Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλά αυτός γιατί πήγε νοσοκομείο, πήρε το κοκταίηλ φαρμάκων της Regeneron και από πάνω χτύπησε και ολίγη Ρεμντεσιβίρη;

Αφού κι αυτός ήταν της...άλλης άποψης, ότι 'σιγά μια γριπούλα είναι, μην πιστεύετε τα βοθροκάναλα. Μπιλ Γκέητς κλπ κλπ' ...

Κάποιος 'της άλλης άποψης' να μας ξηγήσει τ' όνειρο;:hmm:

Τι, κανένας; Έλα ρε παιδιά, κάτι θα σκαρφιστείτε, δεν μπορεί να μας αφήσετε έτσι...:(

Πείτε μας τι πραγματικά συμβαίνει να γελάσ...εεε να ενημερωθούμε κι εμείς.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι υποπτο που ενας ανθρωπος τετοιας ηλικιας αντιμετωπιζει την πανδημια τοσο... "χαλαρα".Δε γινεται να μην πασχει απο καποιο αλλο νοσημα ετσι οπως ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τον Τραμπ, επειδή όμως τα λέγαμε και πιο παλιά, πλέον το ποσοστό θνητότητας / θνησιμότητας / δεν ξέρω κι εγώ πώς λέγεται, εξάγεται περίπου στο 2% των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων.

Το δοκίμασα και στην Αμερική και στην Ελλάδα και στη Σουηδία, και το ποσοστό μου βγαίνει 2-3%. Οπότε μόνο αν δεχθούμε τη θεωρία ότι τα πραγματικά κρούσματα είναι 10x, πέφτει σε ένα νούμερο της τάξης του 0.2 - 0.3 % (που και πάλι είναι 5-10 φορές πάνω από τη γρίπη).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

Οπότε μόνο αν δεχθούμε τη θεωρία ότι τα πραγματικά κρούσματα είναι 10x, πέφτει σε ένα νούμερο της τάξης του 0.2 - 0.3 % (που και πάλι είναι 5-10 φορές πάνω από τη γρίπη).


Δες wikipedia. Αν μιλάς για το CFR είναι «περίεργος» δείκτης, κανονικά δεν παίρνει τιμή πάνω από 1, στην πράξη συχνά βλέπεις στην συζήτηση να υπολογίζεται απλά ως ποσοστό με τιμές μεγαλύτερες της μονάδας. 'Εχει τοπικά χαρακτηριστικά, έχει τρόπους υπολογισμού που δεν είναι ευθείς (μπορεί να χρειάζεσαι σταθμισμένα δείγματα με αναγωγές και τέτοια κόλπα νομίζω, δεν βγαίνει με μια απλή διαίρεση.)

Το κρίσιμο για εμάς, το ευρύ κοινό, σημείο είναι ότι δεν μας πολυενδιαφέρει που θα κάτσει τελικά. Εννοώ τα όποια προστατευτικά παίρνουμε ατομικά παραμένουν τα ίδια, δεν υπάρχει κάτι σημαντικό να κάνει ο καθένας μας διαφορετικά ανάλογα με τον δείκτη θνητότητας. Είναι περισσότερο περιέργεια παρά ουσία. Προστασία για μύτη/στόμα/μάτια, με διασφάλιση κατά το δυνατόν ότι τα χέρια καθαρίζονται συν κοινωνικές αποστάσεις.Αυτά τα δύο που είναι κομβικής σημασία για τις εξελίξεις δεν αλλάζουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, salde said:


Δες wikipedia. Αν μιλάς για το CFR είναι «περίεργος» δείκτης, κανονικά δεν παίρνει τιμή πάνω από 1, στην πράξη συχνά βλέπεις στην συζήτηση να υπολογίζεται απλά ως ποσοστό με τιμές μεγαλύτερες της μονάδας. 'Εχει τοπικά χαρακτηριστικά, έχει τρόπους υπολογισμού που δεν είναι ευθείς (μπορεί να χρειάζεσαι σταθμισμένα δείγματα με αναγωγές και τέτοια κόλπα νομίζω, δεν βγαίνει με μια απλή διαίρεση.)


CFR: Case Fatality Rate. Η θνητότητα επί των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων. Συνήθως μιλάμε μόνο γι' αυτούς που εμφάνισαν συμπτώματα, τους έγινε τεστ και επιβεβαιώθηκε ότι όντως έχουν τη νόσο.

