Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μέχρι χθες η επιστήμη έλεγε ότι χρειάζονται τουλάχιστον 10 χρόνια κλινικών δοκιμών για να κριθεί ένα εμβόλιο ασφαλές. Ξαφνικά δεν χρειάζεται..

 

 

Το καλό με την επιστήμη είναι ότι αλλάζει θέση με την ύπαρξη νέων δεδομένων. 

Μακριά από εμάς ο δογματισμός και η στενοκεφαλιά.

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τζιντιπί εσύ σίγουρα θα ξέρεις...μήπως ξέρεις ποιο τσιπάκι έχει μέσα το εμβόλιο; Μήπως κάνει για το πλέιστέισο; Το 3;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, panoss1442169303 said:

τζιντιπί εσύ σίγουρα θα ξέρεις...μήπως ξέρεις ποιο τσιπάκι έχει μέσα το εμβόλιο; Μήπως κάνει για το πλέιστέισο; Το 3;

 

Εγώ δεν μίλησα για τσιπάκια. Ούτε για 666 ούτε για άλλα τέτοια που μπορεί να έχουν αναφερθεί σε αυτό το τεράστιο νήμα που δεν παρακολουθώ. 

 

Το έντονα ειρωνικό ύφος σου το αντιπαρέρχομαι. Δεν σου έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα και για να μην βωμολοχήσω, απλά τρως μπλοκ για να μην σε ξαναδώ, έστω και ψηφιακά ποτέ στη ζωή μου. Προτείνω να κάνεις το ίδιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί, τι έπαθες, γιατί παρεξηγήθηκες; Εγώ θέλω να σε ξαναδώ, ημέρες αγάπης είναι, αγαπάτε αλλήλους. Ειρήνη υμίν.

Θες να σου πω τα κάλαντα;

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

ΚΑι έχει επανέλθει ή όσφρηση μου σχεδόν 100% ....σχεδόν 20 μερες

 

Δηλαδή όταν κλάνεις δεν την ακούς μόνο, τη μυρίζεις κιόλας; :hehe: 

  • Like 2
  • Haha 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Φυσιολογικός ορός ή απλά βιταμίνες ήταν τα εμβόλια στους "επίσημους". Λυπάμαι τα πειραματόζωα (στην καλύτερη) που θα φάνε τη φόλα.

 

Άντε βρε και αν γίνει πόλεμος με τους Τούρκους, θέλω την Κατερίνα και τον Κούλη στην πρώτη γραμμή... Τόσα κιλά @@@@ πια...

 

Στο UK μέχρι χθες που κοίταξα λίγο bbc είχαν εμβολιάσει 600.000 νοματαίους.

Λένε ότι μόνο οι ισχυρώς αλλεργικοίέχουν πρόβλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

Ούτως ή άλλως το θέμα της ασφάλειας των εμβολίων είναι "δογματικό". Ή το πιστεύεις ή όχι, όπως τον Θεό, ένα πράγμα.

 

Μέχρι χθες η επιστήμη έλεγε ότι χρειάζονται τουλάχιστον 10 χρόνια κλινικών δοκιμών για να κριθεί ένα εμβόλιο ασφαλές. Ξαφνικά δεν χρειάζεται..

 

Πάρτε το mrna εμβολιάκι σας και καλή τύχη και υγεία σε όλους εύχομαι. (Στον πρωθυπουργό όχι, ούτε στην ΠΤΔ).

 

Μπορώ να πιστεύω ό,τι θέλω.

 

 

Είναι μεν σκληρό, αλλά ίσως θα έπρεπε άνθρωποι που πιστεύουν μόνο σε αυτά που βλέπουν με τα μάτια τους, να μπουν να δουν έναν ασθενή με τη νόσο να φεύγει παλεύοντας να κρατήσει τον κορεσμό του τη στιγμή που τα συστήματα κλείνουν ένα ένα. Ή να είναι από μία μεριά στη μονάδα με τον ασθενή να φεύγει και τους δικούς του να μην μπορούν να του κρατήσουν καν το χέρι.

Αυτό πρέπει να συγκρίνουμε με το εμβόλιο. Όπως εύχεσαι καλή τύχη με το εμβόλιο, έτσι εύχεσαι καλή τύχη στον νοσούντα.

