Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

maska1.jpeg
WWW.IN.GR

Η πανδημία επιβάλλει στη Δύση το μοντέλο μιας καθημερινότητας που...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 8/22/2020 at 9:39 AM, colt3003 said:

 

Βασικά με τις συγκεκριμένες μάσκες, δεν παίζει να yolaρεις καθόλου. Δοκίμασε να δουλέψεις τρίψιμο χρωμάτων (εποξειδικά για ακόμα καλύτερα ?  ) βάψιμο (χρωμάτων διαλύτη για ακόμα καλύτερα) ή φυτοφάρμακα, και έλα μετά να μου πείς τι προστασία έλαβες από αυτές τις μάσκες. Ούτε πριονίδι δεν σταματάνε (δοκιμασμένο). Επομένως, ναι, το ότι σου δίνουν ψεύτικη αίσθηση προστασίας, ισχύει, και είναι για εμένα ακόμα χειρότερο από το να μην φοράς καθόλου, και να έχεις το νού σου, ως νοήμον ον ενήμερο για τους κινδύνους και με στοιχειώδες ένστικτο αυτοσυντήρησης. 

 

Εγώ για να δουλεύω σε περιβάλλον με πιθανή επιμόλυνση αμιάντου, είχα πάρει FFP3 πριν γίνουν της μόδας (δεν είμαι και σίγουρος ότι είναι η πιο σωστή, ίσως είχα πάρει κι άλλου τύπου). Κάθε μάσκα στον καιρό της και η του κορωνοϊού τον Αύγουστο!

 

On 8/22/2020 at 9:39 AM, colt3003 said:

Όχι δα...

Ο covid ΔΕΝ είναι κάτι ''νέο''. Είναι ακόμα ένας ιός που ανήκει σε συγκεκριμένη οικογένεια ιών, με την οποία έχουμε ''συστηθεί'' πολλάκις στο παρελθόν. Όσο για τον τρόπο μετάδοσης, ούτε εδώ υπάρχει τίποτα νέο και εξωτικό. ''Κουκιά μετρημένα'' είναι οι τρόποι μετάδοσης ΟΛΩΝ των ιών: Αναπνευστική οδός, στοματική οδός, μέσω σεξουαλικής επαφής, και από εξωγενείς παράγοντες (δαγκώματα ζώων / τσιμπήματα εντόμων). Όλα γνωστά εδώ και δεκαετίες, όπως και οι στοιχειώδεις τρόποι προφύλαξης για κάθε περίπτωση. Το μόνο ''επιεικώς γελοίο'' που βλέπω εγώ, είναι η απεγνωσμένη προσπάθεια των καλοπληρωμένων ΑΡΔ να πανικοβάλλουν τον κόσμο (η ''δουλειά '' τους είναι, αλλά είναι ντροπή) , παρουσιάζοντας έναν -κατά τα άλλα- ''γνωστό'' (αναφορικά τουλάχιστον στα στοιχειώδη χαρακτηριστικά του) ιό, ως την ''νέμεση'' που θα μας σκοτώσει όλους. Και άντε να δεχτώ κάτι τέτοιο από τα αμόρφωτα τσουτσέκια, που το παίζουν ''επί παντός επιστητού'' επειδή έχουν φωτογένεια (ή άλλου είδους ''ομορφάδα'' ). Από γιατρούς όμως δεν το δέχομαι με τίποτα. Και εδώ είναι -επαναλαμβάνω- η διαφωνία μου. Οι περισσότεροι θεωρείτε ''a priori'' τους γιατρούς, ως έντιμους ή/και ηθικούς, λόγω ''ιδιότητας''. Για εμένα και τα δύο (η εντιμότητα και η ηθική) είναι πάντα αμφισβητούμενα, (επειδή έχει καεί η γούνα μου στο παρελθόν, από κάτι τέτοιους), και απαιτώ αποδείξεις. 

