Jump to content



Περιφραξη με WPC


Recommended Posts

3 minutes ago, colt3003 said:

 

Κοίτα, λείπουν κάποια στοιχεία, απο τον υπολογισμό. Πόσο ύψος θα έχει η περίφραξη π.χ. Αν σου δίνει την ίδια τιμή είτε για ξύλο είτε για wpc ....ε δε νομίζω να θέλει και συζήτηση το πράγμα, αρκεί να σου δίνει και κάτι που να σου αρέσει οπτικά. Όση έρευνα και να έκανα, δεν βρήκα πουθενά τιμή wpc κάτω απο ~40 €, ενώ το deck που τελικά χρησιμοποίησα κόστισε 17€ ,οπότε αν υπολογίσεις και τον κόπο του.... νομίζω αξίζει. Σχετικά με το στερέωμα πάνω στη μάντρα (αν κατάλαβα καλά) ζήτα να τοποθετεί αντηρίδες κάθε 3 μέτρα. Στο τέλος αυτές θα τραβάνε το μεγαλύτερο ζόρι (ειδικά στις πλευρικές πιέσεις απο αέρα) και όχι το κάρφωμά τους στη μάντρα (το οποίο ούτως ή άλλως -όσο δυνατό και να είναι δλδ) δεν πρόκειται να αντισταθεί σε πλάγια πίεση.

Υψος 1 μέτρο

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Parhs said:

Υψος 1 μέτρο

 

Ε... δεν τον λες και ''φωτιά'' στην τιμή που δίνει.... υπολόγισε ότι (αν χρησιμοποιήσει wpc) τα υλικά (wpc , σίδερα, λάμες, βίδες, διακοσμητικά, στηρίγματα) φτάνουν το κόστος στο 50αρικο.... Αν έχεις δείγματα από άλλες του δουλειές, ίσως να σου βγει και φτηνότερος απο κάποιον φτηνότερο (αλλά άγνωστο). Ο παράγοντας συνέπεια επίσης (αν θα τον δείς να τελειώνει τη δουλειά, ή αν θα βάλεις ντετέκτιβ για να τον βρεις, στα μισά) επίσης προσμετράται στην τιμή :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, colt3003 said:

 

Ε... δεν τον λες και ''φωτιά'' στην τιμή που δίνει.... υπολόγισε ότι (αν χρησιμοποιήσει wpc) τα υλικά (wpc , σίδερα, λάμες, βίδες, διακοσμητικά, στηρίγματα) φτάνουν το κόστος στο 50αρικο.... Αν έχεις δείγματα από άλλες του δουλειές, ίσως να σου βγει και φτηνότερος απο κάποιον φτηνότερο (αλλά άγνωστο). Ο παράγοντας συνέπεια επίσης (αν θα τον δείς να τελειώνει τη δουλειά, ή αν θα βάλεις ντετέκτιβ για να τον βρεις, στα μισά) επίσης προσμετράται στην τιμή :) 

Για wpc θα ηταν οκ, αλλα για deck μου φαινονται πολλα. Κατι δειγματα που ειχα δει δε μου άρεσαν δηλαδη ειχε βαλει wpc χωρις διακενα εστω λιγα χιλιοστα. Επισης κολωνακια ανα 1,2 μέτρα ειναι η τιμη.

Θα δω και αλλους και βλεπουμε.

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, panoss1442169303 said:

Δηλαδή από τα 5600€ (80 μέτρα x 70€) (χωρίς ΦΠΑ) πόσα είναι το κόστος των υλικών;

Η τιμη ειναι παραπανω αν λαβουμε υποψη γκαραζοπορτα 6μετρα που δεν εδωσε τιμη και αλλη μια 3 μετρα + πορτα εισοδου. Δε μου ειπε κοστος υλικων απλα μου εδωσε μια τιμη

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, panoss1442169303 said:

Οκ, εννοούσα αν υπολόγισες εσύ το κόστος των υλικών.

Πόσα μέτρα σίδερο (κοιλοδοκό;) χρειάζεσαι;  Έχεις υπολογίσει;

Θα το υπολογισω. Ηρθε ενας αλλος να τα δει τα βγαλαμε 70 μετρα και 6 κ 4 οι γκαραζοπορτες.

