Jump to content



Αντικαπνικός νόμος στην Ελλάδα


colt3003

Recommended Posts

11 hours ago, colt3003 said:

 

Το επόμενο στάδιο λοιπόν, είναι να αποδεχτούμε ότι έχουμε να κάνουμε με ένα κράτος που εκδικείται τους πολίτες του.... Κάτι είχα υποψιαστεί επί αυτού....  :sarcastic:

και μετά, παραξενευόμαστε (not me) γιατί ο Έλληνας δεν έχει εμπιστοσύνη στο κράτος.... 

 

δηλαδή: αν είχαν συμμορφωθεί με τις προηγούμενες προτάσεις, τώρα δεν θα γινόταν αυτό ε ??? όοοοοοοοοκκκκεεειι.. 

 

 

Θα γίνονταν. Απλά κανείς δεν θα έβγαζε γλωσσίτσα γιατί θα είχαν εμπεδώσει όλοι το εξαιρετικά απλό που ισχύει στα Δημοκρατικά καθεστώτα: άδικος νόμος; Μπορεί αλλά είναι νόμος! Τόσο απλό είναι. Τώρα φυσικό είναι να τους κακοφαίνεται τόσο πολύ αφού ΟΥΔΕΠΟΤΕ προτίμησαν να είναι νόμιμοι! 

Βέβαια προσωπικά θα προτιμούσα το μεγαλύτερο πρόστιμο να πέφτει στον καπνιστή και όχι στο κατάστημα. Να του δίνει, όμως, και επιλογές. Δηλαδή, να του λέει: ή πληρώνεις το πρόστιμο ή μπαίνεις οικειοθελώς σε πρόγραμμα απεξάρτησης του ΟΚΑΝΑ. Γιατί, μην γελιόμαστε, όσοι καπνίσαμε ή καπνίζουμε junkies της νικοτίνης είμαστε.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, cna said:

 

Θα γίνονταν. Απλά κανείς δεν θα έβγαζε γλωσσίτσα γιατί θα είχαν εμπεδώσει όλοι το εξαιρετικά απλό που ισχύει στα Δημοκρατικά καθεστώτα: άδικος νόμος; Μπορεί αλλά είναι νόμος! Τόσο απλό είναι. Τώρα φυσικό είναι να τους κακοφαίνεται τόσο πολύ αφού ΟΥΔΕΠΟΤΕ προτίμησαν να είναι νόμιμοι! 

 

Να με συμπαθάς, αλλά αν έχεις την εντύπωση, ότι επειδή έχουμε δημοκρατία (λέμε τώρα...) οφείλουμε με κάποιον τρόπο να ανεχόμαστε άδικους νόμους (εσύ το είπες), τότε κάποιος απο τους 2 μας δεν έχει καταλάβει κάτι. Δημοκρατία δεν έχω διαβάσει πουθενά, να σημαίνει ότι νομοθετεί κάποιος κάτι που αδικεί μια ομάδα πολιτών, επειδή εξυπηρετεί μια άλλη ομάδα πολιτών. Και μην το διαβάζεις αυτό αυστηρά για τον συγκεκριμένο νόμο, για τον οποίον οι αντιρρήσεις μου είναι πολύ πολύ συγκεκριμένες, άσχετα αν ο καθένας δυσκολεύεται να το καταλάβει, ή το ξεχειλώνει για να βγάλει το ποιόν του σε δημόσια θέαση. Να τονίσω σε αυτό το σημείο, ότι στον ίδιο χώρο συζητήσεων, έχουμε γίνει μάρτυρες πάμπολες φορές, ''διαμαρτυριών'' ή αντιρρήσεων, για θέματα, που όπως λες ''αφού είναι νόμος, πάει και τελείωσε, πρέπει να τον ακολουθήσουμε'' : Το ''μνημόνιο'' για παράδειγμα (και τα 4) είναι νόμοι του κράτους, αλλά εδώ μέσα έχουμε διαβάσει μύδρους για αυτά, και ελάχιστοι τολμάνε να τα υπερασπιστούν. Το κίνημα ΄΄δεν πληρώνω'' το ίδιο διάστημα? τα ίδια και χειρότερα. 

