Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

test-tube-5065426-scaled.jpg
CPHPOST.DK

Two deaths recorded and around 100 patients currently hospitalised

Εδώ είμαστε στα 500+ με το μισό πληθυσμό από Ελλάδα.

Ανεβαίνει παντού!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν τρελαθεί ή μάλλον βγάζουν καταπιεσμένα ένστικτα και πιστεύουν σε συνομωσίες αρκετοί συνάνθρωποι μας. Τη ΠΑΠΑΡΑ άκουσα στο σουπερμάρκετ από θειτσα κοντά στα 50. " Μας καταπατούν τα δικαιώματα μας, την ελευθερία μας, αυτά που κοπιασαμε να κερδίσουμε, είναι απλή γρίπη, θέλουν να μας ελέγχουν " και έκανε σαν υστερικια. Δεν άντεξα και μπουκαρα στη κουβέντα. " Αν θες να το παίξεις επανάσταση, βγάλε τη μάσκα και ξεκινα να μπεις στον κατα φαντασία αγώνα, τι καθεσαι; και συντομευε και στο ταμείο γιατί καταπατας και το χρόνο όλων μας  , των εργαζομένων που φοράμε μάσκα σαν μαλακες για να προστατεύσουμε άτομα σαν και του λόγου σου. Επίσης δεν κοπιασες να κερδίσεις τίποτα ούτε πολέμησες με νύχια και με δόντια, με μπουνιές για αυτά ( τα δικαιώματα που λες ) ακόμη. Μόνο να γκρινιάζεις και να απαιτείς γιατί αυτό μόνο έμαθες. "

 Ξεκίνησε κάτι να λέει προσπαθώντας να με προσβάλει στο μυαλό της φυσικά, την έγραψα, γέλασα και έφυγα. Μάλιστα είχε και υποστηρικτές ψεκασμενους και μου επιτέθηκαν. Για κάτι τέτοια σιχαματα ήρθε η καραντίνα και τρώμε λουτσο τώρα, καθώς δουλειές και θέσεις εργασίας έχουν μειωθεί.

 

Μάλλον από το κακό της θα πάει να ποδοπατήσει καμια μασκα χαχαχαχ

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν είναι ο μόνος. Θειτσος ετών 55φευγα προ βδομάδας όπου βρισκόμουν στο κατάστημα της Κοσμοτε άνετα και φωναχτά έλεγε" ε δεν έπρεπε να γίνει καραντίνα νταξει, θα χαμε πόσο; αντε 1000 - 2000 θύματα Μαξ ( συγκεκριμένα τόνισε ηλικιωμένοι και όσοι έχουν ηδη πρόβλημα πεθαίνουν ) αλλά ορίστε τώρα θα καταστραφεί η οικονομία, εγώ έχω δωμάτια και ακύρωσαν οι μισοί κ παραπάνω το καλοκαίρι ". 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kpetros said:

Sieg hail 

Να μη ζησουμε μια μινι χουντα και εμεις ?

(heil)

(χωρίς να σχολιάζω την ουσία του μέτρου)

Τυχαίνει να:
1) έχω ζήσει το αρχικό στάδιο της ζωής μου σε μια μάξι χούντα

2) μου αρέσει το αλκοόλ αν και το έχω περιορίσει δραστικά. Συμπτωματικά νωρίτερα απόψε έβαλα να πιω ένα ποτήρι ουίσκι, ανοίγοντας το δεύτερο μπουκάλι που έχω αγοράσει τους τελευταίους 6 μήνες. (hint: συνήθως αγοράζω με μεγαλύτερη συχνότητα αλλά σκέφτηκα από όλα τα εδώδιμα κι αποικιακά που πρέπει να μην αγγίζω εντόνως να περιορίσω το αλκοόλ μήπως και ευνοηθώ σε ερίπτωση που κολλήσω τον SARS-COV2 και γλυτώσω το «τρίτο στάδιο» που ισοδυναμεί με βέβαιη δυσάρεστη εξέλιξη για εμένα. Είναι βολικό wishful thinking με αρκετό τράβηγμα από τα μαλλιά φυσικά προκειμένου να νιώθω λιγότερες τύψεις για τις υπόλοιπες βλακείες που κάνω στο θέμα «υγεία» αλλά στο γράφω για να σου τονίσω ότι το αλκοόλ είναι κάτι που μου έχει λείψει τους τελευταίους μήνες)

