Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Οσοι έχετε pfizer ρε παιδια με τον package manager είστε ΟΚ? Εμένα καμια φορά λέει could not aquire root lock.

Τι διάολο κολλάει το ΟΤΑ σε αναμονή και δεν εκχωρεί πίσω τα δικαιώματα? Δε ξέρω αλλά μου σπάει τα νευρα κάθε φορά που γίνεται. 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Οσοι έχετε pfizer ρε παιδια με τον package manager είστε ΟΚ? Εμένα καμια φορά λέει could not aquire root lock.

Τι διάολο κολλάει το ΟΤΑ σε αναμονή και δεν εκχωρεί πίσω τα δικαιώματα? Δε ξέρω αλλά μου σπάει τα νευρα κάθε φορά που γίνεται. 

Τζάμπα τα έσκασε τα φράγκα ο Bill;

winget και να πεις κι ευχαριστώ ?

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Τζάμπα τα έσκασε τα φράγκα ο Bill;

winget και να πεις κι ευχαριστώ ?

 

Μπα εμένα επειδή έχω και τις αλλεργίες δε μου περάσανε Win.

Αυτό εδώ τρέχει σε μένα.

 

UBUNTU.COM

From vaccine chips and home control to drones, robots and industrial systems, Ubuntu Core provides robust security, app stores and reliable updates for all your IoT devices.

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Τι προβλέπεται αναλυτικά
Οι εργαζόμενοι πρέπει να πλένουν τα χέρια τους με νερό και υγρό σαπούνι ή με αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα πριν και μετά κάθε πελάτη. Εάν χρειάζεται, εφαρμογή γαντιών μιας χρήσης. Αποφυγή περιττής φυσικής επαφής (όπως η χειραψία).
Διατήρηση ανοιχτών παραθύρων και θυρών για είσοδο νωπού αέρα εκτός από τις πόρτες δωματίων όπου παρέχονται σεξουαλικές υπηρεσίες.
Η παροχή υπηρεσιών να μην ξεπερνά τα 15 λεπτά ανά πελάτη.
Δεν επιτρέπεται η παροχή υπηρεσίας με δύο ή περισσότερους πελάτες.
Κατά τη σεξουαλική επαφή, θα πρέπει να εφαρμόζονται σεξουαλικές στάσεις που εξασφαλίζουν απόσταση και όχι πρόσωπο με πρόσωπο επαφή. Κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας, πρέπει να υπάρχει απόσταση τουλάχιστον ενός αντιβραχίου μεταξύ των κεφαλών των δύο ατόμων.
Χρησιμοποίηση εργαλείων μιας χρήσης, εάν είναι δυνατόν. Απολύμανση εργαλείων εργασίας μεταξύ δύο πελατών. Απαγόρευση χρήσης βρώσιμων σεξουαλικών αντικειμένων.
Συνιστάται η χρήση υφασμάτινης μη ιατρικής μάσκας για όλες τις υπηρεσίες. Η πρακτική αυτή θα μπορούσε να ενταχθεί στο πλαίσιο παιγνίου προκειμένου να καταστεί αποδεκτή κατά τη διάρκεια των ερωτικών πράξεων.
Τήρηση πελατολογίου όπου θα αναγράφεται το μικρό όνομα και τηλέφωνο επικοινωνίας για λόγους εχεμύθειας. Oλοι οι πελάτες ενημερώνονται ότι τα δεδομένα επικοινωνίας τους διατηρούνται για τέσσερις εβδομάδες σε κλειστό φάκελο για τον εντοπισμό και ιχνηλάτηση σε περίπτωση κρούσματος.
Αποφυγή πληρωμής με μετρητά και χρήση πλαστικών καρτών με ανέπαφη συναλλαγή.

