Jump to content



disk 0 not initialized μετά από Hibernation. Επαναφορά χωρίς απώλεια αρχείων πως??


Recommended Posts

Το ανέφερα έτσι απλά γιατί βλέπω πως είναι σχετικα γνωστό στο Ίντερνετ και υπέθεσα πως θα το ξέρετε!

Σε παρα πολλά φόρα το αναφέρουν ως λύση, περιλαμβάνεται σε πολλά live bootables για σώσιμο δίσκων κτλ και έχει πολύ επεξηγηματικό εγχειρίδιο στο site του!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, hot_sauce said:

Το ανέφερα έτσι απλά γιατί βλέπω πως είναι σχετικα γνωστό στο Ίντερνετ και υπέθεσα πως θα το ξέρετε!

Σε παρα πολλά φόρα το αναφέρουν ως λύση, περιλαμβάνεται σε πολλά live bootables για σώσιμο δίσκων κτλ και έχει πολύ επεξηγηματικό εγχειρίδιο στο site του!

Και όμως δεν το ήξερα. Ίσως γιατί ποτέ δεν έχω χάσει partition. Την αδελφή εφαρμογή  photorec για ανάκτηση αρχείων τη γνώριζα. Όχι για δικιά μου χρήση αλλά είχε τύχει να μου ζητηθεί να επαναφέρω αρχεία μετά από λάθος σβήσιμο σε hdd συναδέλφου και το είχα χρησιμοποιήσει. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Σκέψη...

Έχω την μητρική Asus Z97-K η οποία, ενώ έχει M.2 θύρα, έχει τα χαρακτηριστικά που φαίνονται στις φωτογραφίες. Το 10Gb/s που λέει σε τί ταχύτητα read/write μεταφράζεται; Αξίζει η μετάβαση σε M.2 (adata) ή να μείνω στην κατηγορία των SSD (Samsung)?
Η βαρύτερη χρήση που θα κάνω θα είναι παιχνίδια επιπέδου Witcher 3, Batman Arkham Knight, GTA V κτλ.

Επίσης, όλος ο υπολογιστής είναι σε πολύμπριζο master/slave που, όταν κλείνει η συσκευή της κεντρικής πρίζας (πύργος), κλείνει η παροχή και στις υπόλοιπες (οθόνες, ηχεια κτλ). Αν και ο πύργος είναι στην master πρίζα που, λογικά, παίρνει ελεύθερα ρεύμα, θεωρείτε πως υπάρχει πιθανότητα να είναι αυτό υπεύθυνο για το κάψιμο του SSD? Να δίνει λάθος ρεύματα κατά το "ξύπνημα" πχ ή κάτι άλλο...;54a9b93589e4bbaa7f3be74eac7196fe.jpg
62b68f3c38e5f55176cbd9701b6ce300.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, hot_sauce said:

Αξίζει η μετάβαση σε M.2 (adata) ή να μείνω στην κατηγορία των SSD (Samsung)?

Ένας NVMe σαν τον ADATA φτάνει ~3GB/s (τερματίζει σχεδόν το PCIe 3.0 x4 lanes)

Ένας SSD φτάνει το max του SATA 3 600ΜΒ/s.

Όπως βλέπεις, αξίζει (αν και στα παιχνίδια θα δεις διαφορές μόνο στα loading times, εφόσον έχεις εγκαταστήσει τα games στον SSD).

 

2 hours ago, hot_sauce said:

Επίσης, όλος ο υπολογιστής είναι σε πολύμπριζο master/slave που, όταν κλείνει η συσκευή της κεντρικής πρίζας (πύργος), κλείνει η παροχή και στις υπόλοιπες (οθόνες, ηχεια κτλ). Αν και ο πύργος είναι στην master πρίζα που, λογικά, παίρνει ελεύθερα ρεύμα, θεωρείτε πως υπάρχει πιθανότητα να είναι αυτό υπεύθυνο για το κάψιμο του SSD? Να δίνει λάθος ρεύματα κατά το "ξύπνημα" πχ ή κάτι άλλο...

 

Όχι δεν νομίζω. Οι όποιες μικροδιακυμάνσεις από το πολύπριζο (αν υπάρχουν) θα διορθώνονταν από το τροφοδοτικό. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες (Samsung). Δεν ήταν θέμα πολύπριζου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GoMaR said:

Μισο λεπτο..

Αναφερει οτι η μητρικη του υποστηριζει ταχυτητες εως 10Gb/s  (αυτο σημαινει ~1GigaByte /s)


Οποτε ενας Adata δε θα λειτουργει στο μαξιμουμ..Σωστα;  
 

Έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα αυτό. Είναι παλιό το Z97.

 

Αν θέλει φουλ ταχύτητα από έναν NVMe θα πρέπει να αγοράσει και μια PCIe to M.2 κάρτα επέκτασης. Δεν ξέρω όμως αν αυτές υποστηρίζουν boot ή αν η μητρική του υποστηρίζει boot από τέτοιες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gdp77 said:

Έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα αυτό. Είναι παλιό το Z97.

 

Αν θέλει φουλ ταχύτητα από έναν NVMe θα πρέπει να αγοράσει και μια PCIe to M.2 κάρτα επέκτασης. Δεν ξέρω όμως αν αυτές υποστηρίζουν boot ή αν η μητρική του υποστηρίζει boot από τέτοιες κάρτες.


Στην μητρικη του γραφει αυτο παντως :
 

79b109f1bfabaec433f334d55b248f84.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μικρό update: Τελικά αγοράστηκε ένας 500άρης 860 evo, μπήκαν τα Windows, ενεργοποιήθηκαν μόνα τους, όλα καλά.

Και χθες...αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο και κούμπωσα τον SSD που μας δημιούργησε το πρόβλημα. Το disk management τον βλέπει σαν uninitilised. Δεν εχω δοκιμάσει να τον κάνω initiliase ακόμα γιατί διαβάζω πως θα χάσω όλα τα αρχεία έτσι και θα φαίνεται σαν καθαρός. ΑΝ λειτουργήσει.

Ένα σενάριο που έχω σκεφτεί είναι να τον κάνω clone με κάποιο πρόγραμμα (εδώ χρειάζομαι γνώμες μιας και δεν το έχω ξανακάνει. Πρόταση προγράμματος(clonezilla?), διαδικασία(live cd?)) και μετά να τον κάνω initialise ώστε, αν όντως φαίνεται σαν άδειος, να επαναφέρω το image και να βρεθώ στην αρχική μου κατάσταση, τουλάχιστον. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.