Jump to content



Αντικαπνικός νόμος στην Ελλάδα


colt3003

Recommended Posts

Ας διορθώσω εδώ, μια παράλειψη μου βάζοντας το νόμο (για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει, και δεν υποθέτει κατά το συμφέρον του).

 

http://www.odigostoupoliti.eu/nomos-4633-2019-se-poious-chorous-apagorevetai-to-kapnisma-kai-ta-prostima/

 

και ας τονίσω αυτό το εδάφιο:

 

Quote

«Άρθρο 3
1. Εκτός από όσες απαγορευτικές ή περιοριστικές διατάξεις ισχύουν και εφαρμόζονται ήδη, απαγορεύεται πλήρως, το κάπνισμα και η κατανάλωση προϊόντων καπνού στους ακόλουθους χώρους:

(α) σε όλους τους δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς ή στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας, εξαιρουμένων των χώρων που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή προϊόντων καπνού,

 

Δηλαδή, όταν ξεκίνησα στα 16 μου να εργάζομαι (και δεν κάπνιζα), και οι μάστορες μου στο εργαστήριο επισκευών τηλεοράσεων, κάπνιζαν, εγώ θα μπορούσα (αν ίσχυε ο νόμος τότε) να τους καταγγείλω, για το τι έκαναν στο μαγαζί τους. 

Πείτε μου και άλλα για τη ''δημόσια υγεία''..... διασκεδάζω αφάνταστα .... 

 

Ο νόμος δεν θέλει να προστατέψει τίποτα. Θέλει αυτό που από καταβολής Ελληνικού κράτους θέλουν όλοι οι νόμοι: ΖΕΣΤΟ ΧΡΗΜΑ. Ποντάρει δε, και στην έφεση του Ρωμιού στο χαφιεδιλίκι, και του έρχεται και φτηνότερα από το να πλήρωνε ''ελεγκτές'' (τους οποίους η αρχική ιδέα ήταν να τους επιδοτεί με ποσοστό επί των καταβαλλόμενων προστίμων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα για πολλά χρόνια και το έχω κόψει.

Ήμουν (και είμαι) υπέρ της προστασίας του μη καπνιστή όταν βρίσκεται στον ίδιο χώρο με τον καπνιστή.
Δεν μπορώ να δεχτώ λύσεις που αφήνουν παραθυράκια γιατί απλά όλες αυτές καταλήγουν να μην εφαρμόζεται τελικά ο νόμος πουθενά.

Εχω ακούσει :
να δηλώνει το καταστημα αν θέλει καπνίζοντες ή όχι = Ολοι αυτό θα δηλώνουν και είναι καλυμμένοι

να δίνονται άδειες σε μερικά καταστήματα = είτε θα γίνεται τυχαία είτε με λαδώματα τελικά θα είναι αθέμιτο προς τα καταστήματα που δεν θα έχουν την άδεια.
Πιστεύω ότι αν υπάρχει η βούληση να τηρηθεί ο νόμος τότε θα προχωρήσει και ο κόσμος θα τον δεχτεί (πχ εγινε με τα pos στα καταστήματα)

Και αναρωτιέμαι γιατί δεν βλέπαμε τόσα χρόνια κανέναν να καπνίζει στον κλειστό κινηματογράφο ή στο θέατρο?  (βαζω ένα που ειχε και φαγητο μέσα και ένα που δεν είχε)??
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ό,τι αφορά την προστασία της της δημόσιας υγείας, αν κάπου βρεθεί ένα άρθρο με σοβαρό επιστημονικό έρεισμα θα θελήσω να το διαβάσω.