 

Οχι παρτυ με ουζα, ναι στη απο πισω πορτα, το δευτερο μαλλον επιβαλεται για αποσταση στα προσωπα... ΛΟΟΟΛ

 

Εργαλεια λεει, κτυπιεμαι σα χταποδι ! ΛΟΟΟΟΟΛ

 

Παράθεση

Συνιστάται η χρήση υφασμάτινης μη ιατρικής μάσκας για όλες τις υπηρεσίες. Η πρακτική αυτή θα μπορούσε να ενταχθεί στο πλαίσιο παιγνίου προκειμένου να καταστεί αποδεκτή κατά τη διάρκεια των ερωτικών πράξεων.

και να η φαντασιωση της νοσοκομας!
Θεουλης οποιος το συνταξε !

 

ΚΛΑΙΩΩΩΩ ?

 

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχετε ακούσει όλοι τη φήμη των θανάτων από άσχετες αιτίες που βαφτίζονται θάνατοι από covid, σωστά; Θεωρία συνομωσίας που κι εγώ δυσκολευόμουν να πιστέψω αν και δεν ήμουν κατηγορηματικός μέσα μου.

 

Ε λοιπόν σήμερα έγινα προσωπικά γνώστης 2 τέτοιων περιστατικών ο ένας από καρδιά ΧΩΡΙΣ covid και ο άλλος από καρκίνο ΧΩΡΙΣ covid που συζητήθηκε με τις οικογένειες να δηλωθούν ως covid! Προσοχή, δεν μιλάμε για ασθενείς που έστω είχαν ταυτόχρονα και covid ο οποίος μπορεί να συνέβαλε λίγο ή πολύ στη χειροτέρευση αλλά για ασθενείς αρνητικούς στον covid!

 

Δεν ξέρω εσάς τι σας λέει αυτό αλλά εμένα μου λέει, χωρίς βέβαια να υποβαθμίζω τη σοβαρότητα της πανδημίας ούτε να την αρνούμαι, ότι τα νούμερα που δίνουν ΜΜΕ και κούλης είναι greek statistics για άλλη μια φορά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα νούμερα που ακούμε είναι εντελώς αναξιόπιστα τουλάχιστον όσον αφορά τους θανάτους, για τα κρούσματα δεν ξέρω. Αν οι αριθμοί των κρουσμάτων είναι αληθινοί και με δεδομένο ότι οι αριθμοί των θανάτων είναι φουσκωμένοι, η θνητότητα είναι μικρότερη από ότι λένε, όπως και η θνησιμότητα βέβαια. Τώρα εάν είναι και τα κρούσματα φουσκωμένα δεν ξέρω αλλά δεν θα επλαγώ εάν κάποια στιγμή μάθουμε ότι κι αυτά δηλώνονται περισσότερα από όσα είναι ή και λιγότερα από όσα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έγινα γνώστης = σου είπαν, ή ήσουν παρών; Γιατί έκανα ακριβώς την ίδια συζήτηση με νοσηλεύτρια που μετέφερε από δεύτερο χέρι τέτοιες πληροφορίες, που ήταν προφανώς μπαρούφες.

Και τελικά ποιος έχει ατομικό κίνητρο να τους "βαφτίσει" θανάτους COVID; Ποιος είναι αυτός που "ζήτησε" από τις οικογένειες να δηλωθεί έτσι, λες και πέφτει λόγος στον οποιονδήποτε να "δώσει άδεια" για το πως θα δηλωθεί ένας θάνατος;

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Και τελικά ποιος έχει ατομικό κίνητρο να τους "βαφτίσει" θανάτους COVID; Ποιος είναι αυτός που "ζήτησε" από τις οικογένειες να δηλωθεί έτσι, λες και πέφτει λόγος στον οποιονδήποτε να "δώσει άδεια" για το πως θα δηλωθεί ένας θάνατος;

Να συμπληρώσω: Γιατί αν θέλουν κάποιοι να δηλώνονται παραπάνω θάνατοι από Covid να ενημερώνουν τους συγγενείς ζητώντας τους άδεια; Για να ξέρουν περισσότεροι ότι υπάρχει μια πλεκτάνη;

Δε θα ήταν απείρως πιο εύκολο απλά να μαγειρεύουν τα νούμερα στον ΕΟΔΥ σε ένα ωραίο spreadsheet;

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ήταν παρούσα η αδερφή μου η οποία έχει περάσει η ίδια covid και δεν είναι καμιά αρνήτρια ή κάποια που ψάχνεται με συνομωσιολογίες.