 

Η δική μου θέση σε αυτά παραμένει η ίδια: Αν είναι παράνομο σα νόμος (και συμβαίνει ουκ ολίγες φορές να καταλήγει αντισυνταγματικός ένας νόμος) κακώς υπάρχει, και πρέπει να εκλείψει, και αδιαφορώ τι σκοπιμότητες εξυπηρετεί. Αν δε, είναι νόμιμο σα νόμος (το Σύνταγμα τα ορίζει αυτά) τότε απαιτώ πιστή εφαρμογή απο το 100% του πληθυσμού χωρίς κανέναν απολύτως αστερίσκο (Αρθ. 4 του Συντάγματος)

 

Και επειδή παρατηρώ το το τελευταίο διάστημα, μια ιδιαίτερη καούρα για τα δικαιώματα των μειοψηφιών, αλλά δεν είμαι και υποκριτής να επιλέγω ποια μειοψηφία θα προστατευτεί για τις επιλογές της, και ποια όχι, Θα περίμενα στο νόμο ιδιαίτερη μνεία για αυτούς που τελικά θέλουν να βλάψουν τον εαυτό τους καπνίζοντας. Τι ακριβώς πειράζει έναν αντικαπνιστή, αν ένας καπνιστής μαγαζάτορας αποφασίσει να ανοίξει ένα μαγαζί αποκλειστικά για καπνιστές ?? (πελάτες και εργαζόμενους). Ο ''δίκαιος νόμος'' όμως δεν αφήνει τέτοια επιλογή. Σκασίλα του αν ξαφνικά το δικαίωμα της συγκεκριμένης μειοψηφίας καταπατείται. 

 

Αν δεν βλέπετε την ασυνέπεια του νομοθέτη σε αυτό, συγγνώμην και πάλι αλλά δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα. 

 

3 minutes ago, cna said:

Βέβαια προσωπικά θα προτιμούσα το μεγαλύτερο πρόστιμο να πέφτει στον καπνιστή και όχι στο κατάστημα. Να του δίνει, όμως, και επιλογές. Δηλαδή, να του λέει: ή πληρώνεις το πρόστιμο ή μπαίνεις οικειοθελώς σε πρόγραμμα απεξάρτησης του ΟΚΑΝΑ. Γιατί, μην γελιόμαστε, όσοι καπνίσαμε ή καπνίζουμε junkies της νικοτίνης είμαστε.

 

Στο υπερτονισμένο, το έχω θίξει και συμφωνούμε, και τη θεωρώ μία από τις αδικίες του νόμου (να μην πληρώνει δηλαδή ο φυσικός παραβάτης, αλλά ένας τρίτος). 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, colt3003 said:

 

 Τι ακριβώς πειράζει έναν αντικαπνιστή, αν ένας καπνιστής μαγαζάτορας αποφασίσει να ανοίξει ένα μαγαζί αποκλειστικά για καπνιστές ?? (πελάτες και εργαζόμενους).

 

 

Είναι πάρα πολύ απλό.

Αν δώσεις στα μαγαζιά αυτή την επιλογή, όλα ανεξαιρέτως θα αποφασίσουν να γίνουν για καπνιστές.

 

Από την στιγμή που είναι ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ για τον ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗ το να είναι σε ένα μαγαζί γεμάτο καπνό σε βαθμό να βρωμάει και η κ@λοτρυπίδα του την επόμενη μέρα, και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ στο ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ του ΚΡΑΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ.. μάντεψε ποιά είναι η πιο σωστή λύση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, billpeppas said:

 

Είναι πάρα πολύ απλό.

