Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

2 hours ago, schumifer said:

 

Δυστυχώς όπου άλλος βάλε Έλληνας, και 2-3 άλλες εθνικότητες. Ιταλοί, ίσως και κάμποσοι Βαλκάνιοι, και σίγουρα οι αραβόφωνοι (μοιάζουμε πολύ με αυτούς...)

 

Ανεβα και πιο βόρεια να δεις τα χάλια μας εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@jax7480Δίπλα σου είμαι. Αυτόχθονα χάλια σε επίπεδο ανυπακοής δε βλέπω, από τους άλλους βλέπω μπόλικα. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, αλλά δε βλέπω να είναι σε τέτοια επίπεδα. Βέβαια, δεν τα κυνηγάνε και τόσο μιας και τα πράγματα εδώ είναι χαλαρουίτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fatalara

αυτά που προτείνεις δεν μπορούν να εφαρμοστούν για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Η ζωή, ο κόσμος γύρω μας, δεν σταματά για να μας περιμένει να οργανωθούμε τέλεια. Όταν πας να ρυθμίσεις, ουσιαστικά εικοσιτετράωρη, συμπεριφορά εκατομμυρίων ανθρώπων δεν γίνεται να ρυθμίσεις ένα ξεχωριστό για τον καθένα. Αναγκαστικά υποχρεώνεσαι να ρυθμίζεις με γενικό τρόπο ακροβατώντας πάνω σε λεπτές διαχωριστικές γραμμές.

Είναι σα να ζητάς να κλείσει εντελώς η κυκλοφορία Αθ-Θεσσ επειδή θα γίνουν ατυχήματα αλλιώς να μην έχουν κανένα κανόνα. Και με 40χλμ/ώρα μπορεί κάποιος να είναι κίνδυνος θάνατος και το ίδιο άτομο μπορεί την μια μέρα να οδηγήσει μια χαρά με 130 και την επόμενη να μην ενδείκνυται να πάει ούτε με 90. Αναλόγως το αυτοκίνητο, τα λάστιχα, το βάρος, τον καιρό, την διάθεση του, την υγεία του. Άρα να μην βάλουμε πουθενά όριο ταχύτητας αφού δεν μπορούμε να βάζουμε ατομικό όριο για κάθε πιθανό συνδυασμό σε κάθε σημείο;
Καταλαβαίνεις την αδυναμία τέτοιας λογικής.Υποστηρίζεις το όλα ή τίποτα, με εύλογες παρατηρήσεις, ανεδαφικό συμπέρασμα όμως. (το οποίο παρεμπιπτόντως, ανεξαρτήτως καλών προθέσεων, ισοδυναμεί με τίποτα γιατί το όλα είναι ουτοπία).

Καθήκον της κυβέρνησης είναι να καθοδηγήσει ενημερώνοντας, να βοηθησει ρυθμίζοντας την κίνηση των πολιτών, να κυνηγήσει όπου έχει νόημα και αποτέλεσμα.
Καθηκον των πολιτών, ατομικά αλλά και στο μικροπεριβάλλον του ο καθένας είναι να κάνει μια προσπάθεια να ενημερωθεί (δεν είναι ανάγκη όλοι να μάθουν τα πάντα), να αυτορυθμίσει την συμπεριφορά του ώστε να προστατευθεί και να διευκολύνει, όχι την κυβέρνηση αλλά τους συνανθρώπους του και εν τέλει την πατρίδα του/τον τόπο που διάλεξε να ζει.

Δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα μιας επιδημίας ούτε με χαοτικές συμπεριφορές ούτε με νομικισμούς. Υπάρχουν καταστάσεις που είναι επιτακτικό να εφαρμοστεί αυστηρά η όποια ρύθμιση. Η καραντίνα εισερχόμενων στην χώρα ή και σε έναν τόπο αν υπάρχουν τοπικές ρυθμίσεις (όπως και θα έπρεπε) είναι τέτοια περίπτωση. Το να μετράμε αν κάθησες είκοσι λεπτά στην εργασία και δέκα λεπτά για να πάρεις καφέ αντί για τριάντα λεπτά εργασία που λέει το χαρτί, αν έπλυνες τα χέρια σου μετά την τουαλέτα πριν πας σουπερμάρκετ, αν εφάρμοσες καλά την μάσκα σου δεν είναι.

