Jump to content



Συνθεση 3970x - server.


Recommended Posts

2 minutes ago, adpanos said:

Τότε θα βρούμε κουτί σωστό για να μην έχεις θέμα.

 

Τι σχέση έχει του κουτί; Οι αποστάσεις που θα έχουν οι κάρτες είναι δεδομένες και αυτό εξαρτάται από τη μητρική. Η μία κάρτα θα πετάει ζεστό αέρα στο backplate της άλλης. Δεν το γλιτώνεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Τι σχέση έχει του κουτί; Οι αποστάσεις που θα έχουν οι κάρτες είναι δεδομένες και αυτό εξαρτάται από τη μητρική. Η μία κάρτα θα πετάει ζεστό αέρα στο backplate της άλλης. Δεν το γλιτώνεις αυτό.

 

Ναι αλλά αν εχεις πλαινους ανεμιστήρες ή ανοικτο κουτι δεν θα βοηθήσεις την κατασταση¨;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

Αυτο σημαινει θα κλεινουμε το καλοριφερ στη δουλεια..

 

Το να κλείνετε τα καλοριφέρ δεν είναι κακό. Θα πάρεις και μπόνους ?

 

Το θέμα είναι αν οι κάρτες θα παίζουν απροβλημάτιστα ή θα αρχίσουν να κάνουν throttling.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Στις 2 καρτες σεταπ, η πανω ειναι + 10 βαθμους με κενο ενδιαμεσα. Φαντασου στο sandwitch.
Το πιο σωστο για μενα αλλα θελει λεφτα και κοπο(αρκετο) ειναι watercooled ολα. Αλλα δεν ειναι λυση αυτη οποτε την ξεχναμε.
Ποιο το προβλημα το να βαλουμε PCIE v3 risers? Θα χασουμε σε speed?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Στις 2 καρτες σεταπ, η πανω ειναι + 10 βαθμους με κενο ενδιαμεσα. Φαντασου στο sandwitch.
Το πιο σωστο για μενα αλλα θελει λεφτα και κοπο(αρκετο) ειναι watercooled ολα. Αλλα δεν ειναι λυση αυτη οποτε την ξεχναμε.
Ποιο το προβλημα το να βαλουμε PCIE v3 risers? Θα χασουμε σε speed?

 

Κοιτουσα μολις για αυτό.

165ε κοστος το κάθε block.......

συν συν συν .....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GoMaR said:

Ποιο το προβλημα το να βαλουμε PCIE v3 risers? Θα χασουμε σε speed?

Από ό,τι διαβάζω έχουν σοβαρές πιθανότητες να μην παίζουν καθόλου λόγω ηλεκτρολογικών διαφορών με gen4. Δεν ξέρω ψάξτο και εσύ, αλλά με μια γρήγορη έρευνα αυτό βρήκα. Μπορεί να κάνω και λάθος

 

Δες εδώ σε ένα πολύ ακριβό riser τι γράφει: https://www.amazon.co.uk/LINKUP-Extreme-Shielded-Twin-axial-Extension/dp/B07B9FKPYS/ref=sr_1_2?keywords=riser+cable+pcie+gen4&qid=1578815119&sr=8-2

 

Quote

*** Important PCIE 4.0 News *** Current PCIE 4.0 specifications have a limited tolerance which do not include the use of riser cables. Although the cables were designed for PCIE 3.0, currently 80% of users reported compatible with PCIE 4.0 systems. The cables offer the best chance to be compatible with PCIE 4.0 systems with the superior quality.

 

Ακόμα και να είσαι στο 80% όμως, το ρισκάρεις για επαγγελματικό περιβάλλον; Θα είσαι 100% σταθερός; Και τι γίνεται με πολλαπλά riser; Δεν ξέρω

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το παραπάνω σχόλιο το αναφέρει για να μην περιμένεις PCIe 4.0 ταχύτητες. Σε PCIe 3.0 ταχύτητες λογικά θα παίξουν κανονικά.