Δόγματα σε ένα απαύγασμα ιατρικής τεχνολογίας δεν χωράνε. Κανείς επιστήμων δεν οδηγείται από την τυφλή πίστη του. Δημιουργεί, δοκιμάζει, μετά δοκιμάζει χ50 και μετά δοκιμάζει χ100.000. Αν και αυτό πάει καλά υποψιαζόμαστε ότι ίσως κάτι να έχουμε βρει.

Είναι τρομερά άδικο να διαγράφεται με γενικεύσεις και αφορισμούς η δουλειά που έχει πέσει τους τελευταίους μήνες.

Κι εντελώς απρόσμενο από ανθρώπους που αποδεδειγμένα μελετάνε, διαβάζουν, ψάχνονται.

Θέλω πάρα πολύ να μελετήσω την επιστημονική βάση της άρνησης, και θέλω να πιστεύω ότι κανείς εδώ μέσα δεν ανήκει στην κατηγορία του αρνούμαι για την άρνηση.

 

 

2 hours ago, astrolabos said:

 

Δηλαδή όταν κλάνεις δεν την ακούς μόνο, τη μυρίζεις κιόλας; :hehe: 

 

Να πάρει, ποτέ δεν είχα σκεφτεί επιχείρημα υπέρ της ανοσμίας....

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gdp77 said:

Ούτως ή άλλως το θέμα της ασφάλειας των εμβολίων είναι "δογματικό". Ή το πιστεύεις ή όχι, όπως τον Θεό, ένα πράγμα.

όχι περισσότερο δογματικό από οτιδήποτε άλλο, ίσα ίσα μάλλον λιγότερο. Είναι ξεκάθαρο σε όλους μας ότι δεν έχουμε λύσει κάθε πιθανό κι απίθανο μυστήριο του σύμπαντος. Αν περιμέναμε να λυθούν οριστικά τα πάντα πριν προσπαθήσουμε το παραμικρό ακόμα στη σπηλιά θα περιμέναμε.

Για οποιοδήποτε ΄ζήτημα ο καθένας μας μπορεί να πιστεύει οτιδήποτε επιθυμεί. Στα περισσότερα, στην δική μας κοινωνία, μπορεί κιόλας να εκφράζει το πιστεύω του, εννοείται όχι σε όλα. Αυτό δεν συνεπάγεται απαγόρευση κριτικής των πιστευω. 

Εδώ όμως περισσότερο με ενδιαφέρει ο δρόμος που ακολουθείς για να καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα. Δεν εννοώ την ασφάλεια του συγκεκριμένου εμβολίου. Αναφέρομαι ρητά στο συμπέρασμα σου (προκύπτει αβίαστα από αυτό που έγραψες πρώτο πρώτο) πως οποιοσδήποτε άνθρωπος επιλέξει να εμβολιαστεί δεν μπορεί παρά να είναι είτε δόλιος (ο πολιτικός, ο ένας, ο άλλος) είτε λειψίνους (πειραματόζωο, εξαπατημένος, χαζός, ο,τιδήποτε άλλο). Γιατί; 
Δεν σε παραξενεύει καθόλου ότι με εναρκτήριο σημείο την -δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη, να δεχθώ για την οικονομία της συζήτησης πως είναι απολύτως δικαιολογημένη- αμφιβολία καταλήγεις να προχωρείς σε αντίστροφη βεβαιότητα χωρίς να αφήνεις καν περιθώριο σε αμφιβολία; Μάλιστα για ζήτημα στο οποίο έχεις μεν ενδιαφέρον απόλυτο (όλοι μας) αλλά έχεις παράλληλα και άγνοια ή έστω περιορισμένη γνώση (όπως οι περισσότεροι από εμάς).
Γιατί αποκλείεται στο μυαλό σου ένας λογικός άνθρωπος να θεωρήσει ότι κάποιο συγκεκριμένο εμβόλιο τον προστατεύει καλύτερα συγκριτικά με τον μη εμβολιασμό; Γιατί αποκλείεται ένας προβεβλημένος πολιτικός να θεωρεί το ίδιο; 
Γιατί αποκλείεται ένας λογικος, ας πούμε μέτριας ευφυΐας, άνθρωπος να «φοβάται» την ασθένεια περισσότερο από το εμβόλιο;
 

