Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 16 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Ώπα μάστορα θα βρεις.

Αποφάσισε.

 

Δεν μπορεί να βάζεις επιβαρυμένος και μετά καπάκι βεβαρυμμένη!

 

:hehe: 

 

Αν ξανα-αμφισβητήσεις τον Σκοτεινό Αφέντη θα σου ριξω μπενζινα στη Μιτο.

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 3 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Αν ξανα-αμφισβητήσεις τον Σκοτεινό Αφέντη θα σου ριξω μπενζινα στη Μιτο.

Δεν του τη ρίχνεις την μπενζίνα στο ρεζερβουάρ της Μίτο; Αν είναι και 100 οκτανίων ακόμα καλύτερα! :hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Δεν του τη ρίχνεις την μπενζίνα στο ρεζερβουάρ της Μίτο; Αν είναι και 100 οκτανίων ακόμα καλύτερα! :hehe:

 

Μα αυτό θα κάνω. Να μαζεύει τα πιστόνια σε όλη τη Βαλτική.

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχουν αρκετά δεδομένα ώστε να πούμε αν είναι καλύτερα να κάνει η να μην κάνει κάποιος το εμβόλιο.

 

Επιχειρήματα υπέρ

1. Είναι επίσημα αναγνωρισμένος ο ιός και η επικινδυνότητα του

2. Τα κράτη δώσανε ειδική άδεια με την δικαιολογία του κατεπείγοντος

3. Πεθαίνει κόσμος στα νοσοκομεία

4. Υπάρχουν δουλειές που δεν επιτρέπεται να κάνει κάποιος αν δεν εμβολιαστεί

 

Επιχειρήματα κατά

1. Τα ποσοστά θνησιμότητας είναι εξαιρετικά χαμηλά. 

   α. Με μέση ηλικία περίπου 80 έτη και πληθυσμό περίπου 11.000.000 κατοίκους, οι αναμενόμενοι θάνατοι την ημέρα ανεξαρτήτως αιτίας είναι

11.000.000 / (80 * 365) = 365 θάνατοι/ημέρα. 

   β. Έχουν καταγραφεί 411.534 κρούσματα και έχουν πεθάνει 12.331. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό η θνησιμότητα είναι κάτω του 3%

   γ. Στους 356 θανάτους την ημέρα, οι 365*3% = 10 είναι από Covid.

 

 

2. Ο κ. Τσιόρδας είπε:

"... το ότι έχεις Covid δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πέθανες από Covid..."

"... όποιος πέθαινε με Covid τον καταγράφαμε σαν να πέθανε από Covid..."

Άρα οι πραγματικοί θάνατοι από Covid είναι λιγότεροι από τους καταγεγραμμένους. Καρκινοπαθείς, νεφροπαθείς, εγκεφαλικά, ανακοπές, τροχαία,  θύματα εγκλημάτων, κλπ, όλα καταγράφονται ως θύμα Covid αν είναι θετικοί στο τεστ.

 

3. Η θνησιμότητα κάτω των 65 είναι εξαιρετικά χαμηλή.

 

4.Ορισμένες ασφαλιστικές δεν δέχονται να αποζημιώσουν εμβολιασμένους με το εμβόλιο του Covid για τυχόν παρενέργειες αυτού.

 

5. Το εμβόλιο είναι ακόμα σε δοκιμαστικό στάδιο. Στο συνοδευτικό φύλλο αναφέρεται ότι δεν έχουν γίνει εκτενείς μελέτες. 

Ενδεικτικά:

α. Έχουν γίνει δοκιμές μόνο για μερικούς μήνες

β. Ορισμένα αναφέρουν ότι δεν έχουν γίνει δοκιμές για καρκινογεννέσεις και άλλες παρενέργειες

 

6. Αφού το εμβόλιο δοκιμάστηκε για το αρχικό στέλεχος αλλά ο ιός μεταλλάσσεται, η αποτελεσματικότητα του θα είναι μειωμένη.

 

7. Το εμβόλιο προσφέρει ανοσία για μερικούς μήνες. Το καλοκαίρι δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος οπότε θα δω τι θα κάνω αργότερα.

 

8. Όποιος δεν εμπιστεύεται το κράτος και τα ΜΜΕ είναι επιφυλακτικός όταν τον πιέζουν να κάνει κάτι. 

 

9. Υπάρχουν αμέτρητες ιστοσελίδες με εμβολιασμούς που δεν πήγαν καλά ή δεν ήταν σωστά σχεδιασμένοι όπως αυτή https://www.grivas.info/emvolia/377-egklimata-tou-gates-se-india-kai-afriki

 

 

Συμπέρασμα

Όποιος θέλει να το κάνει ας το κάνει. 

Όποιος δεν θέλει να το κάνει όσο είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα ας περιμένει την οριστική έγκριση.

Όποιος δεν θέλει να το κάνει γενικά, ας μην το κάνει.

 

Οι εμβολιασμένοι δεν κινδυνεύουν εφόσον τα εμβόλια κάνουν την δουλειά τους οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούν για τους υπόλοιπους. Αν εμβολιασμένος ανησυχεί μάλλον δεν εμπιστεύεται και τόσο το εμβόλιο που έχει κάνει.

