Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

5 hours ago, sotiris said:

Στη Δανία π.χ. τα παιδιά μέχρι 12 ετών, δεν υποχρεούνται να φορούν μάσκα.


1. αναφερόμαστε στο σχολείο, εντός τάξης.
2. Υπάρχει σύσταση, εθελοντική, στο να φορούν, το έχουν αφήσει εντελώς αδιάφορο ή συστήνουν την μη χρήση εντός τάξεως;
3. Έχεις εικόνα, ασχέτως ρυθμιστικού πλαισίου, στην πράξη τι κάνουν τα περισσότερα παιδάκια εκεί μέσα στην τάξη;

Στη Γερμανία, μου είπαν ότι εντός τάξης δεν είναι υποχρεωτική, μερικά παιδάκια την φορούν την ώρα του μαθήματος, άλλα όχι, τους μοίρασε μάσκα το σχολείο κι αν το παιδάκι που ρώτησα δεν μου λέει παπάντζες, είναι υποχρεωμένα να την φορούν σε διαδρόμους, αυλή κλπ. 

ένα σημείο που είναι ενδιαφέρον σε τέτοιες συγκρίσεις, είναι οι διαφορετικές κουλτούρες. Οφειλόμενες σε μεγάλο βαθμό στην σχέση εμπιστοσύνης που έχει διαμορφωθεί σε βάθος χρόνου μεταξύ κράτους-πολιτών. Από όσο καταλαβαίνω οι Σκανδιναβοί είναι μακράν δεκτικότεροι ημών στο να εμπιστευθούν το κράτος τους (με το δίκιο τους) και να συμμορφωθούν σε οδηγίες, χωρίς να απαιτείται ο καταναγκασμός. Εμείς είμαστε μάλλον στο άλλο άκρο.
Σύσταση για εθελοντική συμπεριφορά = ξέχνα την συμπεριφορά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να πω τι έχουμε εδω λοιπόν.

 

Η Νορβηγικη κυβερνηση λοιπον εδωσε οδηγια πριν 2 εβδομαδες για τα μεσα μαζικης μεταφορας και πρότεινε να γινεται χρηση μασκας. Το 30% περιπου φοραει μασκα, οι υπολοιποι οχι.

Αλλά, ολοι κρατανε αποστασεις μεσα στα ΜΜΜ. ΟΛΟΙ.

 

Επισης, σε συζητηση που ειχα με συναδελφο του οποιου ο αδελφος ειναι στην επιτροπη λοιμωξιολογων που δινει τις οδηγιες στην κυβερνηση μου είπε το εξης:

 

Η γενικη κατευθυνση εδω ειναι ο γενικος πληθυσμος να μην φορεσει μασκες. Οχι για λογους ελευθεριας αλλα γιατι απλα δεν ξέρουν πως να γινει σωστη χρηση της. Θα τους δινεται η ψευδαισθηση πως ειναι προστατευμενοι ενω στην ουσία θα γινει μεγαλυτερο κακο. Ειναι προτιμοτερο απλα να κρατανε τις αποστασεις οπως και κανουν.

 

Να αναφερω απλα πως η κουλτουρα εδω ειναι διαφορετικη. Ο μεσος Νορβηγος αλλα και οσοι ζουν εδω έχουν θεμα με τις αποστασεις ασφαλειας. Για να σας δωσω να καταλαβετε υπηρξε μια γελοιογραφια σε μια εφημεριδα πριν καμποσο καιρό που ελεγε το εξης: "επιτέλους να αρθουν τα μετρα για το social distancing των 2 μετρων και να γυρισουμε επιτέλους παλι στα 5 μετρα".

Αυτο ειναι το φυσιολογικο εδω...

 

Τέλος να πω πως και η Νορβηγια εχει σχετικα μεγαλο αριθμο κρουσματων αν αναλογιστει κανεις τον πλυθησμο της ( κυμαινεται απο 40 ως 100 κρουσματα την ημερα) αλλα δεν εχει υπαρξει θανατος απο τις 20 Αυγουστου και οι νοσηλευομενοι σε ΜΕΘ ειναι ενας (1) σε ολη τη χωρα.

