Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

17 minutes ago, ΓιαγκΤ said:


είναι ελαφρώς, όχι εντελώς, clickbait ο τίτλος. Δεν το λες και πλήρη αλλαγή πλεύσης έτσι όπως περιγράφεται στο κείμενο. Προσαρμόζονται και εκείνοι, αλλάζοντας κάποιες ρυθμίσεις, κρατώντας άλλες, στο τέλος θα κριθεί το συνολικό αποτέλεσμα.
 

@ARMAGEDDON οκ το σχόλιο σου, δεν βλέπω τι σχέση έχει με το άρθρο του Spiegel -μέσω in.gr-. Pfizer, Sanofi, AstraZeneca δεν τις λες και χθεσινές εταιρείες. Ούτε καταλαβαίνω τίνος η τακτική παραπέμπει σε ΠΑΣΟΚ. Θες να πεις ότι θα προτιμούσες να μην εμπλακεί η ΕΕ στις επιλογές προμηθειών κάθε κράτους και να λειτουργήσει το καθένα μόνο του; Ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει (πλην των συγκεκριμένων εμβολίων που μάλλον θεωρείς ψεύτικα);
Την αρνητική γνώμη την έχεις μονάχα για εμβόλια σχετιζόμενα με την COVID19 ή το ίδιο πιστεύεις για κάθε είδους εμβολιασμό; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Τώρα ακόμη και ένας βλαξ που έγραφε τον Απρίλιο ότι τα νούμερα των θανάτων είναι ίδια, η γρίππη είναι χειρότερη, το τσιγάρο σκοτώνει περισσότερο, μπορεί να βάλει τα νούμερα κάτω και να είναι λιγότερο βλαξ.

Μπα, είναι ανίκητη. Και δεν υπάρχει και εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της αστραζένεκα το εμβόλιο δεν το κάνω (από το 2015 είναι το συγκεκριμένο αλλά τους το κρατάω μανιάτικο)

 

image.thumb.png.f52a343b0cf6e6b16415b6ed7ae4ccdb.png



 
Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

19/07/2020  «Κατά 99% δεν θα υπάρξει εμβόλιο» για τον κορωνοϊό λέει ο καθηγητής Φαρμακολογίας Δ. Κούβελας

02/09/2020  Κούβελας: Το εμβόλιο κορονοϊού τον Δεκέμβριο είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας

19/11/2020  Κούβελας στο MEGA: Δεν περιμένω το εμβόλιο για τον κοροναϊό πριν το καλοκαίρι

 

Καταπληκτικός; Κορυφαίος; Απόλυτα σίγουρος στις απόψεις του;

Κάποιος να τον πάρει τηλέφωνο να του πει τα νέα...

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panoss1442169303 said:

 

Όπως και με τον Ιωαννίδη, χρειάζεται προσοχή.

Αυτά που λέει δεν είναι λάθος 100%. Παράδειγμα διαβάζω (από το politic):

 

Quote

Σύμφωνα με τον ΠΟΥ, χρειαζόμαστε 10 χρόνια έρευνας για την παρασκευή του εμβολίου.

Ωστόσο, ακόμα και εγώ που έχω σχετική εμπειρία, η γραφειοκρατία για να διαβάσω τον φάκελο με βάση τη νομοθεσία της έγκρισης που πρέπει να κατατεθεί, χρειάζομαι τρεις μήνες. Οι σελίδες είναι χιλιάδες. Υπάρχουν τέσσερις φάκελοι σε κάθε άδεια.

 

Δεν νομίζω ότι έχει τόσο άδικο, με την έννοια ότι όλοι οι οργανισμοί έχουν δώσει άδεια ως "κατεπείγον". Το σκεπτικό στο κατεπείγον είναι το μη χείρον, βέλτιστον. ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει ότι το εμβόλιο σκοτώνει, φτου 666 κλπ., σημαίνει ότι χρειάζεται ΧΡΟΝΟΣ.

 

Quote

Αν είναι ασφαλής η ποιότητα του φαρμάκου, περνάμε στο δεύτερο στάδιο ανάγνωσης, το οποίο είναι οι προ κλινικές μελέτες. Η τοξικότητα, δηλαδή, που δόθηκε στα πειραματόζωα. Το πειραματόζωο έχει σύντομη ζωή.  Ένας αρουραίος ζει δυο χρόνια, ο δυο ετών αρουραίος είναι 100 χρόνων άνθρωπος. Στους έξι μήνες του πειραματόζωου, εγώ μπορώ να δω την τοξική επίπτωση που θα έχει η αγωγή του φαρμάκου στον άνθρωπο για 40 χρόνια. Επομένως, αν το φάρμακο δείξει ότι σε 50 εβδομάδες δεν εμφανίστηκε καρκινογένεση στον άνθρωπο, εντοπίστηκε όμως, στους αρουραίους, αυτό προβληματίζει. Μπορεί όντως να μην παρουσιάσει καρκινογένεση στον άνθρωπο αλλά μπορεί να ήθελε μακρύτερη έκθεση για να το πετύχει, οπότε δεν θα δώσω έγκριση.

