Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

https://www.newsit.gr/kosmos/koronoios-agxos-aypnia-katathlipsi-kai-metatraymatiko-stres-anisyxitiki-meleti/3079431/

 

Δυστυχώς ( άποψη μου) αυτή είναι η πραγματικότητα που θα μας πασάρουν συνεχώς. Στα ίδια συμπεράσματα θα κατέληγε η οποιαδήποτε έρευνα σε μη ασθενείς την περίοδο που σε βομβαρδίζουν με αντικοινωνικά ιδεώδη και προπαντώς με .. ανεργία. Πόσο χειρότερα δηλαδή σε ανθρώπους που έχουν διασωληνωθει, ηλικιωμένοι φυσικά, οι οποίοι λίγο πολύ όλοι έχουν κάτι από αυτά. Προσθέτουμε και τον παράγοντα του επικείμενου θανάτου που κοντοζυγώνει και έχουμε τα αποτελέσματα της έρευνας. 

Αλήθεια υπάρχει άνθρωπος που περιμένει να πεθάνει και μετά από 1 μήνα αφού τη σκαπουλάρει να είναι τριαλαλό τριαλαλί?

 

Εγώ πάντως την ίδια συμπτωματολογία την έχω και με μια μέρα full gaming.

Κορονο-gaming.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

στο σημείο που είμαστε ακόμα και 0 εισαγόμενα να έχουμε από εδώ και πέρα, η μπάλα θα χαθεί εντός του μήνα

αν δεν υπάρχουν τα κατάλληλα μέτρα, εδώ είμαστε και θα το δούμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοκτέιλ αντισωμάτων μπλόκαρε τον κορωναϊό σε πειραματόζωα

 

Παράθεση

 

Η εταιρεία έκανε γνωστό ότι ο συνδυασμός των δύο μονοκλωνικών αντισωμάτων «σχεδόν μπλόκαρε τελείως τη μόλυνση από τον ιό». Επίσης, το «κοκτέιλ» μπόρεσε να ελαχιστοποιήσει τη λοίμωξη σε μια δεύτερη μελέτη, όπου τα ζώα είχαν μολυνθεί με πολύ μεγαλύτερο ιικό φορτίο. Η προφυλακτική δράση ήταν πολύ μικρότερη με τη χαμηλότερη δόση του φαρμάκου.

Η Regeneron, σύμφωνα με το πρακτορείο Ρόιτερς, ανέφερε ότι τα αποτελέσματα του φαρμάκου της είναι ανάλογα ή ανώτερα σε σχέση με τα αντίστοιχα των εμβολίων κατά της Covid-19 σε πειραματόζωα. Η εταιρεία θεωρεί ότι, με βάση τα έως τώρα δεδομένα, το φάρμακο της μπορεί να παρέχει κλινικά οφέλη τόσο για την πρόληψη όσο και για τη θεραπεία της νόσου.

 

Όμως αυτό θα πρέπει να επιβεβαιωθεί μετά τη δοκιμή του «κοκτέιλ» σε ανθρώπους, καθώς -όπως δείχνει η εμπειρία- τα θετικά αποτελέσματα σε ζώα δεν εγγυώνται ανάλογη επιτυχία και στους ασθενείς

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2020 at 8:30 AM, DEADLAZARUS said:

Στο γραφείο, ας πούμε, έχω μόνιμα πλέον κατεβασμένες τις περσίδες, διότι δεν γουστάρω να μπαίνει ο κάθε τρόμπας στον χώρο μου άνευ μάσκας, οπότε και θα πρέπει να κάνω τον ''κακό'', ενημερώνοντάς τον για τη χρήση της μάσκας/των αντισηπτικών κτλ.

Αρκετοί παρεξηγούνται και φεύγουν.

εγω που κανω παραδωσεις και με κοιτανε σα να πηγαινω για ληστεια????????

νομιζουν οτι ειναι αστειο............δεν ειναι ομως..........

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δώσε τρόμο στον λαό.

 

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/lamia-ratsistiki-epithesi-se-metanasti-ton-petaksan-apo-to-traino-epeidi-nomizan-oti-exei-koronoio-video/3080149/

 

Περί αντικοινωνικών συνεπειών συνέχεια. Και όπως είπα για κάποιους βόλοι οι άλλοι είναι μολυσμένοι και επικίνδυνοι.