 

 

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, jax7480 said:

να πω πως και η Νορβηγια εχει σχετικα μεγαλο αριθμο κρουσματων αν αναλογιστει κανεις τον πλυθησμο της ( κυμαινεται απο 40 ως 100 κρουσματα την ημερα) αλλα δεν εχει υπαρξει θανατος απο τις 20 Αυγουστου και οι νοσηλευομενοι σε ΜΕΘ ειναι ενας (1) σε ολη τη χωρα.


δεν έχει τεράστιο νόημα να πολυκοιτάς τα κρούσματα: εξαρτάται από το πόσα εύκολα κάνουν τεστ, τι είδους, πώς ανακοινώνονται κλπ. Στα κρούσματα μεγαλύτερη σημασία έχει να αντιληφθείς εγκαίρως αν ένας χώρος που σε αφορά εμφανίζει κρούσματα, αλλά αυτού του είδους η πληροφορία συνήθως δεν ανακοινώνεται σε κεντρικό επίπεδο.

Ο δείκτης που μάλλον έχει μεγαλύτερη σημασία να παρακολουθεί κάποιος (εννοώ γενικό κοινό) είναι κάτι όπως αριθμός νεκρών+τωρινός αριθμός βαριών νοσηλειών (διασωληνωμένων κυρίως) + αριθμός που έχει βγει από βαριά νοσηλεία. Πάντως κι αυτό, απλώς μια γενική ιδέα σου προσφέρει σε ατομικό επίπεδο, δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις διαφορετικά αναλόγως του αριθμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

200911-mother-child-first-day-of-school-
WWW.NBCNEWS.COM

The study adds to the growing evidence that children can spread the coronavirus.

 

Παράθεση

Very young children can catch COVID-19 and spread the virus to adults, even if they never show symptoms, according to a study published Friday by the Centers for Disease Control and Prevention.

 

Σύμφωνα με μια μελέτη που δημοσίευσε την Παρασκευή το κέντρο προστασίας και ελέγχου λοιμώξεων, τα πολύ μικρά παιδιά μπορεί να νοσήσουν από τον ιό COVID-19 και να τον μεταδώσουν στους ενήλικες χωρίς αυτά να εμφανίσουν συμπτώματα.

 

Αν τα παιδιά ξεκάνουν όλους τους ενήλικες, λες να έχουν ένα καλύτερο κόσμο;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά η σχολική χρονιά σήμερα με τεράστια ανοργανωσιά. Αρχικά είχαν πει ότι θα πάμε τα παιδιά σχολείο στις 10 το πρωί και θα φύγουν στις 11. Μετά ήρθαν οι ανακοινώσεις του υπουργείου για κουδούνι κανονικά στις 8:15 και μέχρι χθες αργά το απόγευμα ψάχναμε τι ώρα τελικά θα πάμε μιας και στην ιστοσελίδα του σχολείου υπήρχε μόνο η αρχική ανακοίνωση. Τελικά μάθαμε από σπόντα (από ξαδέρφη δασκάλας που έχει επίσης παιδί στο ίδιο σχολείο) ότι δεν ισχύει το 8:15 αλλά το 10.

 

Όσον αφορά το θέμα μάσκα, κρούσματα και μεταδοτικότητα προσωπικά (και τονίζω το προσωπικά) είμαι ήσυχος, πρώτον γιατί η κόρη μου έχει περισσότερη ωριμότητα από το 90% των ενηλίκων και δεύτερον και κυριότερο γιατί σε Άργος Ναύπλιο τα κρούσματα είναι σχεδόν μηδενικά όλο αυτό τον καιρό. Προφανώς εάν έμενα στη Βέροια ή στην Πέλλα θα ήμουν σε αναμένα κάρβουνα.

 

Καλή σχολική χρονιά να έχουν τα παιδιά μας, να είμαστε όλοι υγιείς και να ξεμπερδεύουμε το συντομότερο δυνατό.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE
WWW.IN.GR

Η επέκταση της τηλεργασίας αλλάζει τα δεδομένα για αυτές που συνηθίσαμε να...