Το να καταλάβουν καλά όλοι ότι αυτό το πράγμα βγαίνει από το στόμα σου και τη μύτη σου αν είσαι φορέας και από εκεί μπαινει κυρίως μέσα σου αν δεν είσαι, είναι καθήκον τηςκυβέρνησης. Το να μετράει η κυβέρνηση αν ο κύριος salde εντός του σουπερμάρκετ έπιασε την πάρλα στο κινητό για να διηγηθεί στον fatalara πώς έκλαιγε ο αστρολαβος όταν έβλεπε το γλαστράκι να μας χαιρετάει δεν είναι δουλειά της. Οφείλουν μόνοι τους ο salde, o fatalara, o σουπερμαρκετάς να το αντιληφθούν. 

Στην φωτογραφία της παραλιακής από Θεσσαλονίκη, το κλειδί δεν είναι να αδειάσεις την παραλία. Αν οι ίδιοι άνθρωποι πάνε τρεις δρόμους παραπάνω κάνοντας το ίδιο, το άδειασμα της παραλίας είναι μια τρύπα στο νερό (μη σου πω ότι μπορεί να είναι και χειρότερο επειδή ενδέχεται εκεί να αερίζεται κάπως καλύτερα ο χώρος). Πρέπει ο καθένας μας να προσπαθεί να καταλαβαίνει ποιος είναι ο ορθός τρόπος να κινηθεί σε συγκεκριμένο χώρο και χρόνο και πώς θα γίνει να περιορίσει την κινητικότητα του. Να έρθει σε επαφή με κατά το δυνατόν λιγότερα άτομα στην καθημερινότητα του. Όσο λιγότερα μπορεί χωρίς δυσανάλογο κόστος. Αν σπάσεις το πόδι σου, ναι θα αναζητήσεις ιατρική βοήθεια. Δεν θα κάτσεις μόνος σου σπίτι. Θα μπεις νοσοκομείο αν χρειάζεται, προσέχοντας εκεί σαν το γεράκι, αλλά θα μπεις, επειδή το ισοζύγιο θεραπεία σπασμένου ποδιού Vs κίνδυνος να κολλήσω τον ιό είναι υπέρ της θεραπείας.
Δεν θα μπεις όμως νοσοκομείο για να πας στο κυλικείο που έχει ωραίο καφεδάκι ή στο ΑΤΜ εντός νοσοκομείου ή επισκεπτήριο στον φίλο σου που βγαίνει αύριο και μπορείς να τον δεις σπίτι του επειδή εκεί το ισοζύγιο είναι διαφορετικό. Αυτά θα στα υπαγορεύει ένα ένα ο Χαρδαλιάς;

Έχει καμιά σημασία αν εκείνος που θα με κολλήσει ψήφισε το ίδιο κόμα με εμένα; (hint η πιθανότητα να σε κολλήσουν αγαπημένα ή οικεία σου πρόσωπα είναι μεγάλη) Έχει καμια σημασία αν εκείνος ο άγνωστος μου που με την συμπεριφορά του με προστατεύει έχει ψηφίσει διαφορετικά; Το προβλημα μας είναι πώς θα προστατευθούμε, ατομικά και συλλογικά ή πώς θα βρούμε κατηγορούμενους να παραστήσουμε τους δικαστές; 

Link to comment
Share on other sites

τι δαφορα εχει το take away με το click away? καμια ...γιατι κλεινεις τους εμπορους?

γιατι σας ενοχλουν οι ουρες στα εμπορικα ενω στις τραπεζες και σουπερμαρκετ εχει 30-40 ατομα ουρα και αλλα 200 ατομα μεσα?

ή κλεινουμε ολοι ή κανενας

θελετε καραντινα? πληρωστε τους ολους απο το δημοσιο ταμειο και εγω καθομαι σπιτι μου 60 μηνες σερι αρκει να πλρωνομαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Αυτόχθονα χάλια


έτσι σκεφτόμουν κι εγώ, χωρίς να έχω καμια εικόνα. Όμως το μπόλιασμα έχει πετύχει, είναι όλος ο «πρώτος» κόσμος για τα πανηγύρια. Η αλήθεια μάλλον είναι εγγύτερα στην περιγραφή του Ζάχου. Είνα να κλαις και να γελάς μαζί.

