Jump to content



Βόμβος σε τροφοδοτικό και καθυστέρηση στην Εκκίνηση


psyber

Recommended Posts

και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δεν έχω καμία οπαδική διάθεση, ίσα ίσα είμαι προκατειλημμένος κατά της Corsair, γιατί αυτό που έχω τώρα (ax850) το έχω κάνει rma 2 φορές και πλέον βγάζει ένα πολύ ενοχλητικό θόρυβο (με πλατφόρμα Seasonic....).

πριν 1 λεπτό, το μέλος pnick έγραψε:

Μια διευκρίνιση σε παρακαλώ για το "πληρωμένη". Γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Καλοπροαίρετα ρωτάω.:)

 

έχω παρεξηγηθεί και στο παρελθόν γιατί μου αρέσει να χρησιμοποιώ αυτήν την έκφραση. Ενώ όπως ακούγεται υπονοεί ότι έχεις πληρωθεί για να δώσεις την απάντηση αυτή, το πραγματικό της νόημα είναι όχι ότι η απάντηση σου έχει σκοπιμότητα αλλά ότι ήταν πολύ εύστοχη.

 

WWW.LEXIGRAM.GR

δίνω πληρωμένη απάντηση γνωμικά. δίνω πληρωμένη απάντηση παροιμίες. δίνω πληρωμένη απάντηση ρητά. δίνω πληρωμένη απάντηση...

 

Δεν είχα καμία διάθεση να σε προσβάλλω, ίσα ίσα είμαι ευγνώμων που με βοηθάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και εξηγούμαι και εγώ ότι χαίρομαι όταν συναντώ ανθρώπους με γνώσεις γιατί έτσι μαθαίνω και εγώ.

 

Για να συνοψίσω στα του τροφοδοτικού, θεωρώ και γω ότι αυτό που λες εσύ και ο @salde για την εγγύηση είναι απόλυτα σωστό. Έχω αρχίσει ωστόσο να καλοβλέπω το gold της Corsair λόγω θορύβου και καλού efficiencυ σύμφωνα με το cybenetics και λόγω καλή τιμής. Επειδή κι όλας βλέπω και το 750άρι στα 130 στο eshop, θα σας δώσω τα specs μου για να μου πειτε τι είναι καλύτερο. 750 ή 850;

 

Cpu: Intel i7 7700k

Mobo: Asus Prime z270-A

Ram: 2x16gb 3200 mhz@1.35v

Gpu: Evga 1070ti

Soundcard: Asux Xonar stx

SSD: Samsung Evo Plus 500gb

hdd: 2x7200rpm +1 dvd rom

Custom υδροψυξη: αντλία d5 και περιπου 7 ανεμιστήρες υψηλής ποιότητας 140mm και 1 x 200mm.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα specs θα πήγαινα στο 750αρι. Έχω το παλιό RM750i σε σύστημα με 5960x και gtx 1070. Λογικά το δικό μου τραβάει παραπάνω από το δικό σου λόγω επεξεργαστή. Και δεν θυμάμαι να έχω δει παραπάνω από 400-450 w ποτέ. Οπότε το 750άρι φτάνει και περισσεύει νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Από μία άποψη, η απόφαση δυσκολεύει γιατί ότι και και να πάρω μάλλον θα έχω downgrade σε efficiency.

 

Εδώ φαίνεται ότι το ax850 (που έχω και θέλω να αντικαταστήσω) έχει την υψηλότερη αποδοτικότητα από όλα τα corsair...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, psyber said:

Εδώ φαίνεται ότι το ax850 (που έχω και θέλω να αντικαταστήσω) έχει την υψηλότερη αποδοτικότητα από όλα τα corsair...

 

Δεν έχω δει συγκεκριμένα αυτά που σε ενδιαφέρουν, αλλά μην κοιτάς μέσες ή μέγιστες τιμές. Πρέπει να δεις στο φορτίο που αναμένεις να χρειάζεσαι (και μάλιστα χωριστά για light load/average load/peak load με τη σύνθεσή σου και τα σενάρια χρήσης σου). Πάντως, αν οι διαφορές σου είναι μονοψήφιο ποσοστό %, μη σκας. Βάλε και νούμερα για να κάνουμε υπολογισμούς, αν θέλεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 12 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Review video... λόγια δίχως οποιουδήποτε είδους test.
Έτσι κάναμε review τροφοδοτικά το 1997 :D


Καλά η προφορά σκοτώνει.

