Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

19 minutes ago, tommybertsen said:

" Συγκοινωνίες στην Θεσσαλονίκη" :hehe: 

 

Αυτο ειναι αστικος μυθος φιλαρακι. Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Μην πιστευετε οτι διαβαζετε στο ιντερνετ και στα διαφορα ειδησεογραφικα σάιτς.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 27 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Βρε ξέρω ότι έγραψες στον Σωτήρη :p Αλλά βλέποντας το γενικό του σχολίου (αναφορά στην Αθήνα), πετάχτηκα :bleh: 

 

Έχω "καλύτερη" εμπειρία. " Συγκοινωνίες στην Θεσσαλονίκη" :hehe: 

Ο Χρυσόστομος ήταν ο μόνος που χρησιμοποιούσε το Μετρό της Θεσσαλονίκης. Γατάκια:hehe:, θα σέβεστε...

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Αυτο ειναι αστικος μυθος φιλαρακι. Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Μην πιστευετε οτι διαβαζετε στο ιντερνετ και στα διαφορα ειδησεογραφικα σάιτς.

Πήγαινα Αμπελόκηπους-Κέντρο με το 32, κάθε πρωί εποχές 2004-2006. Ο μύθος έλεγε πως περνούσε κάθε 20 λεπτά. Ένας άλλος μύθος είναι αυτός που έλεγε πως καθόμχαχαχαχα . Καθόμουν στους ώμους των υπολοίπων, εννοώ :hehe: 

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ο Χρυσόστομος ήταν ο μόνος που χρησιμοποιούσε το Μετρό της Θεσσαλονίκης. Γατάκια:hehe:, θα σέβεστε...

Δεκαετία 90, πολύ πριν υπάρξει σαν ιδέα το μετρό στην Αθήνα :hehe: 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 Περιμένω αποτελέσματα από Βέλγιο, Ολλανδία, Γαλλία, Ιταλία κλπ να δω πόσο θα διαφέρουν οι στατιστικές. Στη Σουηδία εν τω μεταξύ εδώ και κάνα δίμηνο διαπιστώνουν ότι οι θάνατοι είναι αρκετά λιγότεροι από προηγούμενες χρονιές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος schumifer έγραψε:

 Περιμένω αποτελέσματα από Βέλγιο, Ολλανδία, Γαλλία, Ιταλία κλπ να δω πόσο θα διαφέρουν οι στατιστικές. Στη Σουηδία εν τω μεταξύ εδώ και κάνα δίμηνο διαπιστώνουν ότι οι θάνατοι είναι αρκετά λιγότεροι από προηγούμενες χρονιές.

Ποιος διαπιστώνει; Η είδηση είναι από την στατιστική υπηρεσία της Σουηδίας. Έκτος αν τους παραίτήσουν όπως εμείς τον Διακόπουλο

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Στη Σουηδία εν τω μεταξύ εδώ και κάνα δίμηνο διαπιστώνουν ότι οι θάνατοι είναι αρκετά λιγότεροι από προηγούμενες χρονιές.

(αν κατάλαβα τι γράφεις, μιλάς για τους μήνες «μετα») Δεν είναι παράλογο απαραιτήτως. Αν οι περισσότεροι covid19-related θάνατοι ήταν σε ηλικιωμένους, λογικά αυτός ο πληθυσμός που θα πέθαινε ας πούμε σε διάρκεια Χ ετών, δεν θα υπάρχει στις «επόμενες» μετρήσεις όπου υπό κανονικές συνθηκες θα είχε μοιραστεί.

Αντί να πεθάνει από πνευμονικό οίδημα π.χ. τον Φεβρουάριο του 2021, πέθανε από covid19 τον Απρίλιο του 2020. Συν την ενδεχομένως μεγαλύτερη προσοχή κλπ.