Ζω για τη στιγμή που θα γίνει το πρώτο τηλε-delivery....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμβόλιο AstraZeneca: Πόσο θα διαρκέσει η παύση των δοκιμών - Όλα τα σενάρια

Παράθεση

 

Και χαρακτηρίζει την ανεπιθύμητη ενέργεια «ανεξήγητη ασθένεια» χωρίς να την κατονομάζει, γεγονός που σημαίνει ότι δεν σχετίζεται με τις συνήθεις παρενέργειες που καταγράφονται σε κλινικές δοκιμές εμβολίων και αφορούν σε: πυρετό, κεφαλαλγία, μυϊκά άλγη και ευερεθιστότητα στο σημείο της έγχυσης.

Πληροφορίες των New York Times υποστηρίζουν ότι πρόκειται για εγκάρσια μυελίτιδα, μια φλεγμονή του νωτιαίου μυελού, ενός σημαντικού τμήματος του κεντρικού νευρικού συστήματος. Η AstraZeneca ωστόσο δεν κάνει καμιά συγκεκριμένη αναφορά στην εν λόγω πάθηση στην επίσημη ανακοίνωσή της, γεγονός που υπονοεί ότι μπορεί ακόμα να μην έχει συνδεθεί η συμπτωματολογία της εθελόντριας με τη συγκεκριμένη πάθηση.

Ο κ. Soriot επιβεβαίωσε επίσης ότι η κλινική δοκιμή σταμάτησε και τον περασμένο Ιούλιο καθως ένας άλλος εθελοντής παρουσίασε συμπτώματα νευρολογικής φύσεως. Μετά από περαιτέρω εξέταση, διαγνώστηκε με πολλαπλή σκλήρυνση, γεγονός που δεν σχετίζεται με τη χορήγηση του εμβολίου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ΓιαγκΤ said:


το διάβασα εντελώς στα πεταχτά. Δεν είδα αν το συγκεκριμένο περιστατικό είχε εμβολιαστεί με το πειραματικό εμβόλιο ή με το placebo (που στην συγκεκριμένη δοκιμή ήταν ένα άλλο εμβόλιο).
Η όλη ιστορία περισσότερο με καθησυχάζει (ότι παρά την βιασύνη και την υπερβολική πίεση τηρούν τις διαδικασίες) παρά με ανησυχεί. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:


το διάβασα εντελώς στα πεταχτά. Δεν είδα αν το συγκεκριμένο περιστατικό είχε εμβολιαστεί με το πειραματικό εμβόλιο ή με το placebo (που στην συγκεκριμένη δοκιμή ήταν ένα άλλο εμβόλιο).
Η όλη ιστορία περισσότερο με καθησυχάζει (ότι παρά την βιασύνη και την υπερβολική πίεση τηρούν τις διαδικασίες) παρά με ανησυχεί. 

 

Οπότε όταν έρθει το κουμπώνεις και μας λες...να υπάρχουν ξέρω γω κάποιοι να σου γράψουν μια καλή κουβέντα να απαλύνουν τον πόνο σου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΓιαγκΤ said:

Οπότε όταν έρθει το κουμπώνεις και μας λες...να υπάρχουν ξέρω γω κάποιοι να σου γράψουν μια καλή κουβέντα να απαλύνουν τον πόνο σου...