Αυτος παντως εδινε για 1 μετρο υψος 55 ευρω με γαλβανιζε το μετρο. Σανιδες γαλβανιζε αντι για ξυλο. Συνολο 6600 χωρις φπα που δε χρειαζεται καθολου λεει. Εχει πολλες δουλειες.

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

70 μετρα και 6 κ 4 = 80 μέτρα (δεχόμαστε ότι για όλα, για λόγους απλότητας στους υπολογισμούς, θα χρησιμοποιηθεί κοιλοδοκός γαλβανιζέ 50mm x 30mm x 3mm).

Θα χρειαστείς 80/6=13.33, δηλαδή 14 εξάμετρα κομμάτια.

Αν τα βρεις χωρίς ΦΠΑ, θα πάει ας πούμε 33,19€ το κομμάτι.(πολύ πιθανό να υπάρχουν και καλύτερες τιμές)

Άρα 14 x 33,19€=464,66€.

Δηλαδή από  τα 6600, τα υλικά είναι 465€;;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panoss1442169303 said:

70 μετρα και 6 κ 4 = 80 μέτρα (δεχόμαστε ότι για όλα, για λόγους απλότητας στους υπολογισμούς, θα χρησιμοποιηθεί κοιλοδοκός γαλβανιζέ 50mm x 30mm x 3mm).

Θα χρειαστείς 80/6=13.33, δηλαδή 14 εξάμετρα κομμάτια.

Αν τα βρεις χωρίς ΦΠΑ, θα πάει ας πούμε 33,19€ το κομμάτι.(πολύ πιθανό να υπάρχουν και καλύτερες τιμές)

Άρα 14 x 33,19€=464,66€.

Δηλαδή από  τα 6600, τα υλικά είναι 465€;;

Αυτος που ειπα πρότεινε να μπουν "ταβλες" γαλβανιζε οχι ξυλο. 

τετοιες απλα με κενα. 

 

Η πιο απλη λύση ειναι κοιλοδοκος χωρις φλατζα κατω και στερεωση με βέργα + ηλεκτροκοληση που μου ειπε ενας αλλος μιας και με φλατζα ειναι δυσκολο να αλφαδιαστει

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Parhs έγραψε:

Η πιο απλη λύση ειναι κοιλοδοκος χωρις φλατζα κατω και στερεωση με βέργα + ηλεκτροκοληση που μου ειπε ενας αλλος μιας και με φλατζα ειναι δυσκολο να αλφαδιαστει

 

Μόνο άσχετος ή αρπακόλλας μάστορας κολλάει την φλάντζα από πρίν στον κοιλοδοκό.

Πρώτα βιδώνουμε τη φλάντζα στη θέση της, μετά αλφάδιαζουμε  τον κοιλοδοκό και μετά τον κολλάμε στη φλάντζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Γιώργος 1 said:

 

Μόνο άσχετος ή αρπακόλλας μάστορας κολλάει την φλάντζα από πρίν στον κοιλοδοκό.

Πρώτα βιδώνουμε τη φλάντζα στη θέση της, μετά αλφάδιαζουμε  τον κοιλοδοκό και μετά τον κολλάμε στη φλάντζα.

Μου ειπε και αυτο ως λυση αλλα ειπε πως ειναι πιο ακριβό απο το να βάλει βέργα και να την κολλήσει πάνω στο κοιλοδοκο.

Αυτη η λυση που κάνουν τουλαχιστον οι 3 που ρωτησα για στερεωση των καγκέλων η κλασικη δηλαδη τρύπα με τρυπάνι , καρφωμα βεργας και μετα ηλεκτροκοληση.

Αυτη τη μεθοδο δεν την εχω βρει στο εξωτερικό όλοι τα βαζουν με βιδες ή τρυπανε με καροτιερα και χυτευση με μη συρικνουμενο.