Από ηθικής σκοπιάς δεν αλλάζει τα δεδομένα της συζήτησης. Είναι σαν να πει κάποιος «θα πεθάνει που θα πεθάνει ας τον τελειώσουμε μια ώρα αρχύτερα». Το κλειδί για το αν κριθεί ως επιτυχημένη η τακτική της Σουηδιας, δεν θα είναι μόνο ο αριθμός θανάτων συγκριτικά με άλλες χώρες, αλλά και το αν πέτυχε να αποφύγει παράπλευρα δυσμενή αποτελέσματα (ύφεση κυρίως) με την τακτική της.
Αυτό με την σειρά του θα είναι ακόμα δυσκολότερο να συγκριθεί γιατί θα πρέπει να λαμβάνει υπόψιν τις ομοιότητες/διαφορές με τις υπόλοιπες χώρες της σύγκρισης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Ποιος διαπιστώνει; Η είδηση είναι από την στατιστική υπηρεσία της Σουηδίας. Έκτος αν τους παραίτήσουν όπως εμείς τον Διακόπουλο

image-2.png?fit=577%2C287&ssl=1&w=640
EMANUELKARLSTEN.SE

This blog has previously reported that Statistics Sweden has been working on quickly getting new data on the number of deaths in Sweden. It is now...

 

Ανέφερα λάθος δίμηνο, είναι περισσότερο 2-3 βδομάδες. Ζητώ συγγνώμη

 

@salde Ναι σαφώς δε δίνει άλλοθι. Από την άλλη η ιδιοσυγκρασία τους ως λαού δεν οδηγεί σε μεγάλες γκρίνιες για αυτό που συνέβη. Ακόμη τουλάστιχον...

Πετυχημένη δεν πρόκειται ποτέ να κριθεί η σουηδική προσέγγιση, θα υπήρχε αυτή η πιθανότητα αν είχαν γλιτώσει την εκατόμβη στα γηροκομεία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, astrolabos said:

 

Ο τίτλος πάντως είναι παραπλανητικός

Στο άρθρο της Sun λέει "The evidence for them is contradictory. In general, we think you must be careful with face masks because they can give a false sense of security. People think they're immune from disease or stop social distancing. That is very negative." Αυτό λένε και εδώ. Ότι μην νομίζετε ότι φορώντας μάσκα μπορείτε να yolάρετε όσο θέλετε.

 

Βασικά με τις συγκεκριμένες μάσκες, δεν παίζει να yolaρεις καθόλου. Δοκίμασε να δουλέψεις τρίψιμο χρωμάτων (εποξειδικά για ακόμα καλύτερα ?  ) βάψιμο (χρωμάτων διαλύτη για ακόμα καλύτερα) ή φυτοφάρμακα, και έλα μετά να μου πείς τι προστασία έλαβες από αυτές τις μάσκες. Ούτε πριονίδι δεν σταματάνε (δοκιμασμένο). Επομένως, ναι, το ότι σου δίνουν ψεύτικη αίσθηση προστασίας, ισχύει, και είναι για εμένα ακόμα χειρότερο από το να μην φοράς καθόλου, και να έχεις το νού σου, ως νοήμον ον ενήμερο για τους κινδύνους και με στοιχειώδες ένστικτο αυτοσυντήρησης. 

 

16 hours ago, astrolabos said:

Όσο για το βασικό επιχείρημα ότι ο ΠΟΥ και οι επιστήμονες παλινδρομούν, έχω να πω ότι είναι επιεικά γελοίο. Ο CoViD19 είναι κάτι νέο και οι γνώμες διαμορφώνονται βάσει των αποτελεσμάτων μελετών. Είναι αδύνατο κάποιος να έχει παγιωμένη άποψη για κάτι το οποίο δεν το γνωρίζει και αν το δηλώνει ότι έχει, σημαίνει ότι δεν είναι αξιόπιστος. 

 

Όχι δα...

