Jump to content



Αγορα ακουστικων + DAC


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Αυτο που λες ειναι ακυρο.

Οταν διαθετει καποιος ενα συγκεκριμενο budget κοιτας να του πεις το καλυτερο σε αυτο που θελει να πληρωσει. Δεν προτεινεις 250 ευρω καρτα ηχου που σε μερικα χρονια δεν θα υπαρχουν και drivers επειδη υπαρχει περιπτωση να μην καταλαβει τη διαφορα. Τη λογικη ειναι αυτη?

 

Τα ακουστικα που πηρε ειναι 38ohm, δεν θελουν ενισχυση σιγουρα.

Δοκιμασε τα οπως σου ειπε ο salde και αν δεν σου κανει κατι στον ηχο παρε ενα εξωτερικο dac και εισαι κομπλε.

Δεν διαφωνω με τη λογικη σου..

Ακουω οποιαδηποτε γνωμη αρκει να ειναι λογικη.

Εγω εδωσα παραδειγμα την NZXT, δεν ειπα να πει να την παρει. Εγω προσπαθω να τον ωθησω να ψαχτει καλυτερα. Απλά..

 

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα σετ που έχω στα λεφτά που μιλάτε(DT990 pro, 770pro, K612pro, HD595) μπορώ να πω τα εξής:

 

-Τα Sennheiser σειρά 500 έχουν θέμα με υψηλή παραμόρφωση και κλιπάρισμα(τρίξιμο) σχετικά νωρίς στο μπάσο. Γενικά, όλες οι ανοικτές παραλλαγές. Η εταιρεία στα καλά της μοντέλα(drop HD 5XX και πάνω) χρησιμοποιεί ένα "damping element" για τον έλεγχο του διαφράγματος και την βελτίωση της ποιότητας του μπάσου. Είναι είτε ένα κομμάτι αφρού που μπαίνει πίσω από το μεγάφωνο(HD650), είτε ένα πυκνό μεταλλικό πλέγμα(HD700). Στα 5** δεν υπάρχει τίποτα.

Αποφάσισα λοιπόν να βάλω τον λεπτό ηχοπερατό αφρό που έχουν τα HD650* για προστασία,  πίσω από τα μεγάφωνα των 595, αντιγράφοντας έτσι τα massdrop HD5XX. Αυτομάτως εξαφανίστηκαν όλα τα προβλήματα του μπάσου. Μετά έκανα δικό μου EQ για να προσεγγίσω τα 650 και κατέληξα με έναν ήχο που είναι η μέρα με τη νύχτα με τον αρχικό. Σαν τελικό συμπέρασμα η σειρά 500 αξίζει αν το πας με μόντες και EQ. Φαίνεται να την έκαναν επίτηδες handicapped. Έχει το πλεονέκτημα της άνεσης και του καλού soundstage.

*https://www.thomann.de/gr/sennheiser_hd600_650_foam_net_pad.htm

 

-DT990 pro. Λανθασμένα αναφέρονται(και από την εταιρεία) ως ανοικτού τύπου. Είναι ημικλειστού(πολύ μικρό άνοιγμα στο πλάι). Γι' αυτό βγάζουν τόσο ισχυρό μπάσο. Το συγκεκριμένο μοντέλο ένα μικρό resonance(αντήχηση-βουητό) όσο πας προς τα μπάσα. Το βλέπεις σε συγκρίσεις. Σε στέρεο ακροάσεις δίνει όγκο στον ήχο και παράλληλα μια όχι και τόσο φυσική μπάσα χροιά σε φωνές κτλ. Σε virtual surround μπουκώνει και βαραίνει αισθητά το μπάσο.

Αυτή η μικρή και μη διορθώσιμη "κουτίλα" τους είναι που με έκανε σταδιακά να απομακρυνθώ. Γιατί κατά τα άλλα παίζουν πολύ καλά και καθαρά. Ακόμα και χωρίς EQ ο ήχος είναι όμορφα χρωματισμένος και απολαμβάνεις σχεδόν τα πάντα.

 

-DT770 pro. Είναι όπως τα DT 990pro με καλύτερο έλεγχο αλλά και λιγότερο δυναμικό μπάσο. Ακόμη, πιο φυσικές και ζωντανές μεσαίες συχνότητες, αφού λείπει το resonance που αναφέρω πιο πάνω. Και στα πρίμα πολύ καλή απόδοση. Ο ήχος με άλλα λόγια δεν έχει κάποια ιδιαίτερη(αναμενόμενη για κλειστό σετ) αλλοίωση. Το μειονέκτημα είναι ότι θα φουντώσεις ακόμα και το χειμώνα, όπως συμβαίνει με όλα τα κλειστά. Τέλος, το soundstage δεν είναι τόσο καλό στους μπροστινούς surround ήχους, όπως με τα ανοικτά.