3) ο πιο βολικός τρόπος αυτόν τον καιρό για να αγοράζω τα τσιγάρα που καπνίζω είναι να πηγαίνω στο κοντινό μου περίπτερο που διανυκτερεύει, κάποια στιγμή στο διάστημα 1 έως 6 το πρωί, ελπίζοντας να πετύχω λιγότερο κόσμο.

Στο γράφω για να σου εξηγήσω ότι το συγκεκριμένο μέτρο θίγει προσωπικά την βολή μου.

hint2 κατά την περίοδο της καραντίνας πήγα τέτοιες ώρες στο περίπτερο, λίγες φορές συνολικά, ας πούμε γύρω στις 6 σύνολο, μια φορά μάλιστα ξύπνησα επίτηδες στις 3μιση το πρωί για να πάω στο περίπτερο εκείνη την ώρα, κατευθείαν νυσταγμένος από το κρεβάτι με μόνη ελπίδα να αποφύγω τον συνωστισμό.

hint3 από τις περίπου 6 φορες, πέτυχα 0 στα 6 στον στόχο μου να μην συναντήσω κανέναν στο περίπτερο, 2 στις 6 στον στόχο μου να γίνει ομαλά η αγορά και 4 στις 6 όπου συνάντησα κατάσταση για τσαμπουκά. 1 από τις 4 σχεδόν τον έκανα, κρατήθηκα από την μπουνιά σε εξυπνάκια βιαστικό που ήρθε άνευ λόγου να πέσει επάνω μου όσο περίμενα, ενώ του είχα κάνει δυο φορές νόημα να κρατήσει την απόσταση κι αφού παρίστανε ότι δεν κατάλαβε το νόημα και χρειάστηκε να του υπενθυμίσω περί αποστάσεων, με ρώτησε αν έχω μαζί μου μέτρο και πώς ξέρω ότι η απόσταση ήταν μικρότερη των 2 μέτρων. Σκέφτηκα να απλώσω το χέρι μου σε γροθιά, κατευθείαν στην μάπα του, λέγοντάς του «το χέρι μου σε έκταση έχει μήκος λιγότερο από 2 μέτρα, συγγνώμη μου ήρθε να τεντωθω» δεν το έκανα και περιορίστηκα να του πω «μέτρο δεν έχω μαζί μου αλλά αν θες να φωνάξουμε την αστυνομία να μετρήσει», ο μόνος λόγος που δεν συνέχισα τον διαπληκτισμό ήταν επειδή λυπήθηκα τον περιπτερά και τον νεαρό που περίμενε πίσω από τον παπάρα -μεγαλύτερης ηλικίας απο μένα παρεμπιπτόντως, δεν ήταν πιτσιρίκι ο παπάρας- τηρώντας τις αποστάσεις και περιμένοντας υπομονετικά την σειρά του. Τις άλλες 3 από τις 4 έκρυθμες περιστάσεις απλώς έφυγα, θεωρώντας ότι δεν υπάρχει κάνενα νόημα κι ότι είναι τελειωμένη υπόθεση.


4) στην μακρά καριέρα μου ως καταναλωτής αλκοολούχων, είναι ζήτημα αν έχω προμηθευτεί οινοπνευματώδη από περίπτερο πάνω από πέντε φορές.