Αν δώσεις στα μαγαζιά αυτή την επιλογή, όλα ανεξαιρέτως θα αποφασίσουν να γίνουν για καπνιστές.

 

ΝΟ ΣΙΤ ΣΕΡΛΟΚ !!!! 

 

η αμήχανη στιγμή που επιστρέφουμε στην ουσία του αρχικού μου ποστ, ότι τελικά το κράτος παρεμβαίνει στο δικαίωμα επιλογής του καταστηματάρχη, απαγορεύοντας ολοκληρωτικά μια λύση, επειδή ''θα την ακολουθούσαν όλοι'' 

Και κάτι ακόμα: μας λες έμμεσα πλην σαφέστατα, ότι οι καταστηματάρχες έχουν σταθμίσει ήδη ότι οι αντικαπνιστές δεν είναι σε θέση να αποτελέσουν την πλειοψηφία της πελατείας τους, άρα ο εκπρόσωπός τους είχε δίκιο όταν έκανε λόγο για μειωμένους τζίρους. 

 

Ωστόσο, έχεις πάλι άδικο. Μια χαρά υπάρχουν μαγαζιά 100% αντικαπνιστών από ότι διαβάζω. Αυτοί που το επέλεξαν, ποντάρισαν στο ότι με αυτό τον τρόπο θα έχουν περισσότερη δουλειά -και μπράβο τους- . Δεν πήγε εκεί κανένας καπνιστής να απαιτήσει θερμάστρα σε ορθάνοιχτο εξωτερικό χώρο, για να καπνίσει όμως. Περίεργο ε ?? 

Το κράτος είναι παντελώς ανίκανο να υπολογίσει τέτοια πράγματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, colt3003 said:

 

Να με συμπαθάς, αλλά αν έχεις την εντύπωση, ότι επειδή έχουμε δημοκρατία (λέμε τώρα...) οφείλουμε με κάποιον τρόπο να ανεχόμαστε άδικους νόμους (εσύ το είπες), τότε κάποιος απο τους 2 μας δεν έχει καταλάβει κάτι. Δημοκρατία δεν έχω διαβάσει πουθενά, να σημαίνει ότι νομοθετεί κάποιος κάτι που αδικεί μια ομάδα πολιτών, επειδή εξυπηρετεί μια άλλη ομάδα πολιτών. Και μην το διαβάζεις αυτό αυστηρά για τον συγκεκριμένο νόμο, για τον οποίον οι αντιρρήσεις μου είναι πολύ πολύ συγκεκριμένες, άσχετα αν ο καθένας δυσκολεύεται να το καταλάβει, ή το ξεχειλώνει για να βγάλει το ποιόν του σε δημόσια θέαση. Να τονίσω σε αυτό το σημείο, ότι στον ίδιο χώρο συζητήσεων, έχουμε γίνει μάρτυρες πάμπολες φορές, ''διαμαρτυριών'' ή αντιρρήσεων, για θέματα, που όπως λες ''αφού είναι νόμος, πάει και τελείωσε, πρέπει να τον ακολουθήσουμε'' : Το ''μνημόνιο'' για παράδειγμα (και τα 4) είναι νόμοι του κράτους, αλλά εδώ μέσα έχουμε διαβάσει μύδρους για αυτά, και ελάχιστοι τολμάνε να τα υπερασπιστούν. Το κίνημα ΄΄δεν πληρώνω'' το ίδιο διάστημα? τα ίδια και χειρότερα. 

 

 

Την στιγμή που τα γράφουμε αυτά, ο νόμος έρχεται να προστατεύσει το υπέρτατο αγαθό της καλής υγείας. Μπορεί να αδικεί μία μερίδα πολιτών ΑΛΛΑ τελικά λειτουργεί θετικά ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ! Χωρίς εξαίρεση! Καθώς τα μισά προβλήματα στην υγεία μπορεί να προκαλούνται από το δικό σου αναμμένο τσιγάρο αλλά τα άλλα μισά προκαλούνται από την μακροχρόνια παραμονή σου σε χώρο με καπνό. Τελικά όλοι ωφελούνται. Γι' αυτό και δεν θα σχολιάσω το θέμα των αποκλειστικώς καπνιζόντων καταστημάτων.

