Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

15 hours ago, schumifer said:

[...]

 

Σόρυ για το σεντόνι, βλέπω τα φιλαράκια να λιώνουν στα επείγοντα και τις μονάδες με εφημερίες ανά τριήμερο, να αυξάνονται οι ασθενείς που διασωληνώνονται σε δυσθεώρητα για την Ελλάδα νούμερα, και μετά τα καλόπαιδα να κάνουν πάρτυ κατά χιλιάδες. Κάμερες, φωτογραφίες, πρόστιμο στο σπίτι και υποχρεωτικό τεστ, μετά για κάθε επιπλέον άνθρωπο που κολλάνε τα καλόπαιδα νέο πρόστιμο. Ή καταναγκαστική εργασία. Ή κάτι τέλος πάντων για να κατευνάσει την οργή του πολίτη που κατέστρεψε την ψυχολογία του 1 χρόνο και βάλε στην πολυθρόνα του υπακούοντας στις εντολές των υπευθύνων, και αν πάθει κάτι δε θα υπάρχει ούτε ένα τετραγωνικό μέτρο ελεύθερο πάτωμα στο νοσοκομείο για να τον βάλουν ...

 

Υπάρχει μια σημαντική παράμετρος. Η πληθυσμιακή πυκνότητα.

Αλλιώς τηρείς τα μέτρα ασφαλείας στα Πατήσια, αλλιώς στη Νέα Μάκρη. 

Όταν ανοίγεις την οικονομία, ανοίγεις μαγαζιά, και ο κόσμος πρέπει να χρησιμοποιήσει ΜΜΜ (ΜΜΜ Ελλάδας, όχι Δανίας και Σουηδίας, που κάθεσαι στο λεωφορείο - μιλάμε για Μέσα που αναγκαστικά συνωστίζεσαι - και αμφιβάλλω ότι ο κόσμος συνωστίζεται από επιλογή ή από βίτσιο), πώς περιμένεις να ελέγξεις κάτι τέτοιο? Όταν ανοίγεις το λαγούμι (=Μετρό), με 0 εξαερισμό? 

 

Δεν λέω ότι έχουμε υπερβολική ατομική ευθύνη, και στη Δανία με το που έσκασαν τα μέτρα περίπου 13 μήνες πριν, είμασταν σπίτι 1 μήνα και οι πιτσιρικάδες έπαιρναν λεωφορεία για να βγουν σαββατόβραδο. Δεν υπάρχει η ατομική ευθύνη σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι πλέον σαφές ότι το πράγμα αφήνεται στη φυσική επιλογή.

 

Τα τεστ μου τον Απρίλη μέχρι χθες :p 

Κάνω ένα PCR ένα Rapid, 2 τη βδομάδα χρειάζονται πλέον (κάθε ένα έχει ισχύ 72 ώρες).

Δεν υπάρχει το self test, πας στην ουρά.

image.thumb.png.51538496f60605099fcae514ce3384dd.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

ο αριθμός των κρουσμάτων είναι αδιαμφισβήτητα αποτέλεσμα της ανεπαρκούς τήρησης των μέτρων

 

Έχει κουράσει αυτή η καραμέλα, είναι σωστό αλλά μέχρι ενός ορίου.

 

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Αν ο μέσος πολίτης θέλει να μαζευτούν οι επιπτώσεις μιας πανδημίας ακούει τι του λέει το κράτος του και κλειδώνεται σπίτι.

 

Ναι αλλά για πόσο??? Επίσης, αν βλέπεις αστεία αντιμετώπιση της πραγματικότητας από αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις, είναι δύσκολο να το κάνεις αυτό.

 

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Πρέπει όμως ο νομοταγής νοήμων πολίτης να ψέξει και το κράτος που δεν έβγαλε όλη τη δύναμη της αστυνομίας να τους διαλύσει πρώτα ευγενικά και μετά λιγότερο ευγενικά.