9 minutes ago, steve_m said:

γιατι κλεινεις τους εμπορους?

τι είδος μαγαζιού; Τα μπαρ καλώς τα κλείνουν. Τα υπόλοιπα όχι τόσο καλώς αλλά έχει ευθύνη και ο κόσμος.

take away και click away είναι πολύ ή λίγο διαφορετικά (το δεύτερο δεν υπήρχε εκεί πάει το πολύ, το αν κατάφερναν να το κάνουν με παράδοση εκτός καταστήματος αφορά το λίγο).
200 άτομα μέσα σε τραπεζικό κατάστημα πού είδες αν επιτρέπεται;

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να μου διαφεύγουν παράμετροι της ζωής στη Σουηδία μιας και δεν είμαι πολύ του έξω. Αλλά βλέπω του Σουηδούς να υπακούνε, ακούω από φίλους μου εστιάτορες στην πόλη μου να μου λένε ότι το αριθμητικό όριο των 8 ανά παρέα που έθεσαν πριν λίγο καιρό δεν τους άγγιξε. Μόλις όμως βγήκε ο πρωθυπουργός και είπε στον κόσμο να μείνει μέσα στα σπίτια του, ξαφνικά νέκρωσαν όλα! Τα έβαψαν μαύρα οι εστιάτορες.

Χαλαρώνουν κι εδώ αλλά όταν στο σούπερ μάρκετ σου έχουν μία γραμμή με 2 μέτρα απόσταση, κανένας Σουηδός δε θα σκεφτεί πώς να χωθεί ή να μπει γιατί εντάξει μωρέ άλλος ένας δεν πειράζει. Κανένας Σουηδός (μη πιωμένος!) δε θα κάνει φασαρία στον λεωφορειατζή που θα του πει λυπάμαι δε χωράς. Ο Άραβας και ο Βαλκάνιος όμως άνετα θα κάνει φασαρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, salde said:


έτσι σκεφτόμουν κι εγώ, χωρίς να έχω καμια εικόνα. Όμως το μπόλιασμα έχει πετύχει, είναι όλος ο «πρώτος» κόσμος για τα πανηγύρια. Η αλήθεια μάλλον είναι εγγύτερα στην περιγραφή του Ζάχου. Είνα να κλαις και να γελάς μαζί.

τι είδος μαγαζιού; Τα μπαρ καλώς τα κλείνουν. Τα υπόλοιπα όχι τόσο καλώς αλλά έχει ευθύνη και ο κόσμος.

take away και click away είναι πολύ ή λίγο διαφορετικά (το δεύτερο δεν υπήρχε εκεί πάει το πολύ, το αν κατάφερναν να το κάνουν με παράδοση εκτός καταστήματος αφορά το λίγο).
200 άτομα μέσα σε τραπεζικό κατάστημα πού είδες αν επιτρέπεται;

καμια ευθυνη δεν εχει ο κοσμος μετα απο 10 μηνες μπες βγες...

αμα κλεισουν τραπεζες και σουπερμαρκετ τοτε μιλαμε...

η θα μου πεις οτι εκει δε μετραει η ευθυνη του κοσμου

δε μπορει να μην εχεις δει ουρες 30-40 ατομων στις τραπεζες και 200 ατομα μεσα στα σουπερμακετ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Ο Άραβας και ο Βαλκάνιος όμως άνετα θα κάνει φασαρία.

Γι αυτό η Σουηδία είναι μια χαμένη χώρα και όχι μόνο στο θέμα του κορωνοϊού.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, steve_m said:

καμια ευθυνη δεν εχει ο κοσμος μετα απο 10 μηνες μπες βγες...

αμα κλεισουν τραπεζες και σουπερμαρκετ τοτε μιλαμε...

η θα μου πεις οτι εκει δε μετραει η ευθυνη του κοσμου


200 άτομα εντός, όχι δεν έχω δει σε σουπερμάρκετ, δεν ξέρω τα τεράστια τι γίνεται. Σε τράπεζα (υποκατάστημα) θα απορούσα αν υπήρχαν 200 ατομα μέσα ακόμα και σε κεντρικά υποκαταστήματα. Γι' αυτό σε ρώτησα σε ποια περιοχή το έχεις δει.