 

-K612pro. Είναι μοντέλο της AKG στημένο για περισσότερο μπάσο και πιο γεμάτο ήχο, εν σχέσει με τα παλιότερα της εταιρείας(π.χ. K701/702). Πιο speaker-like και sennheiser-like αποτέλεσμα. Δεν υπάρχει σχεδόν καμία ατέλεια στον ήχο τους, πράγμα απίστευτο για την τιμή. "Χάνονται" και ακούς το CD όπως και με τα HD650/600/800. Εντάξει, υπάρχει μια μικρή υστέρηση στα πρίμα και στη μικρολεπτομέρεια κόντρα σε flagships, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο ή ενοχλητικό. Το μπάσο δεν έχει καμία σχέση με ό,τι άλλο ανοικτό υπάρχει στην τιμή. Σηκώνουν μπόλικο bass boost χωρίς θέμα και πάντα σε εκπλήσσουν σε bass boosted μουσική του youtube με τον έλεχο τους. Με τα έτοιμα φίλτρα που κυκλοφορούν παίζουν όπως τα 600/650 με τα πρίμα τιθασεύονται. Στα παιχνίδια δίνουν ρέστα. Στις ταινίες επίσης, αλλά χάνουν λίγο σε δυναμισμό από τα HD650 και άνω.

Περιττό να πω ότι έγιναν το κύριο σετ μου. Είναι τόσο φθηνά που δεν σε πολυνοιάζει το θέμα της ζημιάς. Σε sensitivity είναι λίγο χειρότερα από τα 990pro. Θέλουν amp με αρκετή τάση. Κάτι σε Fiio K5 είναι ιδανικό. Ο K3 είναι λίγος. Υπάρχει ένα θέμα με τη σκληράδα της στέκας, αλλά συνηθίζεται και περιορίζεται με τον καιρό.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep στα 200euro μπορείς να πας και σε Κ712? Είναι λίγα Ohm και θεωρώ σύμφωνα με μερικά ακόμα καουστικά που έχω ακούσει και τα 200euro ισως την καλύτερη λύση. 
Εχουν πολύ μεγάλο soundstage και imaging ακόμα και το bass τους είναι πολύ καλό(οχι δυνατό). Φανταστηκά για gaming και μουσική..εχουν πιο καλό/ακριβή ήχο απο τα hD650 και πλέον να τα βρίσκεις στα 200euro το θεωρώ τζάμπα. 
Απο την μέρα που τα πήρα τα κατα χάρηκα.

Link to comment
Share on other sites

@Staxtis 

Έχουν περισσότερο μπάσο από τα 650 και 612 pro(βέβαια η τελευταία version έχει ενισχυμένο μπάσο) εξ αρχής. Όμως έχουν παράλληλα ένα θεματάκι στις μεσαίες προς υψηλές νότες και χάνουν σε ακρίβεια. Τα έχω ακούσει και παίζουν πολύ ευχάριστα και γεμάτα αν και δεν είναι τόσο ρεαλιστικά. Τα προτιμώ σίγουρα από κάτι Q701 που τρύπαγαν αυτιά και ήταν ακριβότερα. Την ίδια άποψη διάβασα τόσο σε μια κριτική από αυτές του σκρουτζ όσο και στο r/ headphones από έναν γνωστό εκεί μηχανικό και contributor 100-άδων μετρήσεων(oratory1990).

 

Spoiler

 

 

Τα 650, αν εξαιρέσουμε την πτώση στο μπάσο μετά τα 60Hz περίπου, που θέλει EQ, δεν γίνονται πιο ομαλά σε απόκριση. Ομαλά εννοώ να μην έχουν απότομα βυθίσματα και spikes. Όχι το αν έχουν την ισορροπία μπάσων, μεσαίων και πρίμων που σου αρέσει π.χ. ή όχι. Αυτό είναι πιο υποκειμενικό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep

Δεν έχω αντίλογο μιας και είμαι σίγουρος οτι το κατέχεις το θέμα περισσότερο απο εμένα αλλα θα σου πω απο την μικρή μου εμπειρία στα ακουστικά και απο headfi forums και δύο τρελους audiophile με πολυ μεγάλη εμπειρία.

Τα 712 σε περίπτωση gaming/music και σκέτο gaming ήταν(2017) τα καλύτερα ακουστικά στην αγορά ΕΚΤΟΣ αν μιλήσουμε για setup με 800-1000 +. Έχουν τεράστιο soundstage+imaging και το μπάσο τους είναι λίγο περισσότερο απο οτι θέλει το gaming (competitive) και λίγο λιγότερο απο οτι θέλει η μουσική(εξαρτάται και το είδος σαφώς) αλλα επίσης με μια φτηνή κάρτα ήχου (δεν λέω καν για amp/dac) μπορείς να το φέρεις εκει που πρέπει και για τα δύο. Είναι επίσης πάρα πολλά πράγματα που δυστυχώς δεν μπορώ να τα θυμηθώ για να κάνουμε έναν πιο πλούσιο διάλογο.
Νά προσθέσω επίσης οτι αν δεν σε ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ το competitive gaming σίγουρα υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Δεν λέω οτι είναι τα καλύτερα ακουστικά της αγοράς για gaming/music μέχρι 800euro γιατί τα έχω εγώ, απλά γιατί ο λόγος που πήγα σε αυτή την επιλογή ενω διέθετα αρκετά μεγαλύτερο budget, είναι γιατί με αλήθεια πάρα πολυ διάβασμα, ψάξιμο έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα.