βάσει των 1-2-3-4, τι σε κάνει να νομίζεις ότι είναι λογικό να χαρακτηρίζεις το μέτρο «μίνι χούντα;»

αν διάβασες ως εδώ, μιας και σου αρέσουν τα γερμανικά, ας σου γράψω κι ένα über alles, να ναι τουλάχιστον ελαφρώς παραγωγικό το ποστ. Αντιθέτως με ότι έχει επικρατήσει, η έκφραση αυτή κάθε άλλο παρά ρατσιστική είναι ούτε υπαινίσσεται αυτό που οι περισσότεροι φαντάζονται ότι υπαινίσσεται κι αυτό που έχει επικρατήσει στην λαϊκή κουλτούρα να εμφανίζεται ότι υπαινίσσεται. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Hitler κι οι ναζί απεχθάνονταν τον ύμνο αυτό καιπροσπαθούσαν να προωθήσουν ως επίσημο ύμνο ένα άλλο τραγούδι, «οι Σημαίες ψηλά». Είναι κάτι σαν «η πατρίδα είναι πάνω από κάθε ατομικό συμφέρον, μην κοιτάτε μόνο την πάρτη σας ούτε τον μονάρχη», «να βάζετε πάνω από όλα το κοινό καλό», κάπως έτσι. Ταιριάζει με επιδημίες.

In 1841, the German linguist and poet August Heinrich Hoffmann von Fallersleben wrote the lyrics of Das Lied der Deutschen" as a new text for that music, counterposing the national unification of Germany to the eulogy of a monarch, lyrics that were considered revolutionary at the time. Along with the flag of Germany, which first appeared in its essentially "modern" form in 1778; it was one of the symbols of the March Revolution of 1848.

In order to endorse its republican and liberal tradition, the song was chosen as the national anthem of Germany in 1922, during the Weimar Republic

Οπότε ένα φιλελεύθερο, πατριωτικό über alles από μένα και χαλάρωσε λίγο με το αν κλείνουν τα περίπτερα μετά τις 12. Συγγνώμη κιόλας για το ύφος μου αν σε πρόσβαλε.


 

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Οπότε ένα φιλελεύθερο, πατριωτικό über alles από μένα και χαλάρωσε λίγο με το αν κλείνουν τα περίπτερα μετά τις 12. Συγγνώμη κιόλας για το ύφος μου αν σε πρόσβαλε.

 

 

Αυτο που με ενοχλει ειναι πως ολη την ημερα ειναι "φυσιολογικο" και covid-free να κυκλοφορει ο κοσμος χωρις μετρα ασφαλειας και ξαφνικα το βραδυ να υπαρχει "κινδυνος" . 

Στον billy το σαντουιτσαδικο επανω στην θηβων , ετυχε και περασα ΣΗΜΕΡΑ , κατα τις 1-2 το βραδυ . Η κατασταση αποτι καταλαβα ειναι take away , ο κοσμος που περιμενε στην ουρα , παιζει να ηταν γυρο στα 10+ ατομα ο ενας πανω στον αλλον . Το περιπτερο που ειναι 24ωρο απεναντι απο αυτον τον billy , αυριο θα κλεισει στις 12 βαση του νεου μετρου , ενω ο billaras θα εξακολουθησει να εχει ενα τσουρμο κοσμο , ΖΗΤΩ σωθηκαμε. 

 

Ο λογος που βγηκα στις 1-2 , ειναι επειδη ειχα μια εντονη επιθυμια για freduchino  .... οπου και βρηκα στο ΒΕΑΤ στην θηβων απεναντι απο το μετρο της ανθουπολης , take away μονο και εκει .... περιμεναν σχεδον 5 ατομα εξω . 

Αντι να προσπαθησουν να κανουν περισσοτερα μαγαζια σε 24ωρα , ετσι ωστε να υπαρχει μεγαλυτερη διασπορα τις ποσοτητας του κοσμου που κυκλοφορει κατα την διαρκεια της μερας , κανουν το αντιθετο . Γιατι αυτα τα 500-1000 ατομα που θα πηγαιναν το βραδυ στο περιπτερο η καπου αλλου , τωρα θα πανε την ημερα μαζι με αλλους τοσους ....

 

Το συμπερασμα που βγαζω εγω , ειναι πως ειτε δεν εχουν ιδεα τι κανουν και απλα καθε φορα πετανε το μπαλακι τυφλα μπας και τους βγει , ειτε προσπαθουν να περασουν μετρα τα οποια θα χωνευτουν απο το κοσμο λογο "αναγκης" αλλα θα προσπαθησουν να τα κρατησουν και after-covid era. 

