Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

covid.jpg
WWW.NEWS247.GR

Για φυσική καταστροφή έκανε λόγο ο κορυφαίος Γερμανός λοιμωξιολόγος Κρίστιαν Ντρόστεν αναφερόμενος στην πανδημία...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

%CE%91%CE%9F-1.jpg
WWW.IN.GR

Δύσκολη είναι η κατάσταση στο Άγιον Όρος μετά τον εντοπισμό 13ων...

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS μήπως ξέρεις τι ισχύει από άποψη προστίμου τι ισχύει εάν ένας μαθητής σε φροντιστήριο αγγλικών δεν φοράει μάσκα; (κατά προτίμηση θα ήθελα παραπομπή σε σχετικό ΦΕΚ, γιατί έχω έναν καυγά να κάνω αύριο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Lakisss said:

 


Αυτά είναι που πρέπει να εντοπίζονται σε προσωπικό επίπεδο καταλογισμού ευθύνης. Ποιος έγραψε το συγκεκριμένο  σημείο της προκήρυξης. Με ονοματεπώνυμο. Να βγει ο ίδιος να εξηγήσει, όχι δελτία τύπου μόνο, όχι εκπρόσωποι τύπου, όχι υπουργοί, βουλευτές, μητροπολίτες, παπαγαλάκια, νονπεϊπεράδες. Ατομικά. Ένα πρόσωπο. Δεν γνωρίζω να κρίνω αν έχει δίκιο ο γιατρός στο βίντεο αλλά είναι βαρύ θέμα που απαιτεί απάντηση. Κι αν η απάντηση κριθεί από τους υπεύθυνους μη ικανοποιητική, επι τόπου νόμιμη κύρωση. Για τον έναν τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.E-NOMOTHESIA.GR

Λειτουργία των εκπαιδευτικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, εργαστηριακών κέντρων και σχολικών εργαστηρίων, Σχολείων...


Kef;alaio Γ, άρθρο 19
3.Η παράβαση των μέτρων του παρόντος άρθρου επισύρει για τον ιδιοκτήτη τις κυρώσεις της παρ. 4 του άρθρου 19 της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.53080/28.8.2020 (Β' 3611) κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών, Ανάπτυξης και Επενδύσεων, Προστασίας του Πολίτη, Εθνικής Άμυνας, Παιδείας και Θρησκευμάτων, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, Υγείας, Πολιτισμού και Αθλητισμού, Εσωτερικών, Μετανάστευσης και Ασύλου, Υποδομών και Μεταφορών και Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής.

ψάχνε κι εσύ Grigas για κυρώσεις προς τον γονέα.

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι ισχύει το 150 Ευρώ τουλάχιστον (που εμφανίζεται ως πρόστιμο σε διάφορα μέρη για τα φυσικά πρόσωπα που δεν τηρούν τα υποχρεωτικά μέτρα εντός των χώρων). Δεν βρίσκω ρητή αναφορά σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών/δομές εκπαίδευσης στο παρακάτω, αλλά δεν έψαξα καλά.
https://www.taxheaven.gr/circulars/34209/d1a-g-p-oik-56435-14-9-2020

Εκεινο που δεν γνωρίζω είναι μη τυχόν έχουν διαφορετικά ποσά (αυστηρότερα ή ευμενέστερα) σε χώρους που είναι μπόλικοι ανήλικοι (προφανώς στους κηδεμόνες) για πρακτικούς λόγους.

Σχετικό-άσχετο: είναι απολύτως απαράδεκτο να μην έχουν σηκώσει επίσημη ιστοσελίδα με τα μέτρα/κυρώσεις/FAQs σε γλώσσα που καταλαβαίνει κι ο πιο ηλίθιος. Όχι σε νομικό κείμενο (με παραπομπές σε άρθρα και παπαριές). Η κατάσταση ξεφεύγει κατά πολύ των συνηθισμένων συνθηκών κι έπρεπε να υπάρχει επίσημη, κρατική και μοναδική ιστοσελίδα με τέτοιες απαντήσεις. Απαράδεκτο.
Παρομοίως έπρεπε να υπάρχει επίσημη, κρατική, μοναδική, ιστοσελίδα με τους αριθμούς κι όποια άλλα στατιστικά στοιχεία δεν θεωρούνται απόρρητα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς εδώ η γυναίκα του ... αφεντικού θετική, οπότε περιμένουμε το boss να μας πει τα αποτελέσματά του.

