Jump to content



Περιφραξη με WPC


Recommended Posts

Και εγώ έχω αυτή την απορία. Είδα ότι τα ξεχωρίζουν. Είχα την εντύπωση ότι είναι το ίδιο πραγμα

Μόλις τώρα, το μέλος Ale the έγραψε:

Και εγώ έχω αυτή την απορία. Είδα ότι τα ξεχωρίζουν. Είχα την εντύπωση ότι είναι το ίδιο πραγμα

Εννοώ στη συνομιλία εδώ μέσα διάβασα ότι τα ξεχωρίζουν

Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2020 at 1:04 PM, Γιώργος 1 said:

Σε τι διαφέρουν το wpc και το deck;

 

 

On 7/31/2020 at 1:19 PM, Ale the said:

Και εγώ έχω αυτή την απορία. Είδα ότι τα ξεχωρίζουν. Είχα την εντύπωση ότι είναι το ίδιο πραγμα

Εννοώ στη συνομιλία εδώ μέσα διάβασα ότι τα ξεχωρίζουν

Εγω εννοώ το wpc ειναι καποιο θερμοπλαστικο με ινες/σκονη ξυλου ,  και μερικες φορες ειναι κουφιο μέσα ενω το "deck"  εμποτισμένη ξυλεία ή καποιου ειδους ξυλεία μασιφ. Και τα 2 βεβαια μπορουν να θεωρηθουν deck.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα θελω να βαλω για 7 μέτρα wpc με ύψος 0.80 επίσης και να μπει και σε μια γκαραζοπορτα 4 μέτρα με ύψος 1.80. Ποιο να προτιμήσω που να μην χαλάει μετα απο λίγα χρόνια και φυσικά να μην χρειάζεται βάψιμο κτλ. Επίσης για τα κολωνακια τι να προσέξω γιατι μου λένε να τα φτιάξει ο Σιδερας πρέπει να του πω κάποιο τρόπο συγκεκριμενο ώστε να μην έχω πρόβλημα. Ή να προτιμήσω κάποια λύση με έτοιμα αλλα και πάλι δεν ξερω λένε για αλουμίνιο κτλ. Οποια βοηθεια δεκτη. Αν υπάρχει και κάποιο site να ρωτησω Ή ακόμα και μάστορας δοκιμασμένος ευχαρίστως να ρωτησω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/4/2020 at 1:14 PM, Paschalis said:

Καλησπερα θελω να βαλω για 7 μέτρα wpc με ύψος 0.80 επίσης και να μπει και σε μια γκαραζοπορτα 4 μέτρα με ύψος 1.80. Ποιο να προτιμήσω που να μην χαλάει μετα απο λίγα χρόνια και φυσικά να μην χρειάζεται βάψιμο κτλ. Επίσης για τα κολωνακια τι να προσέξω γιατι μου λένε να τα φτιάξει ο Σιδερας πρέπει να του πω κάποιο τρόπο συγκεκριμενο ώστε να μην έχω πρόβλημα. Ή να προτιμήσω κάποια λύση με έτοιμα αλλα και πάλι δεν ξερω λένε για αλουμίνιο κτλ. Οποια βοηθεια δεκτη. Αν υπάρχει και κάποιο site να ρωτησω Ή ακόμα και μάστορας δοκιμασμένος ευχαρίστως να ρωτησω. 

Απο οσο εχω δει ειναι απο κινα ολα. Δε ξέρω ποσο θα αντέξουν αλλα γενικα με ταβλες γαλβανιζε βγαινει ιδια τιμη σχεδον. Στα κολωνακια με γαλβανι λογικα δε θα εχεις θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα προχωρησα με ταβλες γαλβανιζε και κολονακια. Πολλοι μαστορες πνιγονται στη δουλεια και δε στελνουν ποτε προσφορα εκτος αν τους συμφερει. Εγω ειχα 80 μετρα μονο μαντρα και πορτα 6 μετρα.  Με wpc βγαινει ακριβοτερο και ολα εχουν προελευση κινα και αγνωστη αντοχη στο χρονο. Τα γαλβανιζε ειναι πιο αξιοπιστα θεωρω μιας και τα βαφεις και τελειωσες για πολλα χρονια. Ξυλα για τοσα μετρα πανακριβα τα καλα και θελουν συντήρηση. Wpc ειχα βρει 2.9 το τρεχομετρο αλλα τα πιο καλα πανω απο 5ευρω. Με γαλβανια εβγαινε πιο φτηνα. Βεβαια ειναι και η μπογια αλλα αυτο ειναι μελλοντικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί να λες γαλβανιζέ.

Άλλο το γαλβανιζέ των 1,1 χιλιοστών που μάλλον σου βάλανε αφού πήρες το φτηνότερο.

Άλλο το γαλβανιζέ των 1,3 χιλιοστών.

Άλλο το γαλβανιζέ των 1,7 χιλιοστών.

....

 

Εγώ δεν θα έβαζα πουθενά λιγότερο από το 1,7 χιλιοστά και κολονάκια 2 χιλιοστά. 

Για καλή κατασκευή 2 χιλιοστά και κολονάκια 3 χιλιοστά.

Το 1,1 όπου αρχίζει να σκουριάζει, εξαϋλώνεται.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Γιώργος 1 said:

Δεν αρκεί να λες γαλβανιζέ.

Άλλο το γαλβανιζέ των 1,1 χιλιοστών που μάλλον σου βάλανε αφού πήρες το φτηνότερο.

Άλλο το γαλβανιζέ των 1,3 χιλιοστών.

Άλλο το γαλβανιζέ των 1,7 χιλιοστών.

....

 

Εγώ δεν θα έβαζα πουθενά λιγότερο από το 1,7 χιλιοστά και κολονάκια 2 χιλιοστά. 

Για καλή κατασκευή 2 χιλιοστά και κολονάκια 3 χιλιοστά.

Το 1,1 όπου αρχίζει να σκουριάζει, εξαϋλώνεται.

 

 

 

Δικαιο έχεις αλλα οταν προσπαθεις να πάρεις προσφορές και με το ζορι σου στελνουν δεν έχεις πολλες επιλογες..Ολα ειναι 2 χιλιοστων. Τα μέτρησα και με παχυμετρο

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα,

αν τυχόν κάποιος είτε έχει συνεργαστεί και έμεινε ικανοποιημένος είτε ο ίδιος ασχολείται με περιφράξεις για αυλή (κατασκευή μαντρότοιχου, κάγκελα, γκαραζόπορτα, διαμόρφωση πρασιάς κλπ) ας μου στείλει ένα π.μ. αν δεν είναι κόπος, ενδιαφέρομαι να πάρω 2-3 προσφορές απο Αθήνα.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.