Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Τι κάνουν, ανεγκέφαλα ορκς που κάνουν παράσταση να μας δείξουν τι με τις πορείες ... Πόσο ανεύθυνοι είναι και ότι δεν θέλουν το καλό της χώρας . 

Να χαρακτηριστούν ως τρομοκρατικές οργανώσεις αεί σιχτιρ παιδιά όπως είπαμε καλά το πάμε για να ανοίξουμε το καλοκαίρι.

 

Για αρχή να τους μαζέψουν και να τους βάλουν 5000€ στον καθένα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

23 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Τι κάνουν, ανεγκέφαλα ορκς που κάνουν παράσταση να μας δείξουν τι με τις πορείες ... Πόσο ανεύθυνοι είναι και ότι δεν θέλουν το καλό της χώρας . 

Να χαρακτηριστούν ως τρομοκρατικές οργανώσεις αεί σιχτιρ παιδιά όπως είπαμε καλά το πάμε για να ανοίξουμε το καλοκαίρι.

 

Για αρχή να τους μαζέψουν και να τους βάλουν 5000€ στον καθένα + bonus λοβοτομή

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sotiris said:

Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν σε πληθυσμούς μακροχρόνιες επιπτώσεις από τους εμβολιασμούς, με κάποιο τρόπο που δεν μπορούμε να τον γνωρίζουμε εκ των προτέρων ή να τον φανταστούμε με βάση τη σημερινή γνώση. Η πιθανότητα για κάτι τέτοιο όμως είναι σχετικά μικρή, οπότε το εμβόλιο στοχεύει στη βελτίωση των κοινωνιών και όχι τόσο του ατόμου. 

 

Και ο Josef Mengele, με το ίδιο σκεπτικό εργαζόταν (την βελτίωση της κοινωνίας, και όχι τόσο των ατόμων) αλλά αυτοί οι κακούργοι οι δικαστές τον πέρασαν για εγκληματία..... 

 

Δεν καταφέρομαι εναντίων σου, αλλά αν πραγματικά αυτό είναι το σκεπτικό της σύγχρονης επιστήμης, τότε κείτονται πολύ μακριά απο αυτό που -υποτίθεται- είναι ταγμένοι και ορκισμένοι να υπηρετούν: Τον άνθρωπο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, colt3003 said:

 

Και ο Josef Mengele, με το ίδιο σκεπτικό εργαζόταν (την βελτίωση της κοινωνίας, και όχι τόσο των ατόμων) αλλά αυτοί οι κακούργοι οι δικαστές τον πέρασαν για εγκληματία..... 

 

Δεν καταφέρομαι εναντίων σου, αλλά αν πραγματικά αυτό είναι το σκεπτικό της σύγχρονης επιστήμης, τότε κείτονται πολύ μακριά απο αυτό που -υποτίθεται- είναι ταγμένοι και ορκισμένοι να υπηρετούν: Τον άνθρωπο. 

 

Δεν νομίζω ότι εκφέρω το σκεπτικό της σύγχρονης επιστήμης, παρά μόνο το σκεπτικό το δικό μου.

Πάμε στην υψηλή φιλοσοφία λοιπόν: τον άνθρωπο της ζούγκλας ή τον άνθρωπο εντός μιας οργανωμένης κοινωνίας? 

Προτιμάς μια κοινωνία όπου επικρατεί η φυσική επιλογή? Γιατί κι αυτό έχει υπάρξει ιστορικά ως σκεπτικό από τους φίλους του αναφερθέντος Ιωσήφ.

Δεν πεθαίνουν όλοι από (η λίστα είναι από paidiatros.com) : 

 

ΕΜΒΟΛΙΟ

 

ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ ΗΛΙΚΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ

 

Διφθερίτιδας - Τετάνου – Κοκκύτη (DTaP)

 

2, 4 και 6 μηνών, επαναλαμβάνεται 18 - 20  μηνών και 4 - 6 χρονών. Στην ηλικία των 14 -15 χρονών χορηγείται εμβόλιο Διφθερίτιδας -Τετάνου τύπου  ενήλικα και μετά κάθε 10 χρόνια.

