Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

50 minutes ago, astrolabos said:

στις ΗΠΑ έχουν πεθάνει 2.000.000 από την αρχή της πανδημίας, στη Βραζιλία 1.700.000

 

ΗΠΑ έχουν νοσήσει ~20 εκατομμύρια και έχουν πεθάνει ~350 χιλιάδες

Βραζιλία έχουν νοσήσει ~8 εκατομμύρια και έχουν πεθάνει ~200 χιλιάδες

 

Στην ουσία του πράγματος, καλώς κλείνουν πράγματα, εφόσον είναι απαραίτητο. Αλλά είναι παιδαριώδες να γίνεται χωρίς κανέναν ουσιαστικό προγραμματισμό. Το "σήμερα ανοίγετε για μια βδομάδα" - "σήμερα κλείνετε για μια βδομάδα" δυστυχώς απλώς προάγει την απειθαρχία και την παραβίαση των περιοριστικών μέτρων.

 

Καλή χρονιά σε όλους. ✌️

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φαντάζεσαι όμως τι θα γινόταν αν έβγαιναν κι έλεγαν κλείνετε για 20 μέρες;

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Όπως έχω ξαναπει σε παρέες, όποιος νομίζει ότι είναι εύκολο να είσαι κατηγορούμενος ό,τι και να κάνεις μάλλον δεν έχει βρεθεί αντιμέτωπος με τέτοιες καταστάσεις. Και η δική μου εμπειρία δεν είναι σε επίπεδο λαών αλλά ατόμων. Και πάλι είναι δύσκολο.

Αν φροντίσουν την υγεία εδώ και τώρα θα καταστρέψουν την οικονομία και θα τους φάνε ζωντανούς όλοι όσοι δεν έχουν σταθερό εισόδημα που μπαίνει ανεξαρτήτως.

Αν τα αφήσουν όλα χύμα θα τους φάνε γενικώς όλοι.

Αν κάνουν κάτι μεσοβέζικο, λίγο έτσι και λίγο γιουβέτσι τότε πάλι (θα) τους θάβουν όλοι.

 

Και την απειθαρχία και την παράκαμψη των μέτρων, δεν περιμέναμε την πανδημία για να την αποκτήσουμε θαρρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παραμένουμε κλειστά για να μην κολλήσουμε αυτούς που θα έρθουν από το ΝΤΟΥΜΠΑΙ , οι οποίοι πήγαν να κάνουν ρεβεγιόν μιας και τα δικά μας τα κέντρα είναι κλειστά ...

ώστε μπορούμε να πάμε σε άλλη χώρα αλλά όχι στα σπίτια μας (έχουμε όλοι χωριά)

 

 

τα σχολεία δεν θα τα ανοίξουν ας λένε ....

τον μάρτι έρχεται το επόμενο κύμα Χρόνια πολλά 2021

 

 

η βόρεια κορέα που έχει επίσημα δικτατορία καλύτερα περνάνε από μας

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σιγουρο, η κοροιδια ομως γιατι?

Οι τυποι ειναι ασχετοι η το κανουν επιτηδες. Το εχω ξαναπει, αν θελουν και καιγονται για το καλο του συστηματος και του κοσμου, κλεισιμο τα παντα. Ουτε δημοσιο ουτε ιδιοτικο ουτε συνορα ουτε τιποτα για οσο χρειαστει. Οτιδηποτε αλλο κανουμε απλα κοροιδευομαστε... δεν υπαρχουν ημιμετρα σε αυτα τα πραγματα.

 

Δεν μπορει να ενοχλει ο συνωστισμος στα τραπεζοκαθισματα των καφε και να μην ενοχλει στο πεζοδρομιο του ιδιου καφε. Δεν μπορει να μου λες με ενοχλει ο συνωστισμος στο λιανεμποριο αλλα εξω απο τις τραπεζες, τα σουπερ μαρκετ, το δημοσιο και τις μεταφορικες δεν με νοιαζει. Και τι παει να πει ειναι αναγκη? ποιος το οριζει? και ο εμπορος εχει αναγκες να δουλεψει.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν μπορει να ενοχλει ο συνωστισμος στα τραπεζοκαθισματα των καφε και να μην ενοχλει στο πεζοδρομιο του ιδιου καφε. 