Τώρα για το υπόλοιπο, ουσιαστικό σκέλος. Κατ' αρχάς θεωρώ λάθος το αρχικό σημείο της σκέψης σου, την σύγκριση. Είναι ομοειδής επιχείρηση για να συγκριθεί; Βλάπτεται η δική σου εμπορική δραστηριότητα από το αν είναι ανοικτή η τράπεζα; Μετά χαράς να το συζητήσω.
Αν δεν σε επηρρεάζει τότε κακώς αναρωτιέσαι και ζητάς να κλείσει.

Ακολουθείς ένα σκεπτικό «μέρη στα οποία κολλάει ο ιός, μέρη στα οποία δεν κολλάει». Χωρίζεις τα μέρη εκ προιμίου σε ασφαλή κι επικίνδυνα. Imho δεν είναι έτσι. Κάθε μέρος είναι εν δυνάμει ασφαλές, κάθε μέρος εν δυνάμει επικίνδυνο. Αναλόγως του τι κάνουν οι άνθρωποι εκεί με΄σα και πώς συμπεριφέρονται. Και στο υπνοδωμάτιό σου κολλάει ο ιός και στην κορυφή του βουνου.
Σε μερικά μέρη είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις το ασφαλές. Αυτά καλύτερα να κλείνουν αναλόγως της αναγκαιότητάς τους. Με το κόστος να το αναλαμβάνει μέχρι ένα σημείο όλη η κοινωνία.
Γενικά μιλώντας, υποστηρίζω ότι το μεγαλύτερο τμήμα του λιανεμπορίου θα έπρεπε να μείνει ανοιχτό με τοπικές ad hoc εξαιρέσεις. Με την προϋπόθεση όμως της ανάλογης προσαρμογής στην συμπεριφορά.
Όχι πάντως με κριτήριο το τι κάνει η τράπεζα ή το λύκειο.

Ο κόσμος φταίει στον βαθμό που δεν μείωνε την κινητικότητα. Στο ψιλικατζίδικο που αγοράζω πράγματα, τσιγάρα κυρίως, το να υπάρχουν μέσα τρία άτομα που δεν είναι πελάτες αλλά θαμώνες που πίνουν καφεδάκι και κάνουν παρέα στον ιδιοκτήτη ναι φταίνε. Ο τύπος που ξεφυλλίζει μία μία τις εφημερίδες εντός καταστήματος, για να διαβάσει στο τζάμπα, μιλώντας και εκπνέοντας για ώρα/ώρες πάνω από τα είδη που θα αγοράσει κάποιος, χωρίς καν να φορά μάσκα, ναι φταίει. Μαζί του φταίει ο ψιλικατζής. 
Ο τύπος που εντός σουπερμάρκετ έπιασε μία προς μία τις συσκευασίες των τσιπς για να «διαλέξει» το «καλό» ναι φταίει. Κι ένα σωρό άλλα παραδείγματα. το να θέλει ένα εμπορικό να μείνει ανοιχτό, όχι μόνο το υποστηρίζω αλλά με εξυπηρετεί κιόλας. Ας καταλάβουν όμως όλοι ότι χρειάζονται προσαρμογές.
Αν δεν μου πει κάποιος για τι πράγμα μιλάμε δεν μπορώ να καταλάβω πώς κι αν θέλω να το υποστηρίξω.

Ούτε είναι όλες οι δραστηριότητες εμπορικές καταστήματος. Ο πωλητής που ήρθε στην πολυκατοικία για ψηστήρι in person για  αλλαγή ενεργ. παρόχου, πιάνοντας κουβεντούλα στον διάδρομο, επίσης χωρίς μάσκα, για κάνα εικοσάλεπτο, ναι φταίει. Ας κάνει το ψηστήρι του τηλεφωνικά. Χωρίς να γίνεται όχημα μεταφοράς του ιού από σπίτι σε σπίτι.
Ο διανομέας που μοιράζει φυλλάδια και θέλει να πάει να πετάξει χαρτιά (πράγμα ούτως ή άλλως παράνομο ενδεχομένως) πόρτα πόρτα και δεν θέλει καν να τα αφήσει στην είσοδο, ναι φταίει. Μαζί του φταίει κι όποιος τον πλήρωσε χωρίς καν να του εξηγήσει.
Αν καταλάβαιναν όλοι από λόγια δεν θα χρειαζόταν καμιά ρύθμιση για αυτά. Δυστυχώς δεν... κι εκεί η μόνη λύση είναι είτε να ρυθμιστεί δια γενικής απαγόρευσης είτε να πάμε στην αυτοδικία. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

καλά πάμε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

 

 

 

 

Διάλεξε που θες να είσαι. 