Εμβόλιο Πολυομυελίτιδας (IPV)

2, 4 και 6 μηνών επαναλαμβάνεται 18 - 20 μηνών και 4 - 6 χρονών.

 

Αιμόφιλου Ινφλουέντζας τύπου b (Hib)

2, 4, 6 μηνών και επανάληψη στην ηλικία 12 - 18 μηνών.

 

Πνευμονιόκοκκος

(PCV 7)

2, 4 και 6 μηνών επαναλαμβάνεται 12-15 μηνών. Ο αριθμός δόσεων ποικίλει ανάλογα με την ηλικία έναρξης του εμβολιασμού. Συνιστάται μέχρι την ηλικία των 59 μηνών.

Εμβόλιο Πνευμονιόκοκκου (PPV 23)

 

Συνιστάται μόνο σε άτομα 2 ετών και άνω, που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου για πνευμονιοκοκκικές λοιμώξεις όπως μεταμοσχευμένα, άτομα με κακοήθειες κ.α.

Εμβόλιο Ηπατίτιδας Β

(Hep B)

 

2, 4 και 8-12 μηνών. Δε χρειάζεται αναμνηστική δόση εκτός συγκεκριμένων ομάδων πληθυσμού μετά από έλεγχο αντισωμάτων π.χ. αιμοδιϋλιζόμενοι.

Εμβόλιο Μηνιγγιτιδόκοκκου C

 

12-13 μηνών,1 δόση. Σε βρέφη μικρότερα των 12 μηνών χορηγούνται 3 δόσεις.

Εμβόλιο Μηνιγγιτιδόκοκκου Α+C

 

Άτομα 2 ετών και άνω, που ανήκουν σε  ομάδες υψηλού κινδύνου για  μηνιγγιτιδοκοκκικές λοιμώξεις (π.χ άτομα με ασπληνία), σε άτομα που θα ταξιδέψουν σε ενδημικές χώρες και σε όλους τους νεοσύλλεκτους εθνοφρουρούς.

Ιλαράς- Παρωτίτιδας- Ερυθράς (ΜΜR)

 

13-15 μηνών,  1 δόση. Αναμνηστική δόση 4 - 6 χρονών. Παιδιά άνω των 6 χρονών που δε συμπλήρωσαν τις 2 δόσεις μπορούν να εμβολιαστούν σε οποιαδήποτε ηλικία.

Εμβόλιο Ανεμευλογιάς  (Var)

13-18 μηνών η  1η δόση. Αναμνηστική δόση 4 - 6 χρονών.

 

Εμβόλιο Ηπατίτιδας Α

 

2 χρονών και άνω- 2 δόσεις. Η 2η  δόση χορηγείται 6 -12 μήνες μετά την πρώτη δόση. Σε άτομα υψηλού κινδύνου και σε άτομα  που θα ταξιδέψουν σε ενδημικές χώρες.

Εμβόλιο Φυματίωσης  (ΒCG)

 

Βάση επιδημιολογικών δεδομένων δε συστήνεται μαζικός εμβολιασμός στην Κύπρο. Συστήνεται μόνο όπου υπάρχει συνεχής έκθεση ατόμου σε μεταδοτική μορφή πνευμονικής φυματίωσης. Xορηγείται μόνο εάν έχουν αρνητική Mantoux.

Εμβόλιο Αντιγριππικό (Influenza)

 

Χορηγείται σε ομάδες υψηλού κινδύνου μετά την ηλικία των 6 μηνών και επαναλαμβάνεται  κάθε χρόνο,  σε παιδιά με χρόνιο αναπνευστικό πρόβλημα, σοβαρή καρδιαγγειακή νόσο, χρόνια νεφρική νόσο, ανοσοκαταστολή, ρευματοειδή αρθρίτιδα, σακχαρώδη διαβήτη.

