Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 7 ώρες, το μέλος Deus έγραψε:

"ψεκασμένος" βιοχημικός με Νόμπελ Χημείας

 

Παράθεση

Το 1994, μόλις έναν χρόνο μετά την απονομή του Νόμπελ, ο Μάλις προσεκλήθη για να κλείσει με την ομιλία του το συνέδριο της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Κλινικής Έρευνας και να αναφερθεί στη συνταρακτική του ανακάλυψη. Αντ' αυτού, όμως, ο Μάλις επέλεξε στην ομιλία του να αναπτύξει τη δική του θεωρία ότι το AIDS δεν οφείλεται σε έναν ιό, αλλά προκαλείται από την έκθεση σε άλλους παθογενείς παράγοντες.

«Ο Μάλις προκάλεσε τρανταχτά γέλια στο ακροατήριό του, όταν ανακοίνωσε πως σκοπεύει "να κατευθυνθεί προς τη Σεβίλλη όπου υπάρχει ένα φεστιβάλ που κάποιος μπορεί να μεθύσει όλη τη νύχτα". Στην αρχή της ομιλίας του, που ήταν χαοτική και ασυνάρτητη, πρόβαλε μία σειρά διαφανειών με γεωμετρικά σχήματα που προβάλλονταν στα σώματα γυμνών γυναικών», όπως αναφέρει στο σχετικό δημοσίευμά της για την ατυχή εκείνη εκδήλωση η ισπανική εφημερίδα El Pais. Ο Μάλις απέδειξε πως ακόμη κι ένας Νομπελίστας, όσο ιδιοφυία και να θεωρείται στον τομέα του, μπορεί κάλλιστα να είναι κι ένα όλως διόλου ανεύθυνο πρόσωπο.

dr-kary-mullis.jpg?itok=aWVpp_jt
WWW.SOFOKLEOUSIN.GR

Ο Dr. Kary Mullis (Κέρι Μάλις) ήταν κατά πάσα πιθανότητα η πιο ιδιόρρυθμη προσωπικότητα που έχει κερδίσει ποτέ το Νόμπελ Χημείας.

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, astrolabos said:

 

dr-kary-mullis.jpg?itok=aWVpp_jt
WWW.SOFOKLEOUSIN.GR

Ο Dr. Kary Mullis (Κέρι Μάλις) ήταν κατά πάσα πιθανότητα η πιο ιδιόρρυθμη προσωπικότητα που έχει κερδίσει ποτέ το Νόμπελ Χημείας.

 

 

Γιατί είναι αναμενόμενο ότι μια ιδιοφυία σε ένα πράγμα είναι τέλειος σε όλα του;

Εγώ το βρίσκω ποιο ανθρώπινο και "λογικό" ένας που είναι ιδιοφυία σε κάτι συγκεκριμένο να έχει μεγάλη έλλειψη σε κάτι άλλο ή και πολύ ποιο πιθανό σε άλλα πράγματα.

Για να είσαι π.χ. καλός επιστήμονας έχεις αποτραβηχτεί από την κοινωνία και αφιερώνεις τις δυνατότες σου σε επιστήμη.

Αν σπαταλούσες χρόνο για να συναναστραφείς δε θα είχες αρκετό χρόνο στην επιστήμη κλπ.

Ομοίως και η ιδιοφυία πηγάζει στην παραφροσύνη.

 

Άλλα όχι, όλοι γεννιόμαστε πλήρως υγιείς σε κουκούλια, και μας τα σπάνε και τα χαλάνε οι κακές εταιρείες που βλέπουν μόνο χρήμα.

Η αλήθεια πάντα είναι στη μέση και οι γραμμές πολύ λεπτές κατά την γνώμη μου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Εγω ξαφνικά στα 32 μου εμφάνισα μια μέρα τρελλό συνεχές βήχα και αίσθημα φλεγμάτων στον λαιμό... αφού τρελλάθηκα στον βήχα 2-3 μέρες πήγα ιατρό.