Τι να πω , ισως το κλεισιμο στο σπιτι με εχει κανει και λιγο συνομοσιολογο ?

 

 

ΠΟΥ ΣΚΑΤΑ κολλαει το αλκοολ ? 

Δηλαδη δεν μπορω την ημερα να παω να παρω 2 μπουκαλια και απλα να τα πιω το βραδυ σε καποια πλατεια μαζι με 10νοματαιους ? 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να πουν/δείξουν οι κυβερνώντες.

Οι περισσότεροι κυκλοφορούν φορώντας όλη την ημέρα τις γνωστές μπλε μάσκες (μιας χρήσεως), οι οποίες μετατρέπονται σε πολλαπλών χρήσεων άμα λάχει.

Οι περισσότεροι πιάνουν τις μάσκες με τα χέρια τους, τις τραβάνε, τις κατεβάζουν (μένει η μύτη ακάλυπτη) ή τις ανεβάζουν (έχω δει κύριο με ανεβασμένη τη μάσκα σχεδόν πάνω από το στόμα του και μ' έπιασε νευρικό γέλιο).

Μόνο ένα δεύτερο lockdown μπορεί να σώσει την κατάσταση, αλλά δεν αντέχει η ευρισκόμενη στην εντατική οικονομία μας τέτοιες συγκινήσεις.

Μέτρα, λοιπόν, κι ο θεός βοηθός...

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

liakos-prosfyges-19-2-2020.jpg?itok=U4ug
WWW.IEFIMERIDA.GR

Την αντίθεσή του με την προοπτική επιβολής περιοριστικών μέτρων για τα άτομα άνω των 65 εκφράζει το στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, Αντώνης Λιάκος. | ΠΟΛΙΤΙΚΗ | iefimerida.gr | Αντώνης Λιάκος, συριζα...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατανοήσω τη συζήτηση γύρω από το μέτρο. Ναι, δεν περιμένει κανείς να σώσει την παρτίδα, αλλά δεν είναι δύσκολο να το δει κανείς σαν ένα μικρό βήμα. Το μεγάλο βήμα θα προκαλέσει πολύ μεγαλύτερο περιορισμό. Ήταν ένας συμβιβασμός θεωρώ ανάμεσα στο τι πρέπει να γίνει για την υγεία και το τι αντέχει η κοινωνία και η οικονομία της χώρας.

 

Στο θέμα των και καλά ρατσιστικών συμβόλων, πλησιάζουμε τη στιγμή που θα ακουστεί ένα βροντερό ''νισάφι πια''. Πρέπει να προσπαθούμε να αποκτήσουμε ισορροπία, και οι υπερβολές κουράζουν και μερικές φορές τραβάνε το σχοινί προς την άλλη μεριά. Σε περιοχές που υπάρχει κατάφωρη παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων μειονοτήτων να το ψιλοκαταλάβω, οι υπόλοιποι γιατί να τρελαινόμαστε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kpetros said:

Το συμπερασμα που βγαζω εγω , ειναι πως ειτε δεν εχουν ιδεα τι κανουν και απλα καθε φορα πετανε το μπαλακι τυφλα μπας και τους βγει , ειτε προσπαθουν να περασουν μετρα τα οποια θα χωνευτουν απο το κοσμο λογο "αναγκης" αλλα θα προσπαθησουν να τα κρατησουν και after-covid era. 

Τι να πω , ισως το κλεισιμο στο σπιτι με εχει κανει και λιγο συνομοσιολογο ?

 

Κοντά (και στις δύο εικασίες) πιστεύω ότι πέφτεις. Στην μεν πρώτη (το ''μπαλάκι'' στα τυφλά) είναι σχεδόν έτσι, καθώς, όπως φαίνεται απο στοιχεία του ΕΟΔΥ, το πρόβλημα της γρίπης γενικά, είναι αναμενόμενο κάθε χρόνο, και κατά διαστήματα ''τρώει'' αρκετό κόσμο, ΑΛΛΑ υπάρχει τουλάχιστον ένα εμβόλιο (έστω και με 40% - 60% αποτελεσματικότητα) οπότε το κράτος μπορεί να πεί: '' εμβόλιο υπάρχει, το προτείνουμε να το κάνετε (για να μη μείνετε ακάλυπτοι απο τυχόν έξαρση), άρα δε λαμβάνουμε μέτρα'' 