Δεν υπάρχει, εδώ και δεκαετίες ,κάτι καλύτερα αποδεδειγμένο από τις επιπτώσεις του καπνίσματος όχι μόνο στην ατομική αλλά και στη δημόσια υγεία. Τα βήματα αυτά των κρατών ανά την υφήλιο γίνονται επειδή κανείς δεν τολμάει να κλείσει τις εταιρείες. Ευελπιστώ κάποια στιγμή να γίνει κατανοητό ότι το κάπνισμα ευνοεί μόνο την παράγουσα εταιρεία. Είναι ίσως δύσκολο να κατανοήσει κανείς γιατί οι δύο μάστορες στο μαγαζί που δεν πατάει άνθρωπος πχ δεν μπορούν να καπνίζουν. Αλλά φαντάζομαι ότι αν αρχίσουμε τα παραθυράκια, πολύ σύντομα θα βρουν τα κλαμπάκια τρόπο να τρυπώσουν κι αυτά μέσα. Οι μάστορες να κλείσουν την πόρτα, να κρεμάσουν ένα ΚΛΕΙΣΤΟ απέξω, να δουλέψουν με την ησυχία τους και να πηγαίνουν τα προϊόντα τους στα σπίτια των πελατών

 

Είστε νέοι άνθρωποι. Αυτή η αργή και βασανιστική καταστροφή της ανθρώπινης ζωής θα πρέπει να περιοριστεί αφού δεν μπορεί να ρίξει κανείς 10 βόμβες στα εργοστάσια παραγωγής καπνού. Για τα παιδιά μας, για εμάς είναι λίγο αργά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, εύχομαι από ψυχής να έχει και να έχετε την καλύτερη δυνατή εξέλιξη.

Σε ό,τι αφορά το ρουφιάνεμα, είμαστε όντως το ακριβώς αντίθετο. Βρίσκομαι Σουηδία εδώ με 5 χρόνια, αυτό που στην Ελλάδα το αποκαλούμε ρουφιανιά εδώ το θεωρούν ένα είδος λειτουργήματος. Βοηθάς το κράτος σου, βοηθάς τις υπηρεσίες, βελτιώνεις μελλοντικά τις διαδικασίες. Κατ επέκταση βοηθάς αυτόν που αντιβαίνει το νόμο έτσι ώστε να μάθει, να βελτιώσει τη συμπεριφορά για το δικό του και το κοινό καλό. Έτσι το μαθαίνουν. Το να αποκρύψεις κάτι θεωρείται επιβλαβές για το σύνολο.

Κι έχουν μάλλον δίκιο, έτσι δεν είναι;

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, colt3003 said:

(α) σε όλους τους δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς ή στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας, εξαιρουμένων των χώρων που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή προϊόντων καπνού,

 

Φαντάζομαι ότι όλοι τον έχουν δει διαγώνια μέχρι τώρα τον νόμο. Ειλικρινά δεν κατάλαβα τι θέλεις να τονίσεις. Αν εννοείς ότι σε "ιδιωτικούς" χώρους που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας θα έπρεπε να επιτρέπεται, στην προηγούμενη σελίδα ο @sosna κι εγώ νομίζω παραθέσαμε κάποια αντεπιχειρήματα.

 

Και γι αυτό τόνισα ότι, αν καταχρηστικά ως ενδιάμεση λύση προβλεπόταν ανταγωνιστική διάθεση αδειών σε χώρους καπνιστών, θα πρέπει όλοι οι εργαζόμενοι σε αυτούς να αμείβονται επιπλέον για ανθυγιεινή εργασία. Γιατί η σχέση εργοδότη-εργαζόμενου είναι εξ ορισμού ετεροβαρής. Δε νοείται σε τυχόν έλεγχο να γυρνά να λέει το αφεντικό στον παραγιό "πες τους ότι συμφώνησες να καπνίζω". Η συναίνεση πρέπει να προκύπτει από τους όρους της σύμβασης και την αυξημένη αμοιβή.