πριν 6 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Να συμπληρώσω: Γιατί αν θέλουν κάποιοι να δηλώνονται παραπάνω θάνατοι από Covid να ενημερώνουν τους συγγενείς ζητώντας τους άδεια; Για να ξέρουν περισσότεροι ότι υπάρχει μια πλεκτάνη;

Δε θα ήταν απείρως πιο εύκολο απλά να μαγειρεύουν τα νούμερα στον ΕΟΔΥ σε ένα ωραίο spreadsheet;

 

Το τι θα ήταν πιο εύκολο δεν λέει τίποτα για το είναι αλήθεια και τι συμβαίνει πράγματι. Σκέψου πόσοι ένοχοι χρησιμοποιούν τη δικαιολογία <<μα τι λόγο είχα να το κάνω αυτό;>>;

 

Εγώ έμαθα κάτι από το νοσοκομείο και το έγραψα εδώ. Τώρα εάν είναι να βγάζουμε ψεύτη όποιον δεν συμφωνεί με την κυβέρνηση, είναι και αυτό μια λύση.

 

Επίσης να συμπληρώσω κι εγώ ότι είχε γράψει ένα άρθρο η bild που ψιλοκάρφωνε την Ελλάδα ότι δηλώνει περισσότερους θανάτους covid με οικονομικά κίνητρα. Σε ατομικό επίπεδο τώρα του κάθε θανάτου, κάτι έχει πάρει το αυτί μου για διευκόλυνση σε σχέση με τα έξοδα της κηδείας, αλλά δεν το υιοθετώ μέχρι να έρθει σε γνώση μου τέτοιο περιστατικό.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και πόσοι ψεύτες χρησιμοποιούν την δικαιολογία "εγώ αυτό άκουσα". Δεν είναι επιχείρημα ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

 

Τη στιγμή που ισχυριζόμαστε ότι κάποιος θέτει σε κίνδυνο τουλάχιστον την άδεια άσκησης επαγγέλματος και την θέση του, ενώ εκτίθεται και σε ποινικές διαδικασίες, υπογράφοντας ψευδείς βεβαιώσεις, πρέπει να υπάρχει και ένα τουλάχιστον συγκρίσιμο κέρδος. Ας θεωρήσουμε όμως καλόπιστα ότι όλο αυτό έχει πιθανότητα να συμβεί, αλήθεια θα έκαναν "συνεργούς" τους τα μέλη της οικογένειας που δεν έχουν κανέναν λόγο να συμφωνήσουν, ενώ έχουν κάθε λόγο να το κάνουν βούκινο;

 

Και για να μην βλέπεις ταπεινά κίνητρα στις αμφιβολίες μας, είμαι βέβαιος ότι και σύσωμη η αντιπολίτευση θα δυσκολευόταν να πιστέψει τέτοια πλεκτάνη.

Επίσης αυτή η φήμη για τα έξοδα κηδείας είναι αστεία, γιατί "ψυθιρίζεται" ως ένοχο μυστικό, ενώ τα λεφτά είναι το μόνο για το οποίο πάντα υπάρχουν τεκμήρια.

 

edit: Επειδή έψαξα στην Bild για το άρθρο που αναφέρεις, χωρίς επιτυχία, μήπως το έχεις πρόχειρο;

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Ήταν παρούσα η αδερφή μου η οποία έχει περάσει η ίδια covid και δεν είναι καμιά αρνήτρια ή κάποια που ψάχνεται με συνομωσιολογίες.

 

Το τι θα ήταν πιο εύκολο δεν λέει τίποτα για το είναι αλήθεια και τι συμβαίνει πράγματι. Σκέψου πόσοι ένοχοι χρησιμοποιούν τη δικαιολογία <<μα τι λόγο είχα να το κάνω αυτό;>>;

 

Εγώ έμαθα κάτι από το νοσοκομείο και το έγραψα εδώ. Τώρα εάν είναι να βγάζουμε ψεύτη όποιον δεν συμφωνεί με την κυβέρνηση, είναι και αυτό μια λύση.

