Jump to content


Σκέψεις για αναβάθμιση


kogba

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
είμαι σε δίλημμα για αναβάθμιση, έπειτα από 4-5 χρόνια και δημοσιεύω και στο παρόν φόρουμ το δίλημμά μου. 

Πρόκειται για δεύτερο σύστημα που χρησιμοποιείται στο πατρικό, με το ζόρι για 1/1,5 μήνα το χρόνο. Εννοώ επεξεργαστή-μητρική-μνήμες, τα άλλα μένουν ως έχουν, οπότε επιζητώ κάτι ισορροπημένο χωρίς υπερβολές(που μπορεί κάποιος να κάνει για κυρίως σύστημα) .
Το σύστημα είναι το εξής: 

Raijintek Arcadia Midi Tower 

Case Cooler Arctic F12 PWM Rev.2 12 x 12 cm 

ASROCK H81M-HDS RETAIL 

Intel Pentium G3260 3.3 GHz Dual Core Socket 1150 53W Box

Kingston Hyper X Savage 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (HX316C9SR/8) 

Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EZEX SATA III 7200rpm 64MB 

OCZ arc 100, 120gb.

XFX ts 450w

Lite on DVD±RW iHAS324 Dual Layer SATA Black

Microsoft Set Keyboard & mouse Wireless Desktop 800 USB Gr Black

LG 22MT47D-PZ

Είχα πάρει και μια 1050ti 4gb μετά από κάμποσο καιρό. 

 

Τι σκέφτομαι για αναβάθμιση:
Επεξεργαστής: ryzen 2600, 119,5€ επεξεργαστής
Μητρική: msi b450 gaming plus max, 94€ (φαίνεται να έχει αρκετά και με καλή παθητική ψύξη, χωρίς να χρειάζεται να πάω στην Tomahawk, σωστά; )  μητρική
Μνήμες: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3200MHz (CMK16GX4M2B3200C16) , 78€ μνήμες

ΑΝ τελικά το αποφασίσω(μιας και γίνεται ελάχιστη χρήση) , θα ήθελα να μου λύσετε κανα δυο απορίες:
1) το τροφοδοτικό νομίζω ότι επαρκεί άνετα, με την υπάρχουσα κάρτα και συνολικό σύστημα. Γύρω στα 300 watt χρήσης βγάζουν τα διάφορα psu configurators.
2) υπολόγιζα να δώσω γύρω στα 100€ για κανέναν i7 (4770/4790)+ 8gb μνήμη , αλλά με τις τιμές που είδα στα φόρουμ, ούτε i5 + ram δεν παίρνω. Κάνω λάθος, μήπως πρέπει να κάνω υπομονή; Αξίζει λέτε να δώσω 150€ για αναβάθμιση σε i7 4ης γενιάς + ram (αν τα βρω, εννοείται) , ώστε να δώσω τα μισά χρήματα από ότι η περίπτωση καινούργιων με ryzen(ξέρω ότι παίρνεις 6πύρηνο, είδα τα υπέρ και κατά)
3) οι σύνδεσμοι με το μαγαζί που αναφέρω, φαίνεται να υπάρχει διαθεσιμότητα για τα εξαρτήματα μαζί με καλές τιμές. Γνώμες;
4) με απογοήτευσε η Intel στο θέμα της αναβάθμισης (και στο κυρίως σύστημα Intel έχω) . Νεκρά socket γρήγορα, πανάκριβες τιμές που δεν πέφτουν πολύ. Η AMD είναι πολύ καλύτερη στην αναβάθμιση, το παραδέχομαι. Ποιός ξέρει, ίσως σε τρια χρόνια αλλάξω απλά επεξεργαστή σε ryzen 4000, ίσως και κάρτα γραφικών και κρατήσω το σύστημα για αρκετό καιρό ακόμη(όπως φαίνεται, σε AM4 θα είναι και εκείνο και πιθανόν η μητρική μου να το δέχεται με αναβάθμιση bios)

Αν σκεφθώ κάτι ακόμα, εδώ είμαστε.
Ευχαριστώ.

