Jump to content


Hiss noise κατα τη διαρκεια παιχνιδιου


Recommended Posts

Οπως γραφει και ο τιτλος. Οταν ανοιγω ενα παιχνιδι στο pc ,με το που μπαινει στα αρχικα μενου αρχιζει να βγαινει ενας βομβος ειτε απο τα ηχειακια που εχω, ειτε απο τα ακουστικα.

Σε αλλες απλες και ελαφρες διαδικασιες δεν υπαρχει βομβος. Δηλαδη αν ανοιξεις youtube να ακουσεις μουσικη ο ηχος ειναι καθαρος.

Το προβλημα το εχω εδω και καιρο. Νομιζα οτι οφειλοταν στην παλια μου μητρικη μιας και τα ειχε τα θεματακια της. Τη βδομαδα που μας περασε ομως εκανα αναβαθμιση cpu mobo ram και το προβλημα υπαρζει ακομα.

 

Να πω οτι σκληροι δισκοι, τροφοδοτικο, κουτι δεν αγοραστηκαν καινουρια αλλα ειναι τα ιδια με αυτα που ειχα πριν την αναβαθμιση. Τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει; 

 

Φρεσκια εγκατασταση windows, φρεσκιοι drivers και εγω πιθανολογω οτι προκειται για hardware προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβαίνει μόνο σε παιχνίδια και όχι όταν δεν κάνεις τίποτα ούτε όταν χρησιμοποείς άλλες εφαρμογές μήπως να κοίταζες αν τα συγκεκριμένα παιχνίδια έχουν δική τους ρύθμιση ήχου κι αν έχουν να χαμήλωνες από εκεί;
Το βύσμα που συνδέεις ηχεία ή ακουστικά είναι πάντα στην ίδια υποδοχή; Αν έχεις και μπροστινή υποδοχή στο κουτί και πίσω στο I/O της μητρικής, έχεις δοκιμάσει κι από την άλλη θέση; Αν χαμηλώσεις το volume των ηχείων ή των ακουστικών εξακολουθεί να υπάρχει ο βόμβος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Αν συμβαίνει μόνο σε παιχνίδια και όχι όταν δεν κάνεις τίποτα ούτε όταν χρησιμοποείς άλλες εφαρμογές μήπως να κοίταζες αν τα συγκεκριμένα παιχνίδια έχουν δική τους ρύθμιση ήχου κι αν έχουν να χαμήλωνες από εκεί;

Το τσεκαρα. Και το κανει σε ΟΛΑ τα παιχνιδια, αμεσως μολις αναψει η πρωτη εικονα του παιχνιδιου. Δηλαδη μολις αρχισουν να ζοριζονται cpu,gpu

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Το βύσμα που συνδέεις ηχεία ή ακουστικά είναι πάντα στην ίδια υποδοχή; Αν έχεις και μπροστινή υποδοχή στο κουτί και πίσω στο I/O της μητρικής, έχεις δοκιμάσει κι από την άλλη θέση;

 

Τα ιδια αποτελεσματα σε ΟΛΕΣ τις υποδοχες, με ολα τα εξαρτηματα. Ηχεια, gaming headset, headphones. Οτι και αν χρησιμοποιω, σε οποια θυρα και αν το βαλω κανει το ιδιο

 

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Αν χαμηλώσεις το volume των ηχείων ή των ακουστικών εξακολουθεί να υπάρχει ο βόμβος;

 

Ναι συνεχιζει. Με το volume στο 0, δεν ακουγεται κανενας ηχος συστηματος, αλλα ο βομβος ειναι εκει.

 

Αν μου ζητησεις να στον περιγραψω, θα πω οτι θυμιζει pstn riuter την ωρα που εκανε την κληση να μπεις στο ιντερνετ, αλλα σε πολυ χαμηλοτερη ενταση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να μην ειναι αυτο αλλα δεν χανεις τιποτα. μου εκανε παρομοιο hiss η εξωτερικη μου καρτα ηχου οταν την ειχε συνδεμενη σε usb3.0 θυρα που υποστηριζει φορτιση με την εν λογω λειτουργια ανοιχτη. Σταματησε να το κανει οταν εκλεισα την λειτουργια και αλλαξα θυρα

 

 

Έγινε επεξεργασία από Harrisxr650
more info
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Πιθανον να μην ειναι αυτο αλλα δεν χανεις τιποτα. μου εκανε παρομοιο hiss η εξωτερικη μου καρτα ηχου οταν την ειχε συνδεμενη σε usb3.0 θυρα που υποστηριζει φορτιση με την εν λογω λειτουργια ανοιχτη. Σταματησε να το κανει οταν εκλεισα την λειτουργια και αλλαξα θυρα

 

 

 

Η κάρτα ήχου είναι η on board. Θα δοκιμάσω να απενεργοποιησω τη λειτουργία φορτισης βέβαια μιας και δεν είναι τίποτα, ίσα ίσα να δούμε. 