Ο covid ΔΕΝ είναι κάτι ''νέο''. Είναι ακόμα ένας ιός που ανήκει σε συγκεκριμένη οικογένεια ιών, με την οποία έχουμε ''συστηθεί'' πολλάκις στο παρελθόν. Όσο για τον τρόπο μετάδοσης, ούτε εδώ υπάρχει τίποτα νέο και εξωτικό. ''Κουκιά μετρημένα'' είναι οι τρόποι μετάδοσης ΟΛΩΝ των ιών: Αναπνευστική οδός, στοματική οδός, μέσω σεξουαλικής επαφής, και από εξωγενείς παράγοντες (δαγκώματα ζώων / τσιμπήματα εντόμων). Όλα γνωστά εδώ και δεκαετίες, όπως και οι στοιχειώδεις τρόποι προφύλαξης για κάθε περίπτωση. Το μόνο ''επιεικώς γελοίο'' που βλέπω εγώ, είναι η απεγνωσμένη προσπάθεια των καλοπληρωμένων ΑΡΔ να πανικοβάλλουν τον κόσμο (η ''δουλειά '' τους είναι, αλλά είναι ντροπή) , παρουσιάζοντας έναν -κατά τα άλλα- ''γνωστό'' (αναφορικά τουλάχιστον στα στοιχειώδη χαρακτηριστικά του) ιό, ως την ''νέμεση'' που θα μας σκοτώσει όλους. Και άντε να δεχτώ κάτι τέτοιο από τα αμόρφωτα τσουτσέκια, που το παίζουν ''επί παντός επιστητού'' επειδή έχουν φωτογένεια (ή άλλου είδους ''ομορφάδα'' ). Από γιατρούς όμως δεν το δέχομαι με τίποτα. Και εδώ είναι -επαναλαμβάνω- η διαφωνία μου. Οι περισσότεροι θεωρείτε ''a priori'' τους γιατρούς, ως έντιμους ή/και ηθικούς, λόγω ''ιδιότητας''. Για εμένα και τα δύο (η εντιμότητα και η ηθική) είναι πάντα αμφισβητούμενα, (επειδή έχει καεί η γούνα μου στο παρελθόν, από κάτι τέτοιους), και απαιτώ αποδείξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Χμ, η σειρά των αιτημάτων-απαιτήσεων σάς διαψεύδει. 

Hint: την επόμενη φορά, να βάλετε πρώτο πρώτο το αίτημα για τα μέτρα προστασίας από τον COVID-19. Όχι ότι θα σας πιστέψουμε, αλλά έτσι, για το γαμώτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει ιδεολογία ο ιός. Είναι από τα λάθη που εύκολα μπορεί να γίνουν, να εκκινήσει ο οποιοσδήποτε από ιδεολογική βάση για να απαντήσει στην απειλή. Κανονικά ξεκινάς αντίστροφα, αναζητάς σε ιατρική βάση τι συμβαίνει και ποιες απαντήσεις είναι ενδεδειγμένες ιατρικά. Στο τέλος κρίνεις πώς θα τις προσαρμόσεις στην ιδεολογία σου αν θες.

Παρεμπιπτόντως, τα διαφόρων ειδών μέτρα δεν τα αποφασίζουν οι γιατροί. Συνιστούν κι η κοινωνία/το άτομο κλπ αποφασίζει. Η ευθύνη της απόφασης (αυτό περιλαμβάνει και την παράλειψη απόφασης) για επιμέρους ενέργειες βαραίνει το σύνολο μιας κοινωνίας, όχι τους γιατρούς. Ισχύει και με άλλα υποσύνολα.
 