 

Ε τώρα αυτό είναι υπερβολή που γράφεις, ότι η COVID19 δεν είναι κάτι νέο... δεν στέκει! Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχει κίνημα να πανικοβάλλει τον κόσμο - είναι ο μόνος ίσως τρόπος να περιορίσεις τη διάδοση του ιού. Το πρόβλημα λοιπόν με αυτό τον ιό είναι ότι όντως στέλνει κόσμο:

souidia-koronoios.jpg?itok=5IVkcTjx
WWW.ATHENSVOICE.GR

Στο πρώτο εξάμηνο του 2020 καταγράφηκαν οι περισσότεροι θάνατοι στη Σουηδία σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο εδώ και 150 χρόνια- Ποια η επίδραση του COVID-19

 

Κόσμο μεγαλύτερης ηλικίας, ευπαθείς ομάδες, υποκείμενα νοσήματα. Επίσης όντως μεταδίδεται εύκολα σε κλειστούς χώρους. Κυρίως αεροπλάνα κλπ. Το ότι το κοινό κρυολόγημα οφείλεται σε κορωνοϊό, δεν σημαίνει κάτι. Και η Φεράρι τετράχρονο κινητήρα έχει, και το Φίατ Πούντο τετράχρονο κι αυτό. Δεν σημαίενι ότι είναι το ίδιο πράγμα, επειδή μοιάζει στο μικροσκόπιο η πρωτεϊνική μεμβράνη. Εδώ στο πρώτο τρίμηνο βρέθηκε (το είχα ανεβάσει) ότι παρ'όλο που μιλάμε για ξαδερφάκι του SARS και στοχεύει ακριβώς τον ίδιο υποδοχέα στο αναπνευστικό, είναι πολύ πιο αποτελεσματικός στο να μολύνει λόγω ελάχιστα διαφορετικής στερεοδομής της πρωτεΐνης - ακίδας.

Τα κουκιά μετρημένα που λες, δεν ξέρω πώς ακριβώς τα μετράς. Πες το σεξ το κόβεις (<- να πούμε και καμιά ατάκα), θα σταματήσεις να αναπνέεις ή να τρως? Αν το κάνεις, τότε ναι, δεν θα είσαι πια υποψήφιος ξενιστής! Αλλά δεν θα έχεις και τη δυνατότητα να σε νοιάζει :p 

 

15 hours ago, colt3003 said:

 

Αν κρίνω απο αυτό που βλέπω με τα μάτια μου να εφαρμόζει το ~60 -70 % του κόσμου, οπουδήποτε πηγαίνω, η δική μου γνώμη (και θα μου επιτρέψεις να επιμείνω, γιατί ότι βλέπω δεν συνιστά ''είδηση'' αλλά βίωμα), είναι ότι κοροιδευόμαστε. Εκτός και αν αυτά που βλέπω να εξέχουν απο τις μάσκες, στα ποσοστά που προανέφερα, δεν είναι μύτες, αλλά πατόυσες. 

 

Καλά ότι κοροιδευόμαστε είναι το μόνο σίγουρο. Ειδικά αυτά τα πλαστικά που φοράνε σερβιτόροι, σουβλατζήδες κλπ. είναι ανέκδοτο! Ή το ότι βάζουμε τη μάσκα στο λιμάνι και με το που σαλπάρουμε βγάζουμε μπικίνι και μάσκα μαζί. Αλλά οκ, δεν είναι εύκολο να επιβάλλεις στο μέσο άνθρωπο (σουβλατζή, κομμώτρια, σερβιτόρα κλπ.) να γίνει χειρουργός. Κάποιοι θα το κάνουν καλύτερα, κάποιοι χειρότερα. Και για μένα είναι απόλυτα κατανοητό να μην μπορεί κάποιος τη μάσκα, εγώ ο ίδιος βλαστημάω κάθε φορά που πρέπει να τη βάλω. Γι' αυτό δυστυχώς και το lockdown είανι η μόνη λύση, και δυστυχέστερα, σε μια χώρα που πριν από 3 μήνες έπρεπε να στείλεις SMS για να βγεις από το σπίτι, επέτρεψαν την εισαγωγή τουριστών από χώρες υψηλού κινδύνου χωρίς έλεγχο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sotiris said:

 

Εγώ για να δουλεύω σε περιβάλλον με πιθανή επιμόλυνση αμιάντου, είχα πάρει FFP3 πριν γίνουν της μόδας (δεν είμαι και σίγουρος ότι είναι η πιο σωστή, ίσως είχα πάρει κι άλλου τύπου). Κάθε μάσκα στον καιρό της και η του κορωνοϊού τον Αύγουστο!