Ps: Όσο για το οτι ανέφερα της απόψεις μου για το 2017 και όχι για το 2019 θεωρώ απο όσο λίγο πλέον παρακολουθώ, οτι δεν έχουν αλλάξει πάρα πολύ γιατι πχ τα HD650 με τα χρόνια αλλάζουν πολυ λίγο η και καθόλου. :)

Γειά χαρά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Staxtis said:

@Petrossortep
Ps: Όσο για το οτι ανέφερα της απόψεις μου για το 2017 και όχι για το 2019 θεωρώ απο όσο λίγο πλέον παρακολουθώ, οτι δεν έχουν αλλάξει πάρα πολύ γιατι πχ τα HD650 με τα χρόνια αλλάζουν πολυ λίγο η και καθόλου. :)

Γειά χαρά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καταλαβαίνω τι λες. Και μένα μου άρεσαν. Απλά δεν θεωρούνται και τόσο ακριβή, μιας και εστίασες εκεί. Είναι πιο αντικειμενικό(μετρήσιμο) θέμα η ακρίβεια.

 

Σε πολλά μοντέλα ακουστικών γίνονται τροποποιήσεις με το πέρασμα των ετών. Είτε στα μαξιλαράκια τους, είτε ακόμα και στα μεγάφωνα που φοράνε. Αυτές οι αλλαγές τροποποιούν κατά βάση την απόκριση συχνότητας με βάση το feedback των αγοραστών. Π.χ. τα τωρινά Κ612 φοράνε μαξιλαράκια αρκετά λεπτότερα από αυτά που θα συναντήσεις στα Κ701,702,Q701 για να βγάλουν περισσότερο μπάσο και στρωτά πρίμα. Στα 650 από το 2008 και μετά έχουμε άλλη-ανώτερη-μπάφλα με τη σημαντικότερη επίπτωση στον ήχο. Μετά το 2008 είχαμε πειραματισμό με τα μαξιλάρια για να μειώσουν κάπως το veil. Όχι ριζικές αλλαγές.

 

Τα AKG λόγω varimotion μεγαφώνων και μεγαλύτερου όγκου αέρα έχουν καλύτερο μπάσο, σε έκταση, THD και αίσθηση εν σχέσει με τα HD650. Όχι τεράστια διαφορά, αλλά αισθητή(ακόμα και τα Κ612). Σε φυσικότητα ήχου όμως στο υπόλοιπο κομμάτι τα 650 παραμένουν τοπ και κοντράρονται ακόμα και με flagships πάνω και από τα 1.000€.  Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικά προσιτο που να τα φτάνει ή να τα ξεπερνάει σε mids κυρίως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, fatalara said:

Για μεταβαση απο κ601 σε hd660s τι αποψη εχεις?

Να παω η να προτιμησω k612? 

 

Τα 660s είναι καλύτερα γενικώς, χωρίς την ανάγκη ιδιαίτερης ισοστάθμισης και πιο ευκολοδήγητα. Το αν αξίζουν τα σχεδόν τετραπλάσια λεφτά είναι άλλο θέμα. Θα είναι μεγαλύτερη αναβάθμιση πάντως τα 660s. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι ποιοτικά πλησιάζουν τα HD800. Πάντως αυτό δεν αντανακλάται στην τιμή τους που έχει πέσει αρκετά, λίγο πάνω από τα 650. Τα 650 ως γνωστόν είναι ίδια με τα αρκετά φθηνότερα Drop 6ΧΧ.

 

υ.γ.: Φαντάζομαι ότι τα K601 θα έχουν τα κλασικά αφράτα μαξιλαράκια. Στα K612 θυσιάζεται λίγο soundstage χάριν της υπόλοιπης ποιότητας με τα πιο κοντά pads. Ίσως να δοκίμαζες και τα pads των 612. Υπάρχουν ακόμα κάποιες μικρές τροποποιήσεις στο housing. Γιατί και πριν την πρόσφατη αλλαγή των pads τα έβγαζαν πιο bassy. Πράγμα που φαίνεται από τις μετρήσεις του oratory και του κλειστού πλέον goldenears.net. Όπως βλέπεις και το χαρακτηριστικό καρούμπαλο των AKG στα 2Khz είναι μικρότερο στα 612. Λιγότερο resonance εκεί. Τα μεγάφωνα μάλλον είναι τα ίδια. Δεν ξέρω.

https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results/oratory1990/harman_over-ear_2018/AKG%20K601

https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results/oratory1990/harman_over-ear_2018/AKG%20K612

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.