 

Κι αν και διαφωνώ με την επιχειρηματολογία του φίλου @Snips, συμφωνώ απόλυτα στη σύνοψη που κάνει σε μια παράγραφο:

7 hours ago, Snips said:

Και εγω που δεν καπνίζω και που γουστάρω καφε και σουβλάκι χωρις καπνό; Που πήγε το δικό μου το δικαίωμα; Έχω γυναίκα καπνίστρια φανατική και ξερω. Επίσης έχω και συναδέλφους που το πρωΐ ηταν ολη μερα στο γραφείο ( τωρα ευτυχως υπαρχουν συγκεκριμένοι χώροι) επειδή δεν καπνίζουν στο σπίτι για τη μυρωδιά, για τα παιδιά. Εγώ πάλι δεν ειχα "δικαίωμα". Βασικά είχα το "δικαίωμα" να βγω έξω στο κρύο καταχείμωνο, επειδη όλα τα μαστουρια δεν αφήναν την ζέστη. Φραπές τσιγάρο και ζεστούλα στο γραφείο ρε λέμε τώρα...Ωραία χρόνια!

 

@yanni, εύχομαι όλα να πάνε καλά, υπομονή!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Yanni μ αρέσει που το σκέφτεσαι ακόμη, έπρεπε να τον αγκαλιάζεις και να του παίρνεις το τσιγάρο απ' το στόμα μέχρι να σταματήσει να καπνίζει εντελώς. Σεβασμός στην ανάγκη λέει. Να δώσουμε και λίγη ηρωίνη στα πρεζάκια διότι την έχουν ανάγκη, κρίμα τα παιδιά. Υπερβάλλω αλλά οκ, καταλάβατε.

 

Έχω βαρεθεί να γυρίζω από μια έξοδο και να μυρίζω σαν καπνιστός σολωμός.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου ξερεις αυτη η " ρουφιανιά" που αναφέρεις πόσες ζωές θα ειχε σώσει στους ελληνικούς δρόμους καταρχήν; Στην ενδοοικογενειακή βία;

 

Νομίζω κάπου το είχα ξαναγράψει.

Έχω "ρουφιανεψει" για διάφορες παραβάσεις του ΚΟΚ, άλλωτε ανώνυμα και άλλοτε επώνυμα. Φυσικα κάθε "ρουφιανια" δεν μετατράπηκε σε κλήση στον παραβάτη. Δεν δουλεύει κ τοσο τέλεια το σύστημα ως γνωστόν. Αλλα πίστεψε με είτε υπάρχει τελικά ποινή είτε όχι, η ικανοποίηση που νιωθω εκείνη τη στιγμή ειναι πολύ μεγάλη. Δεν την βρίσκω με την τιμωρία των άλλων. Μιλάω για ηθική ικανοποιήση. Πρωτίστως επειδή όπως ανέφερα νιώθω ότι συμβάλλω στο να αποφευχθεί ένας θάνατος( ιδίως πχ όταν βλέπω παιδάκι στο μπροστά κάθισμα ή στα πίσω χωρίς ζώνη). Δυνητικα προστατεύω τα δικά μου τα παιδιά από αυτούς τους ανεγκέφαλους που κυκλοφορουν στους δρόμους. Δευτερευόντως επειδή παραδειγματίζονται και τα παιδιά μου απο αυτό που κάνω εκείνη τη στιγμή. Και αυτά με τη σειρά τους κάποια στιγμη θα σταματήσουν εναν ηλίθιο με τον ίδιο τρόπο.

 

Για το κάπνισμα φυσικα δεν υπαρχει περίπτωση προσωπικά να "ρουφιανέψω". Δυστυχως το μεγαλύτερο πρόστιμο το τρώει ο μαγαζάτορας και οχι ο καπνιστής. Αν βέβαια ο καπνός πάει σύννεφο θα σηκωθώ και θα φύγω. Και έτσι γλυτώνω και τον καπνό και την γυναίκα που θα έχει μείνει πίσω στον τεκέ της....

 

@konnos

 

Ο καπνιστός σολωμός δεν είναι τίποτα.  