Εγώ έκλεισα το τεστάκι μου για Σάββατο...

Νομίζω ότι από δω και πέρα θα ειναι διαδικασία ρουτίνας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Simon said:

ΟΧΙ ΦΙΜΩΤΡΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!!1!1


ο Πέτα να δεις τι θα πάθει ΄τωρα που θα πιάσω την κόκκινη ηγεσία για τα ό,τι νάναι ζαντολάστιχα για «παντιλίκια στις αλάνες».

Σοβαρολογώντας, είμαι γενικά επιεικής στο θέμα covid19. Επειδή έχω φάει στη μάπα πολλά χρόνια προσπάθειες για αποφυγή λοιμώξεων κι αναγνωρίζω τόσο τις δυσκολίες στην πράξη, τις διαχειριστικές αλλά και τις δυσκολίες για τον ασθενή. Ιδιαιτέρως σε ασθενείς με υποκείμενα νοσήματα (κάπου όλοι λυγίζουν και δεν αντέχουν την τήρηση των κανόνων). Ένα πράγμα που μπορεί να με τρελλάνει όμως στο ζήτημα αυτό είναι η απειθαρχία χάριν της απειθαρχίας.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, salde said:

ψάχνε κι εσύ Grigas για κυρώσεις προς τον γονέα.

 

12 minutes ago, salde said:

Σχετικό-άσχετο: είναι απολύτως απαράδεκτο να μην έχουν σηκώσει επίσημη ιστοσελίδα με τα μέτρα/κυρώσεις/FAQs σε γλώσσα που καταλαβαίνει κι ο πιο ηλίθιος.

 

Από προγενέστερες αποφάσεις που δεν έχουν αντικατασταθεί μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί ότι ισχύει το διοικητικό πρόστιμο των 150€. Γενικά υπάρχει ένα θέμα με την επικάλυψη πολλαπλών ΚΥΑ για τα ίδια αντικείμενα. Ξεκίνησα να απαντώ στον Γιώργο και σταμάτησα γιατί θα παρέθετα 5 ΚΥΑ που είχα εύκαιρες και δυνητικά είναι όλες σε ισχύ αυτή τη στιγμή (ή απλώς δε βρήκα εκείνες που τις αντικαθιστούν ή τις τροποποιούν).

 

Πχ σχετική με τα φροντιστήρια είναι και η:

WWW.E-NOMOTHESIA.GR

Μέτρα προστασίας για το σχολικό και εκπαιδευτικό έτος 2020-2021. Τρόπος ασφαλούς λειτουργίας φροντιστηρίων, κέντρων ξένων γλωσσών, φορέων παροχής εκπαίδευσης, κατάρτισης, μαθητείας και...

 

 

η οποία τονίζει το υποχρεωτικό της χρήσης μάσκας, αλλά δεν προβλέπει κυρώσεις.

 

9 minutes ago, sotiris said:

Εγώ έκλεισα το τεστάκι μου για Σάββατο...

 

Από περιέργεια, σε μύτη ή μάγουλο βάζουν σε σας τον στυλεό; Και πληρώνεις καθόλου συμμετοχή;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, GriGaS said:

Τρεχαγυρευόπουλος.... Θα πάω αύριο να μιλήσω με την ιδιοκτήτρια.

να τηλεφωνήσεις αν έχεις χρόνο στην διευθυνση δημόσιας υγείας ή στο υπουργείο παιδείας. Τους ιδιοκτήτες επιχειρήσεων τους σκίζει έτσι και δεν τηρούν τα μέτρα ή δεν φροντίζουν για την τηρησή τους. Αλλά για διάφορους λόγους θεωρώ α) ότι εκεί που πηγαίνει η κόρη τα τηρούν ή προσπαθούν β) δεν θέλεις να συγκρουστείς με την ιδιοκτησία.

Εσύ επιθυμείς και σωστά imho να κυνηγήσεις τον γονέα/κηδεμόνα. Νομίζω είναι το 150άρι.