 

Όσον αφορά τα μνημόνια μιλάμε για διαφορετικά πράγματα και really δεν είναι καν αντεπιχείρημα, δεδομένου ότι τα μνημόνια ωφέλησαν κάποιους αλλά έβλαψαν ισχυρά κάποιους άλλους, δίχως να δίνουν καμία διέξοδο (ναι, το να βγεις και να καπνίσεις στον δρόμο είναι μια διέξοδος - δεν σου απαγόρευσε εντελώς το κάπνισμα). Κι ενώ προσωπικά ήμουν κατά των περισσότερων μνημονιακών νόμων δεν παρέβηκα κάποιον από αυτούς καθώς ταυτόχρονα είχα και έχω πάντα την επιλογή της προσφυγής στα Δικαστήρια. Σε μια ευνομούμενη πολιτεία υπάρχουν πάντα ΝΟΜΙΜΕΣ επιλογές. Βέβαια, αν παραδεχτούμε ότι είμαστε Μπανανία τότε ναι. Να φορέσουμε τα φυσεκλίκια και να σηκώσουμε τα λάβαρα της επανάστασης.

 

Και κάτι τελευταίο: αυτός που πάει και βγάζει Άδεια Λειτουργίας Καταστήματος ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ, συμφωνεί απερίφραστα και άνευ υπαναχώρησης ότι ΘΑ ΤΗΡΕΙ τις Υγιειονομικές Διατάξεις. Αν θέλεις την ταπεινή μου άποψη, σε όλο αυτό το παιχνίδι ΥΠΑΙΤΙΟΙ είναι ΚΥΡΙΩΣ οι μη καπνιστές, που ακολουθούσαν τους καπνιστές όπου πήγαιναν. ΝΟΜΙΖΟΥΝ τα καταστήματα ότι ο κύριος όγκος της δουλειάς τους είναι οι καπνιστές μόνο που η στατιστική λέει ότι μόλις το 40% είναι καπνιστές. Κι η αλήθεια είναι ότι ακόμη και το 20% των ατμιστών μάλλον δεν ενδιαφέρεται αν το κατάστημα είναι μη καπνιστών ή καπνιστών. Έχει καταφέρει να μην ανέχεται την δυσωδία και την βρώμα του τσιγάρου...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@cna: μου αρκεί η παραδοχή σου ότι ο συγκεκριμένος νόμος αδικεί μια μερίδα πολιτών, καθώς και η δικαιολογία ''άλλο αυτό'' για τα μνημόνια, που είναι επίσης νόμοι. Καταδείνχεις αυτό που λέω 5 σελίδες τώρα, και δεν χρειάζομαι κάτι άλλο. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Σχήμα λόγου και λέω «μπορεί» υπό την έννοια ότι δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι αδικεί κάποιον. Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν τα διοικητικά δικαστήρια. Όποιος θεωρεί ότι αδικείται μπορεί ελεύθερα να υποβάλει αγωγή κατά του νόμου.

Επίσης, δεν είναι δικαιολογία το «άλλο αυτό» ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΟ ΖΗΤΗΜΑ! Το μαγαζί θα έχει πάντα πελάτες, ακόμη και μετά από 10 χρόνια εφαρμογής του αντικαπνιστικού. Κανένα μαγαζί, όμως, δεν θα επιβιώσει για καιρό αν το 60% των πολιτών τα βγάζει ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ πέρα οικονομικά. Εάν συγχέεις την σοβαρότητα αυτού του ζητήματος με το θέμα του καπνίσματος προφανώς και υπάρχει θέμα διάκρισης και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό. Γενικά απαιτείται διακριτική ικανότητα για να μην μπερδεύουμε το γάλα με την μπάλα...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, colt3003 said:

 

ΝΟ ΣΙΤ ΣΕΡΛΟΚ !!!! 