 

Στο 2ο σκέλος (το ''συνομοσιολογικό'') έχω ανεβάσει ξανά την υπόθεση με το ''Great reset''  Στο video που υπάρχει στη σελίδα (δεν έχω απαίτηση να κάτσεις ~50 λεπτά να δεις τι παίζει) ο Πρίγκηπας Κάρολος στην ομιλία του κάνει λόγο αρκετές φορές για ''window of opportunity'' το οποίο θα πρέπει να εκμεταλλευτούν τα κράτη, ώστε να προωθηθεί η ατζέντα τους. Το τι περιλαμβάνει, δεν είναι μυστικό, και πηγάζει μέσα από την ίδια τη σελίδα. 

 

Τα στοιχεία για το πρώτο σκέλος της απάντησής αυτής μου τα παραχώρησε γενναιόδωρα ο ΕΟΔΥ εδώ: 

 

https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2019/01/etisia_ekthesi_gripis_2018_2019.pdf?fbclid=IwAR0aVd5f5q7GZkuT4W_l5ZrG0cFg8LDYA0vmLDuZ-E66hqjy7kYuoX-agZ8

 

 

Disclaimer: Η παρούσα τοποθέτηση αποτελεί καθαρά προσωπικό μου προβληματισμό. ΔΕΝ παροτρύνω κανένα να προβεί σε οποιουδήποτε είδους πράξεις ή παραλείψεις που αντίκεινται στην τρέχουσα νομοθεσία. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Τα στοιχεία για το πρώτο σκέλος της απάντησής αυτής μου τα παραχώρησε γενναιόδωρα ο ΕΟΔΥ εδώ: 

 

https://eody.gov.gr/wp-content/uploads/2019/01/etisia_ekthesi_gripis_2018_2019.pdf?fbclid=IwAR0aVd5f5q7GZkuT4W_l5ZrG0cFg8LDYA0vmLDuZ-E66hqjy7kYuoX-agZ8

 

Και τι μας λένε τα στοιχεία για τη γρίπη ακριβώς; 154 θάνατοι από γρίπη, χωρίς να έχει παρθεί κανένα από τα μέτρα περιορισμού της μετάδοσης από αυτά που έχουν εφαρμοστεί φέτος. Μήλα με πορτοκάλια συγκρίνεις. Αμφιβάλλω με τους παρόντες περιορισμούς αν θα έχουμε πάνω από 30 θανάτους από γρίπη φέτος. Από covid μάλλον για 700~800 μόνο τη χειμερινή περίοδο θα πάμε με αυτούς τους ρυθμούς.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
Ορθογραφικό λάθος.
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Κάτι πρέπει να πουν/δείξουν οι κυβερνώντες.

Οι περισσότεροι κυκλοφορούν φορώντας όλη την ημέρα τις γνωστές μπλε μάσκες (μιας χρήσεως), οι οποίες μετατρέπονται σε πολλαπλών χρήσεων άμα λάχει.

Οι περισσότεροι πιάνουν τις μάσκες με τα χέρια τους, τις τραβάνε, τις κατεβάζουν (μένει η μύτη ακάλυπτη) ή τις ανεβάζουν (έχω δει κύριο με ανεβασμένη τη μάσκα σχεδόν πάνω από το στόμα του και μ' έπιασε νευρικό γέλιο).

Μόνο ένα δεύτερο lockdown μπορεί να σώσει την κατάσταση, αλλά δεν αντέχει η ευρισκόμενη στην εντατική οικονομία μας τέτοιες συγκινήσεις.

Μέτρα, λοιπόν, κι ο θεός βοηθός...

