Jump to content


Ερώτηση για modem/router, VOIP και QoS


gdp77

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Προσοχή σε PPPoE γιατί εφόσον έχει τηλεφωνία πάνω και μπορεί μόνο από του router του παρόχου να πάρει VOIP, δε μπορεί να κάνει bridge mode.

Θέλει pass through αν έχει επιλογή.

Ναι, το εξηγώ στην τελευταία πρόταση.

Μία ώρα πριν, το μέλος swatoner έγραψε:

Πως θα δρομολογήσει το SIP Registration όταν δεν κάνει καν routing το Device?

 

Μπορεί να σηκώνει διαφορετικά path για την τηλεφωνία και το ίντερνετ. Το πρώτο τερματίζει στο ρούτερ του παρόχου, το δεύτερο περνάει στις LAN πόρτες για να συνδεθεί κάποιο άλλο ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:


αν ψάχνεις όπως το έγραψες κοίτα εδώ να βρεις το model number και ψάξε με αυτό

Ότι έγραψα, αυτό έχει και σαν model Nr στην ετικέτα και όπου αλλού αναφέρει.

Αναζητώντας με αυτό δεν βρίσκω το παραμικρό στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

@Efialtis
https://www.insomnia.gr/forums/topic/691230-vodafone-h300s/page/9/ Δες τις σελίδες 8 και 9 αν δεν τα έχεις διαβάσει ήδη.

δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να βάζουμε τέτοιο λινκ στο thelab, αν δεν επιτρέπεται ας βγει παρακαλώ. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, salde said:

δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται να βάζουμε τέτοιο λινκ στο thelab, αν δεν επιτρέπεται ας βγει παρακαλώ. 

 

Ε, δεν είμαστε και σε πόλεμο με τα ομοειδή φόρα, για να μην επιτρέπεται. ?

 

Ιδανικά πάντως θέλουμε η πληροφορία να καταγράφεται κι εδώ, ώστε να διατηρείται η συνέχεια, ανεξάρτητα από οτιδήποτε μπορεί να συμβεί στο άλλο φόρουμ. Αν κάποιος μπορεί να συνοψίσει τα αποσπάσματα που ενδιαφέρουν, τόσο το καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ήμουν σίγουρος, ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Δεν έβαλα σύνοψη γιατί δεν είμαι καν σίγουρος αν του κάνει. Κοντολογίς στη σελίδα 8 κάποιος δίνει τον κωδικό για root στο συγκεκριμένο μοντέλο και στη σελίδα 9 ο ίδιος λέει ότι γίνεται bridge αλλά ας διαβάσει όλο το νήμα ο ενδιαφερόμενος να δει αν τον βοηθά σε κάτι ή όχι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν έχω πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του v100 και έφτασε η ώρα να ξεφορτωθώ το σαπάκι της VF.

Σε πρώτη φάση επιβεβαιώνω οτι χρησιμοποιεί διαφορετικά path για τηλεφωνία/iντερνετ/τηλεόραση.

image.thumb.png.aded65b77c7fe0b4dc1cfbc148e34c59.png

Στο Eth Internet έχει επίσης 3 εγγραφές που όλες δείχνουν disconnected αλλά τα VoIP/IPTV έχουν την ένδειξη renew ενώ το data έχει connect. Τί στο καλό κάνει αυτό;

image.thumb.png.8197a8081fac51040bef4447405f2032.png

Φτιάχνω λοιπόν μια νέα σύνδεση (Bridge) και αφού κατεβάσω την HSIv, που θα την κάνω και manual ώστε να μην την σηκώνει αυτόματα, θα κάνω connect την Bridge, σωστά;

image.thumb.png.9e554e6b5e8a21424fb0e9acac7960fb.png

Επειδή δεν με αφήνει να κάνω ίδιο VID με υπάρχουσα σύνδεση θα βάλω ένα προσωρινό και θα τα αλλάξω σε 2ο χρόνο.

Πρέπει να κάνω κάτι στο Eth Internet;

Επίσης να κλείσω το DHCP του v100 ή θα απενεργοποιηθεί με το bridge; Δεν έχει και κάποια άλλη παράμετρο το bridge για να πάει σε συγκεκριμένη LAN.

Μετά θα δοκιμάσω μια μια τις lan του v100 με το δικό μου router να δω αν παίξει.

Αν έχω πρόβλημα και έχω χάσει πρόσβαση στο v100 λογικά ένα reset στα εργοστασιακά και θα παίξει πάλι όπως πρώτα.