 

Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι κακό ρεύμα από τροφοδοτικό; 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, giorgos2187 said:

Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι κακό ρεύμα από τροφοδοτικό;

σε τέτοιο ενδεχόμενο δεν θα ήταν λογικότερο να συμβαίνει ακανόνιστα ή έστω να εμφανίζεται κάπου κάπου και σε άλλη χρήση πλην παιχνιδιών;

Με την αυξημένων απαιτήσεων χρήση, αφενός για τον επεξεργαστή λογικά θα εμφανίζεται και σε άλλες στιγμές, όχι μόνο σε παιχνίδια. Έστω και παροδική. Αφετέρου για την κάρτα γραφικών και πάλι κάπου κάπου θα λειτουργεί εντονότερα κι αλλού, στο youtube ας πούμε.
Έχεις θόρυβο της κάρτας όταν φουλάρει από τους ανεμιστήρες της; Κα πάλι δεν μου κάθεται καλά αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Βύσματα λες οκ + ο βόμβος υπάρχει κι όταν τα αλλάζεις θέση. Volume το ίδιο. Να έχει υπερβολικό θόρυβο εσωτερικά το κουτί όταν λειτουργούν απαιτητικά τα υποσυστήματα; Και να περνά αυτό στα καλώδια του ήχου;

@billpeppas σκέφτεσαι τίποτα;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα πρότεινα να κάνεις ένα απλό πείραμα μπας και απομονωθεί ο παράγων που δημιουργεί το πρόβλημα.

Με άλλα λόγια, θα έβαζα μια ζόρια στον επεξεργαστή και μια στην γραφικών.

Θα ξεκινούσα τρέχοντας μόνο Prime95 ( download link: http://www.mersenne.org/ftp_root/gimps/p95v298b6.win64.zip ) σε Small FFT torture tests ( Just Stress Test -> Small FFT ).

Αυτό θα σου τερματίσει τον επεξεργαστή.
Αν ακούς βόμβο διακόπτουμε, αν όχι πας στο βήμα 2 για να δούμε την γραφικών μόνη της.

 

Για την γραφικών θα πρότεινα να τρέξεις κάτι που δεν μπλέκει και άλλα πράγματα σε λειτουργία, π.χ. έναν βαρύ αλγόριθμο cryptocurrency mining ή computational program όπως π.χ. SETI@home, BOINC ( https://setiathome.berkeley.edu/cuda.php )

 

Αν το κάνει μόνο με την γραφικών σε load το λες και ψάχνουμε περαιτέρω.
Αν δεν το κάνει με κανένα από τα 2 σκέτα ( σκέτο CPU load ή σκέτο GPU load ) πάμε σε combined τεστς, που πιθανόν να δείξουν πρός τροφοδοτικό ή κάτι άλλο ( π.χ. θέμα στην μητρική, επιδιορθώσιμο ή όχι ).

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas

 

Προς το παρον για να βοηθησω πριν προλαβω να κανω τις δοκιμες να πω οτι εχω παρατηρησει το εξης.

Ο βομβος εμφανιζεται αμεσως με το που εμφανιστει η οθονη εναρξης του καθε παιχνιδιου, δηλαδη ακριβως τη στιγμη που η καρτα γραφικων παει 95-98% usage ενω ακομα ο επεξεργαστης αραζει καπου στο 10-20%. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Πιθανον να μην ειναι αυτο αλλα δεν χανεις τιποτα. μου εκανε παρομοιο hiss η εξωτερικη μου καρτα ηχου οταν την ειχε συνδεμενη σε usb3.0 θυρα που υποστηριζει φορτιση με την εν λογω λειτουργια ανοιχτη. Σταματησε να το κανει οταν εκλεισα την λειτουργια και αλλαξα θυρα

 

 

 Δεν εκανε καποια διαφορα... ευχαριστω παντως..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Ακολουθησα μια μεθοδολογια παρομοια με την προταση του @billpeppas και στρεσαρα με αλλα benchmarks ξεχωριστα cpu και gpu. Σε πιεση του cpu δεν ακουγα τιποτα απο τα ακουστικα. Με το που ανοιξε το unigine heaven ομως, αμεσως ακουστηκε το παρασιτο. Επισης παρατηρησα οτι η συχνοτητα του βομβου ηταν αναλογη με την πιεση που δεχοταν η καρτα. Οποτε; Τι καταλαβαινουμε απο αυτο; Ειναι η καρτα αυτη καθεαυτη; Η η τροφοδοσια της; Τι θα δοκιμαζατε πρωτα εσεις σε αυτη την περιπτωση, μιας και φαινεται οτι εχουμε ενα προσανατολισμο προς τον ενοχο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε την κάρτα σε κάποιο άλλο PCI-Express slot.

Να δούμε αν το θέμα έχει να κάνει με το συγκεκριμένο slot ή είναι γενικευμένο θέμα ( που σημαίνει ότι μπορεί να το προκαλεί και η κάρτα εξ' ολοκλήρου )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε την κάρτα σε κάποιο άλλο PCI-Express slot.