ΟΤ:

 

Spoiler

Μπορείς να  κάνεις elaborate σχετικά με αυτό το τεστ; Καλύπτεται κάπως από ασφάλεια ή πρέπει να το κάνω μόνος; Πως το ζητάς; Στο λέω γιατί έχω πάει 2-3 φορές σε ΩΡΛ για τον ίδιο λόγο. Ξέρω σίγουρα ότι έχω φουλ αλλεργική (και χρόνια) ρινίτιδα, σε βαθμό "καλό" , 1 στο τόσο αντισταμινικά και πλύσεις με φυσικό ορό είναι οκ για να επανέρχομαι αλλά αυτό εμφανίζεται ξανά, όπως είναι λογικό με αυτού του είδους την αλλεργία. Είναι σαν να γυρνάς διακόπτη. Άλλες φορές είναι τρομερά εκνευριστικό, άλλες σαν να μην υπάρχει. Ωστόσο, πάει καιρό η κωλώνια. Ο ΩΡΛ δεν μου το είπε να φανταστείς αλλά ο πνευμονολόγος (αναγκάστηκα να πάω και σε εκείνον πριν καιρό, όλα κομπλέ ήταν πλην αυτού ). Πρόσφατα (Δεκέμβρη) είχα πάθει και έναν παροξυσμικό ίλιγγο θέσεως για να δέσει το γλύκο :p Επανήλθα πολύ πολύ αργά, μιλάμε είναι Μάιος και τώρα αισθάνομαι πως μπορώ να γυρίσω κανονικά το κεφάλι μου (και πάλι όχι 100% όπως πριν)

Σόρρυ για το Offtopic.

Link to comment
Share on other sites

vavel3-1024x569.jpg
WWW.MEGATV.COM

Όπως τόνισε ο κ. Κούβελας οι ειδικοί δεν έχουν ακόμα ιδέα για την αντικατάσταση της δεύτερης δόσης για όσους εμβολιάστηκαν με Astrazeneca. «Δεν ξέρουμε πως…

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

ΟΤ:

 

  Hide contents

Μπορείς να  κάνεις elaborate σχετικά με αυτό το τεστ; Καλύπτεται κάπως από ασφάλεια ή πρέπει να το κάνω μόνος; Πως το ζητάς; Στο λέω γιατί έχω πάει 2-3 φορές σε ΩΡΛ για τον ίδιο λόγο. Ξέρω σίγουρα ότι έχω φουλ αλλεργική (και χρόνια) ρινίτιδα, σε βαθμό "καλό" , 1 στο τόσο αντισταμινικά και πλύσεις με φυσικό ορό είναι οκ για να επανέρχομαι αλλά αυτό εμφανίζεται ξανά, όπως είναι λογικό με αυτού του είδους την αλλεργία. Είναι σαν να γυρνάς διακόπτη. Άλλες φορές είναι τρομερά εκνευριστικό, άλλες σαν να μην υπάρχει. Ωστόσο, πάει καιρό η κωλώνια. Ο ΩΡΛ δεν μου το είπε να φανταστείς αλλά ο πνευμονολόγος (αναγκάστηκα να πάω και σε εκείνον πριν καιρό, όλα κομπλέ ήταν πλην αυτού ). Πρόσφατα (Δεκέμβρη) είχα πάθει και έναν παροξυσμικό ίλιγγο θέσεως για να δέσει το γλύκο :p Επανήλθα πολύ πολύ αργά, μιλάμε είναι Μάιος και τώρα αισθάνομαι πως μπορώ να γυρίσω κανονικά το κεφάλι μου (και πάλι όχι 100% όπως πριν)

Σόρρυ για το Offtopic.