Αυτό με τις μάσκες μιας χρήσης το βλέπω παντού. Και έχεις και τους ψεκασμενους από την άλλη. Μάλιστα αρκετοί την έχουν ίσα ίσα στη μύτη ή αυτή να ξεπροβάλλει σαν τον Πινόκιο. Τα 2 περιστατικά που περιέγραψα παραπάνω. Οι ίδιοι που αν δεν έβγαιναν μέτρα προφύλαξης θα βγουν να πουν " που είναι το κράτος, δε βοηθάει, θέλουμε προστασία, επιδόματα και αγκαλίτσα μπαμπά κυβέρνηση ". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, kpetros said:

Αυτο που με ενοχλει ειναι πως ολη την ημερα ειναι "φυσιολογικο" και covid-free να κυκλοφορει ο κοσμος χωρις μετρα ασφαλειας και ξαφνικα το βραδυ να υπαρχει "κινδυνος" . 

Στον billy το σαντουιτσαδικο επανω στην θηβων , ετυχε και περασα ΣΗΜΕΡΑ , κατα τις 1-2 το βραδυ . Η κατασταση αποτι καταλαβα ειναι take away , ο κοσμος που περιμενε στην ουρα , παιζει να ηταν γυρο στα 10+ ατομα ο ενας πανω στον αλλον . Το περιπτερο που ειναι 24ωρο απεναντι απο αυτον τον billy , αυριο θα κλεισει στις 12 βαση του νεου μετρου , ενω ο billaras θα εξακολουθησει να εχει ενα τσουρμο κοσμο , ΖΗΤΩ σωθηκαμε. 

 

[...]

 

ΠΟΥ ΣΚΑΤΑ κολλαει το αλκοολ ? 

Δηλαδη δεν μπορω την ημερα να παω να παρω 2 μπουκαλια και απλα να τα πιω το βραδυ σε καποια πλατεια μαζι με 10νοματαιους ? 

 

Τα περισσότερα μέτρα για τον κορωνοϊό είναι ξενόφερτα. Το αποτελεσματικό μέτρο είναι 1: lockdown.

Το κράτος, δεν μπορεί να σου εξασφαλίζει ότι θα έχει χρήματα να σε ταΐζει για πάντα, αν το lockdown γίνει συνεχές.

Δεν είχε καν τη δύναμη να κλείσει τα σύνορα το καλοκαίρι για τους ξένους τουρίστες.

 

Το κράτος δεν είναι τοπική αυτοδιοίκηση. Εσύ περιγράφεις ένα πρόβλημα του μικρόκοσμού σου (στη Θηβών κλπ.) που μπορεί να έχεις δίκιο.

Το κράτος σκέφτεται τα πιτσιρίκια 18 χρονών που θα πάνε να πάρουν 30 μπύρες από το περίπτερο, θα γίνουν ντέφι, κια μετά ξεχνάν και κορωνοϊό και τα πάντα (αν τα θυμόντουσαν ποτέ). Τα πιτσιρίκια του εξωτερικού πάντως, έτσι κάνουν. 

 

Η Σουηδία του @schumifer ας πούμε, έχει κανόνα που απαγορεύει να πιεις σε εξωτερικό χώρο (αν τα λέω καλά).Επίσης απαγορεύεται να πωλείται αλκοόλ στα supermarket. Έχουν ένα μαγαζί, μονοπώλιο.Η Σουηδία δεν είναι χούντα, είναι μια σοσιαλιστική χώρα που μέρη της έχουν 6 μήνες νύχτα, και ο αλκοολισμός θέριζε. 

 

Η μεγάλη διαφορά Ελλάδας - Σουηδίας, είναι η πίστη του πολίτη στο κράτος. Στη Σουηδία θα διαμαρτυρηθείς λίγο, αλλά ξέρεις ότι κατά βάθος το κράτος σου βάζει μονοπώλιο για το καλό σου, κι αν όχι προσωπικά το δικό σου, για του γείτονα. Στις νότιες δημοκρατίες τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά, η εμπιστοσύνη στους θεσμούς -δικαίως- είναι μηδενική λόγω της διαρκούς διαφθοράς και του αδιάκοπου νεποτισμού. Οπότε είναι λογικό αυτό που λες, απλά σκέψου το υπό το πρίσμα ότι το μη χείρον (aka lockdown) = βέλτιστον.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

 

 

"Στόχος ο περιορισμός του συνωστισμού και η αποφυγή πώλησης και χρήσης αλκοόλ"

 

Sieg hail 

Να μη ζησουμε μια μινι χουντα και εμεις ?