Εμβόλιο Γαστρεντερίτιδας (Rota Virus)

 

Χορηγείται σε δύο δόσεις. Η πρώτη δόση χορηγείται  στην ηλικία των 2 μηνών και η 2η δόση μετά από ένα μήνα. Οι δύο δόσεις πρέπει να συμπληρωθούν πριν από την ηλικία των 6 μηνών.

Εμβόλιο καρκίνου τραχήλου της μήτρας

( ιός των ανθρώπινων θηλωμάτων, HPV)

Συνιστώμενη ηλικία έναρξης πριν την έναρξη σεξουαλικών επαφών. Ηλικίες 9-26 ετών. Χορηγούνται 3 δόσεις. Η 2η δόση 2 μήνες μετά την 1η  και η 3η  δόση 4 μήνες μετά την 2η. Κυκλοφόρησε και δεύτερο διδύναμο εμβόλιο HPV 16,18 για γυναίκες μέχρι και 45 ετών.) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, astrolabos said:

fixed

 

 

Α ! επομένως, επειδή σήμερα οι επιστήμονες δε φροντίζουν για την ''άρια φυλή'' αλλά για τις ''κοινωνίες εν γένει'' επιτρέπονται μερικοί επιτηδευμένοι θάνατοι, δίκην ''παράπλευρων απωλειών''' .... να το ξέρω αυτό... 

 

 

24 minutes ago, sotiris said:

 

Δεν νομίζω ότι εκφέρω το σκεπτικό της σύγχρονης επιστήμης, παρά μόνο το σκεπτικό το δικό μου.

Πάμε στην υψηλή φιλοσοφία λοιπόν: τον άνθρωπο της ζούγκλας ή τον άνθρωπο εντός μιας οργανωμένης κοινωνίας? 

Προτιμάς μια κοινωνία όπου επικρατεί η φυσική επιλογή? Γιατί κι αυτό έχει υπάρξει ιστορικά ως σκεπτικό από τους φίλους του αναφερθέντος Ιωσήφ.

Δεν πεθαίνουν όλοι από (η λίστα είναι από paidiatros.com) : 

 

 

 

Δεν ήταν απαραίτητο να μου παραθέσεις όλη τη λίστα με τα εμβόλια πού έχω κάνει και έχω κάνει και στα παιδιά μου, για να μου πάς επαγωγικά στο ''συμπέρασμα''  πως ''ότι βγάζει η επιστήμη είναι καλό''. Το κατέρριψες και μόνος σου πριν λίγα ποστ με το DDT (εγώ πρέπει να στο θύμισα έτσι  ?? ;)  ) αλλά μπορούμε να θυμηθούμε καί τι έγινε με την προηγούμενη ''πανδημία '' (hint: ''ναρκοληψία'') αλλά και με μια ακόμα λέξη: ''Θαλιδομήδη''. Και υπάρχουν και άλλες τέτοιες λέξεις π.χ. ηρωίνη, αλλά δεν έιμαι και ιατρός για να θυμάμαι απέξω όλα τα επιτεύγματα που κόστισαν ζωές, και δεν πλήρωσε κανένας κιαρατάς (ή μάλλον πλήρωσε.... ο φορολογούμενος τις αποζημιώσεις που δόθηκαν στα θύματα του εμβολίου της προηγούμενης πανδημίας.... γιατί είναι παλιά μόδα, άλλος να μαμεί, και άλλος να πληρώνει) 

 

Αν ακόμα δεν γίνομαι αντιληπτός, λέω πως το να προστατεύεσαι απο κάποια πάθηση με ένα φάρμακο που ΔΕΝ προκαλεί παρενέργειες (κρίσιμες για τη ζωή σου), είναι πολύ διαφορετικό απο το να λαμβάνεις (ή να σου χορηγείται) ένα φάρμακο το οποίο -κοντεύει να γίνει mainstream αντίληψη-  ''έλα μωρέ και αν πεθάνουν μερικοί απο παρενέργειές δεν έγινε και τίποτις. Εμείς το καλό της κενωνίας θέλουμε''