2 hours ago, navaho7 said:

Κάποιοι εδώ μέσα είστε για μήνυση για διασπορά ψευδών ειδήσεων,

 σε αυτό το νήμα, ουδείς. Γενικώς το φόρουμ τούτο θα ήταν άδικο να κατηγορηθεί για κάτι τέτοιο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς και εγώ παρατηρώ ότι άνθρωποι που τους είχα για πιο έξυπνους / σκεπτόμενους παρασύρονται από απόψεις στο internet χωρίς να της κρίνουν,

 

αυτό με τους γιατρούς ας πούμε, ακούω όλο και περισσότερο ότι φταίνε οι γιατροί για τις μάσκες στα καταστήματα, στα σχολεία etc

παράδειγμα τα σχολεία, αρμόδιοι δεν είναι οι γιατροί, είναι το υπουργείο παιδείας και ο πρωθυπουργός

οι γιατροί αυτό που μπορούν να κάνουν (και αυτό που κάνουν) είναι μέσο της επιτροπής τους να προτείνουν στους αρμόδιους κινήσεις

αυτό σημαίνει ότι οι γιατροί μπορεί να προτείνουν να μην ανοίξουν τα σχολεία

όμως εάν οι αρμόδιοι φορείς πάρουν την απόφαση να ανοίξουν τα σχολεία τότε η επιτροπή τον γιατρών θα προτείνει μέτρα για την αποφυγή

της μετάδοσης σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων (μάσκες αντισηπτικά etc) όπως είναι και το πιο φυσιολογικό.

 

αυτό ισχύει και για το σύνολο του πληθυσμού, οι γιατροί δεν μπορούν ούτε να επιβάλλουν κάτι (δεν έχουν την αρμοδιότητα / δικαίωμα) ούτε να είναι σίγουροι για το αποτέλεσμα

των μέτρον που προτείνουν, καθώς αυτό εξαρτάται από το πώς θα το ακολουθήσει το σύνολο.

 

και φυσικά όλοι πλέον είναι ειδικοί (εντός και εκτός internet) για τα πάντα,

μου λέει ο άλλος οι μάσκες δεν κάνουν τίποτα, τα φίλτρα στα κλιματιστικά είναι για γέλια etc etc

και όταν τον ρωτάω να μου εξηγήσει τι είναι τα φίλτρα HEPA, ο ιονιστής etc με κοιτάει σαν εξωγήινο και χαμογελάει

ούτε εγώ είμαι ειδικός άλλα δεν λέω ότι μου κατέβει στο κεφάλι ή ότι διαβάσω από κάποιον άσχετο στο internet

σαν να ισχύει 100% χωρίς να ξέρω γιατί μιλάω.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Βασικά με τις συγκεκριμένες μάσκες, δεν παίζει να yolaρεις καθόλου. Δοκίμασε να δουλέψεις τρίψιμο χρωμάτων (εποξειδικά για ακόμα καλύτερα ?  ) βάψιμο (χρωμάτων διαλύτη για ακόμα καλύτερα) ή φυτοφάρμακα, και έλα μετά να μου πείς τι προστασία έλαβες από αυτές τις μάσκες. Ούτε πριονίδι δεν σταματάνε (δοκιμασμένο). Επομένως, ναι, το ότι σου δίνουν ψεύτικη αίσθηση προστασίας, ισχύει, και είναι για εμένα ακόμα χειρότερο από το να μην φοράς καθόλου, και να έχεις το νού σου, ως νοήμον ον ενήμερο για τους κινδύνους και με στοιχειώδες ένστικτο αυτοσυντήρησης. 

 

Συμφωνώ με το ποστ μεν, αλλά η μάσκα δεν προστατεύει τόσο αυτόν που τη φοράει αλλά τους γύρω του. Όντως δεν προστατεύει ιδιαίτερα όσο οι αποστάσεις και η ατομική υγιεινή. Προφανώς το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αποφεύγεις την έκθεση αν μπορείς.