 

Γιατί λέει πάνε και αγοράζουν μπύρες οι νέοι και τις πίνουν στις πλατιές και μαζεύονται χαχαχα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

...

 

Η Σουηδία του @schumifer ας πούμε, έχει κανόνα που απαγορεύει να πιεις σε εξωτερικό χώρο (αν τα λέω καλά).Επίσης απαγορεύεται να πωλείται αλκοόλ στα supermarket. Έχουν ένα μαγαζί, μονοπώλιο.Η Σουηδία δεν είναι χούντα, είναι μια σοσιαλιστική χώρα που μέρη της έχουν 6 μήνες νύχτα, και ο αλκοολισμός θέριζε. 

 

Η μεγάλη διαφορά Ελλάδας - Σουηδίας, είναι η πίστη του πολίτη στο κράτος. Στη Σουηδία θα διαμαρτυρηθείς λίγο, αλλά ξέρεις ότι κατά βάθος το κράτος σου βάζει μονοπώλιο για το καλό σου, κι αν όχι προσωπικά το δικό σου, για του γείτονα. Στις νότιες δημοκρατίες τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά, η εμπιστοσύνη στους θεσμούς -δικαίως- είναι μηδενική λόγω της διαρκούς διαφθοράς και του αδιάκοπου νεποτισμού. Οπότε είναι λογικό αυτό που λες, απλά σκέψου το υπό το πρίσμα ότι το μη χείρον (aka lockdown) = βέλτιστον.

 

 

Καλά γελάει ο κόσμος με αυτά.

 

Η κυβέρνηση θεωρεί ότι ο πολίτης δεν μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του από το αλκοόλ και δεν έχει μπορεί να πάρει προσωπική ευθύνη οπότε το πουλάει σε συγκεκριμένα μέρη με μειωμένο ωράριο* (οπότε, όποτε πηγαίνουν να πάρουν φεύγουν με 100 κουτάκια μπύρα ή 2-3 πεντάλιτρα κρασί).

Από την άλλη στο θέμα του κορονοιου, η κυβέρνηση θεωρεί ότι ο πολίτης είναι ώριμος, έχει σωστή κρίση και μπορεί να πάρει προσωπική ευθύνη οπότε μένει στα recommendations του να πλένετε χέρια, να κρατάτε αποστάσεις, να μην μπαίνετε πολλά άτομα μέσα στα ΜΜΜ και όχι πάνω από 50 άτομα στα μαγαζιά.

Ναι, απολύτως λογική η υποκρισία τους.

 

*αλκοόλ μέχρι 3,5 % (μπύρες βασικά) μπορείς να αγοράσεις από όλα τα σουπερμάρκετ. Ναι απαγορεύεται θεωρητικά να πίνεις έξω** (** εκτός από 5 ή κάτι τέτοιο μέρες τον χρόνο (midsummer, 30 απριλίου, χριστούγεννα κ.τ.λ.) που επιτρέπεται, και όλοι είναι κομμάτια από τις 12 το μεσημέρι), ναι θέλουν να προστατεύσουν τους πολίτες από το αλκοόλ και έτσι όλη η νότια Σουηδία περνάει στην Δανία για να πάρει το φέρρυ για Γερμανία και γεμίζει όλο το αμάξι με ποτά για μισό χρόνο, οπότε μιας και χάνουν έσοδα, είπαν να λανσάρουν και φτηνότερες μπύρες για να μην χάσουν πελατεία (το 2017 είχε 3 δις € έσοδα και 23 εκατομμύρια € κέρδος το κρατικό μονοπώλιο αλκοόλ)...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Nickzzz said:

 

Καλά γελάει ο κόσμος με αυτά.

 

Η κυβέρνηση θεωρεί ότι ο πολίτης δεν μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του από το αλκοόλ και δεν έχει μπορεί να πάρει προσωπική ευθύνη οπότε το πουλάει σε συγκεκριμένα μέρη με μειωμένο ωράριο* (οπότε, όποτε πηγαίνουν να πάρουν φεύγουν με 100 κουτάκια μπύρα ή 2-3 πεντάλιτρα κρασί).