 

 

Παράθεση

Βίντεο της τραγωδίας του Γενικού Νοσοκομείου Husseiniya στη Σαρκία της Αιγύπτου, που ανακοινώνει τον θάνατο αρκετών ασθενών σε απομόνωση λόγω ξαφνικής έλλειψης οξυγόνου.

Στο 0:37 βλέπουμε μια νοσοκόμα που έχει πάθει σοκ από τους πολλούς ξαφνικούς θανάτους.

https://dailynewsegypt.com/2021/01/03/prosecution-investigates-into-sharqeyas-covid-19-deaths-due-to-oxygen-shortage/

 

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνουμε κανένα πόλεμο να ξεχαστούμε λέω εγώ ! (μπούρδα αλλά να πεινάσουμε σωστά όχι επειδή δεν έχουμε δουλειά)

τα διάλεξε και τα αποφάσισε τα κάνουν άλλοι για εμάς !
τα βιντεάκια που έρχονται από εκεί δεν τα εμπιστεύομαι διότι η προπαγάνδα πάει σύννεφο ! (όπως με τα λευκά κράνη όπου δημιουργούσαν ψεύτικες επιθέσεις με θύματα)

εγώ εμπιστεύομαι την Ελληνική κυβέρνηση όποια και να είναι αυτή θα πεθάνουμε αλλά με στυλ ?!

φέρτε τα εμβόλια να σας τα κάνω σε όλου σας, κανέναν δεν θα αφήσω από τρεις φορές στον καθένα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, schumifer said:

@jax7480Δίπλα σου είμαι. Αυτόχθονα χάλια σε επίπεδο ανυπακοής δε βλέπω, από τους άλλους βλέπω μπόλικα. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, αλλά δε βλέπω να είναι σε τέτοια επίπεδα. Βέβαια, δεν τα κυνηγάνε και τόσο μιας και τα πράγματα εδώ είναι χαλαρουίτα

 

Θα σου πω τι έκανε η τετραπέρατη κυβέρνηση εδώ. Ενημερωτικά εδώ, τα κρούσματα έχουν φτάσει το μέγιστο, 800 το 24ωρο κάποιες μέρες των εορτών.

Βγήκε λοιπόν η κυβέρνηση το Νοέμβριο στις αρχές νομίζω και είπε.

Το Όσλο έχει πολλά κρούσματα. Όχι συναθροισεις με πολύ κόσμο (μέγιστο 10), απαγόρευση του αλκοόλ στα εστιατόρια, μπαρ, καφέ κτλ. εργασία από το σπίτι εκτός ακραίων περιπτώσεων. Κλείνει το 90% των εστιατορίων, καφέ, μπαρ γιατί χωρίς αλκοόλ απλά δεν αξίζει να μένουν ανοιχτοί (πρώτη μ@λακία τους). Φυσικά το Vinmonopolet που είναι οι κρατικές κάβες και είναι η μόνη εναλλακτική να πάρεις αλκοόλ, παραμένουν ανοιχτά με τεράστιες ουρές να σχηματίζονται σε όλα τα καταστήματα για να πάρει ο κόσμος αλκοόλ.

 

Όλα καλά μέχρι εδώ.

Έρχονται γιορτές, μέσα Δεκέμβρη και συνεχίζουν το ίδιο τροπάρι ΜΟΝΟ για την πόλη του Όσλο. Στις υπόλοιπες πόλεις δεν υπήρχε απαγόρευση.

Μάντεψε τι έγινε.

Μέσα στις γιορτές η πόλη του Όσλο είχε κάτω από το 1/10 των συνολικών κρουσμάτων και ΟΛΑ τα κρούσματα άρχισαν να εμφανίζονται στις άλλες πόλεις.