 

Και εγώ , για να θεραπεύσω την ανησυχία των δικών μου όταν έτριβα τα κυπαρισσένια δοκάρια της σκεπής μου δέχτηκα να φορέσω μια από αυτές τις μάσκες που κυκλοφορούν ευρέως σήμερα. Όταν μετά από 1 ώρα την έβγαλα, και είδαν το πρόσωπο μου ''αλευρωμένο'' από τη σκόνη του ξύλου.... καταλάβαμε. Είπα όμως: Ίσως και να κάνει δουλεία ( η παλινωδία των αρμοδίων στο θέμα, την ίδια αμφιβολία εκφράζουν πιστεύω). Για πιο σίγουρα, καλύτερα να μην είμαστε εκεί που είναι ο ιός (κατά το δυνατόν). Οποιοσδήποτε νοήμων το καταλαβαίνει, και δε χρειάζεται την απειλή της 150αρας. Επιμένω όμως ότι δεν φταίω εγώ που εκείνοι έπληξαν το κύρος τους με τα ''ήξεις αφήξεις ''

 

 

 

4 hours ago, sotiris said:

 

 

Ε τώρα αυτό είναι υπερβολή που γράφεις, ότι η COVID19 δεν είναι κάτι νέο... δεν στέκει! Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχει κίνημα να πανικοβάλλει τον κόσμο - είναι ο μόνος ίσως τρόπος να περιορίσεις τη διάδοση του ιού. Το πρόβλημα λοιπόν με αυτό τον ιό είναι ότι όντως στέλνει κόσμο:souidia-koronoios.jpg?itok=5IVkcTjx

 

 

4 hours ago, sotiris said:

 

Κόσμο μεγαλύτερης ηλικίας, ευπαθείς ομάδες, υποκείμενα νοσήματα. Επίσης όντως μεταδίδεται εύκολα σε κλειστούς χώρους. Κυρίως αεροπλάνα κλπ. Το ότι το κοινό κρυολόγημα οφείλεται σε κορωνοϊό, δεν σημαίνει κάτι. Και η Φεράρι τετράχρονο κινητήρα έχει, και το Φίατ Πούντο τετράχρονο κι αυτό. Δεν σημαίενι ότι είναι το ίδιο πράγμα, επειδή μοιάζει στο μικροσκόπιο η πρωτεϊνική μεμβράνη. Εδώ στο πρώτο τρίμηνο βρέθηκε (το είχα ανεβάσει) ότι παρ'όλο που μιλάμε για ξαδερφάκι του SARS και στοχεύει ακριβώς τον ίδιο υποδοχέα στο αναπνευστικό, είναι πολύ πιο αποτελεσματικός στο να μολύνει λόγω ελάχιστα διαφορετικής στερεοδομής της πρωτεΐνης - ακίδας.

Τα κουκιά μετρημένα που λες, δεν ξέρω πώς ακριβώς τα μετράς. Πες το σεξ το κόβεις (<- να πούμε και καμιά ατάκα), θα σταματήσεις να αναπνέεις ή να τρως? Αν το κάνεις, τότε ναι, δεν θα είσαι πια υποψήφιος ξενιστής! Αλλά δεν θα έχεις και τη δυνατότητα να σε νοιάζει :p 

 

Μάλλον δεν έγινα καταληπτός...:

Δεν είναι νέο, σαν ιός, με την ευρύτερη έννοια του όρου. Είναι ιός, έχει ίδια γενικά χαρακτηριστικά που τον εντάσσουν στην κατηγορία των ιών, και στην υποκατηγορία των κορονοιών, και υπό αυτό το πρίσμα τα μέτρα προφύλαξης κατά αυτού ήταν ήδη από δεκαετίες πασίγνωστα. Τα μέτρα. Η ένταση εφαρμογής των μέτρων διαφέρει λόγω της (πιθανής ?) μεγαλύτερης μεταδοτικότητας. Και εδώ πιστώνω πάλι το φάουλ στους γιατρούς, που βγήκαν αρχικά λέγοντας ''οκ ένα (ακόμα) είδος γρίπης είναι'' και μετά αντί να ξεκινήσουν τις προτάσεις για αύξηση έντασης των, από δεκαετίες γνωστών, μέτρων προφύλαξης, εισηγήθηκαν lockdown. Τι λες όμως ?? αν τους απαντούσαν ότι ο μισθός τους θα περικοπεί κατά το ίδιο ποσοστό, όσων αυτών που πλήττονται εξαιτίας του lockdown, θα το εισηγούντο ??? Επέτρεψέ μου να έχω ισχυρές αμφιβολίες. 