IFR: Infection Fatality Rate. Η θνησιμότητα επί του συνόλου των κρουσμάτων (περιλαμβάνονται και οι ασυμπτωματικοί φορείς). Πολύ πιο δύσκολο να υπολογιστεί, αφού είναι αδύνατο να «πιάσουμε» και τον τελευταίο φορέα της νόσου. Αυτός ο δείκτης είναι που απαιτεί αναγωγές κλπ «μαγικά» για να πάρουμε μια ιδέα. Στην αναθεώρηση του Ιουλίου, το Αμερικανικό CDC υπολόγιζε IFR από 0,5% έως 0,85% με διάμεση τιμή το 0,65% - οι ασυμπτωματικοί υπολογίζονταν στο 40% του συνόλου των κρουσμάτων (άρα και αυτό το 10Χ είναι εξαιρετικά αμφισβητήσιμο). Αντίστοιχα μελέτη στο Βέλγιο υπολογίζει το γενικό IFR, εξαιρουμένου του πληθυσμού που είναι στα γηροκομεία, στο 0,4%. Ο πληθυσμός εντός γηροκομείων εμφάνισε IFR 20%...

Εννοείται ότι το CFR είναι ΠΑΝΤΑ μεγαλύτερο του IFR, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι ιδιαίτερο αναφορικά με τα γενικά επιδημιολογικά στοιχεία.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"I will be leaving the great Walter Reed Medical Center today at 6:30 P.M. Feeling really good! Don’t be afraid of Covid. Don’t let it dominate your life. We have developed, under the Trump Administration, some really great drugs & knowledge. I feel better than I did 20 years ago!"

 

Τάδε έφη Trump.

 

Εντάξει, και ο γάιδαρος πετάει.

@@ είχε κολλήσει COVID-19, τίποτα δεν είχε, ένα κλασικό τίγκα αμερικανίλα stunt του ήταν για το PR του να κάνει downplay την ανεπάρκειά του που έχει προκαλέσει ήδη 205χιλ. νεκρούς στην χώρα που κυβερνά.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ. Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχει κολλήσει COVID, ούτε είμαι τόσο σίγουρος ότι δεν κινδυνεύει ακόμα. Στην περίπτωσή του υπάρχουν αρκετά «κενά». Πχ πότε κόλλησε; Ποιο κοκτέιλ θεραπειών έλαβε; Γράφτηκε ότι του έγινε θεραπεία με πολυκλωνικά αντισώματα, που, λογικά, είναι πολύ πιο αποτελεσματικά από οποιοδήποτε κοκτέιλ φαρμάκων διαθέτουμε αυτή την στιγμή. Είναι, όμως, ο POTUS κι εννοείται ότι θα χρησιμοποιηθούν και θεραπείες που δεν είναι διαθέσιμες (ακόμα τουλάχιστον) για το ευρύ κοινό. Τέλος, ένα από τα φάρμακα που του χορηγήθηκαν είναι γνωστό ότι δημιουργεί «ψευδαίσθηση» υπερενέργειας (γι' αυτό και «νιώθει καλύτερα από ό,τι πριν 20 χρόνια»). Ναι, είναι λίγο «φτιαγμένος» ο «γλυκούλης»... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Τα βλέπει και ανεβάζει ο Μπάιντεν: έχω περάσει COVID-19, έγινα καλά, και ντρεπόμουν να σας το πω.?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panoss1442169303 said:

ποιοι γιατροί συνταγογραφούν το εμβόλιο της γρίπης; Οι παθολόγοι;


δεν το ξέρω έγκυρα, με επιφύλαξη μέχρι να πάρεις σωστότερη απάντηση:

οι παθολόγοι σίγουρα αλλά νομίζω πολλές ειδικότητες μπορούν να το γράψουν. Καρδιολόγοι, νεφρολόγοι, διαβητολόγοι, λοιμωξιολόγοι κλπ κλπ. Αν έχεις προτίμηση σε συγκεκριμένο γιατρό που δεν έχει «προφανή» ειδικότητα (π.χ. αλλεργιολόγος, δερματολόγος, ορθοπεδικός, ακτινολόγος, μικροβιολόγος κλπ) απλώς ρώτα τον.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

στις πλατειες κολλαει,στις λαικες κολλαει,στην αλεξανδρας 10.000 ατομα, ο ενας πανω στον αλλον ,με την πλειοψηφια να αγνοει τα μετρα προστασιας δεν κολλαει.Πουθενα δε σχολιαστηκε το σημερινο αισχος με την πορεια covid outbreak σημερα.Μετα θα θελουν να μου βαλουν μασκα παντου...ναι θα βαλω....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γενικα η φαση ειναι αστεια. Το εχω ξαναπει, τα κλεινεις ολα η τα αφηνεις οπως εχουν. Δεν υπαρχουν ημιμετρα σε αυτα τα πραγματα. 
Μας εβαλαν στην Αχαια σε μινι lockdown γιατι βρηκαν 6 κρουσματα. Αν περπατας στη ρηγα φεραιου, που γινεται λαικο προσκυνημα καθε μερα, πρεπει να φορας μασκα. Αν καθεσαι σε καφετερια η αλλο μαγαζι δεν χρειαζεται. Τα παιδια στο σχολειο πρεπει να φορανε υποχρεωτικα, ο μπαμπας και ο παππους στην καφετερια και στο καφενειο οχι. Γεματες οι πλατειες, γεματα τα μαγαζια αλλα μεχρι τις 12, μην κολλησουμε και τιποτα...