Να δούμε αν το θέμα έχει να κάνει με το συγκεκριμένο slot ή είναι γενικευμένο θέμα ( που σημαίνει ότι μπορεί να το προκαλεί και η κάρτα εξ' ολοκλήρου )

 

 

Ok, θα το κανω.. Αλλα να θυμισω λιγο πως αυτο το προβλημα το ειχα και στο προηγουμενο συστημα, με εντελως αλλη μητρικη!!! ?

Link to comment
Share on other sites

 

Σίγουρα ακούγεται από τα ηχεία/ακουστικά; Δηλαδή, αν κλείσεις τα ηχεία/ακουστικά σταματάει;

 

"hiss noise" στα παιχνίδια έχω και εγώ και, όπου τα fps είναι πολύ ψηλά, ακούγεται με μεγαλύτερη ένταση. Στο desktop, browsing, youtube και οτιδήποτε μη 3D, δεν ακούγεται τίποτα. Αυτό οφείλεται ξεκάθαρα στην κάρτα γραφικών στην περίπτωσή μου.

 

Μήπως είναι η κάρτα γραφικών και στη δική σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος elapse έγραψε:

 

Σίγουρα ακούγεται από τα ηχεία/ακουστικά; Δηλαδή, αν κλείσεις τα ηχεία/ακουστικά σταματάει;

 

Ναι ναι. 1000% σίγουρο. Μέσα από το κουτί δε ακούγεται τίποτα. Ο βομβος έρχεται από τις πηγές ήχου. Ηχεία, ακουστικά. Εκεί ακούγεται, πουθενά αλλού. 

 

Προς καρτα προσανατολιζομαι κι εγώ. Αλλά είναι η κάρτα, η μήπως η τροφοδοσία της; Εκεί το χάνω λίγο. Και δεν έχω ούτε άλλη κάρτα γραφικών, ούτε άλλο τροφοδοτικό να δοκιμάσω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Χαζη προταση,

Η GPU υποστηριζει ηχο μεσω hdmi? Αν ναι απενεργοποιησε το μηπως κανει καποιο conflict με την onboard.

Kαμια σχεση, ηλεκτρομαγνητικος θορυβος ειναι απο τη καρτα γραφικων που επηρεαζει την onboard καρτα ηχου.
 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Χαζη προταση,

Η GPU υποστηριζει ηχο μεσω hdmi? Αν ναι απενεργοποιησε το μηπως κανει καποιο conflict με την onboard.

 Το εχω ηδη κανει. Και εχω απεγκαταστησει εντελως τον αντιστοιχο driver της nvidia

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Kαμια σχεση, ηλεκτρομαγνητικος θορυβος ειναι απο τη καρτα γραφικων που επηρεαζει την onboard καρτα ηχου.
 

 

Πιστευεις οτι ειναι η καρτα itself ε;

Αν ναι, πιστευεις οτι υπαρχει καποιος κινδυνος; Δεν ξερω τι, οτιδηποτε! Αν θυμαμαι καλα, καποτε που ειχα βαλει μια καρτα ηχου δεν ειχα βομβο, οποτε ισως αυτη να ειναι μια λυση. Αν ομως υπαρχει καποιος κινδυνος τοτε, να δω τι μπορω να κανω με καρτα γραφικων ωστε να εξαφανιστει το.προβλημα και οχι απλά να κρυφτει...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το είχες και στην άλλη μητρική, η πηγή του προβλήματος είναι είτε η γραφικών ( 80% ) είτε το τροφοδοτικό ( 20% ). ( φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει αλλού τα ακουστικά και δεν έχεις θέματα! ).

 

Θα κοίταγα να δανειστώ μια άλλη γραφικών από κάπου για μια δοκιμή.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση βλάβης.

Η GPU βάζει παράσιτα στην ήχου, που να δείς με τις 2080 τι γίνεται!

Το πρόβλημα μου το έλυσα προ πολλού με αυτό, αλλά για τα ηχεία.

Με τα ακουστικά δεν είχα ποτε θέμα οπότε δε μπορώ να βοηθήσω, αν και με κάτι αντίστοιχο θα στρώσουν λογικά.

https://www.thomann.de/gr/behringer_microhd_hd400.htm

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Samael said:

Κλασική περίπτωση βλάβης.

Η GPU βάζει παράσιτα στην ήχου, που να δείς με τις 2080 τι γίνεται!

Το πρόβλημα μου το έλυσα προ πολλού με αυτό, αλλά για τα ηχεία.

Με τα ακουστικά δεν είχα ποτε θέμα οπότε δε μπορώ να βοηθήσω, αν και με κάτι αντίστοιχο θα στρώσουν λογικά.

https://www.thomann.de/gr/behringer_microhd_hd400.htm

 

 


Δεν είναι φυσιολογικό.

Εκτός και αν είναι θέμα τύχης που σε 4 διαφορετικές μητρικές, με ένα κάρο διαφορετικές κάρτες ( 1060, 1660 Ti, 1070, 1070 Ti, 1080, 1080 Ti, 2060, 2080 Ti ) δεν υπάρχει παραμικρό αντίστοιχο θέμα βόμβου/παράσιτων ( πάντα με την onboard ήχου, μιας και για αυτή μιλάμε στο παρών θέμα )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.