 

 

Εντιτ: και για να δώσουμε και μια φιλοσοφική ''χροιά'' στο θέμα. Αν τα εμβόλια που παρουσιάζονται και λένε π.χ. 94% επιτυχία, αλλά το άλλο 6% ας πούμε πέθαινε απο παρενέργειες (ΥΠΟΘΕΣΗ ), θα έκανες το εμβόλιο για το καλό της κοινωνίας ? 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
αποσαφήνιση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, colt3003 said:

Δεν ήταν απαραίτητο να μου παραθέσεις όλη τη λίστα με τα εμβόλια πού έχω κάνει και έχω κάνει και στα παιδιά μου, για να μου πάς επαγωγικά στο ''συμπέρασμα''  πως ''ότι βγάζει η επιστήμη είναι καλό''. Το κατέρριψες και μόνος σου πριν λίγα ποστ με το DDT (εγώ πρέπει να στο θύμισα έτσι  ?? ;)  ) αλλά μπορούμε να θυμηθούμε καί τι έγινε με την προηγούμενη ''πανδημία '' (hint: ''ναρκοληψία'') αλλά και με μια ακόμα λέξη: ''Θαλιδομήδη''. Και υπάρχουν και άλλες τέτοιες λέξεις π.χ. ηρωίνη, αλλά δεν έιμαι και ιατρός για να θυμάμαι απέξω όλα τα επιτεύγματα που κόστισαν ζωές, και δεν πλήρωσε κανένας κιαρατάς (ή μάλλον πλήρωσε.... ο φορολογούμενος τις αποζημιώσεις που δόθηκαν στα θύματα του εμβολίου της προηγούμενης πανδημίας.... γιατί είναι παλιά μόδα, άλλος να μαμεί, και άλλος να πληρώνει) 

 

Αν ακόμα δεν γίνομαι αντιληπτός, λέω πως το να προστατεύεσαι απο κάποια πάθηση με ένα φάρμακο που ΔΕΝ προκαλεί παρενέργειες (κρίσιμες για τη ζωή σου), είναι πολύ διαφορετικό απο το να λαμβάνεις (ή να σου χορηγείται) ένα φάρμακο το οποίο -κοντεύει να γίνει mainstream αντίληψη-  ''έλα μωρέ και αν πεθάνουν μερικοί απο παρενέργειές δεν έγινε και τίποτις. Εμείς το καλό της κενωνίας θέλουμε''

 

Δεν έβγαλα το συμπέρασμα ότι "ό,τι βγάζει η επιστήμη είναι καλό". Αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα που βάζεις στα γραφόμενά μου. Αντιθέτως, είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι η επιστήμη δεν μπορεί πάντα να προβλέψει επαρκώς αρκετές από τις συνέπειες που έχουν προϊόντα ή τεχνολογίες, είτε προς θετική, είτε προς αρνητική κατεύθυνση. Ποιος μπορούσε να προβλέψει το 1995 που μετά βίας έμπαινες στο ιdeρνέτ ότι το 2015 μετα βίας θα μπορείς να ζήσεις χωρίς smartphone?

 