Μου λενε πως δεν έχει θεμα να ραγισει το μπετο πχ . Υπάρχει καποιο μειωνεκτημα σε σχεση με βιδες/πακτωση;

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει και εχω φτιαξει προσφατα μια περιφραξη  και εβαλα κοιλοδοκο 60χ60  3 χιλ  και στρατζαριστο 10χ2. πηρα τον κοιλοδοκο 25 ευρω τα 6 μετρα και 14,5 την 5μετρη ταβλα. το εκανα με φλαντζα αφου πρωτα βιδωθηκε στο δαπεδο και μετα με ραμμα και αλφαδι μπηκαν ολα στην θεση τους. οποιος μαστορας ειπε οτι ειναι δυσκολο να το αλφαδιασεις μην τον παρεις ακομα και αν εχει την μιση τιμη απο τους αλλους. ολα τα σιδερα τα πηρα μαυρα και οχι γαλβανιζε , τα ασταρωσα και τα εβαψα με σφυριλατο γρι. το προηγουμενα τα ειχε φτιαξει ο πατερας μου πριν 40 σχεδον χρονια αρα αν κρατησουν και αυτα τοσο μια χαρα ειναι.

ενδεικτικα ενα κομματι απο την ολη κατασκευη με πορτονι στο τελος της κουπαστης

IMG_0954.thumb.JPG.faa7e98ee5372f7e5b00fb22a6a280be.JPG

IMG_0955.thumb.JPG.2eab2b6fb43b5cc792b07076ea77fef3.JPG

δυστυχως ομως ειμαι σε εργατικες κατοικιες και εχω ενα δυστροπο γειτονα. η κατασκευη αφορα το δικο μου κομματι του κηπου(το σπιτι μου ειναι το πανω) και απο την αλλη μερια εχει φραξει με κοτετσοσυρμα και παλουκια και του ειπα οτι θα βαλω υλικα και εργασια να το φτιαξω να ειναι ομορφο και μου ειπε οτι του αρεσει περισσοτερο απο το δικο μου. αν θυμηθω θα βγαλω και καμια τελιωμενο βαμενο να το δεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η εύκολη λύση που βάζουν και τα κάγκελα.

Τρυπάνε δύο φορές λοξά, σφηνώνουν  σίδερο Φ8 χιλ και απάνω εκεί κολλάνε τον ορθοστάτη.

Επειδή η σύνδεση αυτή δεν είναι αντοχής, κάθε τόσο βάζουν και κάποια αντιρίδα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Ναι αυτή είναι η εύκολη λύση που βάζουν και τα κάγκελα.

Τρυπάνε δύο φορές λοξά, σφηνώνουν  σίδερο Φ8 χιλ και απάνω εκεί κολλάνε τον ορθοστάτη.

Επειδή η σύνδεση αυτή δεν είναι αντοχής, κάθε τόσο βάζουν και κάποια αντιρίδα.

 

εγω εβαλα βυσματα 16αρια αν αναφερεσαι σε εμενα. αν μιλας γενικα τοτε θα συμφωνησω απολυτα. στην δουλεια οπου βαζαμε πορτες η καγκελα παντα βαζαμε σταλ 10 η 12. παρολα αυτα αν μχρι ενα σημειο ειναι πληθα και απο κει και πανω το συνεχιζεις με σιδερο τοτε πως στηριζεις? κανεις τρυπα και το χωνευεις η ριχνεις σεναζ? δεν εχει τυχει ποτε και το εχω απορια

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vellamos said:

εχει τυχει και εχω φτιαξει προσφατα μια περιφραξη  και εβαλα κοιλοδοκο 60χ60  3 χιλ  και στρατζαριστο 10χ2. πηρα τον κοιλοδοκο 25 ευρω τα 6 μετρα και 14,5 την 5μετρη ταβλα. το εκανα με φλαντζα αφου πρωτα βιδωθηκε στο δαπεδο και μετα με ραμμα και αλφαδι μπηκαν ολα στην θεση τους. οποιος μαστορας ειπε οτι ειναι δυσκολο να το αλφαδιασεις μην τον παρεις ακομα και αν εχει την μιση τιμη απο τους αλλους. ολα τα σιδερα τα πηρα μαυρα και οχι γαλβανιζε , τα ασταρωσα και τα εβαψα με σφυριλατο γρι. το προηγουμενα τα ειχε φτιαξει ο πατερας μου πριν 40 σχεδον χρονια αρα αν κρατησουν και αυτα τοσο μια χαρα ειναι.