Από εκεί και πέρα σε επαγγελματικό επίπεδο, ούτε εγώ θα τις έβαζα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Από ό,τι διαβάζω έχουν σοβαρές πιθανότητες να μην παίζουν καθόλου λόγω ηλεκτρολογικών διαφορών με gen4. Δεν ξέρω ψάξτο και εσύ, αλλά με μια γρήγορη έρευνα αυτό βρήκα. Μπορεί να κάνω και λάθος

 

Δες εδώ σε ένα πολύ ακριβό riser τι γράφει: https://www.amazon.co.uk/LINKUP-Extreme-Shielded-Twin-axial-Extension/dp/B07B9FKPYS/ref=sr_1_2?keywords=riser+cable+pcie+gen4&qid=1578815119&sr=8-2

 

 

Ακόμα και να είσαι στο 80% όμως, το ρισκάρεις για επαγγελματικό περιβάλλον; Θα είσαι 100% σταθερός; Και τι γίνεται με πολλαπλά riser; Δεν ξέρω

 

 

 

Αν είναι το Riser τόσο ακριβό, ποιος ο λόγος να μην μπει υδρόψυξη στις τέσσερεις κάρτες και ίσως ΚΑΙ  στον επεξεργαστή ??

 

Θα κοστίσει σίγουρα παραπάνω, αλλά τουλάχιστον θα είναι όπως πρέπει το σύστημα.

 

 

Από την άλλη υπάρχει και η δεύτερη σκέψη.

Πωληση των 4X 2070 CUSTOM και αγορά αντίστοιχων με τύπου blower  ψύκτρα.  Τι θα χάσει ο χρήστης? 70€?

Αφού έτσι κι αλλιώς τα riser (τουλάχιστον αυτά που φαίνονται παραπάνω) 70€ θέλουν ....

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, adpanos said:

Αν είναι το Riser τόσο ακριβό, ποιος ο λόγος να μην μπει υδρόψυξη στις τέσσερεις κάρτες και ίσως ΚΑΙ  στον επεξεργαστή ??

 

Θα κοστίσει σίγουρα παραπάνω, αλλά τουλάχιστον θα είναι όπως πρέπει το σύστημα.

1) μιλάμε για επαγγελματικό περιβάλλον. Δεν νομίζω ότι εκεί επικρατούν λογικές "Μήτσο ξηλώσει τις κάρτες, βάλε custom loop, δεν πειράζει που χάνουμε την εγγύηση και άμα κάνει και κάνα leak δεν τρέχει τίποτα μωρε εντάξει το φτιάχνουμε". Άσε που τέτοια loops θέλουνε και συντήρηση ανά Χ μήνες φαντάζομαι ξηλωμα άδειασμα refill κτλ). Και το κόστος ειναι μεγάλο και η πολυπλοκότητα. Δεν είναι σαν το σπίτι μας ο χώρος εργασίας αλλά ας πει ο @GoMaR αν μπορεί να παίξει μια τέτοια λύση

 

Τώρα για πώληση και αγορα νέων καρτών ίσως το σκεφτούν, δεν ξέρω.... Ή ίσως ρισκάρουν με δύο riser να δοκιμάσουν (υπάρχουν και πιο φτηνα) με δύο κάρτες μέσα δύο έξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Και εγω ειμαι κατα των rizer να ειμαι ειλικρινης αλλα αν ειχαμε blower καρτες, δε θα το συζητηγαμε καθολου γμτ. Αλλα αυτο το sandwitch που θα γινει με 4 καρτες (2 φανς ολες) το φοβομαστε αρκετα...

Εγω ενα 20ρη ανεμιστηρα που θα τις πιανει ολες αν θες ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα.
Εχουμε δοκιμασει μεχρι 3 καρτες (σε μητρικη ΑΜ4) που ειχαν διαφορα 20+ βαθμους. Η πιο κρυα με την πιο ζεστη.
Παντως μη κολλαμε απαραιτητα στο 16χ αναγκαστικα.  Δε χανουμε σε επιδοσεις αν πεσουν ολες οι καρτες στο 8χ.
Εντωμεταξυ εχει πλακωσει δουλεια που δεν εχουμε χρονο να ασχοληθουμε και με αυτο...
Θα εξετασουμε σημερα τα νεα που εχουμε.
Παντως @adpanos παλι δε καταλαβα το qvi list ?


Με μπερδευει το native speed που εχουν τερμα δεξια.

