Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Ο κόσμος έχει πανικοβληθεί πάντως. Χθες είχα πάει στο The Mart στην αργυρούπολη.

Γενικά είναι ένα σουπερ μαρκετ που δεν εχει κόσμο. Πας και είσαι χαλαρός και στους διαδρόμους και στα ταμεία!

Χθες λοιπόν ο διάδρομος με τα μακαρόνια, ρύζια και κονσέρβες ήταν απροσπέλαστος! Ήθελα να πάρω τομάτες κονσέρβα και προσπέρασα. Δεν αγόρασα.

 

Δεν είχα καταλάβει τι πάθανε και το έριξα στο ότι έρχεται καθαρά Δευτέρα. Βγαίνοντας έξω και πηγαίνοντας σπίτι, συνειδητοποίησα ότι τελικά είναι πανικός και καμία σχέση δεν είχε με το 3ημερο αυτό που είδα. Δυστυχώς ακόμα και σήμερα, το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού είναι στο έλεος των ΜΜΕ. Και να σημειώσω ότι ο μέσος όρος ηλικίας όσων είδα στους διαδρόμους του σουπερ μάρκετ ήταν 40... Όλοι νέοι άνθρωποι.

 

Δεν λέω είναι σοβαρό θέμα μία πανδημία, αλλά αλήθεια πόσο κοντά είμαστε;.... 

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

Στο μεταξυ ο Κικιλιας δηλωνει ετοιμος να αντιμετωπισει τον κοροναϊό...

ο Κικιλιας που δεν μπορουσε να μαρκαρει ουτε τον Μαματζιολα...

 

Απο την αλλη μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι με τον ''θανατηφόρο'' κοροναϊό? 

 

Καταγεγραμενα από τις αρχές του 2020  έως τις 25/2/2020:

• 2.703 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους από τον κοροναϊό.
• 73.742 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους από την κοινή γρίπη...

• Εκτος Κίνας (σε ολο τον υπολοιπο κοσμο δηλαδη), 41 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους από το κοροναϊό, οι περισσότεροι από αυτούς ηλικιωμένοι και έχουν ιατρικό ιστορικό

 

εμενα μου μοιαζει για ακομα ενα επιτυχημενο αντιπερισπασμο των μέσων ενημέρωσης..

αυτό απορώ κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα αλλο..ο τρομαγμενος κοσμος παει σουπερ μαρκετ και παρασυρει και τους αλλους..
Αν ολοι πανε και αδειασουν τα ραφια, εγω τι θα κανω; θα κατσω σπιτι να τους κοιταω να τρωνε και εγω οχι; 
Ε αναγκαστικα θα με "αναγκασουν" και μενα να παω για προμηθειες.
Παντως μακαρονι φουλ..Οτι πρεπει και για τους θρησκους τωρα στην νηστεια :p

 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GoMaR said:

Οχι τιποτα αλλο..ο τρομαγμενος κοσμος παει σουπερ μαρκετ και παρασυρει και τους αλλους..
Αν ολοι πανε και αδειασουν τα ραφια, εγω τι θα κανω; θα κατσω σπιτι να τους κοιταω να τρωνε και εγω οχι; 
Ε αναγκαστικα θα με "αναγκασουν" και μενα να παω για προμηθειες.
Παντως μακαρονι φουλ..Οτι πρεπει και για τους θρησκους τωρα στην νηστεια :p

 

 

Χωρίς πλάκα, αυτό είναι το πρόβλημα.

Εγώ αύριο ταξιδεύω με αεροπλάνο και θέλω μια μάσκα για το αεροπλάνο μήπως και τη βάλω.

Προφανώς δεν έχω πάρει, και έχουν εξαντληθεί και από την Δανία, βρήκα μία στη δουλειά.

Ο πανικός είναι ανθρώπινος, και οι άνθρωποι σε πανικό είναι ό,τι χειρότερο.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Από τα καλά.

Μάρκα αλλιώς δεν συνέβη ποτέ. (ο,τιδήποτε γράψεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου)

Αν και το θέμα είναι σοβαρό, το νήμα εννοώ, είναι μοιραίο να κάνουμε και πλάκα. Επειδή διακρίνω έμπνευση στο φόρουμ, μη τυχόν κάνει κανείς αστείο με πράσινο τσάι Dilmah ή έστω St. Dalfour γιατί έχω ξεμείνει και δεν θα τα πάμε καλά.

 

 

3 hours ago, karmen1983 said:

Ήθελα να πάρω τομάτες κονσέρβα και προσπέρασα. Δεν αγόρασα.

άμα είσαι μικρή και άπειρη αυτά παθαίνεις. Χρειάζεσαι δεύτερο άτομο ή υπέροχο κινητό τηλέφωνο: «Έλα μαμά; Μίλησα προ ολίγου με τη μικροβιολόγο. Βγήκαν τα αποτέλεσματα και βρήκαν κάτι, δεν μου λένε τι αλλά μου είπε να μην γυρίσω σπίτι αλλά να πάω από εκεί. Έχει ειδοποιήσει ήδη να έρθει ομάδα να με παραλάβει, μάλλον θα με πάνε για εξετάσεις στο νοσοκομείο. Θα ξανατηλεφωνήσω όταν έχω νέα, μην ανησυχείς». Προχωράς προς το ράφι, ξεροβήχεις και κάνεις ότι ετοιμάζεσαι να φτερνιστείς. Αγοράζεις τομάτες.

Πέρα από αστεία και φαιδρά, στην ιστορία αυτή δεν μου αρέσει το εξής: σε περίπτωση που εξελιχθεί η κατάσταση εδώ πέρα, οι όποιες αλλαγές καθημερινής συμπεριφοράς πρέπει να γίνονται στη βάση μιας νοοτροπίας ομαδικής, συλλογικής. Όχι με νοοτροπία «κοιτώ την πάρτη μου κι οι υπόλοιποι να παν να...», ας υποθέσουμε ότι πρέπει όλοι να στοκάρουμε μακαρόνια, όχι να αγοράσω όλα τα πακέτα που βρίσκω μπροστά μου αγνοώντας τις ανάγκες των άλλων. Αποδεικνυόμαστε ολίγιστοι σε αυτό το σκέλος και δεν είναι καλό, γενικώς.

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.