Το 'ενοχλεί ο συνωστισμός στα τραπεζοκαθίσματα των καφέ' το συμπέρανες από το ότι κλείσανε τα καφέ. Οκ.

Το 'δεν ενοχλεί στο πεζοδρόμιο του ίδιου καφέ' από πού το συμπέρανες; Απ' το ότι δεν κλείσανε τα πεζοδρόμια; :hmm:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Το 'ενοχλεί ο συνωστισμός στα τραπεζοκαθίσματα των καφέ' το συμπέρανες από το ότι κλείσανε τα καφέ. Οκ.

Το 'δεν ενοχλεί στο πεζοδρόμιο του ίδιου καφέ' από πού το συμπέρανες; Απ' το ότι δεν κλείσανε τα πεζοδρόμια; :hmm:

 

Απο το οτι δεν απαγορευεται να καθεσαι εκει και μαλιστα χωρις μασκα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Μα απαγορεύεται.

Αφού δεν περιλαμβάνεται σε κάποιον από τους λόγους μετακίνησης , απαγορεύεται.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Μα απαγορεύεται.

Αφού δεν περιλαμβάνεται σε κάποιον από τους λόγους μετακίνησης , απαγορεύεται.

Και μονο ο πρωτος λογος ειναι αρκετος για να γινουν αυτα που σου λεω. 

Μεχρι τις 3-4 το μεσημερι γινεται χαμος παντου, ολα ειναι ανοιχτα πλυν των εμπορικων καταστηματων, της εστιασης και των κεντρων αισθητικης. Η κινηση ειναι απαραλαχτη, δεν εχει μειωθει πουθενα και δεκα με μια γινεται πανικος εξω απο τα καφε που δινουν take away. 40 ατομα εξω απο το μαγαζι, στο πεζοδρομιο η την πλατεια πινουν καφε σε παρεες ορθιοι χωρις μασκα νομιμοτατα. Τι διαφορα εχει αυτο απο το να καθονταν στις καρεκλες του καταστηματος? 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι αν το να κάθεσαι έξω από την καφετέρια είναι νόμιμο ή παράνομο.

Εγώ σου είπα ότι είναι παράνομο και σου το αιτιολόγησα στο προηγούμενο ποστ μου.

 

Εσύ επιμένεις ότι είναι νόμιμο και μάλιστα λες ότι το κάνουν 'νομιμότατα'.

Από πού προκύπτει; Απλά απ' το ότι κανείς δεν τους συλλαμβάνει; Ή δεν τους λέει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Το θέμα μας είναι αν το να κάθεσαι έξω από την καφετέρια είναι νόμιμο ή παράνομο.

Εγώ σου είπα ότι είναι παράνομο και σου το αιτιολόγησα στο προηγούμενο ποστ μου.

Το προηγουμενο σου ποστ δεν αιτιολογει τιποτα. Ειναι ενα δικο σου συμπερασμα.

Δειξε μου το νομο που απαγορευει να καθομαι εξω απο το μαγαζι, που εχει το δικαιωμα να δινει καφε, ορθιος και να πινω τον καφε μου η να κολατσιζω. Να σου θυμισω οτι επιτρεπεται να μην φορας μασκα σε περιπτωση που τρως και πινεις καποιο ροφημα.

 

Θελω να παω σε καταστημα που δεν εχει delivery να παρω πιτες. Παω εκει και βλεπω 15 ατομα να περιμενουν, καποιοι τρωνε κιολλας ορθιοι στο πεζοδρομιο. Ερχεται αστυνομια.

Απαγορευεται στο καταστημα να ειναι ανοιχτο και να δινει take away? οχι

Απαγορευεται σε εσενα να πας να αγορασεις απο αυτο το καταστημα? οχι

Απαγορευεται να φας στον δρομο χωρις μασκα? οχι

Καλο σας βραδυ, καταπληκτικε κυριε αστυνομικε.

 

Το κρατος πρεπει να αποφασισει τι θελει να κανει. Η τα κλεινει ολα η τα ανοιγει ολα.