 

Επίσης να συμπληρώσω κι εγώ ότι είχε γράψει ένα άρθρο η bild που ψιλοκάρφωνε την Ελλάδα ότι δηλώνει περισσότερους θανάτους covid με οικονομικά κίνητρα. Σε ατομικό επίπεδο τώρα του κάθε θανάτου, κάτι έχει πάρει το αυτί μου για διευκόλυνση σε σχέση με τα έξοδα της κηδείας, αλλά δεν το υιοθετώ μέχρι να έρθει σε γνώση μου τέτοιο περιστατικό.


Το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που εξαπολύει τις κατηγορίες, αλλιώς να προσπαθούμε όλοι να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Εφόσον εδώ κανείς από ότι καταλαβαίνω δεν έχει αποδείξεις για κάτι, συζητάμε κάνοντας χρήση της κοινής λογικής. Για μένα αυτή λέει ότι το να εμπλέξεις περισσότερους μάρτυρες είναι καθαρά βλακεία και θα ήταν εξαιρετικά απίθανο όταν συζητάμε για πλεκτάνες σε επίπεδο κρατικής μηχανής.

Και τα λέω όλα αυτά, πιστεύοντας, μπορείτε να με κρίνετε ως ανήθικο, ότι στο θέμα τρομοκρατίας του πληθυσμού ώστε να εμβολιαστούν περισσότεροι, πιστεύω ακράδαντα στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Πιστεύω συμβαίνει άλλωστε, δεν ξέρω αν εμπλέκονται φουσκωμένα νούμερα βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Όλοι έχετε ακούσει όλοι τη φήμη των θανάτων από άσχετες αιτίες που βαφτίζονται θάνατοι από covid, σωστά; Θεωρία συνομωσίας που κι εγώ δυσκολευόμουν να πιστέψω αν και δεν ήμουν κατηγορηματικός μέσα μου.

 

Ε λοιπόν σήμερα έγινα προσωπικά γνώστης 2 τέτοιων περιστατικών ο ένας από καρδιά ΧΩΡΙΣ covid και ο άλλος από καρκίνο ΧΩΡΙΣ covid που συζητήθηκε με τις οικογένειες να δηλωθούν ως covid! Προσοχή, δεν μιλάμε για ασθενείς που έστω είχαν ταυτόχρονα και covid ο οποίος μπορεί να συνέβαλε λίγο ή πολύ στη χειροτέρευση αλλά για ασθενείς αρνητικούς στον covid!

 

Δεν ξέρω εσάς τι σας λέει αυτό αλλά εμένα μου λέει, χωρίς βέβαια να υποβαθμίζω τη σοβαρότητα της πανδημίας ούτε να την αρνούμαι, ότι τα νούμερα που δίνουν ΜΜΕ και κούλης είναι greek statistics για άλλη μια φορά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα νούμερα που ακούμε είναι εντελώς αναξιόπιστα τουλάχιστον όσον αφορά τους θανάτους, για τα κρούσματα δεν ξέρω. Αν οι αριθμοί των κρουσμάτων είναι αληθινοί και με δεδομένο ότι οι αριθμοί των θανάτων είναι φουσκωμένοι, η θνητότητα είναι μικρότερη από ότι λένε, όπως και η θνησιμότητα βέβαια. Τώρα εάν είναι και τα κρούσματα φουσκωμένα δεν ξέρω αλλά δεν θα επλαγώ εάν κάποια στιγμή μάθουμε ότι κι αυτά δηλώνονται περισσότερα από όσα είναι ή και λιγότερα από όσα είναι.

30K € / θανατο απο COVID

 

ναι, και εγω εχω ακουσει

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Σκέψου και πόσοι ψεύτες χρησιμοποιούν την δικαιολογία "εγώ αυτό άκουσα". Δεν είναι επιχείρημα ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Συμφωνώ. Δεν χρειάζομαι επιχειρήματα για κάτι που είδα. Ή θα το πω για να το μάθουν κι άλλοι ή θα το κρύψω γιατί ου μπλέξεις και ποιος θα με πιστέψει.

