Jump to content


Hiss noise κατα τη διαρκεια παιχνιδιου


Recommended Posts

Σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται απο την διάταξη των ηχείων/ακουστικών.

Τα JBL 305 που έχω εγώ πχ, είναι γνωστά για την ευαισθησία τους σε παράσιτα.

Οτι η GPU θα βγάλει παράσιτα είναι αναπόφευκτο, και τα έχω ακούσει με τα αυτιά μου τόσο σε onboard και PCI ήχου, όσο και σε εξωτερικό USB DAC!

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσο συνηθισμένα παράσιτα από την gpu;;;;;;;;; 

Εμένα πραγματικά πρώτη φορά μου συνέβη στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι. 

Υποψην, όλα τα ενεργά ηχεία έχουν φύσημα. Δεν είναι σίγουρο ότι προέρχεται από τη gpu. 

 

Ας δεχτούμε λοιπόν ότι υπεύθυνη είναι η gpu μου. Πιστεύετε ότι από αυτό το παράσιτο υπάρχει κάποιος κίνδυνος; 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, giorgos2187 said:

Τόσο συνηθισμένα παράσιτα από την gpu;;;;;;;;; 

Εμένα πραγματικά πρώτη φορά μου συνέβη στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι. 

Υποψην, όλα τα ενεργά ηχεία έχουν φύσημα. Δεν είναι σίγουρο ότι προέρχεται από τη gpu. 

 

Ας δεχτούμε λοιπόν ότι υπεύθυνη είναι η gpu μου. Πιστεύετε ότι από αυτό το παράσιτο υπάρχει κάποιος κίνδυνος; 

Στα νεύρα σου, σίγουρα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Samael έγραψε:

Στα νεύρα σου, σίγουρα :hehe: 

Αν ειναι μονο εκει, δεν πειραζει....

 

Οταν ειχα δοκιμασει με discrete καρτα ηχου, δεν ακουγα παρασιτο. Μονο απο την onboard το ακουω. Οποτε αντι για καρτα γραφικων, μπορω να παρω μια καλη καρτα ηχου και να κουκουλωθει το προβλημα και να εχω και καλυτερο ηχο που το προτιμω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς το παρον αλλαξα τα καλωδια τροφοδοσιας. Εβγαλα το μονο καλωδιο που εδινε 2 8pin τροφοδοσιες και εβαλα 2 μονα καλωδια με ενα 8pin το καθενα. 

 

Επισης τα εβαλα σε γραμμη τροφοδοτικου που δεν τροφοδοτει τιποτα αλλο. Μια πρωτη ολιγολεπτη δοκιμη εδειξε οτι δεν εχω παρασιτα... αλλα δεν ζορισα για πολλη ωρα το συστημα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update

 

Χθες πηρα το καινουριο call of duty και ως αποτελεσμα το εκαψα λιγο παραπανω απο οσο συνηθιζω σε διαρκεια παιχνιδιου. Δεν ειχα καθολου παρασιτο, θορυβο, hiss noise, οπως θελετε πειτε το.

 

Οποτε καταληγουμε σε καποιο συμπερασμα; Μπορουμε να πουμε οτι τα καλωδια τροφοδοσιας ηταν υπευθυνα;

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές στα περισσότερα τροφοδοτικά πλέον είναι μονές, παρά τα όσα... ισχυρίζονται οι κατασκευαστές.
Αν το καλώδιο που χρησιμοποιούσες είχε κομμένους αγωγούς από ακραίο τσάκισμα π.χ. μπορεί να είχε ως αποτέλεσμα λίγο παρασιτικό θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανέρχομαι λοιπόν....

Πρόσφατα αγοράστηκε μια corsair aio, και μια AE5. Αρχικά δεν παρατήρησα κάτι αλλά μετά από μερικές μέρες το παράσιτο κατά τη διάρκεια παιχνιδιού επανήλθε. Όταν δηλαδή ζοριζεται η gpu.

Πριν λόγο όμως φόρεσα τα ακουστικά για μια δοκιμαστική κλήση μέσω messenger στη γυναίκα μου και το παράσιτο ήταν πάλι εκεί. Κλείνει το messenger, το pc δεν κάνει τίποτα, το παράσιτο πάλι εκεί.

Λέτε τώρα με την τηλεκπαιδευση που κάνει η γυναίκα μου, το τροφοδοτικό να έχει αρχίσει να τα παίζει; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Επανέρχομαι λοιπόν....

Πρόσφατα αγοράστηκε μια corsair aio, και μια AE5. Αρχικά δεν παρατήρησα κάτι αλλά μετά από μερικές μέρες το παράσιτο κατά τη διάρκεια παιχνιδιού επανήλθε. Όταν δηλαδή ζοριζεται η gpu.

Πριν λόγο όμως φόρεσα τα ακουστικά για μια δοκιμαστική κλήση μέσω messenger στη γυναίκα μου και το παράσιτο ήταν πάλι εκεί. Κλείνει το messenger, το pc δεν κάνει τίποτα, το παράσιτο πάλι εκεί.