Από την άλλη στο θέμα του κορονοιου, η κυβέρνηση θεωρεί ότι ο πολίτης είναι ώριμος, έχει σωστή κρίση και μπορεί να πάρει προσωπική ευθύνη οπότε μένει στα recommendations του να πλένετε χέρια, να κρατάτε αποστάσεις, να μην μπαίνετε πολλά άτομα μέσα στα ΜΜΜ και όχι πάνω από 50 άτομα στα μαγαζιά.

Ναι, απολύτως λογική η υποκρισία τους.

 

Έχω δει στο καράβι helsingor - helsingborg να βγαίνει ο άλλος με τέτοιο: 

PP_126229_G.jpg
WWW.PRAKTIKER.GR

Βρείτε ΚΑΡΟΤΣΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ 1021-1-350KG και άλλες προτάσεις για Καρότσια μεταφοράς στη μεγαλύτερη ποικιλία της αγοράς μόνο στο...

φορτωμένο με 3 διπλά τέτοια: 

420137_1.png
ESHOP.MYMARKET.GR

Ανοιχτόχρωμη ξανθιά Lager. Είναι η μπίρα με την πιο διεθνή παρουσία, καθώς διατίθεται σε περισσότερες από 200 χώρες στον κόσμο.

 

:hehe:

κακομοιραίοι!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@salde τι τραβάτε και εσείς οι Αθηναίοι... Εδώ τουλάχιστον όσον αφορά το θέμα περίπτερο είμαστε σούπερ άνετοι...

 

Όσον αφορά το αλκοόλ, όσο πίναμε πίνουμε. Σήμερα για την κάλυψη των καθημερινών αναγκών, πήρα 24αδα μισολιτρες, 6 cider και 3 μπουκάλια κρασι...

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

«Ασπίδα» στον κορωνοϊό για τους ξένους καταναλωτές τα ελληνικά φρούτα και λαχανικά – Ρεκόρ εξαγωγών

 

Παράθεση

 

Ρεκόρ εξαγωγών καταγράφουν τα νωπά φρούτα και λαχανικά λόγω της πανδημίας του κορονοϊού, σύμφωνα με τους εξαγωγείς, οι οποίοι ωστόσο κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου στους ελεγκτικούς μηχανισμούς για ποιοτικό και υγειονομικό έλεγχο των εξαγομένων προϊόντων μας προς αποφυγήν δυσφήμησής τους.

Οπως επισημαίνει ο ειδικός σύμβουλος του Συνδέσμου Ελληνικών Επιχειρήσεων Εξαγωγής, Διακίνησης Φρούτων Λαχανικών και Χυμών INCOFRUIT-HELLAS, Γιώργος Πολυχρονάκης, η ζήτηση σε φρούτα και λαχανικά ήταν υψηλή τους τελευταίους έξι μήνες της πανδημίας και το εξαγωγικό εμπόριο της χώρας μας δεν είχε ποτέ καλύτερες επιδόσεις από αυτές των τελευταίων μηνών.

«Αυτό οφείλεται στο ότι οι επιχειρήσεις του κλάδου προσαρμόσθηκαν εγκαίρως στις απαιτήσεις για ασφάλεια που σχετίζεται με τον Covid, ενώ διαπιστώνεται μια πραγματική επανάσταση στην ευαισθητοποίηση για κατανάλωση υγιεινών φρούτων και λαχανικών με τους καταναλωτές να αναζητούν ποιοτικά προϊόντα και να είναι πρόθυμοι να πληρώσουν γι’ αυτό», τονίζει ο ίδιος.

Αναλυτικά, οι εξαγωγές κερασιών έχουν τελειώσει καταγράφοντας ρεκόρ όλων των εποχών με αύξηση 47,1% σε σχέση με πέρυσι ανερχόμενες σε 38.927 τόνους έναντι 26.467 τόνων, ενώ αυξημένες ήταν και οι τιμές τους.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.