Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Να υποθέσω ότι έχουν αποφασίσει πως περισσότερη προσπάθεια επιβολής επί μεγάλων μαζών οδηγεί μόνο σε φασαρίες και ακόμη μεγαλύτερη αντίδραση;

Ότι η κάμψη της αντίστασης στα μέτρα είναι μάταιη;

 

Αν υποθέσουμε ό,τι θέλουμε για την πολιτεία, ο κόσμος που είναι στην πλατεία τι δικαιολογία έχει; Βγήκαν όλοι για γυμναστική; το σκυλάκι τους; να βοηθήσουν τον ανήμπορο παππού;

 

Τι ακριβως θα επιβαλουν 6 αστυνομικοι σε 5000 κοσμο σε μια πλατεια?

Ενα περιπολικο και δυο μηχανες επι τρεις μερες στα ψηλα αλωνια να προσπαθουν να τρομαξουν τον κοσμο και δεν κουνιοταν κανεις. Στην αγιου νικολαου γινοταν παρτυ με μουσικη και μολις τους ειδαν εβαλαν φωτια και πεταγαν τους καδους απο τις σκαλες.

 

Τι σημασια εχει η δικαιολογια που εχουν? Θα τους ζητησει κανεις το λογο? Για βγαλε κινητο να τραβηξεις φωτο η βιντεο που να μην ειναι δικη σου και θα σε γιουχαρει ολο το σημειο, μπορει να φας και κανα μπουκαλι αδεσποτο.


Εχει χαθει η μπαλα, τα μετρα δεν επιασαν ποτε και η κυβερνηση με τους ειδικους ζουνε στον κοσμο τους.

Αφου τα μετρα δεν τηρηθηκαν ποτε δεν υπηρχε αποτελεσμα. 
 

Το εχω πει ενα σωρο φορες η εχεις λοκνταουν η οχι. Περιπου λοκνταουν δεν υπαρχει. 
Ο κοσμος ειναι «μεσα» απο τον νοεμβριο και εχουμε απριλιο. Το αποτελεσμα ειναι αυτο που βλεπεις. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχουν χρήματα (και όσοι μάζεψαν, θα τα κρατήσουν για ώρα ανάγκης), δεν αναμένονται χρήματα από τας Ευρώπας, δεν υπήρξε ποτέ πραγματικό lockdown (γι' αυτό ο κόσμος δεν πειθάρχησε ποτέ και τώρα του έχει γυρίσει το μάτι), τα νοσοκομεία πιέζονται, ο τουρισμός έρχεται.

Αν αυξηθεί δραματικά ο αριθμός των νεκρών και εκτοξευτεί σε μη διαχειρίσιμο σημείο ο αριθμός των διασωληνωμένων, ίσως πάμε σε lockdown-ελληνική πατέντα (με το απαραίτητο μαστίγωμα, ήτοι ''ανεύθυνα κορμιά, δεν κάνετε τα self test, δεν τηρείτε τα μέτρα, δεν κάνετε τον σταυρό σας όταν περνάει ο Κούλης'').

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, schumifer said:

Να υποθέσω ότι έχουν αποφασίσει πως περισσότερη προσπάθεια επιβολής επί μεγάλων μαζών οδηγεί μόνο σε φασαρίες και ακόμη μεγαλύτερη αντίδραση;

Ότι η κάμψη της αντίστασης στα μέτρα είναι μάταιη;

 

Αν υποθέσουμε ό,τι θέλουμε για την πολιτεία, ο κόσμος που είναι στην πλατεία τι δικαιολογία έχει; Βγήκαν όλοι για γυμναστική; το σκυλάκι τους; να βοηθήσουν τον ανήμπορο παππού;

 

 

Νομίζω ότι πλέον απλά κοροϊδευόμαστε.

Όταν σου λέει ότι ανοίγω τον τουρισμό χωρίς καραντίνα, πώς γίνεται να σου φταίει αυτός που παρτάρει σε εξωτερικό χώρο?

Ανοίγω τον τουρισμό σημαίνει οι μισοί Βαλκάνιοι θα κατέβουν με μούφα τεστ και οι μισοί Ευρωπαίοι θα τηρήσουν όλα τα μέσα ασφαλείας σε ένα κατάμεστο αεροπλάνο.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω και το λέω ειλικρινά είναι πώς γίνεται όλα τα κράτη του πλανήτη να περιμένουν 2-3 εταιρίες να αυξήσουν την παραγωγή τους. Αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να μην μπορώ να έχω τη ... δόση μου. Αλλά η παραγωγή για self-test, αντιδραστήρια για PCR κλπ. να επαρκεί. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς 1 εταιρία αποφασίζει ότι εγώ θα είμαι φτωχότερος για τα επόμενα 20 χρόνια και μάλιστα αποφασίζει και το ποσοστό πτώχευσης (θα τα έχουμε έτοιμα του χρόνου, μέχρι το Φθινόπωρο του 2021 θα έχει λυθεί το πρόβλημα - δηλαδή 2 χρόνια για ένα εμβόλιο που ήταν -more or less- έτοιμο σε 1 ΣΚ).

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sotiris said:

Όταν σου λέει ότι ανοίγω τον τουρισμό χωρίς καραντίνα, πώς γίνεται να σου φταίει αυτός που παρτάρει σε εξωτερικό χώρο?

Ανοίγω τον τουρισμό σημαίνει οι μισοί Βαλκάνιοι θα κατέβουν με μούφα τεστ και οι μισοί Ευρωπαίοι θα τηρήσουν όλα τα μέσα ασφαλείας σε ένα κατάμεστο αεροπλάνο.