Λέτε τώρα με την τηλεκπαιδευση που κάνει η γυναίκα μου, το τροφοδοτικό να έχει αρχίσει να τα παίζει; 

Ισως πω βλακεια, αλλα προσωπικα θα το δοκιμαζα.

 

Αν δεν βαριεσαι, βγαλε το τροφοδοτικο απο το κουτι, και συνδεοντας τα βασικα, κρατωντας το οσο πιο μακρια γινεται απο το υπολοιπο συστημα, (που ποσο να παει λογω του 12v μητρικης) δες αν κανει το ιδιο

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις δηλαδη οτι μπορει να προερχεται απο το οτι τα καλωδια τροφοδοσιας ειναι κοντα και μπορει να επηρεαζει το ένα το αλλο;

Το σκεφτηκα κι εγω να πω την αληθεια αλλα απο την αλλη και τι να κανεις μετα; το τροφοδοτικο μεσα στο κουτι πρεπει να ειναι.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Πιστευεις δηλαδη οτι μπορει να προερχεται απο το οτι τα καλωδια τροφοδοσιας ειναι κοντα και μπορει να επηρεαζει το ένα το αλλο;

Το σκεφτηκα κι εγω να πω την αληθεια αλλα απο την αλλη και τι να κανεις μετα; το τροφοδοτικο μεσα στο κουτι πρεπει να ειναι.... 

Οχι απο τα καλωδια, λογικα απο το τροφοδοτικο το ιδιο

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω συναντήσει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ενεργοβόρα κάρτα γραφικών και "θορυβώδες" τροφοδοτικό.

Με παλμογράφο έβλεπα πάρα μεγάλη αύξηση θορύβου στο DC του όταν του ζητούσα πολύ ρεύμα.

 

Στη δική μου περίπτωση συνέβαινε ένα και τα δύο από τα εξής:

Μπορεί η κάρτα να μην είχε επαρκή προστασία από το ΗΜ παρεμβολές, και να "έπιανε" τον ακτινοβολούμενο υψίσυχνο θόρυβο στο αναλογικό κομμάτι.

Επίσης, μπορεί να μην είχε καλό φιλτράρισμα στην τροφοδοσία της, και ο ηλεκτρικός θόρυβος της τροφοδοσίας να έφτανε μέχρι την έξοδο.

 

Εγώ έλυσα το πρόβλημα αλλάζοντας τροφοδοτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Εγώ έλυσα το πρόβλημα αλλάζοντας τροφοδοτικό

 

 

Σε αυτή τη λύση με βλέπω να καταλήγω κι εγώ. Όχι μόνο λόγω αυτού του προβλήματος αλλά και επειδή πλέον μπαίνει στον έβδομο χρόνο λειτουργίας του και από τότε που το πήρα έχουν μπει αρκετά παραπανισια πράγματα που αυξάνουν την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επανερχομαι και ξεθαβω λιγο το θεμα. Το προβλημα παραμενει και μετα απο αλλαγη τροφοδοτικου. Για να το συνοψισω λιγο, μολις η καρτα γραφικων ζοριστει, δηλαδη παιζοντας ενα παιχνιδι, τοτε απο τα ακουστικα ακουγεται ενα παρασιτο. Ενας θορυβος οπως εκαναν τα παλια ρουτερ σε pstn γραμμες οταν εκαναν την κληση για να δυνδεθουν στο ιντερνετ. Απο την πρωτη μερα που εμφανιστηκε το παρασιτο εχουν αλλαχθει σχεδον τα παντα

 Εχω αλλαξει σπιτι, εχω αλλαξει cpu, mobo, ram, τροφοδοτικο, καρτα ηχου,πληκτρολογιο, ποντικι. Τα μονα ιδια ειναι το κουτι,  οι σκληροι δισκοι και η οθονη. Οποτε πιστευω οτι η υπευθυνη ειναι η καρτα γραφικων. Αν ηταν το  κουτι, το παρασιτο θα το ειχα παντου λογικα... Οι σκληροι δισκοι εχουν αφαιρεθει για να γινουν δοκιμες και το παρασιτο παρεμενε. Η οθονη πως να επηρεαζει;;; Αρα καρτα γραφικων.....

 

Ρωταω λοιπον: Ειναι προβλημα στην πλακετα της; Ειναι στο συστημα ψυξης της; Μηπως τα ανεμιστηρακια της; Υπαρχει περιπτωση αν αλλαξω τα φανς της να εξαφανιστει αυτο το παρασιτο;  Εχετε γενικα καμια ιδεα, προκειμενου να αποφυγω να αγορασω καρτα γραφικων τωρα, στην χειροτερη εποχη για αγορα καρτας γραφικων;

Δεν βλεπω να αποφευγω να σκαω το 600αρι για 3060ti αν και οποτε βρεθει καμια διαθεσιμη, παρα μονο αν εχει κανεις σας καμια καταπληκτικη ιδεα-λυση....

Link to comment
Share on other sites

Σε παιχνίδια η και σε κάποιο bench,  π.χ. το unigine. Γενικά, όταν κάτι τερματίζει τη χρήση της κάρτας γραφικών ακούγεται αυτό το παρασιτο-βομβος-θορυβος η όπως λέγεται τελος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.