Αυτα που γινονται τωρα ειναι τριχες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, fatalara said:

Δειξε μου το νομο που απαγορευει να καθομαι εξω απο το μαγαζι, που εχει το δικαιωμα να δινει καφε, ορθιος και να πινω τον καφε μου η να κολατσιζω. Να σου θυμισω οτι επιτρεπεται να μην φορας μασκα σε περιπτωση που τρως και πινεις καποιο ροφημα.

 

Καταρχάς συμφωνώ σε ένα βασικό. Οι παλινωδίες και τα άνοιξε-κλείσε δε βοηθούν καθόλου ούτε την εμπέδωση της κρισιμότητας της κατάστασης ούτε τη συμμόρφωση με τα μέτρα. Θα ήταν προτιμότερο ένα καθολικό κλείσιμο των πάντων για 3 εβδομάδες, αλλά με αυστηρότατη επιβολή. Και επειδή τα πρόστιμα είναι για κάποιους απλώς το αντίτιμο της πρόσβασης, θα έπρεπε η σκοπούμενη παραβίαση των μέτρων να οδηγεί απαρέγκλιτα σε ποινική δίωξη.

 

Όμως, έχεις παρερμηνεύσει το τι ισχύει αυτή τη στιγμή. Δεν είναι καθόλου νόμιμο να βγαίνεις για σουβλάκια και οπωσδήποτε δεν είναι νόμιμο το μαγαζί να έχει έξω ουρά 15 άτομα.

 

Δε βάζω link στο Εθνικό Τυπογραφείο, γιατί δε βολεύει στην αντιγραφή, αλλά σταχυολογώ ορισμένα σχετικά που ισχύουν κατά περίπτωση σε εστίαση και εμπόριο:

(https://www.taxheaven.gr/news/51991/h-apofash-me-ta-nea-metra-gia-to-diasthma-apo-thn-kyriakh-13-dekembrioy-2020-ews-pempth-7-ianoyarioy-2021)
(https://www.taxheaven.gr/news/51992/pws-oa-leitoyrghsei-to-click-away-pws-oa-ginontai-oi-metakinhseis-pws-oa-leitoyrghsoyn-ta-katasthmata-trofimwn-kai-ta-kommwthria-oles-oi-allages-analytika-poy-problepei-h-nea-kya)

 

Quote

Σε όλη την Επικράτεια αναστέλλεται η λειτουργία των παρακάτω δραστηριοτήτων: [...]

• Δραστηριότητες υπηρεσιών εστιατορίων και κινητών μονάδων εστίασης, με εξαίρεση τις δραστηριότητες που αφορούν διανομή προϊόντων (delivery) και παροχή προϊόντων σε πακέτο από το κατάστημα (take away) στις οποίες δεν επιτρέπεται η χρήση τραπεζοκαθισμάτων και το σερβίρισμα σε αυτά.

 

Οι υπηρεσίες παροχής προϊόντων σε πακέτο από το κατάστημα (take away), διανομής προϊόντων (delivery) και καθοδόν εξυπηρέτησης (drive-through) επιτρέπονται μόνο στο πλαίσιο των λόγων μετακίνησης των πολιτών που ορίζονται στην παρούσα.

 

Υποχρεωτική χρήση μάσκας από το προσωπικό, καθώς και από τους διαμένοντες κατά την αναμονή

 

τήρηση ελάχιστης απόστασης δύο (2) μέτρων μεταξύ πελατών, μέγιστος αριθμός ατόμων στην αναμονή: εννέα (9) άτομα και μέγιστος χρόνος παραμονής στο σημείο παραλαβής: δέκα (10) λεπτά.

 

Εν ολίγοις, μπορείς να βγεις για ατομική άσκηση και παρεμπιπτόντως στην επιστροφή να περάσεις να πάρεις σουβλάκια, αλλά αυτό πρέπει οπωσδήποτε να αποτυπώνεται στην αιτία μετακίνησης και δε σημαίνει ότι μπορείς να εγκατασταθείς έξω από το μαγαζί και να αρχίσεις το mingling με τους υπόλοιπους παρανομούντες.