Γιατί άραγε. Μα όλοι έφυγαν από το Όσλο στις διακοπές και πήγαν αλλού που θα είχαν περισσότερη ελευθερία.

Και τώρα τα ζωάδια επειδή θα γυρίσουν όλοι πίσω, παρέτειναν τα μέτρα για ακόμη περισσότερο καιρό. Και όχι μόνο αυτό, έχουν ενημερώσει πως μπαίνουν σε κόκκινο συναγερμό τα σχολεία, οι παιδικοί και τα γυμνάσια.

Αφού ρε μοσχάρι εσύ το έκανες όλο αυτό. Τι ακριβώς περίμενες; να κάτσουν όλοι μέσα στα σπίτια τους σε περίοδο διακοπών; Αφού τους δίνεις επιλογές.

Έφυγαν, τα γ@μησαν όλα και τώρα γυρνάνε πίσω να τα γ@μήσουν κι εδώ.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα προσθέσω ένα βίντεο στο νήμα, όχι για το περιεχόμενο του βίντεο αλλά έτσι για να έχουμε να λέμε για τον Covid και πως ο Πορτοσάλτε τα παραλέει...

Και πριν βιαστεί κάποιος να με χαρακτηρίσει για το ότι είμαι φιλοκυβερνητικός να πω πως η κυβέρνηση όντως τα έκανε ΣΚΑΤΑ σε πολλά θέματα. Δεν έχω καμία σχέση με καμία κυβέρνηση των τελευταίων 20 ετών στην Ελλάδα και ούτε θέλω να έχω ποτέ για να μην λερωθώ από τα σκατά.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

@fatalara

αυτά που προτείνεις δεν μπορούν να εφαρμοστούν για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Η ζωή, ο κόσμος γύρω μας, δεν σταματά για να μας περιμένει να οργανωθούμε τέλεια. Όταν πας να ρυθμίσεις, ουσιαστικά εικοσιτετράωρη, συμπεριφορά εκατομμυρίων ανθρώπων δεν γίνεται να ρυθμίσεις ένα ξεχωριστό για τον καθένα. Αναγκαστικά υποχρεώνεσαι να ρυθμίζεις με γενικό τρόπο ακροβατώντας πάνω σε λεπτές διαχωριστικές γραμμές.

Είναι σα να ζητάς να κλείσει εντελώς η κυκλοφορία Αθ-Θεσσ επειδή θα γίνουν ατυχήματα αλλιώς να μην έχουν κανένα κανόνα. Και με 40χλμ/ώρα μπορεί κάποιος να είναι κίνδυνος θάνατος και το ίδιο άτομο μπορεί την μια μέρα να οδηγήσει μια χαρά με 130 και την επόμενη να μην ενδείκνυται να πάει ούτε με 90. Αναλόγως το αυτοκίνητο, τα λάστιχα, το βάρος, τον καιρό, την διάθεση του, την υγεία του. Άρα να μην βάλουμε πουθενά όριο ταχύτητας αφού δεν μπορούμε να βάζουμε ατομικό όριο για κάθε πιθανό συνδυασμό σε κάθε σημείο;
Καταλαβαίνεις την αδυναμία τέτοιας λογικής.Υποστηρίζεις το όλα ή τίποτα, με εύλογες παρατηρήσεις, ανεδαφικό συμπέρασμα όμως. (το οποίο παρεμπιπτόντως, ανεξαρτήτως καλών προθέσεων, ισοδυναμεί με τίποτα γιατί το όλα είναι ουτοπία).

Καθήκον της κυβέρνησης είναι να καθοδηγήσει ενημερώνοντας, να βοηθησει ρυθμίζοντας την κίνηση των πολιτών, να κυνηγήσει όπου έχει νόημα και αποτέλεσμα.
Καθηκον των πολιτών, ατομικά αλλά και στο μικροπεριβάλλον του ο καθένας είναι να κάνει μια προσπάθεια να ενημερωθεί (δεν είναι ανάγκη όλοι να μάθουν τα πάντα), να αυτορυθμίσει την συμπεριφορά του ώστε να προστατευθεί και να διευκολύνει, όχι την κυβέρνηση αλλά τους συνανθρώπους του και εν τέλει την πατρίδα του/τον τόπο που διάλεξε να ζει.

Δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα μιας επιδημίας ούτε με χαοτικές συμπεριφορές ούτε με νομικισμούς. Υπάρχουν καταστάσεις που είναι επιτακτικό να εφαρμοστεί αυστηρά η όποια ρύθμιση. Η καραντίνα εισερχόμενων στην χώρα ή και σε έναν τόπο αν υπάρχουν τοπικές ρυθμίσεις (όπως και θα έπρεπε) είναι τέτοια περίπτωση. Το να μετράμε αν κάθησες είκοσι λεπτά στην εργασία και δέκα λεπτά για να πάρεις καφέ αντί για τριάντα λεπτά εργασία που λέει το χαρτί, αν έπλυνες τα χέρια σου μετά την τουαλέτα πριν πας σουπερμάρκετ, αν εφάρμοσες καλά την μάσκα σου δεν είναι.

Το να καταλάβουν καλά όλοι ότι αυτό το πράγμα βγαίνει από το στόμα σου και τη μύτη σου αν είσαι φορέας και από εκεί μπαινει κυρίως μέσα σου αν δεν είσαι, είναι καθήκον τηςκυβέρνησης. Το να μετράει η κυβέρνηση αν ο κύριος salde εντός του σουπερμάρκετ έπιασε την πάρλα στο κινητό για να διηγηθεί στον fatalara πώς έκλαιγε ο αστρολαβος όταν έβλεπε το γλαστράκι να μας χαιρετάει δεν είναι δουλειά της. Οφείλουν μόνοι τους ο salde, o fatalara, o σουπερμαρκετάς να το αντιληφθούν. 

Στην φωτογραφία της παραλιακής από Θεσσαλονίκη, το κλειδί δεν είναι να αδειάσεις την παραλία. Αν οι ίδιοι άνθρωποι πάνε τρεις δρόμους παραπάνω κάνοντας το ίδιο, το άδειασμα της παραλίας είναι μια τρύπα στο νερό (μη σου πω ότι μπορεί να είναι και χειρότερο επειδή ενδέχεται εκεί να αερίζεται κάπως καλύτερα ο χώρος). Πρέπει ο καθένας μας να προσπαθεί να καταλαβαίνει ποιος είναι ο ορθός τρόπος να κινηθεί σε συγκεκριμένο χώρο και χρόνο και πώς θα γίνει να περιορίσει την κινητικότητα του. Να έρθει σε επαφή με κατά το δυνατόν λιγότερα άτομα στην καθημερινότητα του. Όσο λιγότερα μπορεί χωρίς δυσανάλογο κόστος. Αν σπάσεις το πόδι σου, ναι θα αναζητήσεις ιατρική βοήθεια. Δεν θα κάτσεις μόνος σου σπίτι. Θα μπεις νοσοκομείο αν χρειάζεται, προσέχοντας εκεί σαν το γεράκι, αλλά θα μπεις, επειδή το ισοζύγιο θεραπεία σπασμένου ποδιού Vs κίνδυνος να κολλήσω τον ιό είναι υπέρ της θεραπείας.
Δεν θα μπεις όμως νοσοκομείο για να πας στο κυλικείο που έχει ωραίο καφεδάκι ή στο ΑΤΜ εντός νοσοκομείου ή επισκεπτήριο στον φίλο σου που βγαίνει αύριο και μπορείς να τον δεις σπίτι του επειδή εκεί το ισοζύγιο είναι διαφορετικό. Αυτά θα στα υπαγορεύει ένα ένα ο Χαρδαλιάς;

Έχει καμιά σημασία αν εκείνος που θα με κολλήσει ψήφισε το ίδιο κόμα με εμένα; (hint η πιθανότητα να σε κολλήσουν αγαπημένα ή οικεία σου πρόσωπα είναι μεγάλη) Έχει καμια σημασία αν εκείνος ο άγνωστος μου που με την συμπεριφορά του με προστατεύει έχει ψηφίσει διαφορετικά; Το προβλημα μας είναι πώς θα προστατευθούμε, ατομικά και συλλογικά ή πώς θα βρούμε κατηγορούμενους να παραστήσουμε τους δικαστές; 

Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι κουβεντα για εμας εδω και για αναλυση.