 

Ξέρεις τι είναι να σου έρχεται γυναίκα να σου φωνάζει "πάρε με... Σε θεεεέλω..." και να νομίζεις ότι ετοιμάζεται να σε βιάσει ο Παπαστράτος;

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@acct είμαστε σε πίστα καρτ στη Θεσσαλονίκη κ έχει τραπεζάκια εκτος καταστηματος-κτιρίου. Ο χώρος εντελως ανοιχτός. Εκεί έβγαλα το ηλεκτρονικό τσιγάρο να ατμισω καμια τζουρα. Ήρθε ο υπάλληλος κ λέει λυπάμαι απαγορεύεται. Οκ απαντώ κανενα πρόβλημα. Κ παω στο χώρο πάρκινγκ της πίστας που βρίσκεται ακριβώς δίπλα. Ξαναρθε λοιπόν κ με λέει ουτε εδώ επιτρέπεται, πρέπει να βγείτε στο δρόμο. Αφου χαμογελασα κ ζήτησα συγγνώμη για την αναστάτωση απλά έβαλα στη θήκη του το ηλ.  τσιγάρο.  Αυτό για μένα είναι παραλογισμος όπως κ να το δεις. Πελάτη δεν έχασε αφού στην πίστα πήγα να τρέξω κ όχι να καπνισω, αλλά κ πάλι το θεωρώ παράλογο. 

 

Για μένα πιο βασιμο αντεπιχειρημα ειναι το συνολικό κόστος των καπνιστων βλεπε υγεία ασφαλιστικα ταμειο κλππαρα οποιοδήποτε αλλο. 

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, sosna said:

Κ παω στο χώρο πάρκινγκ της πίστας που βρίσκεται ακριβώς δίπλα. Ξαναρθε λοιπόν κ με λέει ουτε εδώ επιτρέπεται, πρέπει να βγείτε στο δρόμο.

 

Κοίτα, παραδοσιακά σε πίστες "απαγορεύεται το κάπνισμα και πάσα χρήση πυρός" για λόγους ασφαλείας σε όλους τους χώρους. Υποψιάζομαι ότι απλώς δε θέλουν να μπουν στη διαδικασία να ελέγχουν αν είναι συμβατικό ή ηλεκτρονικό τσιγάρο και δεν τους αδικώ. Δε μοιάζει να σχετίζεται με τον παλαιό ή τον νέο αντικαπνιστικό νόμο.

 

Ειδικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο στο πάρκινγκ το κατατάσσω στην ίδια βαθμίδα με την απαγόρευση χρήσης κινητού σε βενζινάδικο. Είναι λογική; Όχι. Better safe than sorry; Ναι. ?‍♂️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2019 at 7:45 PM, yanni said:

Κατά του καπνίσματος μια ζωή, αλλά με σεβασμό στην ανάγκη του άλλου να καπνίσει, ασχέτως του αν επηρεάζομαι εγώ. Μάλλον επηρεασμένος από την εικόνα του σαλονιού του σπιτιού, πνιγμένη στον καπνό από τα τσιγάρα του πατέρα μου. Ειδικά τα βράδια με την λάμπα πάνω από το κεφάλι του, το εφέ ήταν χαρακτηριστικό. Οπότε ναι μεν δεν χώνεψα ποτέ τον καπνό, αλλά σεβόμουν την ανάγκη του πατέρα μου να καπνίζει, κάτι που επέκτεινα και στην ανάγκη του άλλου να καπνίσει. Είτε αυτός ήταν κάποιος φίλος, είτε ο ταξιτζής, είτε κάποιος άγνωστος σε κάποιο μαγαζί. "Όχι, δεν έχω θέμα" απαντούσα, στην ερώτηση αν με ενοχλεί. Βέβαια ο πατέρας μου φέτος διαγνώστηκε με καρκίνο στον πνεύμονα, οπότε αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να το πάω αλλιώς. Να κάνω καθημερινά σκηνή μέσα στο σπίτι μέχρι να το κόψει. Θα μαλώναμε, σφαζόμασταν, βριζόμασταν, μπορεί και να με αποκλήρωνε, αλλά η πραγματικότητα στο σπίτι μου φέτος, ίσως να ήταν εντελώς διαφορετική. Πιο ανέμελη, πιο αισιόδοξη.