 

η αμήχανη στιγμή που επιστρέφουμε στην ουσία του αρχικού μου ποστ, ότι τελικά το κράτος παρεμβαίνει στο δικαίωμα επιλογής του καταστηματάρχη, απαγορεύοντας ολοκληρωτικά μια λύση, επειδή ''θα την ακολουθούσαν όλοι'' 

Και κάτι ακόμα: μας λες έμμεσα πλην σαφέστατα, ότι οι καταστηματάρχες έχουν σταθμίσει ήδη ότι οι αντικαπνιστές δεν είναι σε θέση να αποτελέσουν την πλειοψηφία της πελατείας τους, άρα ο εκπρόσωπός τους είχε δίκιο όταν έκανε λόγο για μειωμένους τζίρους. 

 

Ωστόσο, έχεις πάλι άδικο. Μια χαρά υπάρχουν μαγαζιά 100% αντικαπνιστών από ότι διαβάζω. Αυτοί που το επέλεξαν, ποντάρισαν στο ότι με αυτό τον τρόπο θα έχουν περισσότερη δουλειά -και μπράβο τους- . Δεν πήγε εκεί κανένας καπνιστής να απαιτήσει θερμάστρα σε ορθάνοιχτο εξωτερικό χώρο, για να καπνίσει όμως. Περίεργο ε ?? 

Το κράτος είναι παντελώς ανίκανο να υπολογίσει τέτοια πράγματα. 

 

Στους δρόμους για την νομιμοποίηση και της κόκας, μαριχουάνα, mdma, κλπ. λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω.

 

Κανείς δεν "αδικείται" από την επιβολή κανόνων για τη Δημόσια Υγεία σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Απλώς κάποιοι ξεβολεύονται. Και ξανα-μαναθυμίζω ότι εξίσου περιοριστικοί νόμοι ισχύουν τουλάχιστον μια δεκαετία τώρα. Κανείς δεν αιφνιδιάστηκε και κανείς δεν έπεσε θύμα απάτης.

 

Αντί να συζητάμε την αδικία (και παρανομία) που έχουν υποστεί τόσα χρόνια οι μη καπνίζοντες από τη μη τήρηση του νόμου, προσπαθούμε να εξυφάνουμε ένα αφήγημα για τους καημένους τους μαγαζάτορες και τους δύσμοιρους πελάτες τους που τους αποστερείται η ακροτελεύτια απόλαυση της ζωής.

 

Το "συμφωνούμε ότι διαφωνούμε" είναι υπεκφυγή του χειρίστου είδους. Μπορεί κάποιοι να προτιμούν αυτά τα καταστήματα να λειτουργούν χωρίς κανέναν περιορισμό και απλά να κλείνουν laissez-faire από έλλειψη πελατών μόνο εκείνα στα οποία ο κόσμος καίγεται ζωντανός ή παθαίνει τροφική δηλητηρίαση επειδή δεν πληρούν στοιχειώδεις όρους.

 

Αυτά δε γίνονται ούτε στην υποσαχάρια Αφρική.

 

Edit:

3 minutes ago, billpeppas said:

Στους δρόμους για την νομιμοποίηση και της κόκας, μαριχουάνα, mdma, κλπ. λοιπόν!

 

Εγώ το είπα και παραπίσω και δεν έκανα πλάκα. Θέλετε να αποποινικοποιήσουμε τη χρήση των πάντων μαζί με το τσιγάρο; Να το συζητήσουμε. Αλλά αυστηρά σε ιδιωτικούς χώρους, με ληστρική φορολογία και χωρίς μπουρδίτσες "ναι, αλλά μη μου κάνετε ντραγκ-τεστ, καταπατάτε τα δικαιώματά μου".