 

Βέβαια, εφόσον τα μέτρα δεν επιβάλλονται, εύκολα δημιουργείται η παρανόηση πως ό,τι συμβαίνει είναι νόμιμο.

 

Οπότε, ο καθένας πρέπει να μεριμνά για την ασφάλειά του και να αποφεύγει κάθε τι που τον θέτει σε μεγαλύτερο κίνδυνο από τον απολύτως αναγκαίο.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Οπότε, ο καθένας πρέπει να μεριμνά για την ασφάλειά του και να αποφεύγει κάθε τι που τον θέτει σε μεγαλύτερο κίνδυνο από τον απολύτως αναγκαίο.

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης, καθώς τα ΜΜΕ έχουν δημιουργήσει έναν "κλοιό" στα μυαλά πολλών. Αυτός, τους επιβάλλει να πιστεύουν διάφορα όπως

 

1) "Ο ιός δεν υπάρχει" (μέχρι να πεθάνει κάποιος δικός μας γιατί αν απλά νοσήσει, τότε απλά οι γιατροί του έχουν πει ψέματα για να τα κονομήσουν (?))

2)" Ο ιός υπάρχει αλλά τα παραφουσκώνουν. Μας λένε ότι θέλουν για να τρομοκρατηθούμε, δεν μασάμε εμείς. "

2.5) "Ο ιός αυτός είναι το ίδιο με την απλή γρίπη. Για την απλή γρίπη γιατί δεν μας λένε; "

2.7) "Μόνο από αυτό πεθαίνουν όλοι, οι υπόλοιπες αιτίες δεν υπάρχουν, μας κοροϊδεύουν μου φαίνεται"

Δύο υποκατηγορίες για τους παραπάνω

α) "Θα βγούμε και θα κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Δεν θα μας κλείσουν αυτοί μέσα, καταλάβατε; ΜΑΣΚΑ? Μα το έχει πει ο ΠΟΥ, δεν βοηθάει αν δεν έχεις τον ιό, δεν τον έχω άρα δεν την φοράω."

β) "Θα βγούμε τηρώντας το μέτρο για την μάσκα. Θα πάμε για σουβλάκια και στο πάρκο βέβαια. Θα κάτσουμε και 2 ώρες στο βιβλιοπωλείο και στο σούπερ μάρκετ γιατί δεν μπορούμε άλλο σπίτι. Είναι σκλαβιά"

Bonus:

3)" Εγώ δεν κολλάω, έχω κατάλληλα αντισώματα. Αφού 1 χρόνο δεν κόλλησα, δεν πρόκειται να κολλήσω. Δεν μπορούν να με κάνουν να φοράω μάσκα ή να κάθομαι στο σπίτι."

Bonus 2:

4) Οι social media scientists. Μαθαίνεις τα πάντα, free of charge.

 

Είναι τρομερά αυτά που μπορείς να μάθεις από τους επιστήμονες του πληκτρολογίου. Δοκιμάστε να μπείτε στο (τραγικό γενικώς) page με όνομα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ (dikaiologitika.gr), στο Facebook και δείτε θέματα σχετικά με τον ιο. Μόνο δικαιολογητικά δεν είναι, όμως το "κοινό" του, είναι άξιο παρακολούθησης. Μην απαντήσετε, δεν τα βάζεις με ηλίθιους.

 

Ωστόσο, και τα ημίμετρα της κυβέρνησης ενθαρρύνουν τα παραπάνω. Δεν είναι εύκολη η αντιμετώπιση αλλά αντιμετωπίζυν τον κόσμο σαν ηλίθιο, για αυτο έχουμε και τα παραπάνω φαινόμενα. Βέβαια, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από λίγο μυαλό για να αποφύγεις τα χειρότερα... 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, acct said:

Οπότε, ο καθένας πρέπει να μεριμνά για την ασφάλειά του και να αποφεύγει κάθε τι που τον θέτει σε μεγαλύτερο κίνδυνο από τον απολύτως αναγκαίο.


ακριβώς.
Παραπάνω, σε πέντε γραμμές, άθελα του ο 2cpu έδειξε ανάγλυφα τη φύση του προβλήματος: δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι απαιτούνται σωρρευτικά δύο σκέλη για να έχουμε τη λιγότερη δυνατή ζημιά.