 

Ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει. Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει όλοι να πάψουν να βλέπουν το κάπνισμα ως διασκέδαση/διέξοδο/δικαίωμα/whatever και απλά να το βλέπουν ως αυτό που πραγματικά είναι. Μια κακή, επιβλαβή όχι μόνο για τους ίδιους, πολυέξοδη συνήθεια που θα πρέπει να κοπεί. Είναι και θέμα οπτικής του καθενός σε τέτοια θέματα. Αλλάζεις οπτική, αλλάζεις και άποψη.

 

Αυτό πάντως που δεν μου αρέσει, είναι να βλέπω χαρακτηρισμούς. Τελευταίο παράδειγμα αυτό του χαφιέ-ρουφιάνου. Δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά πως κάποιος ο οποίος αγωνιά για την υγεία την δική του και της οικογένειάς του, θα πρέπει να χαρακτηριστεί χαφιές-ρουφιάνος. Και δεν μπορώ να κατανοήσω και την λογική του τσουβαλιάσματος, ότι ο Έλληνας το έχει στο DNA του. Προσωπικά θεωρώ ότι ισχύει το ανάποδο. Για αυτό και οι περισσότεροι νόμοι στην Ελλάδα καταλήγουν να μην εφαρμόζονται ή να εφαρμόζονται πολύ ελαστικά. Αν ο Έλληνας ήταν ρουφιάνος, οι καταγγελίες για παραβιάσεις θα έπεφταν βροχή καθημερινά. Για αυτόν που δεν ακύρωσε εισιτήριο, για αυτόν που πάρκαρε πάνω στο πεζοδρόμιο ή στην διάβαση, για αυτόν που δεν κόβει αποδείξεις, για τον πωλητή χωρίς άδεια που έχει πάει λίγο πιο πέρα από το τέλος της λαϊκής, προκειμένου να πουλήσει την πραμάτεια του.

 

Ίδια κατάσταση με τον δικό μου που "έφυγε" από την ίδια αιτία πριν λίγα χρόνια. Ένα χρόνο πριν την εκδήλωση της νόσου το είχε κόψει ακολουθώντας εμένα. Ο βασικότερος λόγος όμως ήταν η εμφάνιση ΧΑΠ. Η οποία, απ' οτι έμαθα στην πορεία, αυξάνει την πιθανότητα για καρκίνο. Δεν φαντάζονται οι περισσότεροι τι γίνεται στα νοσοκομεία από τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ξέρουν ότι στατιστικά άνω του 50% των καπνιστών(τώρα λένε για 60%+) πεθαίνουν από αιτία σχετιζόμενη με το κάπνισμα. Δεν έχουν ιδέα από την ταλαιπωρία που συνεπάγεται αυτή η ασθένεια για τους ίδιους και για τους οικείους τους. Είναι άρρωστοι με το κάπνισμα και στο παίζουν συνειδητοποιημένοι.

Yanni, δεν ξέρω την περίπτωσή σου και μακάρι να είναι ήπια μορφή. Να είσαι έτοιμος όμως για όλα.

 

Στα του θέματος. Ο colt όπως και οι συντάκτες του "Ελεύθερη Αγορά"(αυστριακής σχολής) νομίζω ότι έχουν εσφαλμένη εικόνα περί της ελευθερίας επιλογής. Ελευθερία επιλογής υπάρχει όταν οι διαθέσιμες εναλλακτικές είναι βιώσιμες. Ας πούμε ότι κάποιος ληστής προτάσσει το όπλο του και απαιτεί να του δώσεις τον κωδικό του χρηματοκιβωτίου σου π.χ. ή τη ζωή σου. Θεωρητικά μπορείς να επιλέξεις να πεθάνεις. Δεν είναι βιώσιμη όμως αυτή η επιλογή, έτσι; Θεωρητικά μπορείς να καταδικάσεις μια εταιρεία π.χ. εκτυπωτών που πουλάει μελάνια σε εξωφρενικές τιμές ή ρυθμίζει τα μηχανήματά της να χαλάνε ή να κολλάνε μετά από Χ εκτυπώσεις. Τι γίνεται όμως αν ΟΛΟΙ κάνουν το ίδιο γιατί με διάφορους τρόπους ελέγχουν την αγορά και έχουν συστήσει καρτέλ; Θα μείνεις χωρίς μηχάνημα; Θα μείνεις χωρίς ρεύμα, τηλέφωνο κτλ.;