Μπεεεεεε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φημισμένο, αμερικάνικο, ιατρικό περιοδικό New England Journal of Medicine προχώρησε στην ασυνήθιστη και χωρίς προηγούμενο -για εξειδικευμένο, επιστημονικό έντυπο- πολιτική προτροπή προς τους αμερικανούς ψηφοφόρους, να ψηφίσουν εναντίον του διδύμου Τραμπ-Πενς με κριτήριο την παταγώδη αποτυχία τους να  αντιμετωπίσουν την εξάπλωση της πανδημίας στις ΗΠΑ, με αρκετά σκληρές κατηγορίες. 

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2029812

«Πεθαίνοντας  σε ένα κενό ηγεσίας» είναι ο φορτισμένος τίτλος του εκδοτικού σημειώματος (σημ: για όποιον δεν είναι εξοικοιωμένος, το κείμενο είναι η επίσημη θέση του εντύπου, όχι απλώς η άποψη κάποιου συνεργάτη του). Χωρίς να είμαστε αμερικάνοι πολίτες ώστε να ψηφίζουμε στις εκλογές τους, νομίζω ότι το κείμενο αξίζει να διαβαστεί στο σύνολό του από όλους.

Να τονίσω ότι το σημαντικό για έναν μη αμερικάνο αναγνώστη του συγκεκριμένου κειμένου δεν είναι τόσο οι αμερικάνικες εκλογές όσο η συγκεκριμένη νοσος και το πώς θα πρέπει να συμπεριφέρεται μία υπεύθυνη ηγεσία  κοινωνίας ελευθέρων ανθρώπων απέναντί της. (τούτο περιλαμβάνει όχι μόνο την ηγεσία αλλά το σύνολο των μελών κοινωνίας υπεύθυνων ανθρώπων που προσπαθούν -με τα αναπόφευκτα περιορισμένα- μέσα που διαθέτουν να συμπεριφέρονται ως ελεύθεροι άνθρωποι κι όχι ως δούλοι ή αγέλη ζώων). Για αυτό και το τοποθετώ εδώ αντί σε κάποιο πιο «πολιτικό» νήμα. Δεν είναι το θέμα μου εδώ οι αμερικάνικες εκλογές, η συγκεκριμένη, νεοεμφανιζόμενη νόσος είναι.


Αποσπάσματα -για όποιον, κακώς, βαρεθεί να διαβάσει τον παραπάνω σύνδεσμο, οι εμφάσεις δικές μου όχι του αρχικού κειμένου:
 

«With no good options to combat a novel pathogen, countries were forced to make hard choices about how to respond. Here in the United States, our leaders have failed that test. They have taken a crisis and turned it into a tragedy...

Covid-19 is an overwhelming challenge, and many factors contribute to its severity. But the one we can control is how we behave. And in the United States we have consistently behaved poorly...

While the absolute numbers of tests have increased substantially, the more useful metric is the number of tests performed per infected person, a rate that puts us far down the international list, below such places as Kazakhstan, Zimbabwe, and Ethiopia, countries that cannot boast the biomedical infrastructure or the manufacturing capacity that we have.2 Moreover, a lack of emphasis on developing capacity has meant that U.S. test results are often long delayed, rendering the results useless for disease control...

The United States came into this crisis with enormous advantages. Along with tremendous manufacturing capacity, we have a biomedical research system that is the envy of the world. We have enormous expertise in public health, health policy, and basic biology and have consistently been able to turn that expertise into new therapies and preventive measures. And much of that national expertise resides in government institutions. Yet our leaders have largely chosen to ignore and even denigrate experts...

Our current leaders have undercut trust in science and in government,4 causing damage that will certainly outlast them. Instead of relying on expertise, the administration has turned to uninformed “opinion leaders” and charlatans who obscure the truth and facilitate the promulgation of outright lies...

Anyone else who recklessly squandered lives and money in this way would be suffering legal consequences. Our leaders have largely claimed immunity for their actions. But this election gives us the power to render judgment. Reasonable people will certainly disagree about the many political positions taken by candidates. But truth is neither liberal nor conservative. When it comes to the response to the largest public health crisis of our time, our current political leaders have demonstrated that they are dangerously incompetent. We should not abet them and enable the deaths of thousands more Americans by allowing them to keep their jobs.»


 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Απλά wow, θα δημιουργήσει κλυδωνισμούς, και πολύ φοβάμαι ότι θα πέσει πολύ κυνηγητό κατά των συγγραφέων. Τέτοιες ελευθερίες του λόγου δεν συγχωρούνται εύκολα στην και καλά δημοκρατική Αμερική.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.