 

Η αντιμετώπιση της κατάστασης δεν πρέπει να είναι τιμωρητική αλλά προστατευτική. Καλύτερα να τους πείσεις αντί να τους κυνηγήσεις. Άσε που αν ξαμοληθούν 100 χιλιάδες στην Αθήνα, δεν μαζεύονται. Χρειάζεται σοβαρότητα βέβαια που λείπει γενικώς. Επίσης καλό θα ήταν για κάθε 100 αστυνομικούς να προσλαμβάνουν 1 γιατρό και 2 νοσηλευτές αλλά το γκλομπ διώχνει καλύτερα τον κορονοϊό :p

 

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

(έχω αρχίσει να τη βαριέμαι αυτήν τη λέξη, εμένα μου αρέσουν οι εξουσίες, αυτοί δεν μπορούν να πάνε κάπου που δε θα έχουν κανέναν κερατά στο κεφάλι τους να ησυχάσουν και να περάσουν όμορφα; Τόσα νησιά έχουμε, τόσες χώρες υπάρχουν. Τι; Για να μπορούν να τσακώνονται με μπάτσους ή να σπάνε αμάξια  κάθονται εδώ;)

 

Άσχετο: Προσωπικά σιχαίνομαι τους εξουσιαστές κάθε τύπου, αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι μπορεί να υπάρξει κοινωνία χωρίς κανόνες. Οι συγκεκριμένοι μπαχαλάκηδες αυτού του τύπου είναι γνωστοί στην αστυνομία, μη σου πω ότι πολλές φορές τους χρησιμοποιεί για αλλότριους σκοπούς.

 

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Ο τουρισμός θα ανοίξει, για τον ίδιο λόγο που ο ιδιώτης θα πάει για δουλειά. Η Ελλάδα οικονομικά καταστρέφεται/άφηκε. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δε βλέπουμε πως το μόνο έσοδο στο οποίο ελπίζει το κράτος είναι ο τουρισμός... Εξάγουμε φέτα, άντε στο τσακίρ κέφ λίγο λάδι και κανένα πορτοκάλι. Φοροδιαφεύγουμε δεξιά και αριστερά (μισή απόδειξη ε;) Όταν σε 2 χρόνια κοπούν τα χαδάκια, πέσουν νέα οριζόντια μέτρα και παραδώσουμε ακόμη περισσότερο έλεγχο στους έξω, θα αναρωτιόμαστε τι θα είχε γίνει αν...

 

Άρα στην πραγματικότητα δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ για την υγεία του πόπολου. Όσο υπήρχε εύκολο χρήμα κάναμε τους άνετους και στο τέλος ας φάμε το στραπάτσο.

 

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Τα παραποιημένα τεστ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ, τα κόβεις για πλάκα. Όλα θα πρέπει να έχουν qr code, τα σκανάρεις στο αεροδρόμιο κι επιβεβαιώνεις. Από αμφισβητήσιμες πηγές, κάνε γρήγορο τεστ στο αεροδρόμιο. Πρέπει να το θέλεις βέβαια. Βλέπε και παραπάνω.

 

Ακριβώς αυτό το αυτονόητο έπρεπε να έχει γίνει από τον Μάρτιο του 2020 αλλά οι υπεύθυνοι σφύριζαν αδιάφορα. Μη μου πεις ότι δεν ήξεραν τί συμβαίνει.

 

πριν 19 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Το εμβόλιο υπάρχει χάρη στις ιδιωτικές πρωτοβουλίες, ίσως με την εξαίρεση του ΑΖ που το έκανε πανεπιστήμιο. Ακόμη και το πανεπιστήμιο ούτε να το παράξει μαζικά μπορούσε ούτε να το διανείμει.  Και η ΑΖ μπήκε να βοηθήσει ουσιαστικά τιμής ένεκεν και τώρα θα θαφτεί κάτω από μεγατόνους λάσπης.

Άρα περιμένουμε από τους ιδιώτες. Τους έχουμε ταΐσει βέβαια για να τους βοηθήσουμε οικονομικά και θα μας δώσουν και εκπτώσεις.

Μακάρι να ήταν αλλιώς, όχι μόνο  για τα εμβόλια, τόσα σωτήρια φάρμακα οι αλήτες τα κρατάνε πανάκριβα με διοικητικά τερτίπια, τόσα πάμφθηνα αποτελεσματικά φάρμακα εξαφανίζονται από τις αγορές γιατί οι εταιρείες δε θεωρούν ότι βγάζουν ποια αρκετό κέρδος για τα π

αράξουν, ή σπρώχνουν νεότερα πολύ ακριβότερα...

Μακάρι, αλλά δεν είναι έτσι.

 

Δηλαδή μας δίνουν εμβόλια από φιλανθρωπία; :hehe: Όπως λες κι εσύ, τους σκάσαμε χοντρά λεφτά για να προχωρήσουν και στο τέλος πούλησαν τα εμβόλια σε αυτόν που έδινε τα περισσότερα! Για φαρμακευτικές μιλάμε, δεν κάνουν αγαθοεργίες.