Κατ' αναλογία μπορείς να απορρίψεις όλους εκείνους τους ιδιώτες εργοδότες που είτε καπνίζουν, είτε απασχολούν ικανό προσωπικό με τις ίδιες συνήθειες και δεν θέλουν να το δυσαρεστήσουν. Τι θα κάνεις μετά; Θα τρως από τα εκατομμύρια ευρώ καταθέσεων, που δεν έχεις, μέχρι να βρεις τον κατάλληλο;

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Petrossortep said:

Στα του θέματος. Ο colt όπως και οι συντάκτες του "Ελεύθερη Αγορά"(αυστριακής σχολής) νομίζω ότι έχουν εσφαλμένη εικόνα περί της ελευθερίας επιλογής. Ελευθερία επιλογής υπάρχει όταν οι διαθέσιμες εναλλακτικές είναι βιώσιμες. Ας πούμε ότι κάποιος ληστής προτάσσει το όπλο του και απαιτεί να του δώσεις τον κωδικό του χρηματοκιβωτίου σου π.χ. ή τη ζωή σου. Θεωρητικά μπορείς να επιλέξεις να πεθάνεις. Δεν είναι βιώσιμη όμως αυτή η επιλογή, έτσι;

 

Προσπερνώντας τα υπόλοιπα, καθώς, ουδέποτε αναφέρθηκα στις συνέπειες, μένω σε αυτό. 

Ο παραλληλισμός που κάνεις με το κάπνισμα και την αναπτυσσόμενη νομοθεσία, είναι, το λιγότερο, άστοχο. Συγκρίνεις μία συνειδητή και ελεύθερη επιλογή του καπνιστή (ναι ναι είπαμε φτου κακά κλπ κλπ κλπ. Δεν παύει όμως να είναι ελεύθερη και αβίαστη) με μια επιλογή που δίνεται σε κάποιον υπό την απειλή βίας.

 

Βασικά, το παράδειγμά σου είναι ιδανικό για να παρομοιάσει τη λειτουργία του κράτους. : Θεωρητικά μπορείς να μην πληρώσεις την κάθε σαχλαμάρα που σκαρφίστηκε ένας κηφήνας και την βάφτισε ''φόρο''. Πρακτικά όμως το κράτος θα σε εκδικηθεί βίαια για τέτοια επιλογή. 

 

Δύσκολο κεφάλαιο η ελευθερία αγαπητέ. Είναι βλέπεις στενά συνυφασμένη με την ευθύνη. Και το trend που επικρατεί αυτό τον καιρό, είναι η απόσειση της ευθύνης, έστω και αν περικόπτεται αντίστοιχο ποσοστό ελευθερίας. Κατά πως φαίνεται, την ελευθερία δεν την αξίζουν όλοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petrossortep said:

Ο βασικότερος λόγος όμως ήταν η εμφάνιση ΧΑΠ.

 

1 hour ago, Petrossortep said:

Δεν έχουν ιδέα από την ταλαιπωρία που συνεπάγεται αυτή η ασθένεια


εύχομαι να μην το περάσει κανείς από τα παιδιά που διαβάζουν εδώ. Ήθελα να το γράψω πριν μιλήσεις για ΧΑΠ. Οτιδήποτε σχετικό με αναπνοή, είναι βασανιστήριο. Ενώ στους διάφορους πόνους, ακόμα και στους πιο ακραίους (οκ ίσως με κάποιες εξαιρέσεις) μπορείς τουλάχιστον να ελπίζεις ότι θα περάσεις 5-10-15 λεπτά χωρίς πόνο επειδή ξεράθηκες και τελικά έχασες τις αισθήσεις σου/κοιμάσαι/ηρεμείς λιγάκι στα θέματα αναπνοής το βιώνεις κάθε δευτερόλεπτο. Χωρίς διαφυγή. Ό,τι καταφέρει κι αν καταφέρει το οξυγόνο κι αυτό είναι όλο. Μπορούν όλοι να το καταλάβουν, αν δεν το έχεις περάσει δεν μπορείς να το συναισθανθείς. (για όλα σχετικά με αναπνοή όχι μόνο ΧΑΠ)