 

 

4 hours ago, sotiris said:

Γι' αυτό δυστυχώς και το lockdown είανι η μόνη λύση, και δυστυχέστερα, σε μια χώρα που πριν από 3 μήνες έπρεπε να στείλεις SMS για να βγεις από το σπίτι, επέτρεψαν την εισαγωγή τουριστών από χώρες υψηλού κινδύνου χωρίς έλεγχο.

 

 

Καμία αντίρρηση !! Ας μου έδινε το κράτος το ποσό που ισχυρίζεται οτι κερδίζω και με φορολογεί για αυτό, και Θα ήμουνα ''πασάς στα Γιάννενα'' . Οχι ελεημοσύνες του 500αρικού κάθε 3μηνο, και να νομίζουν ότι μου κάνουν και χάρη. Και να έχω και τον κάθε ''άκαπνο'' στην υπόθεση να μου κουνάει και το δάχτυλο. 

Όχι λοιπόν αγαπητέ. Δεν ''είμαστε μαζί'' σε όλη αυτή την ιστορία. Κάποιοι καταστρέφονται, και για κάποιους άλλους δεν τρέχει τίποτα. Και μην ακούσω καμία αιτιολογία του τύπου ''επιλογή τους ήταν'', γιατί ο μισθουλάκος και η συνταξούλα τους έρχεται απο αυτούς που ''επέλεξαν κάτι άλλο'', και όχι από το λεφτόδεντρο. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sotiris said:

Εγώ για να δουλεύω σε περιβάλλον με πιθανή επιμόλυνση αμιάντου, είχα πάρει FFP3 πριν γίνουν της μόδας

 

Το FFP1/FFP2/FFP3 είναι απλά EU standards (EN 149:2001) vs US standards. Νομίζω για αμίαντο είχες επιλέξει σωστά.

FFP2 ≈ N95

FFP3 ≈ N99

 

Στην Ευρώπη είχα δει ότι έχουμε κι άλλη μια κατηγοριοποίηση για τα φίλτρα: P1/P2/P3 (ΕΝ 143:2000)

P2 ≈ N95

P3 ≈ N100

 

Επειδή τα κριτήρια είναι λίγο διαφορετικά, μάλλον δεν είναι απόλυτη η αντιστοιχία, αλλά νομίζω δεν έχουν μεγάλη σημασία διαφορές στο 2ο δεκαδικό. Όμοια, για τον γενικό πληθυσμό θεωρώ αμελητέα τη διαφορά μεταξύ N99 και N100 (και των παραλλαγών τους).

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πάνω κάτω έτσι είναι, οι διαφορές μεταξύ τον standards είναι μικρές.

εγώ έχω μία μισού προσώπου της 3m με φίλτρα P2 την χρησιμοποιώ όταν τρίβω ξύλα με το τριβείο ή όταν χρησιμοποιώ σπρέι για βαφή.

 

edit: για την ακρίβεια είναι GP2 (2128), P2 είναι η 2125

 

IMG_20200823_164122.jpg

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5f64173dd2eb4ff79f492f457faeff79.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Την ώρα που τα κρούσματα παραμένουν σταθερά σε πάνω από 200 την ημέρα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS μεσααααααα

 

lesvos.jpeg
WWW.IN.GR

Με βάση τα νέα επιδημιολογικά δεδομένα στη Λέσβο, με εντολή του Υφυπουργού Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Νίκου...

 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος honda22 έγραψε:

@DEADLAZARUS μεσααααααα

 

lesvos.jpeg
WWW.IN.GR

Με βάση τα νέα επιδημιολογικά δεδομένα στη Λέσβο, με εντολή...

 

200.gif

Εντάξει, απ' ότι είδα θα κλείνουν τα μπαρ και οι ταβέρνες στις 12 και ο αριθμός των καλεσμένων σε γάμους, βαπτίσεις και events δεν θα πρέπει να ξεπερνά τους 50.