Η συζήτηση για τα φάρμακα / εμβόλια / κλπ. είναι φιλοσοφική ( 3η φορά που το γράφω :p ). Αυτό που θεωρείς ως εύκολα εξηγήσιμο, είναι θεωρώ αρκετά δύσκολο και δυνόητο να συστηματοποιηθεί. Δηλαδή αυτό που μου λες, ότι ένα φάρμακο που ΔΕΝ προκαλεί παρενέργειες είναι θεμιτό, ενώ ένα φάρμακο που ΠΡΟΚΑΛΕΙ παρενέργειες πρέπει να απαγορεύεται, είναι κάτι στη σφαίρα της φιλοσοφίας και της ηθικής των επιστημών. Σχεδόν όλα τα φάρμακα που υπάρχουν έχουν παρενέργειες, που για κάποιους μεμονωμένα μπορεί να αποδειχθούν θανατηφόρες. Οι παρενέργειες δεν μπορεί να προβλεφθούν εξ' αρχής για όλους. Συνήθως οι παρενέργειες των φαρμάκων δημιουργούν άλλα προβλήματα πολλές φορές αρκετά δύσκολα αντιμετωπίσιμα. Παρ'όλ'αυτά, εδώ είναι διαφορετική η περίπτωση, διότι μιλάμε για ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟ εμβολιασμό. Οπότε δεν νοσεί κάποιος, οπότε δεν υπάρχει ζυγαριά για το φάρμακο / ασθένεια, αλλά ζυγαριά για το εμβόλιο / δυνητική νόσηση. Οπότε ένας 20ρης δεν θα έπρεπε να εμβολιάζεται, διότι η πιθανότητα να νοσήσει ή να πεθάνει από κορωνοϊό είναι 1 στους 100.000. Παρ'όλ'αυτά, σε μια οργανωμένη κοινωνία, ο 20ρης θα πρέπει κι αυτός να εμβολιαστεί, για να μην πεθάνει ο 80ρης. Αυτή είναι η πολλή λεπτή διαφορά που θεωρώ ότι είναι περίπλοκο το ζήτημα. 

 

Αλλιώς ναι, κι εγώ θέλω ένα εμβόλιο χωρίς καμία παρενέργεια, ένα φάρμακο χωρίς καμία παρενέργεια, την Πάμελα Άντερσον το πρωί, την Κλώντια Σίφερ το μεσημέρι και τη Ναόμι Κάμπελ το βράδυ, ένα Steinway, ένα σαλόνι που να χωράει το Steinway, 5-10 συγκεκριμένα αυτοκίνητα, 1 σπίτι στο βουνό, ένα στη θάλασσα, ένα στο άλλο βουνό, ένα στην άλλη θάλασσα, και πάλι, όταν τα έχω όλα αυτά, δεν θα είμαι ικανοποιημένος και θα θέλω και η εταιρία μου να φτιάχνει διαστημόπλοια που πάνε στον Άρη. Αλλά μέχρι να με αφήσουν ανικανοποίητο η Πάμελα, η Κλώντια κι η Ναόμι, θα δουλεύω στον Πέτρο, στον Φίσερ, στον Κραφτ, που στην Ελλάδα έφτιαξαν Τραστ, και θα προσπαθώ να έχω το βασικότερο αγαθό - υγεία :)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sotiris said:

 

Παρ'όλ'αυτά, εδώ είναι διαφορετική η περίπτωση, διότι μιλάμε για ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟ εμβολιασμό. Οπότε δεν νοσεί κάποιος, οπότε δεν υπάρχει ζυγαριά για το φάρμακο / ασθένεια, αλλά ζυγαριά για το εμβόλιο / δυνητική νόσηση. Οπότε ένας 20ρης δεν θα έπρεπε να εμβολιάζεται, διότι η πιθανότητα να νοσήσει ή να πεθάνει από κορωνοϊό είναι 1 στους 100.000. Παρ'όλ'αυτά, σε μια οργανωμένη κοινωνία, ο 20ρης θα πρέπει κι αυτός να εμβολιαστεί, για να μην πεθάνει ο 80ρης. Αυτή είναι η πολλή λεπτή διαφορά που θεωρώ ότι είναι περίπλοκο το ζήτημα. 

 

 

Αυτό μου θυμίζει λίγο την προηγούμενη περίπτωση με τις μάσκες (αρχικά προληπτικά ή/και αχρείαστες ή/και δυνάμει_επικίνδυνες_για_τους_υγιείς, ή/και μόνο για τους πάσχοντες κλπ κλπ κλπ ) και είδες που κατέληξε. Πιστεύω οτι ή ίδια λούπα θα παίξει και στην περίπτωση του εμβολίου οπότε.... oh well... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, colt3003 said:

 

Αυτό μου θυμίζει λίγο την προηγούμενη περίπτωση με τις μάσκες (αρχικά προληπτικά ή/και αχρείαστες ή/και δυνάμει_επικίνδυνες_για_τους_υγιείς, ή/και μόνο για τους πάσχοντες κλπ κλπ κλπ ) και είδες που κατέληξε. Πιστεύω οτι ή ίδια λούπα θα παίξει και στην περίπτωση του εμβολίου οπότε.... oh well... 