Πάντως το ζήτημα του καπνίσματος και το πού επιτρέπεται δεν έχει άμεση σχέση με τη βαρύτητα των συμπτωμάτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2019 at 7:45 PM, yanni said:

Κατά του καπνίσματος μια ζωή, αλλά με σεβασμό στην ανάγκη του άλλου να καπνίσει, ασχέτως του αν επηρεάζομαι εγώ. Μάλλον επηρεασμένος από την εικόνα του σαλονιού του σπιτιού, πνιγμένη στον καπνό από τα τσιγάρα του πατέρα μου. Ειδικά τα βράδια με την λάμπα πάνω από το κεφάλι του, το εφέ ήταν χαρακτηριστικό. Οπότε ναι μεν δεν χώνεψα ποτέ τον καπνό, αλλά σεβόμουν την ανάγκη του πατέρα μου να καπνίζει, κάτι που επέκτεινα και στην ανάγκη του άλλου να καπνίσει. Είτε αυτός ήταν κάποιος φίλος, είτε ο ταξιτζής, είτε κάποιος άγνωστος σε κάποιο μαγαζί. "Όχι, δεν έχω θέμα" απαντούσα, στην ερώτηση αν με ενοχλεί. Βέβαια ο πατέρας μου φέτος διαγνώστηκε με καρκίνο στον πνεύμονα, οπότε αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να το πάω αλλιώς. Να κάνω καθημερινά σκηνή μέσα στο σπίτι μέχρι να το κόψει. Θα μαλώναμε, σφαζόμασταν, βριζόμασταν, μπορεί και να με αποκλήρωνε, αλλά η πραγματικότητα στο σπίτι μου φέτος, ίσως να ήταν εντελώς διαφορετική. Πιο ανέμελη, πιο αισιόδοξη.

 

Ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει. Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει όλοι να πάψουν να βλέπουν το κάπνισμα ως διασκέδαση/διέξοδο/δικαίωμα/whatever και απλά να το βλέπουν ως αυτό που πραγματικά είναι. Μια κακή, επιβλαβή όχι μόνο για τους ίδιους, πολυέξοδη συνήθεια που θα πρέπει να κοπεί. Είναι και θέμα οπτικής του καθενός σε τέτοια θέματα. Αλλάζεις οπτική, αλλάζεις και άποψη.

 

Αυτό πάντως που δεν μου αρέσει, είναι να βλέπω χαρακτηρισμούς. Τελευταίο παράδειγμα αυτό του χαφιέ-ρουφιάνου. Δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά πως κάποιος ο οποίος αγωνιά για την υγεία την δική του και της οικογένειάς του, θα πρέπει να χαρακτηριστεί χαφιές-ρουφιάνος. Και δεν μπορώ να κατανοήσω και την λογική του τσουβαλιάσματος, ότι ο Έλληνας το έχει στο DNA του. Προσωπικά θεωρώ ότι ισχύει το ανάποδο. Για αυτό και οι περισσότεροι νόμοι στην Ελλάδα καταλήγουν να μην εφαρμόζονται ή να εφαρμόζονται πολύ ελαστικά. Αν ο Έλληνας ήταν ρουφιάνος, οι καταγγελίες για παραβιάσεις θα έπεφταν βροχή καθημερινά. Για αυτόν που δεν ακύρωσε εισιτήριο, για αυτόν που πάρκαρε πάνω στο πεζοδρόμιο ή στην διάβαση, για αυτόν που δεν κόβει αποδείξεις, για τον πωλητή χωρίς άδεια που έχει πάει λίγο πιο πέρα από το τέλος της λαϊκής, προκειμένου να πουλήσει την πραμάτεια του.