ενδεικτικα ενα κομματι απο την ολη κατασκευη με πορτονι στο τελος της κουπαστης

IMG_0954.thumb.JPG.faa7e98ee5372f7e5b00fb22a6a280be.JPG

IMG_0955.thumb.JPG.2eab2b6fb43b5cc792b07076ea77fef3.JPG

δυστυχως ομως ειμαι σε εργατικες κατοικιες και εχω ενα δυστροπο γειτονα. η κατασκευη αφορα το δικο μου κομματι του κηπου(το σπιτι μου ειναι το πανω) και απο την αλλη μερια εχει φραξει με κοτετσοσυρμα και παλουκια και του ειπα οτι θα βαλω υλικα και εργασια να το φτιαξω να ειναι ομορφο και μου ειπε οτι του αρεσει περισσοτερο απο το δικο μου. αν θυμηθω θα βγαλω και καμια τελιωμενο βαμενο να το δεις

Ωραιο λογικα με βαψιμο θα φανει πιο πολυ 

4 hours ago, Γιώργος 1 said:

Ναι αυτή είναι η εύκολη λύση που βάζουν και τα κάγκελα.

Τρυπάνε δύο φορές λοξά, σφηνώνουν  σίδερο Φ8 χιλ και απάνω εκεί κολλάνε τον ορθοστάτη.

Επειδή η σύνδεση αυτή δεν είναι αντοχής, κάθε τόσο βάζουν και κάποια αντιρίδα.

 

Μηπως ειναι ελληνικη πατεντα; Δε το εχω δει πουθενα σε ξενα site. Παντως ειχε στηριξει ο μαστορας 20 μετρα με ταμπλαδες πανω σε λοφο με πολυ αερα και δε φαινοταν να παθαινει κατι. Του λεω δε θελει καμια.αντιριδα; λεει δε χρειαζεται. Κουνιοταν λιγο αλλα λεει ειναι απο την ελαστικοτητα του μεταλου. Πιστευω αν ειχε φλατζες θα κουνιωταν λιγοτερο. Παντως εχω απορια αν θα σπασει το μπετο γιατι ειναι εκτεθιμενο και θα μπαινουν νερα απο τη τρυπα της βεργας.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μινιαριστεί και να στοκαριστεί (τσιμέντο με ρητίνη) 

 

Κάθε περίπτωση πάκτωσης είναι και διαφορετική.

Μια λύση που είναι η σωστή για μιά περίπτωση, για άλλη μπορεί να μην είναι σωστή είτε λόγο αντοχής, είτε λόγω κόστους. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2020 at 12:27 ΠΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Πρέπει να μινιαριστεί και να στοκαριστεί (τσιμέντο με ρητίνη) 

 

Κάθε περίπτωση πάκτωσης είναι και διαφορετική.

Μια λύση που είναι η σωστή για μιά περίπτωση, για άλλη μπορεί να μην είναι σωστή είτε λόγο αντοχής, είτε λόγω κόστους. 

Σκεφτομαστε να φτιάξουμε διαχωριστικό βεράντας wpc Ύψους 2 μετρα. Τι λέτε από την εμπειρία σας; Διαβάζω ότι ξεχωρίζετε το  deck με το wpc. Νόμιζα ότι είναι το ίδιο.

Μόλις τώρα, το μέλος Ale the έγραψε:

Σκεφτομαστε να φτιάξουμε διαχωριστικό βεράντας wpc Ύψους 2 μετρα. Τι λέτε από την εμπειρία σας; Διαβάζω ότι ξεχωρίζετε το  deck με το wpc. Νόμιζα ότι είναι το ίδιο.

Ήθελα να παραθέσω το ερώτημα μου γενικά. Αλλά φαίνεται ως απάντηση στον Γιώργο 1. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Για διαχωριστικό βεράντας καλό είναι και ένα τζάμι τρίπλεξ με ημιδιαφανή μεμβράνη ή ένα τζάμι 8 χιλιοστά αμμοβολισμένο.

Ναι το είχα σκεφτεί.Αισθητικα μου αρέσει πιο πολύ το wpc

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.