως ενδιαφέρονται για κάποιου είδους χορηγία. Παρομοίως σε τοπικό κατά προτίμηση κατάστημα ήχου (μην είναι στην άλλη άκρη της Αττικής). Θα σου έλεγα να μην πας σε πράγματα που λιανική-φουλ πράις- κοστίζουν κάτω του 50άρικου αν θέλετε να ανεβάζετε ένταση.

Εναλλακτικά, γύρω στο 200άρι+ αν είδα καλά, υπάρχουν και κάτι logitech με rgb που σίγουρα θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον των παιδιών συν ότι θα έχεις τα χαρά, για κάποιους από τους μαθητές, να είσαι ΕΣΥ ο μύστης που τους εισάγει στον κόσμο των φώτων.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, salde said:

Εναλλακτικά, γύρω στο 200άρι+ αν είδα καλά, υπάρχουν και κάτι logitech με rgb που σίγουρα θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον των παιδιών συν ότι θα έχεις τα χαρά, για κάποιους από τους μαθητές, να είσαι ΕΣΥ ο μύστης που τους εισάγει στον κόσμο των φώτων.

Άσε ρε φίλε που θα είμαι εγώ υπεύθυνος για νέα γενιά καγκουράκια ?

 

Αφού τα μισώ τα RGB ? ?

 

Επειδή μπικικίνια δεν βλέπω να παίζουν, μάλλον κάτι τέτοιο θα προτείνω: https://www.skroutz.gr/s/315376/Logitech-Speaker-System-Z313.html?keyphrase=logitech+z313

 

Για 5€ διαφορά σε σχέση με αυτά που έχουμε σε άλλες αίθουσες, πιστεύω θα είναι αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα είναι αναβάθμιση, ενδεχομένως να είναι και χειρότερα για τη δουλειά που θες μιας και με 5 ευρώ παραπάνω παίρνεις ένα sub, άρα καταλαβαίνεις ότι τα ηχεία θα είναι πιθανότατα χειρότερα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Όταν λες είσαι υπερευχαριστημένος, εννοείς στον προσωπικό σου χώρο;

 

ναι στο σαλόνι τα έχω συνδεδεμένα στην tv. είναι ό,τι πρέπει για την περίπτωσή σου.

 

α ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με αυτά θα κάνουμε δουλειά;

https://www.skroutz.gr/s/8028026/Edifier-R1000TCN.html

 

 

τώρα που το σκέφτομαι και τα 24άρια στα 55 ευρώ μια χαρά θα σας είναι.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αυτά δεν πρέπει να είναι για πολύ δυνατά. Το subwoofer δεν θα σε βοηθήσει ιδιαιτέρως για ανθρώπινη φωνή αν η ύπαρξή του επηρρεάζει την απόφασή σου. Στην περίπτωση του 2.1 να δεις προκαταβολικά και θέματα μήκους καλωδίων, σύνδεσης καθώς και που βρίσκεται το κουμπί για το volume, αυτό που δείχνεις έχει ένα μικρό χειριστήριο, δεν θα είναι πρόβλημα φαντάζομαι. Προσπάθησε να ακούσεις κάπου ένα edifier, οποιοδήποτε από τα φθηνά, να κρίνεις μιας και ήδη έχεις εντύπωση από τα Logitech αν αξίζει να προσπαθήσετε υπέρβαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

4 hours ago, GriGaS said:

Όχι δε θα είναι αναβάθμιση, ενδεχομένως να είναι και χειρότερα για τη δουλειά που θες μιας και με 5 ευρώ παραπάνω παίρνεις ένα sub, άρα καταλαβαίνεις ότι τα ηχεία θα είναι πιθανότατα χειρότερα.

Τα Ζ200 που έχουμε είναι 2x2.5=5W RMS ενώ τα Ζ313 (2.1) είναι 2x5W=10W RMS + 15W RMS το subwoofer. Λες ότι δεν θα είναι αναβάθμιση; Είναι μούφα τα specs?

 

edit. Tα Ζ200 έχουν και ρύθμιση tone (bass), ενώ τα Z313 δεν έχουν. Πιθανόν γι' αυτό προκύπτει μόνο 5€ διαφορά.