Αυτό! Με την προσθήκη ότι δεν είναι μόνο ο τουρισμ΄ς. Είναι κι οι συγκομιδές, είμαστε κι εμείς οι ίδιοι. Εισελθών-εξελθών δεν είναι μονάχα το στερεότυπο του δυτικοευρωπαίου  , με τσάρτερ πτήση, σε all-inclusive των 800€ σε τουριστικό νησί. Είναι κι ο ανατολικός στην Μακεδονία, είναι κι ο εποχικός εργάτης, είναι και το Bansko bus που μου έγραψε ο Κούκης (ελληνότατοι αυτοί), τα πήγαινε-έλα σε συνοριακούς νομούς, οι φορτηγατζήδες, οι Έλληνες του εξωτερικού, φοιτητές, ναυτικοί, είναι κι οι απέναντι που δεν μας άφησαν σε χλωρό κλαρί από την πρώτη στιγμή.
 

Ο μόνος τρόπος να εμποδίζεις το πέρασμα του ιού από τόπο σε τόπο είναι να ελέγχεις κάπως αυστηρά εισόδους-εξόδους. Άπαξ και περάσει εντός μεγάλης πόλης όπως Αθήνα/Θεσσ. καλή τύχη να το ελέγξεις πάνω στην καθημερινή συμπεριφορά μερικών εκατομμυρίων πολιτών.

Σε εκείνο που γράφεις για τα εμβόλια Σωτήρη, έχω δυο ενστάσεις: α) υπεραπλουστεύεις να το εμφανίζεις ευκολότερο από όσο είναι στην πραγματικότητα β) ναι ήταν ταχύτατο το αρχικό, όμως η «καθυστέρηση» οφείλεται στην τήρηση πρωτοκόλλων ασφαλείας (δοκιμές). Ακόμα κι έτσι είναι άθλος αυτό που πέτυχαν οι επιστήμονες μέχρ στιγμής.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, salde said:

Σε εκείνο που γράφεις για τα εμβόλια Σωτήρη, έχω δυο ενστάσεις: α) υπεραπλουστεύεις να το εμφανίζεις ευκολότερο από όσο είναι στην πραγματικότητα β) ναι ήταν ταχύτατο το αρχικό, όμως η «καθυστέρηση» οφείλεται στην τήρηση πρωτοκόλλων ασφαλείας (δοκιμές). Ακόμα κι έτσι είναι άθλος αυτό που πέτυχαν οι επιστήμονες μέχρ στιγμής.

 

Σίγουρα υπεραπλουστεύω, αλλά δε νομίζω ότι έχει σχέση η επιστήμη με την καθυστέρηση.

Αυτό που βλέπουμε είναι προστασία πατεντών.

Είναι θεμιτό να προστατεύεται μια πατέντα όταν η προστασία της καθυστερεί πρακτικά την παγκόσμια οικονομία κατά xyz μήνες?

Είναι το κέρδος της Pfizer και της Kosmovac πιο σημαντικό από μερικές χιλιάδες/εκατοντάδες χιλιάδες θύματα? 

Το ερώτημα είναι: σε μια κατεστραμμένη παγκόσμια οικονομία που είναι το πλάνο της επόμενης δεκαετίας, θα υπάρξει το περιβάλλον για την ανάπτυξη των επόμενων εμβολίων? Γιατί το περιβάλλον ανάπτυξης των εμβολίων ήταν κυρίως κρατική χρηματοδότηση. Η κρατική χρηματοδότηση όταν θα σταματήσει να δίνεται στην έρευνα γιατί θα δίνεται για να μην υποσιτίζονται οι πολίτες, θα έχει τη δυνατότητα να παράξει το επόμενο?

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Σίγουρα υπεραπλουστεύω, αλλά δε νομίζω ότι έχει σχέση η επιστήμη με την καθυστέρηση.

Αυτό που βλέπουμε είναι προστασία πατεντών.

 

Άρα ήταν ρητορικό το ερώτημα, αφού εσύ ο ίδιος δίνεις την απάντηση.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

720_774141_624aabf640-aac777c53649d3c7.j
WWW.ENIKOS.GR

«Η ΕΛ.ΑΣ. δεν μπορεί να μπει στο κυνήγι της πλατείας, καθώς, πλέον, η κατάσταση δεν είναι όπως πριν», δήλωσε ο γ.γ. των Ειδικών Φρουρών, Στράτος Μαυροειδάκος...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

c895cee592074d77ad1ce1aaa67b6140.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Ιδιαίτερα αισιόδοξοι οι ερευνητές του Πανεπιστημίου του Ρέγκενσμπουργκ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πήγα σήμερα φαρμακείο για self test  αλλά δεν το δικαιούμαι, γιατί δεν είμαι υπάλληλος. Σε γειτονικό κατάστημα πήραν όλοι οι υπάλληλοι εκτός του εργοδότη. Προφανώς εμείς δεν κολλάμε. 

Δεν ξέρω τι σκατά συμβαίνει στο κεφάλι αυτών που αποφασίζουν αυτά, ας έρθει όμως κανένα υγειονομικό να μου την πει και θα τα πούμε.... 

 

Οι εργοδότες έχετε λεφτά. Να πάτε να πληρώσετε να κάνετε :hehe:

  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Οι εργοδότες έχετε λεφτά. Να πάτε να πληρώσετε να κάνετε :hehe:

 

Πλάκα πλάκα ξέρουμε πόσο κοστίζει για εμάς τους large?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

Πήρε σήμερα η γυναίκα μου από το φαρμακείο 2. Νομίζω είχε 7€ το ένα, ή κάπου εκεί. 

Ένα τεστ κοστίζει όσο δύο εμβόλια, συμφέρει. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.