Jump to content



Εσείς τι κάνετε με τη διαχείριση των κωδικών σας;


gdp77

Recommended Posts

57 minutes ago, GriGaS said:

Άρα το χειρότερο που μπορεί να μου συμβεί είναι να μπει κάποιος στο ebanking και να αρχίσει να πληρώνει βεβαιωμενες οφειλές προς ΔΟΥ και ΕΦΚΑ που δεν θέλουν extrapin. 

 

χαχαχαχαχαχαχα τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτή τη χώρα.....

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβάζοντας λίγο το θέμα με βάλατε σε σκέψεις. Ως τώρα κλασσικό λογιστικό φύλλο και εγω με μια σημαντική  διαφορά:

Το φύλλο το δημιουργώ μέσα από μια μικρή εφαρμογή που λίγοι γνωρίζουν. Λέγεται "stoDiaolonaPass". Δημιουργείς δλδ το αρχείο Excel,  μετά σταματάς να  το ενημερώνεις, δημιουργείς ένα δεύτερο μετά από κάποιο διάστημα, μετά ένα τρίτο, δεν θυμάσαι που τα αποθηκεύεις κλπ. Γενικά δουλεύει ρολόι... Ωραία και χρήσιμα features.

 

Αν και βεβαίως έχω καταλήξει στο να χρησιμοποιώ πατέντα σαν αυτή που περιγράφει ο @salde. Αλλά και πάλι πολλές φορές ξεχνάω.

 

Παρέχουν όλα αυτά τα προγράμματα σοβαρή ασφάλεια? 

Δηλαδή αν του καπνίσει του x υπαλλήλου να μοιράζει passes από δω και από κει σε πόσο διάστημα θα το μάθει ο χρήστης?

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Snips said:

έχω καταλήξει στο να χρησιμοποιώ πατέντα σαν αυτή που περιγράφει

να τονίσω, μη τυχόν διαβάσει κανείς άσχετος το νήμα και του μπουν λανθασμένες ιδέες: αυτά τα κομπογιννίτικα που λέω ότι κάνω ισχύουν για κωδικούς/ονόματα σε ιστοσελίδες που δεν είναι ζωτικής σημασίας. Φόρουμ, ενημερωτικές ιστοσελίδες που ζητούν εγγραφή κλπ.
Για πράγματα δηλαδή που και στραβή να γίνει δεν με πολυνοιάζει στην τελική επειδή είτε θα πάω να φτιάξω άλλο όνομα είτε θα καταφέρω να επικοινωνήσω με κάποιον και να μου δώσουν πρόσβαση.

Δεν είναι η καλύτερη ιδέα για καταστάσεις μεγάλης σημασίας (τράπεζες, εφορία, σημαντικό ιμέιλ κλπ). Κυρίως επειδή αν κάποιος ασχοληθεί επί τούτου να στα σπάσει δεν είναι δύσκολο να ανακαλύψει τον μηχανισμό δημιουργίας τους. Απλώς δυσκολεύει κάπως τους αυτοματισμούς ή τους εντελώς άσχετους που θα επιδιώξουν ευκαιριακά να το σπάσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Snips έγραψε:

Διαβάζοντας λίγο το θέμα με βάλατε σε σκέψεις. Ως τώρα κλασσικό λογιστικό φύλλο και εγω με μια σημαντική  διαφορά:

Το φύλλο το δημιουργώ μέσα από μια μικρή εφαρμογή που λίγοι γνωρίζουν. Λέγεται "stoDiaolonaPass". Δημιουργείς δλδ το αρχείο Excel,  μετά σταματάς να  το ενημερώνεις, δημιουργείς ένα δεύτερο μετά από κάποιο διάστημα, μετά ένα τρίτο, δεν θυμάσαι που τα αποθηκεύεις κλπ. Γενικά δουλεύει ρολόι... Ωραία και χρήσιμα features.

 

Αν και βεβαίως έχω καταλήξει στο να χρησιμοποιώ πατέντα σαν αυτή που περιγράφει ο @salde. Αλλά και πάλι πολλές φορές ξεχνάω.

 

Παρέχουν όλα αυτά τα προγράμματα σοβαρή ασφάλεια? 

Δηλαδή αν του καπνίσει του x υπαλλήλου να μοιράζει passes από δω και από κει σε πόσο διάστημα θα το μάθει ο χρήστης?

 

 

Παρέχουν αρκετά σοβαρή ασφάλεια. Αυτά που το κάνουν σωστά, δεν μπορούν να δουν τους κωδικούς σου, και επίσης ελέγχονται περιοδικά από τρίτους για ορθή εφαρμογή πολιτικών ασφαλείας.

Εάν πας σε offline λύση, όπως το Keepass, τότε εξ' ορισμού εσύ είσαι ο μόνος που έχει πρόσβαση.

 

Το πρόβλημα που πρέπει να λύσεις, είναι ότι πρέπει να εξασφαλίσεις ότι δεν θα κλειδωθείς απ' έξω από τους κωδικούς σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

 

και εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το 1Password και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Ξεκίνησα όταν το είχαν βάλει προσφορά και απλά το αγόραζες αλλά τώρα το έχουν κάνει συνδρομητικό επί μηνιαίας ή ετήσιας βάσης.

 

Σαν παρατήρηση κάτι που θα ήθελα και δεν το έχει είναι όταν φτιάχνεις ένα νέο Login που δεν το έχει στην βάση του δεν μπορείς να βάλεις εσύ το logo που θέλεις. υποτίθεται ότι είναι μέσα στα σχέδια τους να το υλοποιήσουν αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι, τουλάχιστον όχι στην έκδοση που έχω.

Έγινε επεξεργασία από ckbond
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LastPass και εγώ παντού για τα πάντα εκτός από τράπεζες και και τα 2 βασικά email μου όπου τα ξέρω απ'έξω και τα χω γράψει σε τετράδιο ώστε να υπάρχει πρόσβαση από την οικογένεια σε extreme κατάσταση που συμβεί κάτι σε εμένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τίποτα για τον υπολογιστή. Fingerprint για το κινητό.

 

Για τα passwords σε online υπηρεσίες, για πρόσβαση σε κοινόχρηστα μηχανήματα κλπ, δεν χρησιμοποιείς κάτι;

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jax7480 said:

Δεν ειπα λαπτοπ ή φορητο.

Το ξέρω, πρόσθετη ερώτηση ήταν. Αν έχεις χρησιμοποιήσει σε λάπτοπ κι αν εκεί λειτουργούσε απρόσκοπτα. Επειδή ένα μόνο έχω δει κι αυτό βγάζει κάτι μικροπροβλήματα στην αναγνώριση, για αυτό σε ρωτώ.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, salde said:

Το ξέρω, πρόσθετη ερώτηση ήταν. Αν έχεις χρησιμοποιήσει σε λάπτοπ κι αν εκεί λειτουργούσε απρόσκοπτα. Επειδή ένα μόνο έχω δει κι αυτό βγάζει κάτι μικροπροβλήματα στην αναγνώριση, για αυτό σε ρωτώ.

 

Το δοκίμασα 2 φορές σε Dell Latitude και Dell Precision. Σε καμία περίπτωση δεν δούλεψε απρόσκοπτα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.