 

Γενικά συμφωνώ με όσα γράφεις πάντως. Κουβέντα να γίνεται :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lakisss said:

Πήγα σήμερα φαρμακείο για self test  αλλά δεν το δικαιούμαι, γιατί δεν είμαι υπάλληλος. Σε γειτονικό κατάστημα πήραν όλοι οι υπάλληλοι εκτός του εργοδότη. Προφανώς εμείς δεν κολλάμε. 

Δεν ξέρω τι σκατά συμβαίνει στο κεφάλι αυτών που αποφασίζουν αυτά, ας έρθει όμως κανένα υγειονομικό να μου την πει και θα τα πούμε.... 

κι εγω μια απο τα ιδια...και μιλαμε για καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Lakisss said:

Πήγα σήμερα φαρμακείο για self test  αλλά δεν το δικαιούμαι, γιατί δεν είμαι υπάλληλος. Σε γειτονικό κατάστημα πήραν όλοι οι υπάλληλοι εκτός του εργοδότη. Προφανώς εμείς δεν κολλάμε. 

Δεν ξέρω τι σκατά συμβαίνει στο κεφάλι αυτών που αποφασίζουν αυτά, ας έρθει όμως κανένα υγειονομικό να μου την πει και θα τα πούμε.... 

 

Όχι ρε φίλε, σοβαρά; πόσο στόκμεν...

 

1 hour ago, Simon said:

Έχει κουράσει αυτή η καραμέλα, είναι σωστό αλλά μέχρι ενός ορίου.

 

Θα συμφωνήσω μόνο αν το όριο τείνει στο άπειρο. Αλλιώς η μετάδοση δεν καταλαβαίνει από κόπωση/αντίδραση/ωχαδερφισμό. Όπου σε βρει θα κάνει πάρτυ.

 

Στην τελική, αν και επαναλαμβάνομαι, είναι πανδημία. Η φύση έχει το πάνω χέρι. Έχουμε την κατανόηση και την τεχνολογία να ανταπεξέλθουμε αλλά δεν νικάς τη φύση έτσι εύκολα. Και κλεισμένοι στα σπίτια όλοι οι δυτικοί, θα έκανε τα δικά της η πανδημία σε άλλα μέρη του πλανήτη μέχρι να κουραζόμασταν, ίσως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος steve_m έγραψε:

κι εγω μια απο τα ιδια...και μιλαμε για καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος

Το υγειονομικό είναι μέσα στις top διεφθαρμένες υπηρεσίες του κράτους. Είναι αστείοι και άσχετοι. Κάνουν τα στραβά μάτια όπου τρώνε, και όπου δεν τρώνε σε χορεύουν στο ταψί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Είναι καθόλου αξιόπιστα; Μήπως κάνω κι εγώ αφού η καραντίνα δε με έπιασε.

Εύκολα και γρήγορα. Σε 5 λπτ το πολύ έχεις τελειώσει (έχει οδηγίες)

Αν είσαι αρνητικός βγαίνει στο "C" μια γραμμούλα, αν είσαι θετικός, βγαίνει και στο "T" . Αν βγει μόνο στο Τ ή καθόλου, το'χεις κάνει λάθος.

Για εμάς είναι υποχρεωτικό να το κάνουμε κάθε Δευτέρα. Από την μία μου φαίνεται για παρωδία, από την άλλη αν γινόταν από την αρχή ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ, θα είχαν απομονωθεί πολλοί ασυμπτωματικοί.

 

Αυτό το "δεν δικαιούνται οι εργοδότες" , άλλο πάλι τούτο... Να προσλάβετε τον εαυτό σας ρε παιδιά, αν το κάνετε, μπορεί να δικαιούστε :hehe: 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4565465675_1.jpg
WWW.LIBERAL.GR

Πολύ φοβόμαστε ότι αν η κυβέρνηση αφήσει την υπόθεση Πάσχα στα χέρια των επιδημιολόγων, τότε είναι...

Ο άτυπος porte parole του Κούλη ρίχνει το σύνθημα. Ανοίξτε, ρε παλιοεπιστήμονες, γιατί εσείς θα φταίτε. Προσέξτε, ρε παλιοπολίτες (δεν προσέχουν, έτσι κι αλλιώς), γιατί εσείς θα φταίτε.

Προσωπικά, πάντως, σκέφτομαι να κάνω Πάσχα στο χωριό, παρέα με τη λαίδη Άντζελα Δημητρίου.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Σήμερα μας τα γύρισε

Λογικό μοιάζει να τα "γυρίσει"!