πριν 25 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Τη στιγμή που ισχυριζόμαστε ότι κάποιος θέτει σε κίνδυνο τουλάχιστον την άδεια άσκησης επαγγέλματος και την θέση του, ενώ εκτίθεται και σε ποινικές διαδικασίες, υπογράφοντας ψευδείς βεβαιώσεις, πρέπει να υπάρχει και ένα τουλάχιστον συγκρίσιμο κέρδος. Ας θεωρήσουμε όμως καλόπιστα ότι όλο αυτό έχει πιθανότητα να συμβεί, αλήθεια θα έκαναν "συνεργούς" τους τα μέλη της οικογένειας που δεν έχουν κανέναν λόγο να συμφωνήσουν, ενώ έχουν κάθε λόγο να το κάνουν βούκινο;

Όχι δεν θα τους έκαναν συνεργούς. Τα επιχειρήματά σου είναι πειστικά. Εάν όμως εσύ διαπιστώσεις ένα περιστατικό, τι θα κάνεις; Θα αρνηθείς αυτό που διαπίστωσες επειδή τα επιχειρήματά σου λένε ότι γενικά δεν συμβαίνει;

πριν 25 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Και για να μην βλέπεις ταπεινά κίνητρα στις αμφιβολίες μας, είμαι βέβαιος ότι και σύσωμη η αντιπολίτευση θα δυσκολευόταν να πιστέψει τέτοια πλεκτάνη.

Και σε αυτό συμφωνώ. Αλλά δεν αρκεί.

πριν 25 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Επίσης αυτή η φήμη για τα έξοδα κηδείας είναι αστεία, γιατί "ψυθιρίζεται" ως ένοχο μυστικό, ενώ τα λεφτά είναι το μόνο για το οποίο πάντα υπάρχουν τεκμήρια.

Για πολλά υπάρχουν τεκμήρια, αλλά παρόλα αυτά γίνονται άρα ούτε αυτό αρκεί.

πριν 25 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

edit: Επειδή έψαξα στην Bild για το άρθρο που αναφέρεις, χωρίς επιτυχία, μήπως το έχεις πρόχειρο;

Δεν διαβάζω τη bild και δεν είχα διαβάσει καν το άρθρο, πόσο μάλλον να βρω link. Αυτό που θυμάμαι είναι ο σχολιασμός από ελληνικά site περί γερμανικής άποψης-μπηχτής ότι από τότε που αποφασίστηκε οικονομική στήριξη των χωρών για τον covid, η Ελλάδα αύξησε τους αριθμούς των νεκρών της από covid. Δεν θυμάμαι εάν ήταν άποψη της bild ή κάποιου άλλου γερμανικού ΜΜΕ ή αν ήταν αναπαραγωγή δήλωσης κάποιου Γερμανού ή άλλου Ευρωπαίου αξιωματούχου.

 

πριν 39 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που εξαπολύει τις κατηγορίες, αλλιώς να προσπαθούμε όλοι να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Εφόσον εδώ κανείς από ότι καταλαβαίνω δεν έχει αποδείξεις για κάτι, συζητάμε κάνοντας χρήση της κοινής λογικής. Για μένα αυτή λέει ότι το να εμπλέξεις περισσότερους μάρτυρες είναι καθαρά βλακεία και θα ήταν εξαιρετικά απίθανο όταν συζητάμε για πλεκτάνες σε επίπεδο κρατικής μηχανής.

Το τι είναι απίθανο και γιατί, εξαφανίζεται σαν σκέψη όταν το δεις να συμβαίνει. Συμφωνώ ότι το βάρος της απόδειξης πέφτει εκεί που λες αλλά από την άλλη εάν εσύ δεις κάτι που ΔΕΝ μπορείς να αποδείξεις ότι το είδες, θα το κρατήσεις απλά κρυφό επειδή δεν μπορείς να το αποδείξεις;

πριν 39 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Και τα λέω όλα αυτά, πιστεύοντας, μπορείτε να με κρίνετε ως ανήθικο, ότι στο θέμα τρομοκρατίας του πληθυσμού ώστε να εμβολιαστούν περισσότεροι, πιστεύω ακράδαντα στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Πιστεύω συμβαίνει άλλωστε, δεν ξέρω αν εμπλέκονται φουσκωμένα νούμερα βέβαια.