 

Έγινε επεξεργασία από kogba
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι επαρκεί

2) Εφόσον μιλάμε για ελάχιστη χρήστη, ναι αξίζει να περιμένεις για φτηνές επιλογές στο Intel στρατόπεδο.

3) Τι γνώμες θες για τους συνδέσμους; 

4) Ναι η Intel είναι απογοήτευση τον τελευταίο καιρό. Κάποια στιγμή θα επανέλθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γίνεται ελάχιστη χρήση και δεν επείγει, όσο αργότερα τόσο καλύτερα. Ειδικά αν πρόκειται να αλλαχθεί και η μητρική, που κατά τη γνώμη μου εφόσον πληρώσεις για επεξεργαστή καλύτερα να μην μείνεις σε Η81. Αν ο 1-1,5 μήνας χρήσης που γράφεις γίνεται π.χ. κυρίως το καλοκαίρι αγόρασε κάνα μήνα πριν.

Εφόσον συναρμολογήσεις μόνος σου δεν χρειάζεται να αγοράσεις όλα τα εξαρτήματα από το ίδιο κατάστημα, βλέπεις τιμή, διαθεσιμότητα κι αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Για 1-1,5 μήνα το χρόνο εγώ μονο cpu θα αλλαζα και θα βαζα κάποιον 4core/8threads με κανα 50-70αρι και ισως ram αν οντως χρειαζεσαι μιας και οι τιμες τους ειναι χωμα. Στο ebay βρισκεις αρκετούς απο αυτους που υποστηρίζει η μητρική σου. Εναν τυχαιο xeon εβαλα πιο πανω απο αυτους που υποστηριζει . Ψαξε και τις αλλες cpus για να δεις τιμές.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά για ένα τέτοιο υπολογιστή που ίσως να χρησιμοποιούσα ένα με ενάμιση μήνα το χρόνο, εκτός από ίσως του να έβαζα έναν i3(λόγω hypethreading)

δεν θα του έκανα τίποτα άλλο.

Αν ήταν κάτι σαν  υπολογιστής εξοχικού θα κοίταγα κάτι σε NUC ή Barebone.

Ο λόγος είναι ότι θα ικανοποιούσε εκτός από την περιήγηση στο διαδίκτυο και το ρόλο ενός μικρού HTPC και θα ήταν επίσης αρκετά μαζεμένο σε όγκο για να το παίρνω μαζί μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Η AMD είναι πολύ καλύτερη στην αναβάθμιση"  

Αυτό  το  συμπέρασμα  από  που  βγαίνει  ....?

και  αν  είναι  έτσι  γιατί  η  μεταπώληση  σε  intel  είναι  ποιο  εύκολη ?

Φαίνεται  οτι  είμαι  ιντελάκιας  εεεε?

Καλή  αναβάθμιση ...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος velipsi έγραψε:

"Η AMD είναι πολύ καλύτερη στην αναβάθμιση"  

Αυτό  το  συμπέρασμα  από  που  βγαίνει  ....?

και  αν  είναι  έτσι  γιατί  η  μεταπώληση  σε  intel  είναι  ποιο  εύκολη ?

Φαίνεται  οτι  είμαι  ιντελάκιας  εεεε?

Καλή  αναβάθμιση ...

 

και εγώ με intel είμαι, παντού και πάντα έως τώρα, από το 2000. Εννοούσα ότι, επειδή ακριβώς η AMD ΔΕΝ αλλάζει socket συχνά, το μόνο που αναβαθμίζει κυρίως κανείς, πολύ ευκολότερα από Ιντελ, είναι ο επεξεργαστής, κάνω λάθος;  Αυτή την εντύπωση έχω. 

 

Όσο για την μεταπώληση, ναι συμφωνώ, έως τώρα που είχε η Ιντελ το πάνω χέρι σε ΟΛΕΣ τις κατηγορίες, αλλά αυτό ίσως και να αλλάξει έτσι όπως έμεινε στάσιμη(ήδη αλλάζει με ταχείς ρυθμούς) . Όταν όμως οι τιμές των μεταχειρισμένων Ιντελ είναι στα ύψη(ειδικά στην Ελλάδα) , είναι πάντα ευκολότερη/γρήγορη η μεταπώλησή τους στις τιμές αυτές; 

 

Αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.