Η κυβέρνηση (να επαναλάβω, ισχύει για κάθε είδος πολιτεύματος, εμείς εδώ έχουμε αυτό, όπου έχουν ένα δικτάτορα τότε ο δικτάτορας κλπ) να καθορίζει με τον καλύτερο δυνατό συντονισμό το πλαίσιο κίνησης. Εξηγώντας το με ειλικρίνεια στους πολίτες και φυσικά συμπεριφερόμενη αναλόγως.

Απαιτείται όμως και άριστος συντονισμός «από κάτω». Οι πολίτες, ο καθένας ατομικά, η κάθε μικρή συλλογική οντότητα, να προσαρμόζονται διαρκώς, επιδεικνύοντας την μέγιστη δυνατή ευελιξία. Παίρνοντας πολλές μικρές αποφάσεις, οι ίδιοι για τους εαυτούς τους.

Δεν μπορεί να λειτουργήσει το πράγμα μονάχα με «διαταγές» και «σωστές αποφάσεις» της μίας πλευράς. Δεν αρκεί. Αν λειτουργούμε σε καθεστώς αντιπαλότητας σίγουρα θα έχουμε χειρότερο αποτέλεσμα. Δεν είναι η περίσταση ούτε για αυταρχική ούτε για επαναστατική γυμναστική. Για την κατά το δυνατόν επιτυχή αντιμετώπιση του προβλήματος με τον ιό (που είναι σε πρώτο μέτωπο η αποφυγή μόλυνσης και σε δεύτερο χρόνο η αποφυγή διάδοσης κι η θεραπεία) η μέριμνα δεν ανήκει μονάχα σε μια κυβέρνηση ούτε μονάχα στους πολίτες.
Χρειάζονται οι οδηγίες, οι επιβολές, η επιτήρηση, η βόήθεια «από τους πάνω» αλλά δεν είναι αρκετά χωρίς την συνεργασία, αυτοβούλως, των «από κάτω».

Ο 2cpu (και αρκετός κόσμος, χρησιμοποιώ τον άνθρωπο ως παράδειγμα επειδή το έγραψε συνοπτικά) μοιάζει να σκέφτεται ότι «δεν δέχομαι να μιλούν για ανεύθυνους πολίτες» όταν οι κυβερνώντες δεν... (κι απαρριθμεί ή υπονοεί διάφορα αληθινά ή όχι που κάνουν λάθος οι «από πάνω»). Άλλοι άνθρωποι σκέφτονται από την ανάποδη πλευρά: «τι να σου κάνει κι η κυβέρνηση, δεν φταίει καθόλου αφού συμπεριφέρονται ανεύθυνα οι πολίτες».
Όχι, δεν πάει έτσι. Μια χαρά μπορεί να ευθύνονται και τα δύο σκέλη. Ούτε ο καθένας μας ατομικά μπορεί να ελπίζει ότι χωρίς να κάνει το παραμικρό ο ίδιος ή έστω κινούμενος ο ίδιος όπως του καπνίσει, θα σωθούμε περιμένοντας τα πάντα από τους «επάνω» ούτε όμως ότι αρκεί να αφεθεί ανεμπόδιστος ο καθένας μας να αποφασίζει μόνος του για τα πάντα χωρίς κάποιου είδους καθοδήγηση, βοήθεια, επιβολή.

Το take away είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Από μόνο του δεν βλάπτει. Βοηθά μάλιστα πολλές οικογένειες να κρατήσουν ένα μέρος του εισοδήματός τους με τις λιγότερες δυνατές απώλειες. Κάποιους να κερδίσουν κιόλας. Βέβαια αν μεγάλο τμήμα των πελατών κάνει αγώνα για να το μετατρέψει  σε όχημα καταστρατήγησης κάθε προστασίας -με οποιοδήποτε κίνητρο, διάθεση αντίδρασης, επίδειξη θράσους, αγνή πηχτή ηλιθιότητα, λανθασμένη κατανόηση περί της μετάδοσης ή περί της νόσου- ε τότε καταντά άχρηστη η κάθε ρύθμιση. Δεν γίνεται πέντε εκατομμύρια άνθρωποι να κάνουν τους δεσμοφύλακες κι άλλα πέντε τους φυλακισμένους.