 

Ακριβώς το ίδιο λέει και εδώ, ότι χρειάζεται χρόνος. Πάντως, υπάρχουν πλέον δεδομένα και η χρήση των εμβολίων φαίνεται να είναι ασφαλής.

 

Φυσικά λέει και πολλά λάθος πράγματα, όπως η σύγκριση με τη γρίππη, όπου φαίνεται πλέον η διαφορά των 50-100 νεκρών τη μέρα με λοκντάουν, vs 0 νεκρών από γρίππη :p Αλλά ΟΚ όλοι κάνουν λάθη ή λάθος υπολογισμούς ή έχουν μια λάθος εκτίμηση (όπως ο Ιωαννίδης), η διαφορά είναι στο να μπορείς να παίρνεις τα θετικά σημεία από αυτά που λένε. Π.χ. αυτό με την πρωτοβάθμια υγεία, ως ένα βαθμό, είναι κάτι σωστό. Όσον αφορά πάντα πρωτοβάθμια δημόσια υγεία. Αυτό που αποκρύπτεται όμως είναι ότι αν το κράτος δώσει πολλά λεφτά για τις πρωτοβάθμιες δομές και ακριβύνει η επίσκεψη στο ιδιωτικό ιατρείο, θα πηγαίνεις τζάμπα στην πρωτοβάθμια δομή που σε εξετάζει νοσηλεύτρια (περίπτωση Αγγλίας και NHS), όταν με 50 ευρώ πας σε εξειδικευμένο ιατρό Ελλάδα (που αντίστοιχο κόστος έξω μπορεί να είναι και 200 ευρώ η επίσκεψη, αν βρεις κάποιον με ιατρείο). Και γκουκγλάροντας μπορείς να κάνεις διάγνωση, αλλά η εμπειρία του εξειδικευμένου ιατρού δεν αντικαθίσταται. Κι αυτό είναι μια υπηρεσία υγείας που την υποτιμάμαι πολύ στην Ελλάδα, αντιγράφοντας τα λάθη των ξένων συστημάτων, που για παράδειγμα συνάδελφο στην Αγγλία θυμάμαι με συμπτώματα ουρολοίμωξης έκλεισαν να κάνει καλλιέργεια σε 3 μήνες. ΓΤΧΣ, Ελλάδα δίνεις 10 ευρώ και την κάνεις αύριο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

stelios-petsas-anakoinwsi.jpg
WWW.CNN.GR

Κλείνουν από αύριο, Κυριακή 3 Ιανουαρίου, και για μια εβδομάδα όλοι οι επαγγελματικοί που είχαν ανοίξει σταδιακά πριν από τα Χριστούγεννα, όπως ανακοίνωσε ο...

Αντε πάλι....

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος astrolabos έγραψε:


Απο το να διέλυαν το σύστημα υγείας 

Eίναι ήδη διαλυμένο... Οπως και να το πάρεις όσοι έχουν καταστήματα, και ειδαν τους τζίρους τους να πέφτουν στα τάρταρα, όσους έχουν εστιατόρια και έχουν καταστραφεί θα έχουν αντίθετη αποψη. Πελάτες μου με εστιατόριο ο ενας μου εστειλε στις 27 mail να δω τι χρειάζεται για να το κλείσει πλεον, και ο αλλος μου εστειλε σήμερα οτι θα το πουλήσει οπως είναι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πανδημία. Το βλέπεις λογικό να τα κρατήσουν ανοικτά από τη στιγμή που ο κόσμος δε ξέρει η δε θέλει να προφυλαχθεί; Βλέπεις τι γίνεται σε Γερμανία και Γαλλία, στις ΗΠΑ έχουν πεθάνει 2.000.000 από την αρχή της πανδημίας, στη Βραζιλία 1.700.000. Δεν είμαστε πολλοί για να μας παίρνει να κάνουμε μαγκιές. Ο μόνος τρόπος για να ελευθερωθούμε είναι να περιοριστούμε. Όπως έκαναν οι Κινέζοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, honda22 said:

Που


μάλλον και σε σας θα ισχύσει. Αθήνα σίγουρα. Εσείς κανονικά μέχρι πριν 5-6 μέρες που είχα δει κάπου, είχατε χειρότερο δείκτη από την περισσότερη Αθήνα. Θα είναι παραλογισμός να μην σας συμπεριλαμβάνει.