Για τη μετάδοση, νταξει όπως λες κι εσύ οι τρόποι μετάδοσης είναι γνωστοί αλλά η μεταδοτικότητα κάθε ιού είναι διαφορετική, δεν συμφωνείς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2020 at 9:39 AM, colt3003 said:

Βασικά με τις συγκεκριμένες μάσκες, δεν παίζει να yolaρεις καθόλου. Δοκίμασε να δουλέψεις τρίψιμο χρωμάτων (εποξειδικά για ακόμα καλύτερα ?  ) βάψιμο (χρωμάτων διαλύτη για ακόμα καλύτερα) ή φυτοφάρμακα, και έλα μετά να μου πείς τι προστασία έλαβες από αυτές τις μάσκες. Ούτε πριονίδι δεν σταματάνε (δοκιμασμένο). Επομένως, ναι, το ότι σου δίνουν ψεύτικη αίσθηση προστασίας, ισχύει, και είναι για εμένα ακόμα χειρότερο από το να μην φοράς καθόλου, και να έχεις το νού σου, ως νοήμον ον ενήμερο για τους κινδύνους και με στοιχειώδες ένστικτο αυτοσυντήρησης. 

 

Όποιος φορά απλή υφασμάτινη μάσκα για να δουλέψει με επικίνδυνους οργανικούς διαλύτες ή φυτοφάρμακα είναι ηλίθιος, αφού προφανώς αγνοεί τις οδηγίες προφύλαξης. Για προστασία από μόρια τέτοιου μεγέθους (<1 nm) απαιτούνται αναπνευστήρες με χημικά φίλτρα.

 

Οι μη ιατρικές μάσκες και οι χειρουργικές μάσκες μιας χρήσης χρησιμοποιούνται για να σταματήσουν τα σταγονίδια που μεταφέρουν στελέχη του ιού. Κι ενώ προστατεύουν λιγότερο τον φέροντα από ό,τι τον περίγυρό του, αν όλοι τις φορούν, το όφελος είναι αμφίδρομο. Και βέβαια οι "ιατρικές" μάσκες που φιλτράρουν σωματίδια της τάξης των 300 nm προσφέρουν πάρα πολύ καλή προστασία απέναντι σε τέτοια σταγονίδια, αλλά ακόμη και απέναντι σε μεμονωμένους ιούς (~50-500 nm).

 

Σε κάθε περίπτωση, με όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες, είναι καλύτερα να φοράς μάσκα από ό,τι να μη φοράς. Αν κάποιοι φορούν μάσκα ως άλλοθι για να γλείφουν πόμολα, έχουν σοβαρότερα προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 5
  • Agree 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DEADLAZARUS said:

Χμ, η σειρά των αιτημάτων-απαιτήσεων σάς διαψεύδει. 

Hint: την επόμενη φορά, να βάλετε πρώτο πρώτο το αίτημα για τα μέτρα προστασίας από τον COVID-19. Όχι ότι θα σας πιστέψουμε, αλλά έτσι, για το γαμώτο.

 

Quote

Να παρθούν τώρα όλα τα αναγκαία μέτρα

 

Κάνω λάθος ή θα ήταν προτιμητέο το

να ληφθούν μέτρα

 

από το να παρθούν;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, schumifer said:

Κάνω λάθος ή θα ήταν προτιμητέο το

να ληφθούν μέτρα

 

από το να παρθούν;

εδώ είμαστε. Σου βρήκα λατρεμένο off topic, στο αμέσως προηγούμενο κείμενο του acct. (με νορμαλ ερμηνεία. Με ελαφρά διαστροφή είναι σωστό κι έτσι όπως το έγραψε ο acct)

Ληφθούν ακούγεται ωραιότερα και το άλλο οκ μου φαίνεται, δεν ξέρω.

Ον τόπικ: μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς αν το μαλλί είναι το ίδιο με την βαμβακερή; Διάβασα ότι το fleece δημιουργεί θέμα, σπάζοντας τα σωματίδια σε ακόμα μικρότερα (ο'υτως ή άλλως δεν με ενδιέφερε το fleece), δεν έχω βρει  αξιόπιστη πληροφορία για μαλλί ή λινό.