αναφέρεις κι ένα άλλο ζήτημα στο δεύτερο ποστάρισμα, κάτι περί οικονομικών συμφερόντων/φαρμακευτικών. Επειδή αναφέρεται συχνά από πολλούς: οι άνθρωποι σε συντριπτικό ποσοστό, όλες τις εποχές, επιλέγουν να ξοδέψουν ένα τμήμα των εισοδημάτων τους και του χρόνου τους για την προστασία της υγείας τους. Με διάφορους τρόπους. Με απώτατο όριο την αθανασία. Σε οποιαδήποτε ανθρώπινη δραστηριότητα υπάρχει χρήμα είναι βέβαιο ότι θα εμφανιστούν διάφοροι επίδοξοι διεκδικητές μεριδίου από αυτό το χρήμα. Όσο ισχύει για τις φαρμακευτικές, τόσο και περισσότερο ισχύει για τον πωλητή φραπελιάς, βιβλίων «πώς να μην αρρωστήσεις ποτέ παίζοντας ΒοΤ», του αθάνατου νερού κλπ.
Οι δε φαρμακευτικές την σκούφια τους θα πέταγαν και περισσότερο χρήμα θα κέρδιζαν πουλώντας πορτοκαλάδα ως θεραπευτικό. Ας μην το ξεχνάμε αυτό.

Για τις οικονομικές επιπτώσεις της θηριώδους ύφεσης, μιας και δεν παρακολουθείς το νήμα, είχα γράψει την γνώμη μου ότι η όλη σχετική συζήτηση δεν ανήκει στο νήμα τούτο. Ψιλοαποφεύγω να τις συζητώ εδώ.

Εξυπακούεται ότι δεν σε θεωρώ ούτε κατά διάνοια «ψεκασμένο». Αν δεις τέτοια έκφραση από εμένα προς το πρόσωπό σου, είναι ξεκάθαρα σε χιουμοριστική βάση (επίσης μπορείς να απορρίψεις ακόμα και το χιούμορ στην λέξη) με διάθεση πειράγματος. Για να είμαι απολύτως σαφής δεν θεωρώ μέχρι στιγμής κανέναν από τα μέλη με τα οποία τυχαίνει να διαφωνώ εν μέρει ή εν όλω στο θέμα covid19 ως «ψεκασμένο». Σε επιμέρους σημεία μπορεί και να συμφωνώ με ορισμένους προβληματισμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27122020_john_liakos_embolia_mitropoliti
WWW.IN.GR

Ο μητροπολίτης χαρακτηρίζει την πανδημία «πόλεμο», η οποία πρέπει να αντιμετωπίζεται με...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Γιάννης_84 said:
27122020_john_liakos_embolia_mitropoliti
WWW.IN.GR

Ο μητροπολίτης χαρακτηρίζει την πανδημία «πόλεμο», η οποία πρέπει να αντιμετωπίζεται με...

 


πρόκειται για μεγάλο Ταλιμπάν, είναι το βαρύ πυροβολικό της εδώ Εκκλησίας σε ζητήματα θεολογικά. Για να τον βγάλουν μπροστά, μου μυρίζει ότι έχουν αρχίσει να φοβούνται πως θα χάσουν τη μπαλα με τις βλακείες που έχουν κάνει επί ένα δεκάμηνο.

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:


πρόκειται για μεγάλο Ταλιμπάν, είναι το βαρύ πυροβολικό της εδώ Εκκλησίας σε ζητήματα θεολογικά. Για να τον βγάλουν μπροστά, μου μυρίζει ότι έχουν αρχίσει να φοβούνται πως θα χάσουν τη μπαλα με τις βλακείες που έχουν κάνει επί ένα δεκάμηνο.

Δεν διέκρινα ταλιμπανιές στα γραφόμενά του αλλά ίσως ξέρεις κάτι παραπάνω. Τουλάχιστον αντιεμβολιαστή δεν τον λες με βάση το παραπάνω link, γιατί δεν ξέρω τι άλλα μπορεί να έχει πει.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Γιάννης_84 said:

Τουλάχιστον αντιεμβολιαστή δεν τον λες με βάση το παραπάνω link,

φυσικά, δεν τον χαρακτήρισα έτσι σχετικά με την Covid19. Είναι ο Ιερόθεος Βλάχος, μητροπολίτης Ναυπάκτου, ιεράρχης με θεωρητική κατάρτιση, από τους πλέον σκληρούς στην ιεραρχία. Το ύφος του είναι μετριοπαθες, οι απόψεις του όχι. Συνήθως δεν τον εμφανίζουν μπροστά. Οι δεσπότες δεν έχουν όλοι το ίδιο ειδικό βάρος, παρότι ίσοι τυπικά μεταξύ τους. Κάποιοι είναι πιο «πολιτικοί», κάποιοι πιο «αδύναμοι», κάποιοι θεωρούνται «ιδιόμορφες περιπτώσεις», κάποιοι έχουν καλές σχέσεις με το Πατριαρχείο Κων/λης, άλλοι όχι κλπ.
 

