Jump to content



Στήσιμο Retro PC με XP


Recommended Posts

Σκέφτομαι να στήσω ένα Retro PC με λειτουργικό Windows XP, έχω 3 άδειες ΣΦΡΑΓΙΣΜΈΝΕΣ με το CD τους. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να τα ενεργοποιήσω. Γιατί γνωρίζω ότι εδώ και κάτι χρόνια έπαψε η υποστηρίξη από την Microsoft. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα ενεργοποιήσω? 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος def έγραψε:

Σκέφτομαι να στήσω ένα Retro PC με λειτουργικό Windows XP, έχω 3 άδειες ΣΦΡΑΓΙΣΜΈΝΕΣ με το CD τους. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να τα ενεργοποιήσω. Γιατί γνωρίζω ότι εδώ και κάτι χρόνια έπαψε η υποστηρίξη από την Microsoft. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα ενεργοποιήσω? 

Πριν λίγους μήνες ενεργοποίησα μία επανεγκατάσταση Windows XP. Είναι αισιόδοξο δείγμα, αλλά σίγουρα δεν αποτελεί εγγύηση.

Και να μην γίνει όμως, μπορούν να ενεργοποιηθούν χωρίς καν δίκτυο, πχ τηλεφωνικά με τη Microsoft. Ακόμη και να μην δουλέψουν τα παραπάνω, υπάρχουν αξιόπιστοι άλλοι τρόποι να ενεργοποιηθούν, και θα είσαι και τυπικά νόμιμος εφόσον η άδεια προορίζεται για το μηχάνημά σου (πχ δεν είναι κάποια OEM που αγοράστηκε με άλλο hardware).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εδώ και ένα μήνα εγκατέστησα και εγώ xp sp3, συγκεκριμένα την "διανομή" που υπάρχει με τα τελευταία καλούδια, και βρήκα ότι με ένα free antivirus, και τους τσιμπημένους περιηγητές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην πιάτσα, σερφάρεις αξιοπρεπέστατα 

Προσωπικά μόνο σε 10 θα πήγαινα μετά τα XP διότι είναι τα μόνα που είδα ότι τρεχουν πολύ καλά και στα παλιά μηχανήματα 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2020 at 8:58 ΜΜ, το μέλος esykas έγραψε:

εδώ και ένα μήνα εγκατέστησα και εγώ xp sp3, συγκεκριμένα την "διανομή" που υπάρχει με τα τελευταία καλούδια, και βρήκα ότι με ένα free antivirus, και τους τσιμπημένους περιηγητές που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην πιάτσα, σερφάρεις αξιοπρεπέστατα 

Προσωπικά μόνο σε 10 θα πήγαινα μετά τα XP διότι είναι τα μόνα που είδα ότι τρεχουν πολύ καλά και στα παλιά μηχανήματα 

Αλλαγή γλώσσας https://jekkilekki.wordpress.com/2009/01/05/changing-os-languages-in-windows-xp/

Κατέβασμα όσο υπάρχει το πακέτο εδώ https://blog.grs.gr/language/el/windows-xp-sp3-greek/

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.