 

Χθες πάνω σε τηλεφωνική κουβέντα με τον κουμπάρο μου περί διακοπών και πως πέρασε στο πατρικό του κλπ μου λέει το εξής: 

Το ανηψάκι του είναι στα παππουδια από τότε που κυκλοφόρησε η αύξηση των κρουσμάτων. Ο λόγος; Και η μητέρα του και οι γονείς της φοβούνται ότι λόγω ηλικίας και παιχνιδιού από δω και από κει, θα τους μεταφέρει τον ιό!! Οπότε αποφάσισαν να το στείλουν στην γιαγιά για να είναι ήσυχοι. Για λύπηση πραγματικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snips said:

 

Χθες πάνω σε τηλεφωνική κουβέντα με τον κουμπάρο μου περί διακοπών και πως πέρασε στο πατρικό του κλπ μου λέει το εξής: 

Το ανηψάκι του είναι στα παππουδια από τότε που κυκλοφόρησε η αύξηση των κρουσμάτων. Ο λόγος; Και η μητέρα του και οι γονείς της φοβούνται ότι λόγω ηλικίας και παιχνιδιού από δω και από κει, θα τους μεταφέρει τον ιό!! Οπότε αποφάσισαν να το στείλουν στην γιαγιά για να είναι ήσυχοι. Για λύπηση πραγματικά. 

 

 

Ειμαι σίγουρος πως η μαμα δεν σκεφτηκε καθολου την παραπανω δικαιολογια για να κανει διακοπες με ησυχια και να πινει και το καφεδακι της κουτσομπολευοντας με τις φιλες της για τις μασκες που μας κανουν να αναπνεουμε διοξειδιο του ανθρακα και θα πεθανουμε ολοι.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Αλλά ως υποχόνδρια όπως και οι γονείς της,  τρέμουν την ιδέα της αρρώστιας. Τι καφεδάκι; Εδώ φοβάται το ίδιο της το παιδί, θα βγει για καφέ; Δεν ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου. 

 

Και επειδή μου έκανες smash για την μάσκα (αποκρούω με χαλαρό ρεβέρ?), μετά από 4 φορες που χρησιμοποίησα την ίδια ιατρική για επίσκεψη σε super narket, δεν την αντέχω. Ότι έχω εκπνεύσει συγκεντρωνεται εκεί και βρωμάει. Τελικά κατάλαβα ότι αν θες να διαπιστώσεις αν έχεις δυσάρεστη στοματική οσμή, φορά μάσκα. Τεστ με το χέρι δεν κάνει.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

οι μάσκες μίας χρήσης είναι αυτό που λέει η ονομασία τους (μίας χρήσης), αν η μάσκα δεν έχει φτιαχτή για πολλαπλή χρήση (κατά τον σχεδιασμό - δημιουργία της) τότε είναι μίας χρήσης.

 

και όπως όλα τα προστατευτικά είδη (γάντια μίας χρήσης, προφυλακτικά, etc etc) που προορίζονται για μία χρήση καλό είναι να μην τα χρησιμοποιούμε ξανά και ξανά,

για λόγους υγιεινής.

 

αυτό που γίνεται με τις μάσκες είναι λάθος, και πρέπει να το αντιληφθούμε.

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Snips said:

Όχι βέβαια. Αλλά ως υποχόνδρια όπως και οι γονείς της,  τρέμουν την ιδέα της αρρώστιας. Τι καφεδάκι; Εδώ φοβάται το ίδιο της το παιδί, θα βγει για καφέ; Δεν ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου. 

 

Γιατί χρειάζεται καποιος να βγει για να πιει καφε; μια χαρα θα τα λεει στο viber, skype, WhatsApp whateva με τις φίλες της πίνοντας τον freddo espresso latte macchiato με μαυρη ζάχαρη και γάλα απο αμυγδαλο και μετα θα μπαινει στο "ηλιθιες μαμάδες της νεας χιλιετιας με παιδια" facebook group για να πει  πως αυτή στο παιδί δίνει μόνο γάλα απο εκχύλισμα παπάγιας γιατί ο ειδικός του Facebook "Dr. ΕΙΣΤΕΟΛΕΣΗΛΙΘΙΕΣ" είπε πως κάνει καλό στην ανάπτυξη του δεξιού αντίχειρα και πως στον ελευθερο της χρόνο γραφτηκε στο άλλο group με την επιπεδη γη γιατι ολα ειναι συνωμοσία και μας ψεκαζουν.