Προτιμώ τις μίας χρήσεως τις συνηθισμένες (Ν95 είναι μάλλον υπερβολή για την κίνησή μου συν ότι το θεωρώ λάθος να την αγοράσω αν υπάρχει έλλειψη, την χρειάζονται περισσότερο άλλοι)  αλλά θα ήθελα να είχα κάποια εναλλακτική σε περίπτωση που ξαναεξαφανιστούν. 27 ευρώ η πενηντάδα btw προ ημερών. ΤΙΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Simon said:

Συμφωνώ με το ποστ μεν, αλλά η μάσκα δεν προστατεύει τόσο αυτόν που τη φοράει αλλά τους γύρω του. Όντως δεν προστατεύει ιδιαίτερα όσο οι αποστάσεις και η ατομική υγιεινή. Προφανώς το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αποφεύγεις την έκθεση αν μπορείς.

 

Αν κρίνω απο αυτό που βλέπω με τα μάτια μου να εφαρμόζει το ~60 -70 % του κόσμου, οπουδήποτε πηγαίνω, η δική μου γνώμη (και θα μου επιτρέψεις να επιμείνω, γιατί ότι βλέπω δεν συνιστά ''είδηση'' αλλά βίωμα), είναι ότι κοροιδευόμαστε. Εκτός και αν αυτά που βλέπω να εξέχουν απο τις μάσκες, στα ποσοστά που προανέφερα, δεν είναι μύτες, αλλά πατόυσες. 

 

 

3 hours ago, Simon said:

Για τη μετάδοση, νταξει όπως λες κι εσύ οι τρόποι μετάδοσης είναι γνωστοί αλλά η μεταδοτικότητα κάθε ιού είναι διαφορετική, δεν συμφωνείς?

 

Αν και ουδέποτε δήλωσα ιατρός (όπως πολλοί άλλοι που δεν κρατιούνται) η πρόταση σου με βρίσκει σύμφωνο, με την έννοια ότι κατά την κρίση μου (και τα ελάχιστα που διδάχθηκα) μου ακούγεται σωστή / λογική. Το ''πρόβλημα'' ωστόσο, είναι ότι δεν ήμουν εγώ ο άσχετος (ή βαλτός, ή κακοπληροφορημένος ή παρλαπίπας)  να δηλώνω τη μια μέρα ''έτσι'' και την αμέσως επόμενη ''κοτέτσι'', ούτε φυσικά διαθέτω τέτοιου μεγέθους ''επιρροή'' (ούτε και το επιθυμώ), αλλά αυτοί απο τους οποίους απαιτούσα περισότερη συστολή και σοβαρότητα στις δηλώσεις τους. Το τι γίνεται σήμερα, δεν είναι απόρροια ενεργειών χαζών ανθρώπων (και το ίδιο λέει και το άρθρο, αν μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις, και να μην με καταδικάσεις ως ''διασπορέα ψευδών ειδήσεων'') αλλά δυσπιστία, η οποία παρήχθη απο αυτούς που δεν θα έπρεπε (δηλ. τους ιατρούς), επαληθεύοντας το ρητό: ''καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα'' .

 

Και υπό αυτο το πρίσμα, δεν έχει νομίζω και νόημα να επανέρχομαι για πράγματα τα οποία δεν πρόκειται να αλλάξουν τις παρελθούσες πράξεις, όσο και να τα συζητάμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, salde said:

εδώ είμαστε. Σου βρήκα λατρεμένο off topic, στο αμέσως προηγούμενο κείμενο του acct. (με νορμαλ ερμηνεία. Με ελαφρά διαστροφή είναι σωστό κι έτσι όπως το έγραψε ο acct)

Ληφθούν ακούγεται ωραιότερα και το άλλο οκ μου φαίνεται, δεν ξέρω.

 

Πάλι με μελετάς; Δε θυμάμαι καν σε ποιο μήνυμα αναφέρεσαι! ?

