Jump to content


SFF CASES, BUILDS, HARDWARE


DEADLAZARUS

Recommended Posts

3 hours ago, jax7480 said:

Ευχαριστώ. Χαρηκα που βοηθησα. Δωσε και μερικές με κλειστό το κουτι. Πιες Λάζαρους μια καλή σαμπάνια τώρα για τα εγκαίνια, κάπνισε κι ένα πούρο, ένα τσιγαράκι να το απολαύσεις. [μισές δουλειές κάνεις τζαξ]


Καλορίζικο Λάζαρους, ωραίο φαίνεται. Περιμένουμε κι ένα update με επιδόσεις, την αίσθηση που σου δίνει κλπ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20200124_163121.thumb.jpg.aef9fb59a471062fdafde5bf396ad97b.jpgIMG_20200124_163104.thumb.jpg.27b5f40095b49988f4d6246a4ceffc2e.jpg

Μερικές ακόμη. Στην πρώτη, φαίνεται ότι λείπει το πιαστράκι. Προς το παρόν, θα περάσω λεπτό κορδόνι, ώστε να το σηκώνω εύκολα. 

Απορώ πώς τους ξέφυγε. Θα κάνω register το κουτί σήμερα και θα στείλω email στη louqe, ζητώντας αντικατάσταση του πάνω μέρους. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα ένα μισάωρο να παίξω με το κουτάκι μου. Έβαλα το xmp profile και ρύθμισα τους ανεμιστήρες της ψύκτρας και του κουτιού μέσω bios.

Οι noctua είναι απίστευτοι. Σε idle το κουτί είναι dead silent. Αφού νόμιζα ότι κάτι δεν έκανα καλά ή ότι χάλασαν, καθώς δεν τους άκουγα.

Έτρεξα ένα cb r15 και ο 8700k έπιασε 60 βαθμούς. Stock v, stock frequency. Επόμενο βήμα, χειροκίνητα θα δώσω 4.3@1.1v.

Κάρτα. Όλα stock, έτρεξα ένα supo. Σκορ 8174. Βαθμοί: 71. Θόρυβος: μετά τους 60 κάτι έκανε θόρυβο. Όχι ενοχλητικό αλλά αρκετό. Προφανώς δεν θα μείνει έτσι, θα φτιάξω ένα custom fan curve+trusted undervolt και ευελπιστώ ότι θα πέσουμε στους 60-64.

Ουσιαστικά, μόνο οι ανεμιστήρες της gpu κάνουν θόρυβο.

Πρώτο δείγμα, άκρως θετικό.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα test: cpu@4.3 fixed frequency@1.1v, llc2, voltage at normal mode, vccio+vccsa@1.0v.

Οι ανεμιστήρες του κουτιού και της ψύκτρας έχουν ρυθμιστεί μέσω bios σε 5 stages λειτουργίας. 

Cb r15:

IMG_20200126_194530.thumb.jpg.999efae61c86f1c57a5d3faea1a6363b.jpg

 

Gpu: όλα stock, supo:

IMG_20200126_194630.thumb.jpg.254a3f4f4fa23407d1c02fad338a10a3.jpg

Θα φτιάξω custom fan curve, θα γίνει και uv.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Τελικά τι έκανες με τις θερμοκρασίες του Μ2?

Σε κανονική χρήση δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω κάποιο παιχνίδι.

IMG_20200127_065244.thumb.jpg.d01d0bd74281786c3a9c8043a8ad7a20.jpg

Custom fan curve+uv. 1785-1800mhz@875mv. -13 βαθμοί. Not bad.

Μέχρι 65% οι ανεμιστήρες.

Ή είναι θορυβώδεις μετά το 60% (όχι ενοχλητικοί, αλλά ακούγονται) ή ο θόρυβος είναι σε φυσιολογικά πλαίσια και μου κακοφαινέται επειδή -για πρώτη φορά- έχω το κουτί δίπλα μου.

Βγάζει superposition και στα 850mv (ίδια με ανωτέρω συχνότητα), αλλά το σκορ είναι άθλιο. Ο θόρυβος, όμως, μειώθηκε αρκετά (μάλλον το sweet spot των ανεμιστήρων είναι μεταξύ 45-55%, μετά αρχίζουν και ακούγονται αρκετά).

IMG_20200127_065939.thumb.jpg.68bd4043d263dd68911c2126cd83a674.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μικρό update για τις θερμοκρασίες εν ώρα gaming: δοκιμάστηκαν τα ancestors legacy+thief. Διευκρινίζω ότι γνωρίζω πως δεν πρόκειται για τα πιο απαιτητικά παιχνίδια.

Με το uv profile number 2 (1800mhz@850mv), η κάρτα έφτασε τους 63-65 βαθμούς. Οι ρυθμίσεις ήταν στο ultra.

Απενεργοποιώντας το vsync (το έχω on στο nvidia panel) και ορίζοντας ως max frame rate τα 60 fps (πρόκειται περί strategy game, επομένως δεν βρήκα νόημα να πιέσω καταστάσεις), η κάρτα έπεσε στους 58-60 βαθμούς.

Στο thief, η κάρτα "έπαιζε" μεταξύ 51-58 βαθμών.

Το σύστημα παραμένει αθόρυβο και αυτό είναι μια ευχάριστη έκπληξη. Προφανώς δεν περιμένω φοβερά πράγματα από το σύστημα ψύξης της ventus, ωστόσο η κάρτα, εφόσον μπορώ να την κρατήσω μεταξύ 55-65 βαθμών, αποδίδει όπως πρέπει (και παραμένει αθόρυβη).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο αλλα πολυ μικρο για τα γουστα μου. Επισης οταν κοιτουσα στο site τους η διαθεσιμότητα ηταν ανυπαρκτη. Οπως και τωρα δηλαδη.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο δε το λες. Οτι ειναι μακραν το καλυτερο SFF<20L, ειναι.

Αλλα προσωπικα δε θα το επαιρνα λογω εμφανισης κ μονο.

Κουκλι ειναι το κουτι του κυριου undervoltιδη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ομορφο δε το λες. Οτι ειναι μακραν το καλυτερο SFF<20L, ειναι.

Αλλα προσωπικα δε θα το επαιρνα λογω εμφανισης κ μονο.

Κουκλι ειναι το κουτι του κυριου undervoltιδη.

Τι είμαι, Πόντιος;?

 

Είναι πιο ευρύχωρο, πάντως, σε σχέση με το ghost. Λίγο μεγαλύτερο είναι η αλήθεια, αλλά σου δίνει περισσότερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.