Είναι πλέον πολύ πιθανό να κάνουμε άλλο ένα Πάσχα "στ' αυγά μας" (και όχι επαρχία). Να μείνει η δήλωση "Εμένα δεν θα με κρατήσει κανένας... " (που έκανε "ντόρο" όταν βγήκε);

Μέτα θα φταίει όποιος πει "Την Ντόρα δεν την κρατάει κανείς, άρα ούτε και μένα"; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

boyli.jpg?itok=1LtbXLSV
WWW.ETHNOS.GR

Δίωξη επιτρέπεται μόνο για συκοφαντική δυσφήμηση ή εξύβριση, αναφέρει η ρύθμιση για τους λοιμωξιολόγους

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για την γνώμη τους στην επιτροπή, ορθότατο. Αυτό έλειπε να διευκολύνουν τον κάθε πικραμένο  να ξεκινήσει βιομηχανία αγωγών/μηνύσεων. Είναι μη είδηση, δεν χρειάζονταν καν ειδικές διατάξεις.
(έτσι κι αλλιώς θα πήγαινε στα σκουπίδια η όποια προσπάθεια μαζικών μηνύσεων, θα γινόταν καθαρά για λόγους πολιτικής διαφήμισης ή εκφοβισμού)

Παρεμπιπτόντως έχουν περάσει 13-14 μήνες, δεν είναι τόσο δύσκολο να έχουν μάθει ότι η επιτροπή εμπειρογνωμώνων δεν αποτελείται αποκλειστικά από λοιμωξιολόγους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μουγκα στην στρουγκα λεγεται στο χωριο μου, σε αλλα νεα.

2021-04-19T150445Z_1568744839_RC23ZM93OI
WWW.TOVIMA.GR

Έκκληση για ταχεία έγκριση από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων
Παράθεση

Η Γερμανία σχεδιάζει να αγοράσει 30 εκατομμύρια δόσεις του ρωσικού εμβολίου Sputnik V κατά του κορωνοϊού, δήλωσε την Πέμπτη ο πρωθυπουργός

του κρατιδίου της Σαξωνίας Μίχαελ Κρέτσμερ, αν και το εμβόλιο δεν έχει λάβει ακόμη έγκριση από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων (ΕΜΑ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, διυλίσαμε καλά καλά τον κώνωπα με τα δυτικά viral vector εμβόλια, το ρωσικό που βασίζεται σε παρόμοια τεχνολογία ας το καταπιούμε αμάσητο. Makes sense

 

 

1 hour ago, Proteas said:

Μουγκα στην στρουγκα λεγεται στο χωριο μου, σε αλλα νεα.

Σε γενικές γραμμές και για χάρη της επιστήμης θα ήταν χρήσιμο να συζητηθούν οι διαδικασίες που ακολουθήθηκαν στο μέλλον. Και μην αμφιβάλλεις ότι αυτό θα γίνει για όλους τους επιστημονικούς σκοπούς και στο κατάλληλο περιβάλλον. Αλλά να χάνεις τη ζωή σου, την οικογένειά σου για 1.5 χρόνο και πόσο ακόμη, και να σε μηνύει μετά ο κάθε ψεκασμένος; Στο βαθμό που αυτό το νομοσχέδιο αποσκοπεί στην προστασία της επιστημονικής άποψης είναι απόλυτα θεμιτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να παιξουμε το βρειτε τις διαφορες για το αν ειναι καλυτερο εμβολιο αν θες για να μην παει και αμασητο, το γεγονος ομως

οτι πισω απο το ρωσικο εμβολιο παιζονται πολιτικα και οικονομικα παιχνιδια εν μεσω πανδημιας θα επρεπε να μας τρομαζει ολους.

Η ειδηση μπηκε για κατι σχολια του τυπου "θα πεσει η κυβερνηση αν το φερω" απο ποιον και γιατι βεβαια δεν μαθαμε ακομα..

 

Για το αισχος που περασαν απο την βουλη οσο απαραδεκτο και αν ειναι να δεχτω οτι δεν εχουν ευθυνη και δεν πρεπει να διωκονται αλλα το να μην εξεταζονται!!??? Ποσοι ψεκασμενοι και με ποια καταρτιση πιστευεις οτι θα τους κανουν μηνυση, μιλαμε παντα για την επιτροπη, η κυρια Λουλα

απο τον Ευοσμο θα εκανε κατι τετοιο η μηπως καποιος γιατρος με γνωση πανω στο αντικειμενο ο οποιος θεωρει η πιστευει οτι πολλα απο τα μετρα

ηταν και ειναι πολυεπιπεδα καταστροφικα.