Εχω χασει τον πατερα μου απο καρκινο στα 14 μου, η μανα μου εχει καρκινο στον πνευμονα(και ΧΑΠ + καπνιζει ακομα..- πλζ μη το αναλυσουμε)) και τον αγαπημενο μου θειο(σαν 2ος πατερας) τον εχασα τον Ιουνιο απο καρκινο στον πνευμονα..

Παρολο που καπνιζω 1-2 το πρωι και 1-2 το βραδυ, ειμαι υπερ του νομου και καλα θα κανουν να εφαρμοστει!!
Ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 6
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Το κάπνισμα το έκοψα πριν 20 χρόνια. Με την τρίτη προσπάθεια. Από τότε μισώ το τσιγάρο, γιατί μου άφησε άφησε κάποια κουσούρια στο αναπνευστικό μου, γιατί μου άδειασε ένα σεβαστό ποσό από την τσέπη μου και τελευταίο και πιο σημαντικό γιατί όσο το κάπνιζα με έκανε να νομίζω πως το έχω ανάγκη! Μόνο αφού το έκοψα κατάλαβα ότι όλη αυτή η ευχαρίστηση που ένοιωθα ήταν επίκτητη και δεν είχε καμία πραγματική σχέση με τα θέλω μου.

Από τότε μισώ την μυρωδιά του και ιδίως όταν αυτή "κολλάει" πάνω μου (ρούχα και μαλλιά) όπως επίσης και το γεγονός ότι κάποιοι με "αναγκάζουν", έστω και σε μικρές ποσότητες, να το εισπνέω μέσω του παθητικού καπνίσματος. Θέλω να ανοίγω το παράθυρο του διαμερίσματός μου για να το αερίσω και να μην μπαίνει μέσα το ντουμάνι του καλού μου γείτονα που θέλει μεν να προστατέψει την οικογένειά του από τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος αλλά τα φορτώνει σε εμένα. Το ότι κάποιος καπνίζει σε "ανοιχτό" χώρο (πόσο μάλλον σε κλειστό) δεν σημαίνει ότι δεν ενοχλεί.  

Αγαπητοί μου καπνιστές να αναλογίζεστε πάντα, όταν θα ανάβετε ένα τσιγάρο, κατά πόσο η ευχαρίστησή σας μπορεί να είναι δυσφορία για κάποιον άλλο και τότε πιστεύω θα λυθεί το πρόβλημα αυτό χωρίς χαφιεδισμούς και χωρίς να καταπατιέται η "ελευθερία"  κανενός και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί όλοι καταλαβαίνουμε ότι απόλυτη ελευθερία στις συνθήκες αλληλοεξάρτησης που ζούμε στις σύγχρονες κοινωνίες, είναι αδύνατη... 

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:


Εχω χασει τον πατερα μου απο καρκινο στα 14 μου, η μανα μου εχει καρκινο στον πνευμονα(και ΧΑΠ + καπνιζει ακομα..- πλζ μη το αναλυσουμε)) και τον αγαπημενο μου θειο(σαν 2ος πατερας) τον εχασα τον Ιουνιο απο καρκινο στον πνευμονα..

Παρολο που καπνιζω 1-2 το πρωι και 1-2 το βραδυ, ειμαι υπερ του νομου και καλα θα κανουν να εφαρμοστει!!
Ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε.

Με όλο τον σεβασμό, πώς μπορείς και καπνίζεις μετά απ' όσα έχουν συμβεί στην οικογένειά σου;

Έχω κάνει ομηρικούς καβγάδες με τον πατέρα μου γι' αυτό το θέμα (δεν καταλαβαίνει βέβαια), έχω παρεξηγηθεί με τους γονείς μου, επειδή ήθελαν να καπνίζουν μπροστά στη μικρή μου (για τέτοια αρρώστια μιλάμε), γενικά έχω εκδηλώσει τη δυσφορία/διαφωνία/κάθετη άρνησή μου απέναντί τους με κάθε τρόπο. Αποτέλεσμα; Μηδέν από μηδέν, μηδέν.

Τελευταίο επιχείρημα (ο θεός να το κάνει) είναι ότι κάνουν στριφτά και όχι κανονικά τσιγάρα. I rest my case..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.