 

Δεν θέλει μαντικές ικανότητες να προβλέψεις ότι ο εμβολιασμός θα είναι προεραιτικός στην αρχή που δεν θα υπάρχουν πολλές δόσεις (οπότε θα εμβολιαστούν μη προεραιτικά το νοσηλευτικό προσωπικό, οι στρατιωτικοί και οι ηλικιωμένοι) και εν συνεχεία θα γίνει υποχρεωτικός για όλους διότι αν δεν επιτευχθεί η ανοσία της αγέλης δεν έχει νόημα ο εμβολιασμός. 

 

Παράδειγμα προς αποφυγή, πιάνο που δεν χωράει στο σαλόνι (βέβαια ο λόγος διάσταση πιάνου / διάμετρος τηλεόρασης είναι πολύ καλός): 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εσύ, πεθαμένος άθρωπος, έχεις τέτοιου είδους απορίες;

πριν 17 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Αλλιώς ναι, κι εγώ θέλω ... την Πάμελα Άντερσον το πρωί, την Κλώντια Σίφερ το μεσημέρι και τη Ναόμι Κάμπελ το βράδυ

 

Έχουν γεράσει, εγώ δεν τις ...μπιιπ... πια...:shifty:...οπότε από μένα έχεις το ελεύθερο.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sotiris said:

 

Δεν θέλει μαντικές ικανότητες να προβλέψεις ότι ο εμβολιασμός θα είναι προεραιτικός στην αρχή που δεν θα υπάρχουν πολλές δόσεις (οπότε θα εμβολιαστούν μη προεραιτικά το νοσηλευτικό προσωπικό, οι στρατιωτικοί και οι ηλικιωμένοι) και εν συνεχεία θα γίνει υποχρεωτικός για όλους διότι αν δεν επιτευχθεί η ανοσία της αγέλης δεν έχει νόημα ο εμβολιασμός. 

 

 

φυσικά και δεν θέλει μαντικές ικανότητες. Οταν έχεις να κάνεις με ψεύτες, αυτό δεν αλλάζει ποτέ. Είναι μόνιμο ελάττωμα. Αλλά αφού αρέσει στον γκόσμο να ''πέφτει απο τα σύννεφα'' τι κάνω... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kourbeti said:

 

??;;;!!! Ναρκοληψία;;!! [...]

 

Κι αυτό φιλοσοφική συζήτηση είναι. Μετά χριστόν, όλοι προφήτες είναι.

 

Το μόνο που χρήζει μελέτης είναι τι κλινικές δοκιμές είχαν γίνει στο GSK.

 

Στο γενικότερο αντιεμβολιαστικό κίνημα που περιμένω να διογκωθεί, το ερώτημα είναι το εξής: 

υπομονή (=ανεργία, ανέχεια κλπ.) με διαδοχικά λοκντάουν και μέτρα για 3-4 χρόνια να δοκιμαστούν τα εμβόλια, ή εμβόλιο με το που βγει και πάμε σαν άλλοτε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, panoss1442169303 said:

Οι ασιάτες ξέφυγαν από τον κορωνοιό και χωρίς εμβόλιο.

Είμαστε για τα μπάζα.