 

Δεν συμφωνώ γιατί το ψέμα πάντα εκδικείται. Εάν αποδειχθεί ότι έχει δηλωθεί ψευδώς ένας και μοναδικός από τους 12218 θανάτους από covid και οι υπόλοιποι 12217 είναι αληθινοί θάνατοι covid, τότε ο δύσπιστος αμφισβητεί 12218 και γίνεται μεγαλύτερη ζημιά. Οπότε η τρομοκράτηση του πληθυσμού ώστε να εμβολιαστούν περισσότεροι δεν είναι θέμα ηθικής, είναι θέμα μπούμερανγκ. Για παράδειγμα, ποιος στο Περού θα ξαναπιστέψει στατιστικά περί covid οταν λίγες μέρες πριν τις εκλογές γίνεται αυτό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Δεν συμφωνώ γιατί το ψέμα πάντα εκδικείται. Εάν αποδειχθεί ότι έχει δηλωθεί ψευδώς ένας και μοναδικός από τους 12218 θανάτους από covid και οι υπόλοιποι 12217 είναι αληθινοί θάνατοι covid, τότε ο δύσπιστος αμφισβητεί 12218 και γίνεται μεγαλύτερη ζημιά. Οπότε η τρομοκράτηση του πληθυσμού ώστε να εμβολιαστούν περισσότεροι δεν είναι θέμα ηθικής, είναι θέμα μπούμερανγκ. Για παράδειγμα, ποιος στο Περού θα ξαναπιστέψει στατιστικά περί covid οταν λίγες μέρες πριν τις εκλογές γίνεται αυτό;


Όσοι δεν θέλουν να πιστέψουν στη σοβαρότητα του covid, ή δεν θέλουν να εμβολιαστούν, ή δεν εμπιστεύονται τα επιστημονικά δεδομένα ή ή ή, θα το κάνουν ούτως ή άλλως. Υπάρχουν στις μέρες μας πολλές "πηγές πληροφοριών" για τα γούστα όλων. Εσένα δε σε παραξενεύει ότι δεν έχει βρεθεί ούτε ένας θάνατος από τους 12Κ να μην είναι αληθινός; Τόσο καλή είναι η συγκάλυψη; Δε βρέθηκε ένας έντιμος πολίτης να τα καταγγείλει όλα, να τα καταγράψει με ένα κινητό;

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Ότι αν υπάρχουν θάνατοι από άλλους λόγους, είναι λίγοι και είναι περιττό για 100-200 θανάτους παραπάνω να μπει κάποιος στη διαδικασία να κοροϊδέψει ολόκληρο λαό, λαδώνοντας και κάνοντας συμμέτοχους συγγενείς θυμάτων.

Αφήστε εμάς που είμαστε πρόβατα να κάνουμε ότι μας λένε οι κυβερνήσεις και οι πουλημένοι επιστήμονες και κάντε ότι θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Όσοι δεν θέλουν να πιστέψουν στη σοβαρότητα του covid, ή δεν θέλουν να εμβολιαστούν, ή δεν εμπιστεύονται τα επιστημονικά δεδομένα ή ή ή, θα το κάνουν ούτως ή άλλως. Υπάρχουν στις μέρες μας πολλές "πηγές πληροφοριών" για τα γούστα όλων.

