Jump to content



Εγκατάσταση γυψοσανίδων σε οροφή και απορίες


Recommended Posts

Θέλω να βάλω ψευδοροφη με γύψοσανίδα! Θα κατεβει το ταβάνι όσο το δυνατον λιγότερο!

Το ταβάνι πρέπει να το περάσω κάνα αντιμυκητιακο χρώμα πρώτα και μετά την γύψοσανίδα?ή δεν υπάρχει λόγος?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, f117 said:

μόνωση όχι δεν θα μπει τπτ! απο πάνω είναι ταράτσα αλλά σε εκείνο το κομμάτι της ταράτσας ειδικά είναι πολύ οκ απο μόνωση.

Δεν έχει βγάλει ποτέ ούτε ίχνος υγρασίας

 

Εγώ κάτι θα έβαζα πάντως μέσα από τη γυψοσανίδα. Έχω φτιάξει όλα τα ταβάνια με 3άρι φελιζόλ. Σύνολο το ταβάνι κατέβηκε γύρω στους 10-12 πόντους. Βέβαια το σπίτι ήταν ψηλοτάβανο με ύψος κοντά στα 2.95m. 

 

Αφού θα κατέβει ούτως η άλλως το ύψος λόγω της σιδηροκατασκευής, λογικά θα έχεις χώρο για φελιζόλ, έστω για 3άρι. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην το περασεις τιποτα αφού δεν έχεις πρόβλημα.Αλλα θα σου πρότεινα και εγώ να βάλεις κάτι από μέσα. Είναι μικρό το κόστος για τέτοιο πάχος. Ιδανικά ένα πετροβαμβακα θερμό/ηχομονωτικό.

Θα κανεις και τοίχους;

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα κανεις που θα κανεις τη φασαρια περασε πετροβαμβακα οπως σωστα σου λεει ο @rory

 

Επισης γιατι το συζητάτε παλι εδω κ δεν κανετε νεο θεμα ε; :p

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν χρειάζεται να περάσεις με κάτι το νταβάνι.

2) Αν δεν βάλεις θερμομόνωση και έχεις επίπεδο νταβάνι (το πιθανότερο), να βιδώσεις κατευθείαν τα προφίλ στο ταβάνι. Πολύ πιό εύκολο και θα μειώσεις το ελεύθερο ύψος του δωματίου μόνο 4 εκατοστά. Το μόνο μειονέκτημα ότι για να περάσεις τα καλώδια θα τρυπάς τα προφίλ.

 

Σου θυμίζω ότι θα χρειαστείς να κολλήσεις πάλι γύψινα στις γωνίες.

Επίσης εκεί που θα κρέμονται τα φώτα, βίδωσε στο ταβάνι ένα κομμάτι κόντρα πλακέ ή νοβοπάν (θα είναι πίσω από την γυψοσανίδα) για να κρεμάς μετά εύκολα τα φώτα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει επιπεδο ταβανι :p τοσο ωστε να βαλει σωστα τις γυψοσανιδες. Επισης δεν ειναι απαραιτητο να περασει γυψινα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει επιπεδο ταβανι :p τοσο ωστε να βαλει σωστα τις γυψοσανιδες.

 

Έχω βάλει απευθείας τους οδηγούς στο ταβάνι σε ένα συνηθισμένο διαμέρισμα. Διαφορές χιλιοστών δεν δημιουργούν πρόβλημα.

(ο μάστορας το έφτιαχνε, εγώ κοίταζα)

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Για θερμομόνωση?Για υγρασία?

Για Θερμομόνωση που ουσιαστικά θέλει μια ταράτσα το φελιζόλ μπλε νταου αν το λέω σωστά κάνει δουλειά.

Για υγρασία αν δεν μονώσεις από πάνω ( τη ταράτσα ) δεν θα δεις φως.

 

Τώρα πετροβάμβακα βάζεις σε όροφο για ηχομόνωση περισσοτερο και λιγότερο για θερμομόνωση

απλός η θερμομόνωση ήδη έχει δημιουργηθεί από τον πάνω όροφο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Vardeos έγραψε:

Για Θερμομόνωση που ουσιαστικά θέλει μια ταράτσα το φελιζόλ μπλε νταου αν το λέω σωστά κάνει δουλειά.

Για υγρασία αν δεν μονώσεις από πάνω ( τη ταράτσα ) δεν θα δεις φως.

 

Τώρα πετροβάμβακα βάζεις σε όροφο για ηχομόνωση περισσοτερο και λιγότερο για θερμομόνωση

απλός η θερμομόνωση ήδη έχει δημιουργηθεί από τον πάνω όροφο.

 

 

 

Κατάλαβα τι λες απλά ο από πάνω ουσιαστικά έχει πάρει την ταράτσα και την έχει κάνει μπαλκόνι...έχει προσθέσει δηλαδή πλακάκια κ τέτοια και πιστεύω έχει γίνει κομπλέ η μόνωση

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν έχουν μπει πλακάκια τότε έχεις ξεγνοιάσει από υγρασία αφού λογικά ο τεχνίτης που τα έβαλε έχει δώσει σωστές κλίσης ώστε να γίνεται σωστή αποστράγγιση.

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Ο πετροβάμβακας έχει συντελεστή λ 0.037 ενώ το dow κάπου 0.034 άρα είναι περίπου ισάξια σαν θερμομονωτικά

 

Ψηφίζω λοιπόν και εγώ να μπει πετροβάμβακας

 

Λάθος κάνεις, είναι λίγο μεγαλύτερη η διαφορά, αλλά και εγώ πάντα πετροβάμβακα βάζω.

1) Είναι πιο υγιεινός γιατί είναι ένα αδρανές ορυκτό, ενώ όλα τα υλικά σαν το dow βγάζουν στον αέρα κάποιες ουσίες που τις αναπνέεις.

2) Ο  πετροβάμβακας είναι πυράντοχος και βοηθάει να μη μεταδοθεί η φωτιά,  κάνει το σπίτι σας πιο ασφαλές.π

 

Βέβαια να μην υπάρχει υγρασία.

Aν υπάρχει υγρασία, ή μπορεί να υπάρξει, βάζουμε Dow.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.