 

Το "παρθούν" που είναι γραμμένο στην ανακοίνωση της "πρωτοβουλίας" που παρέθεσε ο lazarus είναι σωστό. Το "ληφθούν" είναι επίσης σωστό και πιο εύηχο, αλλά έχουν και τα δύο τη θέση τους στον λόγο.

 

3 hours ago, salde said:

Ον τόπικ: μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς αν το μαλλί είναι το ίδιο με την βαμβακερή; Διάβασα ότι το fleece δημιουργεί θέμα, σπάζοντας τα σωματίδια σε ακόμα μικρότερα (ο'υτως ή άλλως δεν με ενδιέφερε το fleece), δεν έχω βρει  αξιόπιστη πληροφορία για μαλλί ή λινό.

 

Θα ρισκάρω να μην αναζητήσω φρέσκες πηγές και να συνοψίσω από τις δοκιμές του περασμένου διμήνου που έχω διαβάσει. Οι λείες υφές είναι προτιμότερες από τις μικροϊνώδεις, συνεπώς το μαλλί υστερεί σε σχέση με το βαμβακερό. Η κλιμάκωση για φυσικά νήματα είναι (βάζω και τις ιατρικές μάσκες για αναφορά):

 

1.N/R/P100, N/R/P99

2. N/R/P95

3. Χειρουργική μάσκα

4. Χοντρό βαμβακερό με πυκνή ύφανση (>1.0 mm)

5. Λεπτότερο βαμβακερό με πυκνή ύφανση (<1.00 mm)

6. Μάλλινα υφάσματα (cashmere, merino, ...)

 

Αν βάλεις και τα συνθετικά στην εξίσωση, γίνεται πιο δύσκολη η σύγκριση. Tο βάρος νήματος και η πυκνότητα ύφανσης αλλάζουν πολύ τη συμπεριφορά τους.

 

Βέβαια, υπάρχει άλλη μια παράμετρος. Τα βαμβακερά υφάσματα παρέχουν τον καλύτερο φυσικό φραγμό στα αιωρούμενα σωματίδια, αλλά τα περισσότερα άλλα έχουν το πλεονέκτημα ότι προσθέτουν έναν ηλεκτροστατικό φραγμό για τα υδροσταγονίδια.

 

Η ουσία είναι ότι προτιμάς το πιο χοντρό και πυκνό λείο ύφασμα που μπορείς να βρεις και τηρείς τα συνήθη μέτρα αυτοπροστασίας, ελπίζοντας να κάνουν το ίδιο και οι υπόλοιποι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, acct said:

Θα ρισκάρω να μην αναζητήσω φρέσκες πηγές

Ευχαριστώ, με καλύπτει πλήρως η απάντηση. Έτσι κι αλλιώς η βασική μου προφύλαξη ως προς τα αιωρούμενα είναι η αποφυγή συνάντησής τους, σε ακραίο βαθμό. Με την κίνηση ατόμων του στενού περιβάλλοντος συν όσα βλέπω στο ελάχιστο που κυκλοφορώ έξω συν τις περιγραφές από διάφορες περιοχές της χώρας που έχετε κάνει όλοι εδώ έχω κατασταλλάξει ότι μέχρι να αρχίσει παρέλαση από φέρετρα  δεν θα υπάρξει ριζική μεταβολή στάσης.

Το κωμικοτραγικό είναι πως δεν είν' τα φέρετρα το χειρότερο (imho) αλλά το ενδεχόμενο βαριάς νοσηλείας, αυτό θα έπρεπε να ανησυχεί τους πάντες.

 

 

3 hours ago, acct said:

Πάλι με μελετάς; Δε θυμάμαι καν σε ποιο μήνυμα αναφέρεσαι!

στο 2135. Είναι το ημερήσιο τεστ για να κρατιέται σε φόρμα ο Σούμιφερ, μην ασχοληθείς, εκείνος θα το εντοπίσει :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.