Σωστά τα σκέφτομαι;

Αφού έχω χρόνο τώρα είπα να ασχοληθώ, το πολύ πολύ να μείνω χωρίς σύνδεση μέχρι την δευτέρα ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως χρειαστεί να βάλεις vlan στη wan πόρτα του ρούτερ που θα σηκώσει το pppoe, αφού δεν έχει επιλογή να κάνεις το bridge της dsl με κάποια συγκεκριμένη πόρτα στο μόντεμ.

Αλλιώς τη βρίσκω σωστή τη λογική σου. Το DHCP μπορείς να το κλείσεις, εκτός αν συνδέσεις πάνω στο μόντεμ τηλέφωνα ή τηλεόραση.

Πάρε ένα backup των ρυθμίσεων πριν ξεκινήσεις ώστε να κάνεις reset/restore αν γίνει στραβή.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

It just works ?.

Δεν απενεργοποίησα το DHCP στο v100. Στην 3η πόρτα που δοκίμασα έπαιξε, και το τηλέφωνό μου πάνω στο v100 λειτουργεί κομπλέ.

Επιτέλους gigabit Lan, 5GHz Wifi, Bandwidth control, USB media server etc

 

Edit

Kαλού κακού έκανα και MAC cloning στο router μου.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

On 20/1/2020 at 11:11 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με την ευκαιρία επίσκεψης τεχνικού στο σπίτι για το internet (αναβάθμισα σε 100άρα αλλά συγχρονίζω πολύ χαμηλά ~55, οπότε έπρεπε να δούμε τι γίνεται), έκανα ερώτηση αν μπορώ να χρησιμοποιήσω modem/router τρίτου κατασκευαστή. Ο τεχνικός μου είπε ότι το VOIP δεν θα μου παίζει με άλλο router (όσο ήμουν με την 50άρα η τηλεφωνία ήταν POTS), διότι έχει "κωδικούς από voda" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

 

1) Ισχύει αυτό; Δηλαδή με άλλο router, θα χάσω την τηλεφωνία;

2) Αν ισχύει, ποια οικονομική δυνατότητα μου απομένει για αγορά άλλης συσκευής που προφανώς θα συνδέεται πάνω στο modem/router του παρόχου, για ρύθμιση QoS? Προφανώς θα πρέπει να είναι κάποια συσκευή που να δίνει τουλάχιστον 4 εξόδους gigabit ethernet αλλά και WiFi. Αγοράζω κάποιο από τα router (και όχι modem) του εμπορίου; Δηλαδή θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο

 

 

 

Untitled 1.jpg

On 20/1/2020 at 9:09 ΜΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Έπρεπε ήδη να κοιτάζεις το traffic shaping και δη το SQM του OpenWrt.

OpenWRT με sqm scripts και cake "scheduler" αυτή τη στιγμή είναι η βέλτιστη λύση. Το ότι ο cake είναι απόλυτα fair queue αν ανάψεις 2 advanced επιλογές, δηλαδή κάνει το shaping ανά connection και όχι ανά mac address ή ip σημαίνει ότι ακόμα και σε δύσκολες συνθήκες όπως μικρή adsl με πίτα traffic μπορεί να το διαχειριστεί και έχεις πάντα "αποκρίσιμο" δίκτυο πρακτικά χωρίς configuration. Αν και το shaping είναι κάτι cpu intensive για τα consumer routers, το ωραίο με το sqm είναι ότι μπορείς να κάνεις shape μόνο στο upload αν δεν έχεις το υπερτούμπανο router ή δεν το τρέχεις σε VM.

Ο fq-codel επίσης καλός σαν scheduler (που έχουν όλες οι άλλες router distros) αλλά χρειάζεται παραπάνω μασάζ για να δουλεύει σωστά.

 

Τώρα για την τοπολογία έχεις 2 λύσεις.

Αφήνεις το modem του παρόχου ως έχει, συγχρονίζει dsl, παίρνει ip, έχει τηλεφωνία, έχει wifi, γενικώς δουλεύει ως router και βάζεις το νέο σου από πίσω σε άλλο subnet να κάνει κλήση pppoe.  Εύκολο στη υλοποίηση και έχεις και καβάτζα το εσωτερικό δίκτυο του modem του παρόχου όταν θα πειράζεις το νέο router.

Το μειονέκτημα είναι ότι πρακτικά μιλάμε για σχεδόν double nat, οπότε όλα τα πακέτα του νέου router πάλι πρέπει να περάσουν από το cpu του router του παρόχου, οπότε αναλόγως το τι κάνεις παίζει να μην δεις ότι περιμένεις σε βελτίωση.