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, billpeppas said:

 

Στους δρόμους για την νομιμοποίηση και της κόκας, μαριχουάνα, mdma, κλπ. λοιπόν!

 

Ναι. Με συγκεκριμένα προγράμματα παροχής από νοσηλευτικά ιδρύματα που σκοπό θα έχουν μόνο την ασφαλή λήψη των ουσιών μέχρι και την ένταξη σε πρόγραμμα απεξάρτησης. Περισσότεροι πεθαίνουν από τη νοθεία που παίζει και τις ασθένειες που αφορούν τις χρησιμοποιημένες σύριγγες παρά από τις ίδιες τις ουσίες. Κι εννοείται ότι αυτά τα προγράμματα θα αφορούν ΜΟΝΟ υφιστάμενους χρήστες...

Για να επιστρέψω στο θέμα:
Στην Αυστρία που έλεγα εν μία νυκτί άλλαξε ο νόμος και απαγορεύτηκε τελείως το κάπνισμα. Δεν άνοιξε ρουθούνι! Ούτε ακούστηκε το παραμικρό παράπονο! Αλλά τι να ξέρουν και αυτοί... Όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες (και δίναμε το παράδειγμα μέσω του Σωκράτη ή του Πλάτωνα ή του Αριστοτέλη τι σημαίνει ΠΟΛΙΤΗΣ) αυτοί έτρωγαν βελανίδια...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που την ειδε ο λαμογιοκλαψας την πτωση του τζιρου και μαλιστα 60%, αλλα εγω σε οποια μερια και να παω για καφε μια χαρα δεν μπορω να βρω να καθισω ουτε μεσα ουτε εξω.

Καστορια που πηγα το χειμωνα παλι μεσα στα μαγαζια απαγορευοταν και καπνιζαν ολοι εξω και ηταν τιγκα.

Τωρα τι προσπαθει να μας πει ετουτος εδω δεν ξερω.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@colt3003 κοψτο το ρημάδι :)

επίσης, όπως πάει ο άνθρωπος τουαλέτα, έτσι θα πηγαίνει και έξω για τσιγάρο. Είναι πολύ απλό. 

Θέλουμε να γίνουμε Ευρώπη, γίνεται ένα βήμα και γκρίνια όλοι. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

@colt3003 κοψτο το ρημάδι :)

επίσης, όπως πάει ο άνθρωπος τουαλέτα, έτσι θα πηγαίνει και έξω για τσιγάρο. Είναι πολύ απλό. 

Θέλουμε να γίνουμε Ευρώπη, γίνεται ένα βήμα και γκρίνια όλοι. 

Όχι....

Θα κάνουμε την επαναστατική μας γυμναστική. Θα μπλέξουμε τις ατομικές ελευθερίες και δικαιώματα, με ολίγη από κρατική αυθαιρεσία, με σκοπό να διαφωνούμε χωρίς λόγο κι αιτία.

Γιατί έτσι μας αρέσει.:hehe:

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, διαβαζω σελιδες τωρα και δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το θεμα της αντεπιχειρηματολογίας και της αντικρουσης.

Υπαρχει ενας νομος, που απαγορευει το καπνισμα (που θεωρειται επιβλαβες για την υγεια, ας με διορθωσει καποιος που δεν το θεωρει), σε δημόσιους/ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς/στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας/ψυχαγωγιας/υγεινομικου ενδιαφεροντος/αθλοπαιδιων/etc για την προστασια της υγειας ολων.

Με βαση τις οποιες επιπτωσεις εχει στην υγεια, δεν το απαγορευει οπως τη χρηση αλλων βλαβερων ουσιων, επιτρεπει να καπνισει *οποιος θελει* στο σπιτι του ή σε τελειως ανοιχτο χωρο. Δεν ειναι τοσο βλαβερο ωστε να το ποινικοποιησει πληρως, αλλα σιγουρα δεν μπορει να επιβληθει η εισπνοη του σε οσους δεν εχουν αυτη τη συνηθεια.