Σκοπεύω... Αν και πέραν πλάκας, θα ρωτήσω τον γιατρό μου. Έναν, ίσως και τον επεμβατικό. Μπορεί να μου πουν κάτι σε στυλ «εσύ μην το κάνεις». Επιμένω πάρα πολύ σε αυτό, για ατομικές ιατρικές πράξεις κάποιος πρέπει να συμβουλεύεται τον γιατρό του. Ας αγνοήσει την συμβουλή του αν επιθυμεί (καπνίζω, χλαπακιάζω, ενίοτε πίνω κλπ αντίθετα με την ιατρική συμβουλή) αλλά αν έχει δισταγμό, απορία, άγχος για κάποια πράξη πρέπει να αναζητά εξατομικευμένη συμβουλή. Επίσης δεν λέω ψέματα στους/κρύβω πληροφορίες από γιατρούς μου. Αν έχω πιει ένα μπουκάλι ουίσκι δεν θα πω «ήπια δυο ποτηράκια», αν έχω καπνίσει τρία πακέτα δεν θα πω «πέντε τσιγάρα». 
Το δεύτερο στοιχείο για το οποίο ίσως αναζητήσω πληροφορία (εξαρτάται κι από τις διαθεσιμότητες) θα είναι η ενδεχόμενη επιλογή μεταξύ παρόμοιων εμβολίων

Σε επ΄πεδο γενικής συζήτησης, το μεγαλύτερο μου άγχος στο συγκεκριμένο εμβόλιο είναι η λύσσα του Τραμπ. Μη τυχόν οδηγήσει σε υπερβολική βιασύνη και προχειρότητα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Από το Σάββατο έχει ανακοινωθεί ότι η αξιολόγηση του περιστατικού στην Αγγλία έχει ολοκληρωθεί και έχει κατατεθεί σύσταση για επανεκκίνηση της μελέτης. Το αποτέλεσμα προστίθεται στο σύνολο δεδομένων της κλινικής δοκιμής και πρέπει να επικυρωθεί από τους επιμέρους εθνικούς ελεγκτικούς οργανισμούς για το μέρος που αφορά τον καθένα τους.

 

Ενδεικτικά:

WWW.NPR.ORG

 

Quote

The statement goes on to say that the committee has concluded its investigations and advised the Medicines Healthcare Products Regulatory Authority, the U.K. equivalent of the Food and Drug Administration, that trials in the U.K. are safe to resume.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

το μεγαλύτερο μου άγχος στο συγκεκριμένο εμβόλιο είναι η λύσσα του Τραμπ

 

ίσα ίσα... θα το κάνουν μερικά εκατομμύρια πριν από μας. δες τους ως φάση 4.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

ίσα ίσα... θα το κάνουν μερικά εκατομμύρια πριν από μας. δες τους ως φάση 4.

Εκτός από αυτό με το τσιπάκι του Μπιλ Γκέιτς, ξέρουμε αν η Λίζα Σου ετοιμάζει και αυτή δικό της τσιπάκι ? Θέλω να έχω επιλογές.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, salde said:


Σκοπεύω... Αν και πέραν πλάκας, θα ρωτήσω τον γιατρό μου. Έναν, ίσως και τον επεμβατικό. Μπορεί να μου πουν κάτι σε στυλ «εσύ μην το κάνεις». Επιμένω πάρα πολύ σε αυτό, για ατομικές ιατρικές πράξεις κάποιος πρέπει να συμβουλεύεται τον γιατρό του. Ας αγνοήσει την συμβουλή του αν επιθυμεί (καπνίζω, χλαπακιάζω, ενίοτε πίνω κλπ αντίθετα με την ιατρική συμβουλή) αλλά αν έχει δισταγμό, απορία, άγχος για κάποια πράξη πρέπει να αναζητά εξατομικευμένη συμβουλή. Επίσης δεν λέω ψέματα στους/κρύβω πληροφορίες από γιατρούς μου. Αν έχω πιει ένα μπουκάλι ουίσκι δεν θα πω «ήπια δυο ποτηράκια», αν έχω καπνίσει τρία πακέτα δεν θα πω «πέντε τσιγάρα». 
Το δεύτερο στοιχείο για το οποίο ίσως αναζητήσω πληροφορία (εξαρτάται κι από τις διαθεσιμότητες) θα είναι η ενδεχόμενη επιλογή μεταξύ παρόμοιων εμβολίων

Σε επ΄πεδο γενικής συζήτησης, το μεγαλύτερο μου άγχος στο συγκεκριμένο εμβόλιο είναι η λύσσα του Τραμπ. Μη τυχόν οδηγήσει σε υπερβολική βιασύνη και προχειρότητα.

