Jump to content



Rev. motherboard και συμβατότητα με επεξεργαστή


tzitzikas2

Recommended Posts

καλησπέρα. Εχω παραγγείλει για να αντικαταστήσω την μητρική μου που χάλασε σε παλιό pc με μια μεταχειρισμένη Asus P5K https://www.asus.com/us/Motherboards/P5K/HelpDesk_CPU/

Παράλληλα σκεφτόμουν να πάρω και έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή core 2 Quad και να αντικαταστήσω τον core 2 Duo. Στο παραπάνω λινκ που σας στέλνω βλέπω οτι εκτός απο την έκδοση του bios που απαιτείται για να υποστηριχθεί ο εκάστοτε επεξεργαστής, σε παρένθεση αλλάζει και το revision της μητρικής. π.χ ο Core 2 Duo E6400 (2.13GHz,1066FSB,L2:2MB,rev.L2) που έχω γράφει rev.L2 και απαιτεί bios το 0302. Για τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz για την rev.B3 bios αναφέρει την  0302  και για την rev.G0 bios αναφέρει την 0603

Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.B3,4 cores)    ALL    0302 
Core 2 Quad Q6600 (2.40GHz,1066FSB,L2:2X4MB,rev.G0,4 cores)    ALL    0603

πιο κάτω για επόμενους επεξεργαστές ζητάει και ανώτερη έκδοση bios.

αν παραγγείλω τον Core 2 Quad Q6600 2.40GHz που τον έχω βρει απο Ευρώπη σε καλή τιμή με κανα 10ευρω μεταχειρισμένο, υπάρχει περίπτωση να μην το σηκώνει η μητρική?  ακόμα και αν κάνω bios update? (διαδικασία που δεν θα ήθελα να κάνω). Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το revision που βλέπεις δεν είναι της μητρικής αλλά του επεξεργαστή.

Αν πάρεις επεξεργαστή και η μητρική σου είναι με παλιότερο BIOS από αυτό που υποστηρίζει τον εν λόγω επεξεργαστή, είτε δεν θα δουλέψει καν, είτε θα ανοίξει και θα σου έχει μήνυμα σφάλματος.

Και στις δύο περιπτώσεις, θα πρέπει να κάνεις την αναβάθμιση BIOS.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... ΔΕΝ θες να κάνεις BIOS update.
Δεν είναι κάτι δύσκολο, ούτε που θα σου προκαλέσει... προβλήματα υγείας :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, billpeppas said:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... ΔΕΝ θες να κάνεις BIOS update.

σωστά, με την επισήμανση ότι πρέπει να έχει προετοιμαστεί προκαταβολικά σε περίπτωση που δεν διαθέτει επεξεργαστή στη μητρική που θα πρέπει να γίνει. Πρέπει να έχει ετοιμάσει το αρχείο από αλλού κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστής είναι αυτός που κοιτάζω

https://www.ebay.com/itm/CPU-Intel-Core2Quad-Q6600-SLACR-4x2-40-GHz-1066-MHz-FSB-8-MB-Cache-Sockel-775/184149898941?hash=item2ae03076bd:g:GZgAAOSwUP5eMBTc

με το BIOS update έχω διαβάσει οτι μπορεί να κτυπήσει το bios chip και μετά βράστα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

με το BIOS update έχω διαβάσει οτι μπορεί να κτυπήσει το bios chip και μετά βράστα...

Να μην το φοβασαι ουτε 2 λεπτα υποθεση. Περνα το τελευταιο (1201) και προχωρα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω, προς τί τόση φασαρία και αμφιβολία και πονοκέφαλος, προς τί η προσκόλληση σε τόσο παλιά πλατφόρμα. Μια τέτοια λύση έρχεται στην πόρτα σας για ένα κατοστάρικο και κάτι, και είναι έτοιμη προς χρήση - και με 8GB ram, και με USB3 και με sata 3. Γιατί παιδεύεστε με αυτό το αρχαίο σόκετ; Συγγνώμη για τη σφήνα...

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.