 

μάλλον οι πιο αξιόπιστες κριτικές τροφοδοτικών στον κόσμο από τον Άρη

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, billpeppas said:

Με το βίντεο από πάνω ( που στην σύντομη βόλτα, δεν είδα πουθενά να κάνει μετρήσεις live ) τι σχέση έχει αυτό που μόλις πόσταρες

εννοεί μάλλον ότι είναι το ίδιο πρόσωπο οπότε η γνώμη του μετράει κλπ. Αν είναι ο ίδιος άνθρωπος έχει νόημα το βίντεο για κάποιον που θέλει να δει στα γρήγορα χωρίς να ψάξει και πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο παρουσιαστής του βίντεο, προτείνει κάποια τροφοδοτικά βασιζόμενος στις μετρήσεις που έχει κάνει ο ίδιος. Ο Αρης Μπιτζιόπουλος, ο κύριος που φαίνεται στο βίντεο έχει ιδρύσει το φορέα πιστοποίησης cybenetics, ο οποίος αξιολογεί τροφοδοτικά βάσει αποδοτικότητας και θορύβου. Την πιστοποίηση αυτή επικαλείται και η ίδια η Seasonic στην ιστοσελίδα της, ενώ τα εύσημα για τον Άρη έχει δώσει και ο ίδιος ο Johnny Guru.

Για παράδειγμα αν αναζητήσεις τις τεχνικές προδιαγραφές ενός τροφοδοτικού Seasonic, αναφέρεται η πιστοποίηση Ήτα (αποδοτικότητα) και Λάμβδα (θόρυβος) της cybenetics. Και κάτι άλλο επειδή μίλησες για μετρήσεις, ο Άρης κάνει τα reviews σε μεγάλα site όπως το Tom's Hardware, το KitGuru και το δικό μας lab.

 

Παράδειγμα από το επίσημο site της Seasonic: https://seasonic.com/prime-px#specification

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, psyber said:

Ο παρουσιαστής του βίντεο, προτείνει κάποια τροφοδοτικά βασιζόμενος στις μετρήσεις που έχει κάνει ο ίδιος. Ο Αρης Μπιτζιόπουλος, ο κύριος που φαίνεται στο βίντεο έχει ιδρύσει το φορέα πιστοποίησης cybenetics, ο οποίος αξιολογεί τροφοδοτικά βάσει αποδοτικότητας και θορύβου. Την πιστοποίηση αυτή επικαλείται και η ίδια η Seasonic στην ιστοσελίδα της, ενώ τα εύσημα για τον Άρη έχει δώσει και ο ίδιος ο Johnny Guru.

Για παράδειγμα αν αναζητήσεις τις τεχνικές προδιαγραφές ενός τροφοδοτικού Seasonic, αναφέρεται η πιστοποίηση Ήτα (αποδοτικότητα) και Λάμβδα (θόρυβος) της cybenetics. Και κάτι άλλο επειδή μίλησες για μετρήσεις, ο Άρης κάνει τα reviews σε μεγάλα site όπως το Tom's Hardware, το KitGuru και το δικό μας lab.

 

Παράδειγμα από το επίσημο site της Seasonic: https://seasonic.com/prime-px#specification

 

Τώρα μάλιστα.
Το θέμα είναι ότι αν δεν ξέρεις ποιός είναι φατσικά, και δεν έχεις ιδέα για το τι κάνει, είναι ένα απλό βίντεο με προτάσεις τροφοδοτικών ( δεν είπα ότι δεν προτείνει καλά τροφοδοτικά εννοείται ), απλά μην ξέροντας ποιός είναι, σε ένα σκέτο βίντεο μπλέκει με την μάζα των ρεβιούερς του youtube με τα γνωστά sleazy βίντεο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas ναι φίλε καμία παρεξήγηση. Εμένα που ας πούμε με απασχολεί σημαντικά το θέμα του θορύβου, πρέπει να έχω έναν άξονα να κινηθώ όταν έρθει η ώρα της αγοράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, psyber said:

@billpeppas ναι φίλε καμία παρεξήγηση. Εμένα που ας πούμε με απασχολεί σημαντικά το θέμα του θορύβου, πρέπει να έχω έναν άξονα να κινηθώ όταν έρθει η ώρα της αγοράς.

ο θόρυβος είναι μεγάλο θέμα.
Σε πολλά.
Τα τροφοδοτικά αν εξαιρέσεις το coil whine έχουν κατά κόρον μαζευτεί.
Οι γραφικών από την άλλη... έχουν γεμίσει ανεμιστήρες του κώλου ( PowerLogic π.χ. ) τα οποία κάθε 2ο χρόνο θέλουν αλλαγή τρομάρα τους!

 

υ.γ. χάζεψα λίγο το site και το lab tour, εντάξει, τάπα ο εξοπλισμός για performance testing των PSU!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.