Αν είσαι ασφαλισμένος σε κάποιον δημόσιο φορέα (ΕΦΚΑ/ΙΚΑ/ΕΤΕΑΕΠ/ΩΓΑ/κλπ) μπορείς να το κάνεις δωρεάν σε σχετικό δημόσιο νοσοκομείο ( το ΣΩΤΗΡΙΑ είναι το καλύτερο σε αυτό και με πολύ καλούς ιατρούς στον κλάδο αυτό, αλλά τώρα νομίζω λόγω ότι είναι αναφοράς COVID δεν κάνουν τεστ, δεν χάνεις βεβαίως τίποτα με το να πάρεις να ρωτήσεις, τηλ. 2107763478

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

ontopic: επειδη εχω κλεισει ραντεβου 20/5 και λογικα θα κανω αστρα ζενεκα.
γνωριζουμε ποτε και πως μπορω να αλλαξω το εμβολιο ;
Ειχα διαβασει καπου πως θα ανοιξει η πλατφορμα με ολα τα εμβολια.
Ισχυει κατι τετοιο;

Ισχυει, αλλα θα πρεπει να ακυρωσεις αυτο που εχεις ηδη κλεισει

και εγω να ανοιξουν περιμενω, πριν το τελος Μαιου ειπαν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολλανδία: Η Pfizer, τα εμβόλια και μια ιστορία φοροδιαφυγής

Παράθεση

Οι δημοσιογράφοι της Follow the Money δεν δίστασαν να ξεσκεπάσουν τον μηχανισμό αποφυγής φόρων της φαρμακευτικής εταιρείας, την ώρα που αυτή σημειώνει ρεκόρ κερδών.

 

...

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση.

Έκανα το AstraZeneca στις 15:00. Μέχρι τις 01:30 που κοιμήθηκα όλα εντάξει. Τώρα που ξύπνησα στις 05:00 αν και απύρετος με πονάνε σβέρκος, πλάτη, ώμοι, και το χέρι που το έκανα. Γενικά νιώθω λες και έσκαβα και είμαι κουρασμένος. Να δούμε τη συνέχεια. 

  • Like 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Προς ενημέρωση.

Έκανα το AstraZeneca στις 15:00. Μέχρι τις 01:30 που κοιμήθηκα όλα εντάξει. Τώρα που ξύπνησα στις 05:00 αν και απύρετος με πονάνε σβέρκος, πλάτη, ώμοι, και το χέρι που το έκανα. Γενικά νιώθω λες και έσκαβα και είμαι κουρασμένος. Να δούμε τη συνέχεια. 

To ιδιο ειχα παθει και εγω τη περασμενη εβδομαδα, Τριτη ειχα κανει το εμβολιο, μεχρι να κοιμηθω ολα καλα, Τεταρτη μολις ξυπνησα ηταν σα να ειχα σκαψει ορυχειο. Δεν ειχα καθολου πυρετο ουτε καν δεκατα. Εφαγα το μεσημερι Τεταρτης και επεσα για υπνο. Οταν ξυπνησα το απογευμα ηταν ολα κομπλε σα να μη το ειχα κανει ποτε. Ο πονος στο χερι στο σημειο που εγινε η ενεση κρατησε μερικες μερες αλλα τιποτα το φοβερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια,βάρεσα Μεγάλη Πέμπτη,η Μεγάλη Παρασκευή ήταν όντως μεγάλη,λίγα δέκατα τα ξημερώματα και 1-2 μέρες έντονη εξάντληση,τρίτη μέρα έλιωνα στο world of tanks κι όλα καλά

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, raziel said:

Μία από τα ίδια,βάρεσα Μεγάλη Πέμπτη,η Μεγάλη Παρασκευή ήταν όντως μεγάλη,λίγα δέκατα τα ξημερώματα και 1-2 μέρες έντονη εξάντληση,τρίτη μέρα έλιωνα στο world of tanks κι όλα καλά

 

Ανέβηκε το WN8 σου καθόλου ή τζάμπα το τσιπάκι;!

  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Shaman said:

 

Ανέβηκε το WN8 σου καθόλου ή τζάμπα το τσιπάκι;!

Μαμιώντας πάει,άκουσα πολλές ευχές για τη μανούλα μου ;) (6000 dmg,7 kills με το S1 κι άρχισαν,pay to win,wallet warrior κτλ).
Προσπαθούσα να τους εξηγήσω πως φταίει το εμβόλιο αλλά χαμπάρι αυτοί ?

 

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.