Δεν το έχουν διαλύσει per se αυτοί, η πανδημία κι η λανθασμένη συμπεριφορά μας το διάλυσε, αλλά σίγουρα δείχνουν να έχουν χάσει τη μπάλα κι αντιδρούν σπασμωδικά. Το κλικ εγουέι για φλόμπα μου έχει φανεί, αμφιβάλλω κι αν το τηρούσε αυστηρά κανείς, μικρό το κακό, αλλά τα μαγαζιά αγαθών (πλην διασκέδασης/εστίασης που είναι ειδική περίπτωση) δε γίνεται να μένουν κλειστά.

Στα εστιατόρια ρε συ wesker, ήθελα να σε ρωτήσω όταν το είχες ξαναγράψει, μου φαίνεται ότι υπάρχει κι ευθύνη των ιδιοκτητών. Παραγγέλνω ντιλίβερυ τα τελευταία 2μιση χρόνια (εννοώ αποκλειστικά ντιλίβερυ) και μερικούς ντιλιβεράδες σταθερούς τους «ξέρω». Όσους έχω ρωτήσει «πώς πάτε από δουλειά στο μαγαζί», απαντούν ότι το ντιλίβερι τους κρατά ζωντανούς κι ότι δεν έχει μεγάλη κάμψη αυτό, σε μερικά αυξήθηκε κιόλας. Με τη σάλα ναείναι νεκρή φυσικά. Δεν είναι ευχαριστημένοι αλλά δεν πάνε για κλείσιμο.
Βλέπω κι άλλα εστιατόρια που κάπως γνώριζα τα φαγητά τους, κίνηση κλπ, δεν έχουν κουνήσει το μικρό τους δαχτυλάκι να φανούν λίγο πιο ευέλικτοι νααρχίσουν ντιλίβερι. Αν περιμένουν να σωθούν από τον ουρανό καλά κρασιά.

Παντοπωλεία, μικρά γειτονιάς. Το ένα, μαγαζί 90 ετών, περίεργο, απομεινάρι άλλης εποχής, περνάω μια μέρα να ψωνίσω τίποτα (ενώ σπάνια ψωνίζω από αυτόν αλλά ήθελα κάπως να τον ενισχύσω), τον βλέπω έχει αδειάσει το μαγαζί από εμπορευμα σχεδόν εντελώς. 
Άλλο, μαγαζί σχετικά καινουριο, με κρητικά, μέτριο για τα δεδομένα μου αλλά με βολεύει γιατί δεν έχω συγκοινωνίες, τον είχα ρωτήσει πριν κάνα δίμηνο, «δεν έχω πτώση τζίρου, έχω κι αύξηση» (λογικό γιατί το σούπερ μάρκετ μερικοί το αποφεύγουν και προτιμούν από μικρό που είναι πιο διαχειρίσιμη η πολυκοσμία). Όσο περίμενα να ψωνίσω, ήδη σχηματίστηκε ουρά έξω από το μαγαζί. Χρυσές δουλειές θα κάνει αυτός.
Εντυπωσιακή διαφορά των δύο εικόνων, παρόμοια κατηγορία μαγαζιών, παρόμοια περιοχή, διαφορετική επιλογή τακτικής από τους ιδιοκτήτες. Πάλι θα πω ότι φταίει το κράτος μόνο και σε αυτά;
(σημείωση: δεν ισχυρίζομαι καν ότι ο πρώτος κακώς επέλεξε αυτή την τακτική, μπορεί αν το αναλύσεις να βγάζει νόημα για τον συγκεκριμένο, είναι και πολύ γέρος, αλλά αναφέρω το παράδειγμα για να σου πω ότι εδώ κι οι δύο μαγαζότερες τα ίδια κυβερητικά μέτρα είχαν απέναντί τους. Κι όμως το αποτέλεσμα, σε επίπεδο τζίρου τουλάχιστον, αν όχι και κερδών, θα είναι διαμετρικά αντίθετο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


μάλλον και σε σας θα ισχύσει. Αθήνα σίγουρα. Εσείς κανονικά μέχρι πριν 5-6 μέρες που είχα δει κάπου, είχατε χειρότερο δείκτη από την περισσότερη Αθήνα. Θα είναι παραλογισμός να μην σας συμπεριλαμβάνει.