Άρα συμφωνείς ότι η τρομοκρατία δεν βοηθάει; Μήπως αντιθέτως σπρώχνει και μερικούς προς την κατεύθυνση της ολικής αμφισβήτησης από αντίδραση και δίνει και ψύγματα <<αξιοπιστίας>> στους συνομωσιολόγους όταν αυτοί έχουν να αντιμετωπίσουν Ευαγγελάτους;

πριν 4 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Εσένα δε σε παραξενεύει ότι δεν έχει βρεθεί ούτε ένας θάνατος από τους 12Κ να μην είναι αληθινός; Τόσο καλή είναι η συγκάλυψη; Δε βρέθηκε ένας έντιμος πολίτης να τα καταγγείλει όλα, να τα καταγράψει με ένα κινητό;

Ναι, με παραξενεύει και γι' αυτό και εγώ δεν πίστευα τη φήμη όπως δεν την πιστεύεις κι εσύ.

πριν 4 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Ότι αν υπάρχουν θάνατοι από άλλους λόγους, είναι λίγοι και είναι περιττό για 100-200 θανάτους παραπάνω να μπει κάποιος στη διαδικασία να κοροϊδέψει ολόκληρο λαό, λαδώνοντας και κάνοντας συμμέτοχους συγγενείς θυμάτων.

Έχεις δίκιο είναι περιττό. Αλλά το να είναι κάτι περιττό κάτι δεν είναι αρκετό για να μη γίνει.

πριν 4 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Αφήστε εμάς που είμαστε πρόβατα να κάνουμε ότι μας λένε οι κυβερνήσεις και οι πουλημένοι επιστήμονες και κάντε ότι θέλετε.

Δεν μίλησα ούτε για πρόβατα, ούτε για πουλημένους επιστήμονες, ούτε για τη λίστα Πέτσα. Άλλοι μιλάνε συνέχεια για τους ψεκασμένους και τα τσιπάκια και υποτιμούν με αυτόν τον τρόπο την ανησυχία αυτών που δεν θέλουν να βρεθούν στη θέση του Μεταξάκη, του Κατσανέβα, της Νεκταρίας κ.α. αλλά και τους ίδιους τους παθόντες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Γιάννης_84 said:

 

Δεν μίλησα ούτε για πρόβατα, ούτε για πουλημένους επιστήμονες, ούτε για τη λίστα Πέτσα. Άλλοι μιλάνε συνέχεια για τους ψεκασμένους και τα τσιπάκια και υποτιμούν με αυτόν τον τρόπο την ανησυχία αυτών που δεν θέλουν να βρεθούν στη θέση του Μεταξάκη, του Κατσανέβα, της Νεκταρίας κ.α. αλλά και τους ίδιους τους παθόντες.

Δεν αναφέρθηκε κάνεις σε ψεκασμενους ο ίδιος ο GDP αναφέρθηκε και δήλωσε ότι είναι ο ίδιος ψεκασμενος συνεχίζοντας την ηλιθιότητα του Κούλη.

Τα τσιπάκια κλπ εδώ μέσα νομίζω είναι αστειευομενα σχόλια προς αρκετούς τριγύρω που τα πιστεύουν αλλά δεν έχουμε στο forum. Αν είχαμε και τέτοιες σε τεχνολογικό forum θα κάναμε ανάλυση τα nm και πως θα φτιάξουμε PC με τέτοιο και άλλα τέτοια.

 

Αρνητές κατηγόρησα/με ότι υπάρχουν και δε τους ενδιαφέρει η εξέλιξη αλλά γκρινιάζουν απαιτώντας να τους δοθεί λύση 100% έτοιμη και σίγουρη που δε υπάρχει 100% τίποτα στο σύμπαν καν.

Εχω κουραστεί με ανθρώπους που είναι αρνητικοί στην εξέλιξη.

Και ξέρεις για να εξελιχθείς και να βρεις την σωστή λύση πρέπει να την δοκιμάσεις, να δεις τα λάθη σου και να τα διορθώσεις. Είναι τέλειος διαφορετικό να δοκιμάζεις σε 100 ανθρώπους, διαφορετικό σε 100.000 και άλλο σε 100 εκατομμύρια το 1% λάθος έχει μεγάλη διαφορά και διαφορετικό αντίκτυπο.