Light καταστάσεις.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, schumifer said:

Έχει να πάει η προσβολή και συνεπακόλουθα το θάψιμο σύννεφο σε γάμους και κηδείες.

πέτυχα στο ΦΒ και εκδηλωση για αρραβώνα. Από άτομο που είχε αναλύσει σωστά από την αρχή την κατάσταση: μας έχουν επιβάλει οι Γερμανοί τα μέτρα επειδή μας φθονούν που 'μαστε αλλέγκροι.

Link to comment
Share on other sites

Προς νημερωση μερικων, που για μια ακομα φορα δεν ξερουν τι λενε και ειναι επικινδυνοι (ενος συγκεκριμενου δηδαδη)

 

Οι εξεταστικες μασκες δεν φτιαχνονται για να προστατευουν απο το πριονιδι και το χρωμα. Φτιαχνονται για να μειωνουν δραστικα την αποσταση που διανυει ο αερας που βγαινει απο μεσα σου οταν εκπνεεις και οταν μιλας. Εκφρασεις του τυπου ''αφου δεν σταματουν το χρωμα η το ξυσμα απο το πατωμα δεν μπορουν να με προστατεψουν απο τιποτα'' ειναι τουλαχιστον επικινδυνες, για να μην χαρακτηρισω καπως αλλιως αυτον που τις λεει.

 

Επισης... αν θελει το συγκεκριμενο ατομο αποδειξεις μπορει να περασει απο το Νοσοκομειο στο ριο εξω απο τα σημεια που εχουν τα ατομα που νοσηλευονται απο κορωνοιο και να ερθει μετα απο 10 μερες να κανει τεστ να δουμε γιατι εχει σηκωσει πυρετο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

kritis_eirinaios.jpg
WWW.IN.GR

Ο Αρχιεπίσκοπος ακολούθησε τις φωνές κατά των επιστημόνων και της πολιτείας και κάλεσε τους πιστούς να παραβούν τα μέτρα για την μη...

Σκοταδιστάν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

https://www.newsit.gr/ellada/petsas-kyroseis-gia-osous-mathites-den-foroun-maska/3090412/

 

Και στην αντίπερα όχθη το ΛΑΜΠΡΟ ΤΟ ΦΩΣ ε;

Ε, έτσι συμβαίνει συνήθως. Στη μία όχθη το φως, στην άλλη το σκότος.

Προτιμώ το φως.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Snips said:

Και τα δύο φίλε μαύρη μαυριλα είναι, μην ξεγελιέται. Ο παπάς λόγω δόγματος και αμορφωσιάς και οι άλλοι λογώ "συγκυριών".

 

Δηλαδή:

Η πίστη μου υπερισχύει της επιθυμίας σου να μείνεις υγιής = Οι πράξεις που υπονομεύουν τη δημόσια υγεία έχουν συνέπειες

 

image.png

 

?‍♂️

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3d1ab6d1ebed4b92a33aede8d2a2f44d.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Στο πειθαρχικό γιατρός που γράφει στο facebook ότι δεν υπάρχει κορονοϊός.

Ζουν ανάμεσά μας. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου αρέσει πως δεν δέχεστε μια διαφορετική άποψη. Μεγαλη κουβέντα η "υπονόμευση της Δημόσιας Υγείας". Οι ίδιοι που υπονομεύουν την δημόσια υγεία με επιτρεπόμενα φυτοφάρμακα, καύσιμα (καυσαέρια), ακτινοβολία, τώρα δρουν σαν προστάτες αυτής. Εντάξει λοιπόν. Και πετάμε και ένα παράδειγμα Ισπανικής γρίπης  και όλα πιο εντάξει. Τέθηκε θέμα εξαφάνισης του είδους; 

 

Αυτεπάγγελτα όσοι δεν συμφωνούν με ότι επίσημο ακούγεται χαρακτηρίζονται αιρετικοί και επικίνδυνοι. Τώρα είναι και όλα τα παιδιά. Το είχα γράψει ότι θα καταντήσουμε εδώ πριν κάτι μήνες. 

 

@acct

Θυμάσαι βέβαιως ότι και ο Adolf είχε επιτελείο έμπειρων και τουλάχιστον αξιόλογων, τουλάχιστον όσον αφορά τις γνώσεις τους, επιστημόνων από πίσω του. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.