 

Επίσης οσο υποχονδριος και να εισαι, το παιδί σου, το σπλαχνο σου δεν το αφήνεις σε κανέναν με τέτοια δικαιολογία. Αλλά όταν κάνεις παιδιά γιατι σου ειπαν πως έτσι πρεπει και οχι γιατι πραγματικά θελεις, το γυρνάς στην δικαιολογία. Μήπως κολλήσουμε κοβιντ. Ενώ αν κολλήσουν οι άλλοι παππούδες, δεν υπαρχει θέμα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Γιατί χρειάζεται καποιος να βγει για να πιει καφε; μια χαρα θα τα λεει στο viber, skype, WhatsApp whateva με τις φίλες της πίνοντας τον freddo espresso latte macchiato με μαυρη ζάχαρη και γάλα απο αμυγδαλο και μετα θα μπαινει στο "ηλιθιες μαμάδες της νεας χιλιετιας με παιδια" facebook group για να πει  πως αυτή στο παιδί δίνει μόνο γάλα απο εκχύλισμα παπάγιας γιατί ο ειδικός του Facebook "Dr. ΕΙΣΤΕΟΛΕΣΗΛΙΘΙΕΣ" είπε πως κάνει καλό στην ανάπτυξη του δεξιού αντίχειρα και πως στον ελευθερο της χρόνο γραφτηκε στο άλλο group με την επιπεδη γη γιατι ολα ειναι συνωμοσία και μας ψεκαζουν.

 

Επίσης οσο υποχονδριος και να εισαι, το παιδί σου, το σπλαχνο σου δεν το αφήνεις σε κανέναν με τέτοια δικαιολογία. Αλλά όταν κάνεις παιδιά γιατι σου ειπαν πως έτσι πρεπει και οχι γιατι πραγματικά θελεις, το γυρνάς στην δικαιολογία. Μήπως κολλήσουμε κοβιντ. Ενώ αν κολλήσουν οι άλλοι παππούδες, δεν υπαρχει θέμα. 

 

Σωστός αλλά αυστηρός.

 

Spoiler

Δηλαδή ντε και καλά να μας πείσουν ότι η γη είναι στρογγυλή.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Simon said:

Δηλαδή ντε και καλά να μας πείσουν ότι η γη είναι στρογγυλή.

Τους αλήτες! Τους είχα πιστέψει για πολλά χρόνια. Τώρα ξέρω ευτυχώς. Είναι έλλειψη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Λατρεμένο τόπικ για συζήτηση με τον φλατέρθερ τον αστρολάβο.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2020 at 9:41 ΠΜ, το μέλος Snips έγραψε:

Δώσε τρόμο στον λαό.

 

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/lamia-ratsistiki-epithesi-se-metanasti-ton-petaksan-apo-to-traino-epeidi-nomizan-oti-exei-koronoio-video/3080149/

 

Περί αντικοινωνικών συνεπειών συνέχεια. Και όπως είπα για κάποιους βόλοι οι άλλοι είναι μολυσμένοι και επικίνδυνοι.

 

Χθες πάνω σε τηλεφωνική κουβέντα με τον κουμπάρο μου περί διακοπών και πως πέρασε στο πατρικό του κλπ μου λέει το εξής: 

Το ανηψάκι του είναι στα παππουδια από τότε που κυκλοφόρησε η αύξηση των κρουσμάτων. Ο λόγος; Και η μητέρα του και οι γονείς της φοβούνται ότι λόγω ηλικίας και παιχνιδιού από δω και από κει, θα τους μεταφέρει τον ιό!! Οπότε αποφάσισαν να το στείλουν στην γιαγιά για να είναι ήσυχοι. Για λύπηση πραγματικά. 

 

Μόνο βόλοι; Και λαμίες τα ίδια...

 

Μα να έχεις κουμπάρα όπως την περιγράφει ο jax7480; Απίστευτο, δεν το περίμενα, πέφτω από τα σύννεφα.

Ανέλπιστο.

Link to comment
Share on other sites

68ca45895c754380b26a3714d1847c0f.jpg
WWW.CAPITAL.GR

"Αν ξεκινήσουν νοσηλείες, διασωληνώσεις, τότε τα πράγματα θα...

Έτσι όπως το πάμε, θα επιβεβαιωθεί ο Μητσοτάκης για την οικονομία που δεν αντέχει δεύτερο lockdown.

Ε, Κυριάκο; 

Πάντα τυχερός αυτός ο άνθρωπος...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.