 

Όπως έχουμε πει πολλάκις προσωπικά αλλά θεωρώ και αρκετοί άλλοι οτι δεν είναι κακό να είμαστε επιφυλακτικοί στο κάθε εμβόλιο και κάθε φάρμακο. Άλλωστε άνθρωποι τα φτιάχνουν και δεν ξέρω άνθρωπο αλάνθαστο η άσφαλτο όπως είχε η Lady.

Και εγώ είμαι επιφυλακτικός αλλά δεν είμαι αρνητικός η αν έχω ρίσκο να κολλήσω εγώ η να κολλήσω άλλους προσέχω 3πλα και αποφεύγω βόλτες και μη αναγκαίες συναναστροφές. Γιατί οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες να κάνω κακό.

 

Δεν πρέπει όμως να λέω δε κάνω κανένα εμβόλιο και δε φοράω μάσκα και γυρνάω και έξω και άμα κολλήσω κανέναν και πεθάνει τι με νοιάζει εμένα.

Όπως το βλέπω είναι το ίδιο όπως να τρέχω με 200 στο δρόμο. Να φοράω κράνος, να φοράω ζώνη κλπ.

Και μην μου πείτε ότι τώρα ξέρουμε ότι το να φοράς ζώνη δεν κάνει κακό γιατί πριν 30 χρόνια όταν έγινε η ζώνη αναγκαστική λέγαμε, με πνίγει, με εγκλωβίζει, δεν μπορώ να αναπνεύσω, θα μου σπάσει τον θώρακα κλπ τέτοιες δικαιολογίες που άλλοτε στέκουν άλλοτε όχι. Στην πορεία αποδείχτηκε ότι τις περισσότερες φορές κάνει περισσότερο καλό παρά κακό η ζώνη, το κράνος, να μην τρέχεις κλπ.

 

Όσο για τα φουσκωμένα νούμερα δε μου κάνει εντύπωση να τα φουσκώνει το κράτος επίτηδες. Εδώ οι πολίτες φουσκώνουν τα δικά τους νούμερα για επιδόματα, τα κόμματα δεν είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας μας;

Όπως το έχω πει πολλάκις τέτοιοι είμαστε και αυτοί που μας διοικούν μας αξίζουν. Είμαστε η κοινωνία της ρεμουλας και στην κοροϊδία και ο καθένας κοίτα την πάρτυ του και την κατσίκα του γείτονα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Άρα συμφωνείς ότι η τρομοκρατία δεν βοηθάει; Μήπως αντιθέτως σπρώχνει και μερικούς προς την κατεύθυνση της ολικής αμφισβήτησης από αντίδραση και δίνει και ψύγματα <<αξιοπιστίας>> στους συνομωσιολόγους όταν αυτοί έχουν να αντιμετωπίσουν Ευαγγελάτους;


Η τρομοκρατία μπορεί να πείσει κάποιους που φοβούνται το covid να κάνουν εμβόλιο το συντομότερο δυνατό. Για κάποιους άλλους δεν κάνει τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dfk_7677 έγραψε:


Η τρομοκρατία μπορεί να πείσει κάποιους που φοβούνται το covid να κάνουν εμβόλιο το συντομότερο δυνατό. Για κάποιους άλλους δεν κάνει τίποτα.

Αυτή η απολυτότητα θα μας φάει. Ξέρω άνθρωπο που ενώ στην αρχή ήταν συνεπής και προσεκτικός με τη μασκούλα του και τώρα κοροϊδεύει εμένα που παραμένω προσεκτικός ενώ ο ίδιος έχει απασφαλίσει και συμπεριφέρεται σχεδόν όπως προ covid. Σε ερώτησή μου τι άλλαξε η απάντηση ήταν ότι η τρομοκρατία τον έπεισε ότι κοροϊδευόμαστε.

 

@swatoner αυτονόητα πράγματα έγραψες κατά το μεγαλύτερο μέρος

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Γιάννης_84 said:

 

@swatoner αυτονόητα πράγματα έγραψες κατά το μεγαλύτερο μέρος

 

Δυστυχώς χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε πολλές φορές τα αυτονόητα γιατί χάνουμε την ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.