 

Οι ασιατες που ελεγαν πως δεν υπαρχει θεμα με τον κορονοϊό και πως δεν υπαρχει λογος πανικου; ή λες για τους αλλους που έκαναν μερικες εβδομαδες να το ανακοινωσουν επισημα στον ΠΟΥ;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, sotiris said:

Στο γενικότερο αντιεμβολιαστικό κίνημα που περιμένω να διογκωθεί, το ερώτημα είναι το εξής: 

υπομονή (=ανεργία, ανέχεια κλπ.) με διαδοχικά λοκντάουν και μέτρα για 3-4 χρόνια να δοκιμαστούν τα εμβόλια, ή εμβόλιο με το που βγει και πάμε σαν άλλοτε?

 

Το ενδεχόμενο να τα έχεις και τα 2 (και ανέχεια - ανεργία και ύφεση) αλλά και εμβόλια χωρίς δοκιμή δεν το υπολογίζεις ε ?? Νομίζεις ότι τα λεφτά που δίνονται τώρα τα μάζεψαν απο κανένα χωράφι ? Ήδη έχουν πει ότι όλα αυτά είναι μελλοντικοί φόροι, και θα απαιτηθούν (το λεγόμενο σύμφωνο δημοσιονομικής σταθερότητας για τους 'ξεχασιάρηδες') 

Α ! και δεν είναι αντιεμβολιαστική φανφάρα, να φοβάσαι για ένα εμβόλιο, του οποίου ο ίδιος ο δημιουργός απαιτεί και λαμβάνει διαβεβαιώσεις ότι δεν θα διωχθεί σε ενδεχόμενη ''αστοχία'' ή άλλου τύπου παρενέργειες. 

 

Αμα ήταν έτσι απλά και διπολικά τα πράγματα (ή το ένα ή το άλλο) θα ήταν καλά . 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Οι ασιατες που ελεγαν πως δεν υπαρχει θεμα με τον κορονοϊό και πως δεν υπαρχει λογος πανικου; ή λες για τους αλλους που έκαναν μερικες εβδομαδες να το ανακοινωσουν επισημα στον ΠΟΥ;

Άντε, βγάλε τους κινέζους που μας λένε ψέματα...

corona-virus-asia.thumb.jpg.2bb1386b66e11ee22a620156d3abd640.jpg

 

(πηγή)

Και μόνο τους θανάτους ανά εκατομμύριο πληθυσμού (Deaths/1 M pop) να κοιτάξεις...

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που έβαλες και τα στατιστικά. Μάλλον δεν παρατήρησες κάτι να φανταστώ; Μήπως λέω εγώ τώρα με το φτωχό μυαλό μου, γιατί προσωπικά στο συγκεκριμένο θέμα δεν γράφω καθόλου γιατί δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για τίποτα, να κοιτάξεις και τα τεστ που έχουν γίνει σε κάθε χώρα; Νότια Κορέα με πληθυσμό 50 εκατομμύρια, έχει κάνει 2,8 εκατομμύρια τεστ. Η Ιαπωνία, σε πληθυσμό 128 εκατομμύρια, έκανε 3 εκατομμύρια τεστ και η Ελλάδα σε πληθυσμό 10 εκατομμύρια έχει κάνει 2 εκατομμύρια τεστ. Καλά για Taiwan δεν θα μιλήσω. Γελάνε και οι πέτρες.

 

Μας έβαλαν τα γυαλιά. Μας γ@μησαν πρώτα και μετά μας έβαλαν τα γυαλιά. Ή μήπως πιστεύει κάποιος πως αν η διάδοση του ιού είχε σταματήσει στη ρίζα της όταν έπρεπε και όχι όσο μαλ@κίστηκαν οι κινέζοι δεν θα υπήρχε άλλη εξέλιξη στην όλη κατάσταση; Μπορεί και να ήταν η ίδια, αλλά μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ. Πάμε να πούμε σε όλους αυτούς τους ανέργους λόγω της πανδημίας, πως οι κινέζοι μας έβαλαν τα γυαλιά. Δεν πειράζει που είσαι άνεργος, και δεν ξέρεις πως θα τα βγάλεις πέρα το μήνα που έρχεται, οι κινέζοι όμως δες τι καλά τα πάνε με την πανδημία. Μας έβαλαν τα γυαλιά.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.