Το θεμα ποιο ειναι? Τί ειναι αυτο που εχουμε ανακαλυψει και δεν εχουν ανακαλυψει απο αυστραλια γυρω-γυρω μεχρι αμερικη?

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, gaig said:

Το θεμα ποιο ειναι? Τί ειναι αυτο που εχουμε ανακαλυψει και δεν εχουν ανακαλυψει απο αυστραλια γυρω-γυρω μεχρι αμερικη?

 

Ότι (μόνο) του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει. ?

  • Like 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gaig έγραψε:

Βρε παιδια, διαβαζω σελιδες τωρα και δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το θεμα της αντεπιχειρηματολογίας και της αντικρουσης.

Υπαρχει ενας νομος, που απαγορευει το καπνισμα (που θεωρειται επιβλαβες για την υγεια, ας με διορθωσει καποιος που δεν το θεωρει), σε δημόσιους/ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς/στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας/ψυχαγωγιας/υγεινομικου ενδιαφεροντος/αθλοπαιδιων/etc για την προστασια της υγειας ολων.

Με βαση τις οποιες επιπτωσεις εχει στην υγεια, δεν το απαγορευει οπως τη χρηση αλλων βλαβερων ουσιων, επιτρεπει να καπνισει *οποιος θελει* στο σπιτι του ή σε τελειως ανοιχτο χωρο. Δεν ειναι τοσο βλαβερο ωστε να το ποινικοποιησει πληρως, αλλα σιγουρα δεν μπορει να επιβληθει η εισπνοη του σε οσους δεν εχουν αυτη τη συνηθεια.

Το θεμα ποιο ειναι? Τί ειναι αυτο που εχουμε ανακαλυψει και δεν εχουν ανακαλυψει απο αυστραλια γυρω-γυρω μεχρι αμερικη?

@acct Δεν το εχεις πιασει καλα...

Οτι αυτο ριχνει 60% το τζιρο του οποιου ''πεθερου'' με cafe και επισης που να τρεχουμε τωρα να θεωρουμε βιβλια καπνισματος.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, GoMaR said:

@colt3003 κοψτο το ρημάδι :)

επίσης, όπως πάει ο άνθρωπος τουαλέτα, έτσι θα πηγαίνει και έξω για τσιγάρο. Είναι πολύ απλό. 

Θέλουμε να γίνουμε Ευρώπη, γίνεται ένα βήμα και γκρίνια όλοι. 

 

Μα, δεν καπνίζω αγαπητέ μου !!!! 

Το έχω γράψει ήδη εδώ και 2 σελίδες, αλλά δε βαριέσαι..... πίστεψες και εσύ ότι οι περισσότεροι μπήκαν να διαβάσουν τι γράφω ?? triggered έγιναν από το αρχικό μου ποστ (που ούτε εκεί υπερασπίζομαι τον καπνιστή) και μετά άρχισαν το μακρύ και το κοντό τους. 

 

Ξαναδες, αν θέλεις, το αρχικό μου ποστ (να τονίσω ότι δεν το έκανα εγώ θέμα, αλλά μεταφέρθηκε από τις ειδήσεις, για να δοθεί γόνιμο έδαφος στον οποιονδήποτε να βγάλει το άχτι του), καθώς και την απάντηση του @jax7480 που από ότι φάνηκε κατάλαβε το πνεύμα του ποστ μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα εχει παει 5 σελιδες..
Εννοειται πολλα προσπερασα ετσι στο φλου και θεωρησα απο τις τοσες πολλες αντιπαραθεσεις / διαφωνιες οτι καπνιζεις.
Γραψε λαθος λοιπον συγνωμη και μπραβο σου.

Το σχολιο μου ομως δεν αλλαζει ειτε διαβαζα ολες τις απαντησεις ειτε οχι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.