Κάποες δραστηριότητες είναι εγγενώς επικίνδυνες. Δεν είναι όλες το ίδιο αναγκαίες όμως. Αν πηγαίνει ο καθένας μας, κάποιοι με το σκεπτικό «δεν θέλω να βγω στο παραμικρό από την συνήθεια μου και θα κοιτάξω πως θα παρακάμψω κάθε οδηγία» και κάποιοι άλλοι «όλοι θα είναι τέλειοι, όποιος δεν είναι θα τον τιμωρώ εγώ» δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη.
Μην περιμένουμε να γίνουν όλα υπέροχα και πέφτουμε στην παγίδα του «όλα ή τίποτα». Είναι μεγάλη παγίδα, οι γιατροί σε λοιμώξεις (και όχι μόνο) το ξέρουν καλά γιατί το αντιμετωπίζουν στην εργασία τους κάθε μέρα. Το επισημαίνουν κιόλας. Σίγουρα θα κάνουμε λάθη και σε ατομικό επίπεδο. Ας προσπαθήσουμε να είναι όσο λιγότερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ωστόσο, και τα ημίμετρα της κυβέρνησης ενθαρρύνουν τα παραπάνω.

Αυτο ακριβως.

Απο την στιγμη που αφηνεις παραθυρα ο αλλος θα τα βρει και θα τα εκμεταλευτει.

Τις εργασιμες ωρες που γινεται ο πανικος κανεις δεν ελεγχει τιποτα αλλα και να το κανει ο αλλος εχει το χαρτι που του επιτρεπει τα παντα.

Εγω τριγυρναω οπου μου αρεσει με το χαρτι της δουλειας. Στο δρομο αμα θελω σταματαω και για καφε, δεν μου απαγορευει να το κανω. Θα καθισω και κανα 15αρι λεπτα με μιαωρο αν βρω και κανενα να τον χαιρετησω. Δεν μου απαγορευει να μιλαω στον κοσμο ουτε μου λεει που θα ειμαι. Αρα ειμαι νομιμος.

Θελωντας και μη λοιπον αυτοι οι συνωστισμοι θα υπαρχουν.

Εκει γιατι τους ανεχεται και στα υπολοιπα οχι? Αφου θα γινει ετσι και αλλιως.

 

Δεν υπαρχουν ημιμετρα, η εχεις καραντινα η οχι.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπέρτσεν, να ξέρεις ότι είσαι από τους καλύτερους εδώ μέσα στο θέμα sarscov2. Μου έχει κάνει εντύπωση. Το mindset που έχεις για ένα ζήτημα που σου εμφανίστηκε μπροστά σου κι είναι πέρα από τις εμπειρικές γνώσεις σου και τις δυνάμεις σου είναι τρομερά βοηθητικό. Κάνεις λάθη, δεν τα καταλαβαίνεις όλα, καταλαβαίνεις ότι δεν τα καταλαβαίνεις όλα, προσπαθείς όσο καλύτερα, προσαρμόζεσαι. Δεν βοηθάς μονάχα τον εαυτό σου έτσι, βοηθάς π.χ. και όποιον είναι στην ακτίνα σου.
Αυτό ξεκάθαρα οφείλεται σε ένα πράγμα: ότι είσαι υγιής οπαδός και όχι φίλαθλος. Έχεις πάει γήπεδο, είναι μάλλον αναγκαία προϋπόθεση για να τη βγάλεις καθαρή στην Ελλάδα, αλλιώς δεν παλεύεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fatalara said:

Απο την στιγμη που αφηνεις παραθυρα ο αλλος θα τα βρει και θα τα εκμεταλευτει.

 

Δυστυχώς όπου άλλος βάλε Έλληνας, και 2-3 άλλες εθνικότητες. Ιταλοί, ίσως και κάμποσοι Βαλκάνιοι, και σίγουρα οι αραβόφωνοι (μοιάζουμε πολύ με αυτούς...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.