Καλο ειναι να γινονται αναλυσεις για να παιρνεις μια ιδεα του τι επικρατει. 
Απο εκει και περα η καθε κυβερνηση θα εθει αντιμετωπη με την πραγματικοτητα. Βαση της δικης μου εμπειριας στη μεχρι τωρα ζωη μου αυτο που βλεπω εγω ουτοπικο ειναι να γινουν αυτα που περιγραφεις παραπανω. 

Το καθε ατομο αντιδρα διαφορετικα, ειδικα στην ελλαδα των δεκα ερωτησεων και 11 απαντησεων, το να περιμενεις απο τον κοσμο να συμμορφωθει ειναι τουλαχιστον αστειο. Εγω δεν θα μεινω στο τι ειναι σωστο η λαθος, αλλου το παω. 
Η πραγματικοτητα ειναι οτι η κυβερνηση πρεπει να επιλεξει τι θα κανει. Θα επιβαλει καραντινα η οχι? Δεν υπαρχει περιπου καραντινα. Η εχεις η δεν εχεις. 
Αυτο που υπαρχει αυτη τη στιγμη δεν ειναι καραντινα, ειναι το απολυτο τιποτα, υποκρισια της κυβερνησης για δηθεν προστασια του συνολου φτιαγμενη για να εισπρατει προστιμα. 
Θελεις να προστατεψεις το συνολο? Κλειστα ολα για ενα μηνα, να μην υπαρχει στο δρομο κανεις. Οχι μονο στην παραλια που λες, πουθενα. Εδω ειναι ολοι εξω σαν να μην τρεχει τιποτα (που δεν τρεχει αλλα τελος παντων) και απο την αλλη σου λενε εσυ εσυ και εσυ σας τα κλεινουμε για την καλυτερη προστασια του συνολου. Και το συνολο ειναι ολο εξω. 
 

Εξηγησε μου με ποιο κριτιριο εχει αποφασιστει να χασω 70% του εισοδηματος μου. Για να προστατευτει ποιος? 
Απαφασιστηκε να εχουμε καραντινα? Με εκλεισες για αυτο τον λογο? Γιατι ειναι ολος ο κοσμος εξω? Η πλακωσε τους στα δακρυγονα μια δυο φορες να μην ξαναβγει κανεις η αφησε με να κανω και εγω την δουλεια μου.

Αποφασισε επιτελους τι θα κανεις. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

 

 

Διαγωνισμός βλακείας. Αυτό το video ή αστυνομία δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει;

 

@salde

Τα 200+ άτομα σε super market είναι καθημερινή εικόνα. 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, jax7480 said:

Θα προσθέσω ένα βίντεο στο νήμα, όχι για το περιεχόμενο του βίντεο αλλά έτσι για να έχουμε να λέμε για τον Covid και πως ο Πορτοσάλτε τα παραλέει...

Και πριν βιαστεί κάποιος να με χαρακτηρίσει για το ότι είμαι φιλοκυβερνητικός να πω πως η κυβέρνηση όντως τα έκανε ΣΚΑΤΑ σε πολλά θέματα. Δεν έχω καμία σχέση με καμία κυβέρνηση των τελευταίων 20 ετών στην Ελλάδα και ούτε θέλω να έχω ποτέ για να μην λερωθώ από τα σκατά.

 

 

 

 

Μεχρι εκει φτανει το IQ τους.
Ποιος την εχει μεγαλυτερη για να νιωσουν πιο αντρες μεσα απο τις λαμαρινες.
ΖΩΑ της κοινωνιας.

Δεν ευχομαι να κολλησουν τον ιο, γιατι απο κατι τετοια βοδια, θα κολλησουν και αλλους.
Ευχομαι απλα να καουν τα μοτερ τους.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μεχρι εκει φτανει το IQ τους.
Ποιος την εχει μεγαλυτερη για να νιωσουν πιο αντρες μεσα απο τις λαμαρινες.
ΖΩΑ της κοινωνιας.

Δεν ευχομαι να κολλησουν τον ιο, γιατι απο κατι τετοια βοδια, θα κολλησουν και αλλους.
Ευχομαι απλα να καουν τα μοτερ τους.
 

 Εν κινήσει με 200+ χμ/Ω pls. Μην επιβαρύνουμε και το ΚΑΤ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.