Είπα ότι για να βγάλουν αυτόν μπροστά να υποστηρίξει τον εμβολιασμό, μου δημιουργεί την εντύπωση ότι στέλνουν μήνυμα ενδοεκκλησιαστικό. Σε στυλ «αυτή είναι η σωστή ορθόδοξη θέση, κόψτε τις αποκκλίσεις». Για διάφορους λόγους, με κυριότερο την ανικανότητα τους, έχουν μπλεχτεί άσχημα με τον κορωνοϊό. Δεν το μάζεψαν από την αρχή με αποτέλεσμα να βγαίνουν διάφοροι ιεράρχες να κάνουν και να λένε τα δικά τους. Όσο δεν υπήρχαν πολλοί νεκροί νόμιζαν ότι λειτουργεί το πράγμα κι ότι μπορούν να κρατάνε δυο καρπούζια στην ίδια μασχάλη. Ισχυρίζομαι ότι έχουν σφίξει τα γάλατα και δεν τους παίρνει για πολλές βλακείες, διότι από κάποιο σημείο και μετά θα το πληρώσουν ακριβά.

O Ιερώνυμος έχει νοσήσει, έχει αντισώματα φαντάζομαι, δεν είναι σειρά του για εμβόλιο. Το ότι στέλνουν αυτόν, τον συγκεκριμένο, στη θέση του για τον πρώτο εμβολιασμό δεν είναι τυχαίο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.in.gr/2020/12/28/greece/emvoliasmoi-den-emfanisan-kamia-anepithymiti-energeia-oi-260-pou-ekanan-protoi-emvolio/

Θεμιτός ο γόνιμος προβληματισμός ως προς τις πιθανές παρενέργειες του εμβολίου, αλλά τα δεδομένα, προς το παρόν τουλάχιστον, άλλα δείχνουν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

emvolia-2.jpg
WWW.IN.GR

Η Ευρωπαϊκή Ένωση αγόρασε πολλές δόσεις από εταιρείες των οποίων τα εμβόλια δεν έχουν εγκριθεί καν ακόμη!


πάρτε ποπκορν ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, salde said:
emvolia-2.jpg
WWW.IN.GR

Η Ευρωπαϊκή Ένωση αγόρασε πολλές δόσεις από εταιρείες των οποίων τα εμβόλια δεν έχουν εγκριθεί καν ακόμη!


πάρτε ποπκορν ?

 

 

παιδιά φτιάχνω και εγώ μια εταιρία στα γρήγορα για εμβόλια αλλά εμείς θα διδάξουμε ΠΑΣΟΚ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ η μία δόση θα κοστίζει 50 ευρώ η μία δόση και το ένα μπουκαλάκι θα έχει 6 δόσεις ώστε να κοστίζει 300$ το μπουκαλάκι ... το οποίο όμως θα διατηρείται σε θερμοκρασία συντήρησης στους 3-5 βαθμούς

επίσης εμείς θα απαιτήσουμε κάθε 30 μέρες εμβολιασμό ξανά και ξανά ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΠΑΣΟΚΑΡΑ να τρώμε με πέντε μασέλες και χρυσά κουτάλια

 

Link to comment
Share on other sites

Στη Ρωσία έκαναν επανακαταμέτρηση και η αόρατη (και ανύπαρκτη για άλλους) απειλή έχει θερίσει μόνο 200.000 ψυχές:

https://www.newsit.gr/kosmos/rosia-ypertriplasioi-oi-thanatoi-apo-koronoio-se-sxesi-me-ta-epistima-stoixeia-to-omologise-i-kyvernisi/3190613/

 

Τώρα ακόμη και ένας βλαξ που έγραφε τον Απρίλιο ότι τα νούμερα των θανάτων είναι ίδια, η γρίππη είναι χειρότερη, το τσιγάρο σκοτώνει περισσότερο, μπορεί να βάλει τα νούμερα κάτω και να είναι λιγότερο βλαξ. Ναι το τσιγάρο σκοτώνει περισσότερους, αυτό είναι ON TOP. Πώς το λέτε στο ελλάντα, έξτρα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.