 

Η άλλη λύση είναι να βάλεις το modem του παρόχου σαν bridge mode, οπότε πρακτικά είναι ένα box το οποίο μόνο συγχρονίζει την γραμμή. Όλα τα υπόλοιπα θα τα διαχειρίζεται το νέο σου router. Το μειονέκτημα εδώ είναι ότι χάνεις την τηλεφωνία στο modem του παρόχου. 

Αν είσαι σε ote σου δίνουν τους κωδικούς και αν είσαι σε voda υπάρχει πρόγραμμα το οποίο τους κάνει extract.

Από και εκεί και μετά είτε στήνεις ένα freepbx/3cx/asterisk αν θες τηλεφωνικό κέντρο ή αγοράζεις voip τηλέφωνα ή βάζεις ένα sip softphone στο pc ή στο κινητό (π.χ. zoiper).

Αν θες να διατηρήσεις τις υπάρχουσες τηλεφωνικές συσκευές μπορείς να πάρεις ένα ATA adapter και να το συνδέσεις στο τηλεφωνικό κέντρο που έστησες στο προηγούμενο βήμα ή να βάλεις τον adapter να κάνει το sip connection.

 

Για το κόστος της όλης φάσης, θα χρειαστείς ένα router που να παίρνει εύκολα OpenWRT να έχει τουλάχιστον 128mb ram και 16mb χώρου, ένα raspberry pi με τροφοδοτικό και sd card για να στήσεις το 3cx και ένα ata adapter (π.χ HT801/HT802)

 

Ή αν έχεις ένα pc που κάθεται και δεν έχεις πρόβλημα με το ρεύμα, δίνεις 20-30€ για μια intel dual ή quad ethernet card, βάζεις ένα proxmox ή ένα free esxi και τρέχεις και το openwrt και το 3cx (και μετά πόσα άλλα) σαν virtual machines.

 

Τα ρέστα που θα περισσέψουν τα χρησιμοποιείς για να αγοράσεις σοβαρά wifi access points (UI nano HD, TP-Link EAP 225/245 etc) και πιθανώς και ένα managed switch αν θες να παίξεις με vlan, lacp και τα λοιπά.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε γραμμη Nova  με το μοντεμ ZYXEL VMG8623-T50B μπορούμε να βρούμε τους κωδικούς Voip Τηλεφωνίας ως εξής :

 

 

-----------------------------------------------------------------

1. Ανοίγουμε το putty και σαν IP βαζουμε την default

192.168.1.1

ή

192.168.1.254


-----------------------------------------------------------------

2.

Δινουμε της εξης εντολες


root

Μετά τον root password

passwd W1nSuPp@dM1n8623

41kgkbmj2023

41kgkbmj2023


-----------------------------------------------------------------


3.

Συνδεουμε ενα usb stick στην θυρα του μοντεμ

και επειτα μεσα απο το interface του modem

Network Setting -> USB Service
Ενεργοποιηστε το File Sharing Services
και παταμε Add New Share


-----------------------------------------------------------------

4.


Μεσα απο το interface του modem
Κάντε disable SIP account και αλλάξτε το τελευταίο ψηφίο 
του τηλεφώνου στο username, Πατε κατω-κατω και πατηστε ok

-----------------------------------------------------------------

5.

Στο putty Δινουμε την εντολη 

dd if=/dev/mem of=/mnt/usb1_sda1/mem

ή

dd if=/dev/mem of=/mnt/usb2_sda1/mem

-----------------------------------------------------------------

6. 

Συνδεουμε το usb stick στον υπολογιστη μας
Το ανοιγουμε με εναν hex editor το αρχειο 
με το ονομα mem


-----------------------------------------------------------------


7. 

Κανουμε Αναζητηση (Find All) το αλλαγμενο τηλεφωνο μας
Το Sip Password ειναι διπλα που γραφει "AuthPassword"

Το Sip Username ειναι το σταθερο τηλ. μας με το προθεμα 30
-----------------------------------------------------------------

8.

Παμε στο Interface του modem και στο μενου 

Voip -> SIP -> SIP Service Provider

βαζουμε τα εξης

sip-voice.forthnet.gr    
sip-voice.forthnet.gr    
sip-voice.forthnet.gr    

conf@ims.wind.gr

-----------------------------------------------------------------
 

Zyxel Root Password.py

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.