Να ξέρεις επίσης ότι ο Ποινικός Κώδικας έχει διάταξη για μεταδοτικές ασθένειες. Βαριά διάταξη που υπό προϋποθέσεις μπορεί να φτάσει σε ακραίες ποινές. Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν λειτουργεί πειστικά σε κάποιον «αρνητή» τέτοια συζήτηση (μερικοί φοβούνται και συνειδητοποιούν ότι δεν είναι αστεία τα πράγματα αν... ΄Αλλοι το γράφουν στα παπάρια τους ότι και να πεις. Άλλοι γίνονται πολύ επιθετικοί) Στις περισσότερες περιπτώσεις λειτουργεί αποτελεσματικότερα το «ευκολότερο» (= αυτό που ρώτησες, πρόστιμο στον γονέα)

Έχεις και παρατράγουδα παράπλευρα με τέτοια: την επιθυμία της κόρης σου (μπορεί για ευνόητους λόγους να μην θέλει να μαλώσεις εσύ), τυχόν σχέση κοινωνική/τοπική/επαγγελματική/γεωγραφική που έχεις με τον παραβάτη και το περιβάλλον του, τυχόν αντίδραση άσχετων με το περιστατικό που μπορεί να είναι φίλοι σου αλλά συμφωνούν με την μη χρήση μάσκας κι άλλα διάφορα.
 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, acct said:

Από περιέργεια, σε μύτη ή μάγουλο βάζουν σε σας τον στυλεό; Και πληρώνεις καθόλου συμμετοχή;

 

Την άλλη φορά που είχα κάνει, ήταν με μπατονέτα στο φάρυγγα (απ΄οτο στόμα δηλαδή). Τώρα θα δούμε!

Δεν νομίζω ότι πληρώνουμε κάτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS Ο Μιχάλης έγραψε κάποια πράγματα και ο @salde παρέθεσε την Κ.Υ.Α.

Γενικά μιλώντας, υπάρχει ένα πλέγμα διατάξεων, το οποίο, ακόμη και αν στις σχετικές Κ.Υ.Α. δεν προβλέπεται ρητώς κάποια ποινή, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εναντίον του γονέα/καθηγητή κτλ κτλ.

Γνώμη μου: μην μαλώσεις, προσπάθησε να επιλύσεις τη διαφορά με ειρηνικό τρόπο. Ακόμα και αν η φύση της δουλειάς μου είναι τέτοια, ήτοι τρεφόμαστε, σαν τα όρνεα, από τις αντιδικίες, εξακολουθώ να πιστεύω ότι με τη συζήτηση μόνο κερδισμένος θα βγεις.

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο στην τηλεόραση ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων Δημοσίων Νοσοκομείων, είπε ότι στην Αττική υπάρχουν μόνο 97 κρεβάτια ΜΕΘ, με ελεύθερα μόνο 24!! Μπορεί να επιτάξει και των στρατιωτικών νοσοκομείων. Επειδή λέει δεν επιτάσσει των ιδιωτικών αλλά τα νοικιάζει, αυτά δίνουν ότι τους περισεύει. Κοιτάνε και αυτά να κερδίσουν απο τις εγχειρήσεις, και ότι μένει να το δώσουν για covid. 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, sotiris said:

Την άλλη φορά που είχα κάνει, ήταν με μπατονέτα στο φάρυγγα (απ΄οτο στόμα δηλαδή). Τώρα θα δούμε!

Δεν νομίζω ότι πληρώνουμε κάτι.

 

Και με τη ρινική προσπέλαση πάλι στον φάρυγγα καταλήγουν (ρινοφάρυγγα). Είναι ακριβέστερη τεχνική, αλλά και αρκετά πιο δυσάρεστη, γι αυτό φαίνεται ότι την αποφεύγουν.

 

Από τον στοματοφάρυγγα έχεις χαμηλότερη ακρίβεια, αλλά η τεχνική είναι καλύτερα ανεκτή από τον εξεταζόμενο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο boss πάντως αρνητικός, οπότε άλλο ένα περιττό τεστ :)

Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να κάνουν 1 τεστ το μήνα στον καθένα, αν θέλουν να μαστε περίπου ανοιχτοί και περίπου ασφαλείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.