 

Από όσα διαβάζω αισθάνομαι ότι η επιστημονική κοινότητα έχει συνασπιστεί πίσω από την απαίτηση για ασφάλεια του εμβολίου.

Αν έχεις περισσότερους του ενός που σκέφτεσαι να ρωτήσεις, φρόντισε να επιλέξεις, αν μπορείς, αυτόν που έχεις ως τώρα αντιληφθεί ως πιο επαγγελματία και πιο ενημερωμένο. Ακόμη θυμάμαι γιατράρες να αποτρέπουν από το εμβόλιο του Η1Ν1 πριν 11 χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Ας αγνοήσει την συμβουλή του αν επιθυμεί (καπνίζω, χλαπακιάζω, ενίοτε πίνω κλπ αντίθετα με την ιατρική συμβουλή)

Νομιζω δε χρειαζεται να ρωταμε γιατρους για αυτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kidney-mask-high-tech.jpg
WWW.IATROPEDIA.GR

Ο κορωνοϊός Covid-19 μπορεί να προκαλέσει οξεία νεφρική βλάβη, οδηγώντας στην αιμοκάθαρση και αυξάνοντας τον κίνδυνο θανάτου, σύμφωνα με νέα μελέτη.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3eda067d34234aa383c2aa39786653e0.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Σύσκεψη στο Μαξίμου για τα νέα μέτρα. Τι θα περιλαμβάνει ο κατάλογος των...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποκάλυψη: Βγήκαν εκτός διαγωνισμού εταιρείες που θα παρέδιδαν «σωστές» μάσκες στους μαθητές


 

Παράθεση

 

Οι εξεταζόμενες διαστάσεις ήταν 10 Χ 18 και 12 Χ 22. Όπως παραδέχθηκε χθες το απόγευμα η Γενική Γραμματεία Δημόσιας Υγείας, το λάθος έγινε γιατί δεν είχε διευκρινιστεί ότι αυτό ήταν το μέγεθος του υφάσματος πριν τη συρραφή και όχι το τελικό μέγεθος των μασκών.

 

Έτσι λοιπόν, η Επιτροπή, χωρίς να λάβει υπόψη πόσο μικρό είναι το κεφάλι ενός παιδιού, έκανε δεκτές τις μάσκες εκείνες που είχαν ΤΕΛΙΚΗ διάσταση 10Χ18 και 12Χ22.

Στο πρακτικό, λοιπόν, της Επιτροπής της ΚΕΔΕ είδαμε ότι πολλές εταιρείες έμειναν εκτός διαγωνισμού με την ένδειξη «Εκτός Τεχνικών Προδιαγραφών». 

 

Μία από τις εταιρείες που έμειναν εκτός διαγωνισμού και με την οποία επικοινώνησε το e-tetRadio είναι η ANP Health Care που εξειδικεύεται στα ιατροτεχνολογικά προϊόντα. Ο υπεύθυνος της εταιρείας Αλέξανδρος Παπαδόπουλος μας ανέφερε ότι στη μικρή διάσταση, στο ύφασμα δηλαδή 10Χ18, η μάσκα που παρέδωσε «διπλωμένη» δηλαδή και με τις πιέτες, ήταν 7Χ15, που είναι μία φυσιολογική διάσταση για παιδική μάσκα.

 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DEADLAZARUS said:
3eda067d34234aa383c2aa39786653e0.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Σύσκεψη στο Μαξίμου για τα νέα μέτρα. Τι θα περιλαμβάνει ο κατάλογος των...

 

 

 

Ευτυχώς πρόλαβαν να ξεχαρμανιάσουν, να βολευτούν και κάτι φιλαράκια καλλιτέχνες........

 

kostasmpakogiannis.jpg
WWW.TLIFE.GR

Βραδινή έξοδος χθες για τον Κώστα Μπακογιάννη και μάλιστα σε συναυλία  που διοργάνωσε ο Δήμος της Αθήνας! Ο Δήμαρχος Αθηναίων έκανε χθες solo βραδινή

 

  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.