Δεν το έχουν διαλύσει per se αυτοί, η πανδημία κι η λανθασμένη συμπεριφορά μας το διάλυσε, αλλά σίγουρα δείχνουν να έχουν χάσει τη μπάλα κι αντιδρούν σπασμωδικά. Το κλικ εγουέι για φλόμπα μου έχει φανεί, αμφιβάλλω κι αν το τηρούσε αυστηρά κανείς, μικρό το κακό, αλλά τα μαγαζιά αγαθών (πλην διασκέδασης/εστίασης που είναι ειδική περίπτωση) δε γίνεται να μένουν κλειστά.

Στα εστιατόρια ρε συ wesker, ήθελα να σε ρωτήσω όταν το είχες ξαναγράψει, μου φαίνεται ότι υπάρχει κι ευθύνη των ιδιοκτητών. Παραγγέλνω ντιλίβερυ τα τελευταία 2μιση χρόνια (εννοώ αποκλειστικά ντιλίβερυ) και μερικούς ντιλιβεράδες σταθερούς τους «ξέρω». Όσους έχω ρωτήσει «πώς πάτε από δουλειά στο μαγαζί», απαντούν ότι το ντιλίβερι τους κρατά ζωντανούς κι ότι δεν έχει μεγάλη κάμψη αυτό, σε μερικά αυξήθηκε κιόλας. Με τη σάλα ναείναι νεκρή φυσικά. Δεν είναι ευχαριστημένοι αλλά δεν πάνε για κλείσιμο.
Βλέπω κι άλλα εστιατόρια που κάπως γνώριζα τα φαγητά τους, κίνηση κλπ, δεν έχουν κουνήσει το μικρό τους δαχτυλάκι να φανούν λίγο πιο ευέλικτοι νααρχίσουν ντιλίβερι. Αν περιμένουν να σωθούν από τον ουρανό καλά κρασιά.

Παντοπωλεία, μικρά γειτονιάς. Το ένα, μαγαζί 90 ετών, περίεργο, απομεινάρι άλλης εποχής, περνάω μια μέρα να ψωνίσω τίποτα (ενώ σπάνια ψωνίζω από αυτόν αλλά ήθελα κάπως να τον ενισχύσω), τον βλέπω έχει αδειάσει το μαγαζί από εμπορευμα σχεδόν εντελώς. 
Άλλο, μαγαζί σχετικά καινουριο, με κρητικά, μέτριο για τα δεδομένα μου αλλά με βολεύει γιατί δεν έχω συγκοινωνίες, τον είχα ρωτήσει πριν κάνα δίμηνο, «δεν έχω πτώση τζίρου, έχω κι αύξηση» (λογικό γιατί το σούπερ μάρκετ μερικοί το αποφεύγουν και προτιμούν από μικρό που είναι πιο διαχειρίσιμη η πολυκοσμία). Όσο περίμενα να ψωνίσω, ήδη σχηματίστηκε ουρά έξω από το μαγαζί. Χρυσές δουλειές θα κάνει αυτός.
Εντυπωσιακή διαφορά των δύο εικόνων, παρόμοια κατηγορία μαγαζιών, παρόμοια περιοχή, διαφορετική επιλογή τακτικής από τους ιδιοκτήτες. Πάλι θα πω ότι φταίει το κράτος μόνο και σε αυτά;
(σημείωση: δεν ισχυρίζομαι καν ότι ο πρώτος κακώς επέλεξε αυτή την τακτική, μπορεί αν το αναλύσεις να βγάζει νόημα για τον συγκεκριμένο, είναι και πολύ γέρος, αλλά αναφέρω το παράδειγμα για να σου πω ότι εδώ κι οι δύο μαγαζότερες τα ίδια κυβερητικά μέτρα είχαν απέναντί τους. Κι όμως το αποτέλεσμα, σε επίπεδο τζίρου τουλάχιστον, αν όχι και κερδών, θα είναι διαμετρικά αντίθετο)

 

Εδώ στην Αραχωβα δεν μας ακουμπαει κανένας. 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, honda22 said:

Εδώ στην Αραχωβα δεν μας ακουμπαει κανένας. 


παίρνω τηλέφωνο. Τα Χριστούγεννα τη γλύτωσες, σε λυπήθηκε ο αστρολάβος κι ο Δήμος Σταρένιος, δεύτερη φορά δεν την γλυτώνεις.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.