Αν δε σου ειναι κοπος, μπορεις να μου προτεινεις για την designare μνημες 4χ32 η 8χ16  που να παιζουν πανω απο 3000;

https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_trx40-designare.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, GoMaR said:

Με μπερδευει το native speed που εχουν τερμα δεξια.

image.png

Τα τσιπάκια μνήμης (όχι τα modules) έχουν κάποιες προδιαγραφές από το εργοστάσιο. π.χ. τα δικά μου έχουν native speed (1) με συγκεκριμένα timings (2) σε συγκεκριμένο ρεύμα (3). Από κει και πέρα τα παίρνει ο OEM (corsair) και αλλάζει timings, speed και ρεύμα (4) και τα περνάει στο XMP σαν προρυθμίσμενα profiles και έτσι σου πουλάει τη μνήμη με lifetime εγγύηση.

 

To QVL της Designare είναι όπως το βλέπω ΓΤΠ γιατί σου δείχνει το native speed, ενώ θα έπρεπε να σου δείχνει αν μπορούν να πιάσουν τις ταχύτητες με βάση τις οποίες πουλάει ο OEM. Δικαίως μπερδεύεσαι. Πάντως για 3rd gen RYZEN/TR δεν τίθεται θέμα. Πιστεύω ότι όλες οι μνήμες μπορούν να παίξουν στις ταχύτητες που διαφημίζουν. Αν όχι, RMA και παίρνεις άλλες. Ειδικά για ταχύτητες από 3200-3600 δεν υπάρχει περίπτωση να μην παίξουν κατά τη γνώμη μου.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις σε τι κολλαω; 
Στο οτι και ο 3900x υποστηριζει 3200, αλλα σε σεταπ 4χ16 3200 αρνειται να παιξει πανω απο 3000. (δεν ξεκιναει η μητρικη) 
Μπορει να ειναι και θεμα μητρικης.
Μολις βαλεις 2χ16 στα 3200 παιζει αψογα.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, GoMaR said:

Ξερεις σε τι κολλαω; 
Στο οτι και ο 3900x υποστηριζει 3200, αλλα σε σεταπ 4χ16 3200 αρνειται να παιξει πανω απο 3000. (δεν ξεκιναει η μητρικη) 
Μπορει να ειναι και θεμα μητρικης.
Μολις βαλεις 2χ16 στα 3200 παιζει αψογα.

 

Για τους RYZEN 3ης γενιάς η υποστήριξη είναι αυτή (από ASROCK έχω πάρει το πινακάκι, λογικά ισχύει για όλες)

 

image.png

 

Αν είναι single rank οι μνήμες σου, με λίγο ρεύμα παραπάνω λογικά θα παίξουν με 4 dimms στα 3200

 

Επειδή είναι 16άρια dimms όμως μάλλον είναι dual rank που σημαίνει ότι επίσημη υποστήριξη έχεις 2667

 

Από κει και πέρα παίζει ρόλο και η ποιότητα των chips που φοράνε οι μνήμες που έχεις

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Για τους RYZEN 3ης γενιάς η υποστήριξη είναι αυτή (από ASROCK έχω πάρει το πινακάκι, λογικά ισχύει για όλες)

 

image.png

 

Αν είναι single rank οι μνήμες σου, με λίγο ρεύμα παραπάνω λογικά θα παίξουν με 4 dimms στα 3200

 

Επειδή είναι 16άρια dimms όμως μάλλον είναι dual rank που σημαίνει ότι επίσημη υποστήριξη έχεις 2667

 

Από κει και πέρα παίζει ρόλο και η ποιότητα των chips που φοράνε οι μνήμες που έχεις

 

Αυτό ισχύει για τον δικάναλο controller.

Στον τετρακάναλο των Threadripper ίσως τα πράγματα να είναι διαφορετικά.

 

Λογικό είναι αν βάλεις 4 X32GB DDR4 3200 να παίξουν κανονικά στα 3200.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, adpanos said:

Αυτό ισχύει για τον δικάναλο controller.

Ναι το έγραψα ότι αφορά RYZEN επειδή ο @GoMaR αναφέρθηκε στον 3900Χ του που δεν παίζει 3200 με τις μνήμες του 4x16

 

53 minutes ago, adpanos said:

Στον τετρακάναλο των Threadripper ίσως τα πράγματα να είναι διαφορετικά.

 

Λογικό είναι αν βάλεις 4 X32GB DDR4 3200 να παίξουν κανονικά στα 3200.

Και εγώ αυτό πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.