 

 

4 hours ago, salde said:

Στην περίπτωση του 2.1 να δεις προκαταβολικά και θέματα μήκους καλωδίων, σύνδεσης καθώς και που βρίσκεται το κουμπί για το volume, αυτό που δείχνεις έχει ένα μικρό χειριστήριο, δεν θα είναι πρόβλημα φαντάζομα

 

Τα είδα σε review τα μήκη καλωδίων και είναι υπέραρκετα για αυτό που θέλουμε.

4 hours ago, GriGaS said:

ναι στο σαλόνι τα έχω συνδεδεμένα στην tv. είναι ό,τι πρέπει για την περίπτωσή σου.

 

Βρε συμφωνώ απόλυτα! Τα έχω ακουστά και ξέρω ότι έχουν εξαιρετική απόδοση. Το πρόβλημα είναι ότι οι αρμόδιοι δεν καταλαβαίνουν από αυτά και δεν νομίζω ότι έχουν διάθεση να πληρώσουν 70€ το σετ από εκεί που είχαν συνηθίσει να πληρώνουν 26€. Για το σπίτι μου edifier θα έπαιρνα!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

να είσαι ΕΣΥ ο μύστης που τους εισάγει στον κόσμο των φώτων.

ΠΟΣΤ ΑΛΗΘΕΙΑΣ 

 

@gdp77 καταλαβαίνω πως το θέτεις το ζήτημα... τουλάχιστον προσπάθησε καπου να τα ακούσεις ώστε να είσαι σίγουρος ότι από άποψη έντασης σας καλύπτουν. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μου ανατέθηκε να παραγγείλω ηχεία για άλλες τάξεις, αλλά θέλω κάτι πιο δυνατό, χωρίς να ξεφεύγουμε σε κόστος. Για 70€ που κοστίζουν αυτά, δύσκολο να πείσω τη διευθύντρια μια που θα χρειαστούμε ίσως για παραπάνω αίθουσες. Κάτι μέχρι 50€ θα ήταν πιο εύπεπτο για να πείσω ανθρώπους που δεν ξέρουν και δεν θέλουν να μάθουν.

 

Μη σώσουν και μάθουν. Και γνωρίζω (από δεύτερο χέρι) πως δεν τους ενδιαφέρει κιόλας. Αλλ' αυτό δεν είναι σοβαρός λόγος για να ακούν τα παιδιά της μιζέριας το χαβά απ' αυτά τα άθλια πλαστικόκουτα, που στο κάτω της γραφής δεν είναι φτιαγμένα γι' αυτήν τη δουλειά. 

 

Η πρώτη σου επιλογή θα πρέπει να είναι αυτά εδώ. 320€ το ζεύγος από τον Thomann, παραπάνω από ελληνικό μαγαζί, οκ. Αλλά με αυτά, τα παιδιά θα ακούν σωστά. Όσον αφορά τη σύνδεση, επειδή τα καλώδια είναι ευάλωτα σε βανδαλισμούς και επιρρεπή σε βλάβες, χρειάζεσαι έναν δέκτη bluetooth που θα βγάζει στέρεο line σήμα που μπορεί να οδηγήσει οποιοδήποτε ενεργό ή αυτενισχυόμενο ηχείο, ή την auxiliary είσοδο οποιουδήποτε ενισχυτή. Αν ο υπολογιστής δεν έχει ελεγκτή bluetooth, μπορεί να αποκτήσει ένα dongle, ή η δουλειά να γίνεται από smart phone. 

 

Άλλη καλή επιλογή είναι η ηχομπάρα, κατά προτίμηση χωρίς υπογούφερ, όχι κινεζιά και όχι πολύ φθηνή. Διότι το υπογούφερ θα τοποθετηθεί με τον ελάχιστο δυνατό κόπο, δηλαδή στο δάπεδο, θα φάει καναδυό κλωτσιές και στην τρίτη θα το πει το ποίημα. Bluetooth ηχομπάρα. 

 

Ασύρματα έτσι κι αλλιώς. Μπαίνουμε στο 2020 πια.

Και κάτι ακόμα: Έχουν λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.