 

Για χαρη της επιστημης δεν θα ηταν χρησιμο να γινει συζητηση σε επιστημονικο επιπεδο, επιβαλετε να γινει. Το νομοσχεδιο δεν αποσκοπει στην προστασια της επιστημονικης αποψης την φιμωνει στην περιπτωση και ειναι πρωτοφανες στα χρονικα μελη επιστημονικης επιτροπης δια νομου να μην μπορουν να εξεταστουν. Οι δικαιολογιες Πλευρη περι μηνυσεων (ειδες πολλες?) και ψεκασμενων κανουν τον ιδιο να φαινεται ως αλλος ενας ψεκασμενος τελικα.

 

Τελος να τονισω γιατι μου την εδωσε στο κρανιο περισσοτερο απο ολα ειναι οτι στην δευτερολογια Πλευρη ακουστηκαν και τα εξης.

"Τα κομματα αφου ηρθανε σε επικοινωνια ερχονται εδω περα και παλι υπαρχει μια αποσταση η δεν θα κατσετε να την ψηφισετε γιατι

δεν θα εχετε τι να πειτε στα μελη της επιτροπης"  Αν καποιος θελει να το δει ειναι εδω. Στο χωριο αυτο το λεμε τατσι μιτσι κοτσι..

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

%CE%BF%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%
WWW.ETHNOS.GR

O Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών ζητά από την πολιτεία να λάβει υπόψη της τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι γιατροί που έχουν επιταχθεί καθώς και την αποδυνάμωση της...

Την νυφη γιατρε καποιος πρεπει να την πληρωσει..

 

Ωραιο και βολικο το αφηγημα περι ψεκασμενων αλλα ας παμε να δουμε τελικα ποιοι ειναι αυτοι.

https://serraikanea.gr/ygeia-kai-omorfia/144296-serres-ston-eisaggelea-i-dioikisi-tou-genikoy-nosokomeiou-serron-vinteo.html

Παράθεση

Ο εισαγγελέας Εφετών Θεσσαλονίκης σύμφωνα με τον κύριο Γιαντσιο έδρασε αυτεπάγγελτα, ζητώντας από την εισαγγελία Σερρών να συνεχίσει την έρευνα και να μην την βάλει στο αρχείο.

https://tvstar.gr/2021/04/19/apostolia-akrivousi-stis-nekropsies-koronoiou-diapistono-pragmata-pou-echo-xanadei-choris-sars-cov-2-video/

Παράθεση

Αποκαλυπτική είναι η προϊσταμένη της Ιατροδικαστικής Υπηρεσίας της Λαμίας Αποστολία Ακριβούση, μιλώντας για τα στοιχεία που εντοπίζει

μετά από νεκροψίες που κάνει σε ανθρώπους που έχουν φύγει από την ζωή, έχοντας νοσήσει από κορονοϊό.

 και αυτοι ψεκασμενοι.. ?

 

  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ συμφωνώ με το ακαταλόγιστο ευθυνών.

Κανείς δεν έχει το ακαταλόγιστο. Αυτό το αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη, πρέπει κάποια στιγμή να εκλείψει.

Η διαφορά όμως είναι ότι οι συγκεκριμένοι δεν είναι αιρετοί ούτε υπάρχει κάποιος μηχανισμός αξιολόγησής τους ο οποίος να είναι διαθέσιμος ακόμη και στον πρωθυπουργό, είναι απλά μια επιλογή της κυβέρνησης. Οπότε είναι απλά άλλη μια πολιτική (= ανύπαρκτη) ευθύνη.

Σε αυτό το επίπεδο, υπάρχει το ερώτημα ποιος θα κρίνει τον κριτή. Δηλαδή οκ, θα βγει ένας αντίστοιχος του Ιωαννίδη και θα πει τα έκαναν όλα λάθος.

Μπορέι να είναι σωστός, δεν το ξέρω. Το θέμα είναι ότι ούτε η δικαιοσύνη μπορέι να γνωρίζει τι θα γινόταν αν ακολουθούσαμε κάποια άλλη ρότα.

Οπότε ποινικές ευθύνες με βάση υποθετικά σενάρια είναι λίγο αστείο. Πολιτικές ευθύνες απ' την άλλη, σε δουλειά να βρισκόμαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.