 

Το διαίρει και βασίλευε νομίζω το ξέρουμε.Ας μην πάμε σε εμφύλιο

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ποσες φορες πρεπει να αναφερθει το συνολικο κοστος περιθαλψης των νοσουντων με κορονοιο ωστε να το καταλαβουν μερικοι.

 

ωραιο αυτο με τη φυσικη επιλογη που δε λειτουργει λογω της ιδιας επιστημης ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επιχείρημα το hoax για θανάτους στην Αφρική από εμβόλιο του Bill Gates...

 

μιλάμε για άλλο επίπεδο... άγνοιας! ( σαν τα επίπεδα πρόσφυσης ).

 

Άντε, ο επόμενος να επιχειρηματολογήσει κατά των εμβολίων με είδηση από το Κουλούρι ( ω ρε μια ειδησάρα Γιώργη.... :D )

  • Like 3
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Ας επιχειρηματολογήσω λοιπόν.

 

1. Δεν ξέρω για ποιο hoax μιλάς αλλά τουλάχιστον εδώ αναφέρει ότι κρίθηκε ένοχος ένας γιατρός για διεξαγωγή πειραμάτων με στόχο ένα εμβόλιο που θα στείρωνε τους μαύρους.

generic-cover.png
ACADEMIC.OUP.COM

Abstract. In late 2013, the Health Professions Council of South Africa found Dr Wouter Basson guilty of unprofessional conduct. The charges stemmed from Basson’

Ποιος μου λέει ότι δεν έχει προχωρήσει η τεχνολογία ώστε να στειρώνει και άλλες φυλές στοχεύοντας επιλεκτικά σε χαρακτηριστικά του DNA;

 

2. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, το 55% των θανάτων παγκοσμίως ανά έτος (55.4 εκατομμύρια θάνατοι) οφείλονται σε 10 παθήσεις/ασθένειες.

 

Το 1 (ισχαιμικό καρδιακό επεισόδιο) και το 2 (έμφραγμα) οφείλονται στο άγχος, στο κάπνισμα, στην παχυσαρκία, κλπ. 

Οι αναπνευστικές παθήσεις επίσης οφείλονται σε μεγάλο ποσοστό στο κάπνισμα.

Ο διαβήτης οφείλεται στην ζάχαρη.

Η κύρωση του ήπατος οφείλεται στο αλκοόλ.

 

1. Έκανε κάτι το κράτος για την καλύτερη ψυχική υγεία των πολιτών; Το ίδιο το κράτος αγχώνει τους πολίτες με την κακοδιαχείριση, τους φόρους, κλπ. Γνωρίζω πολλούς επαγγελματίες αλλά και υπαλλήλους που στα 40 τους έχουν ήδη το πρώτο καρδιακό επεισόδιο ή άλλη αγχογενή πάθηση.

 

2. Απαγόρευσε το κράτος την πώληση των τσιγάρων; Όχι μόνο δεν την απαγόρευσε αλλά πλέον κάνει τα στραβά μάτια και στο χασίς. Ξέρετε πόσοι δεν κυκλοφορούμε τον χειμώνα (προ covid) επειδή πολλά καταστήματα βρομάνε; 

 

3. Απαγόρευσε το κράτος την ζάχαρη; Όχι! Αντιθέτως δεν υπάρχει καμία απολύτως ενημέρωση ότι είναι πιο εθιστική ακόμα και από το αλκοόλ και την κοκαΐνης. Δίνουν οι γονείς στα παιδιά λιχουδιές και μετά αναρρωτιώμαστε γιατί έχει αυξηθεί το πρόβλημα της παχυσαρκίας. Υπάρχουν μάλιστα και επιχειρήσεις που ειδικεύονται σε προϊόντα με ζάχαρη (ζαχαροπλαστεία).

 

4. Απαγόρευσε το κράτος το αλκοόλ;  Όχι μόνο δεν το έχει απαγορεύσει αλλά κάνει και τα στραβά μάτια στα μαγαζιά που σερβίρουν ανήλικους. Στην επαρχία τουλάχιστον τα περισσότερα bar/club ζούν από τους μαθητές. 

 

Και ρωτάω τώρα. Για ποιο λόγο το ίδιο κράτος που δεν κάνει τίποτα για τα αίτια της συντριπτικής πλειοψηφίας των θανάτων, τρώγεται τόσο πολύ για ένα αίτιο που συνεισφέρει σε λιγότερο από το 3% των θανάτων;

Με τον συνωστισμό στα ΜΜΕ όλο τον χειμώνα, δεν θα είχε κολλήσει όλη η Αττική μέχρι τώρα;

Τόσα κορονοπάρτυ που γινόντουσαν πριν το εμβόλιο, πόσους θανάτους είχαν;

 

 

Να μην παρεξηγηθώ. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει ο ιός ή ότι δεν πεθαίνουν άνθρωποι από αυτόν. Απλά είμαι προσεκτικός. Τηρώ τα μέτρα προστασίας, κρατάω τις αποστάσεις αλλά για το εμβόλιο θα περιμένω λίγο.

 

 

 

 

image.png.a7fd06c06543315a3acea68a1f4d73bd.png

WWW.WHO.INT

Fact sheet on the 10 leading causes of death. In 2019, the top 10 causes of death accounted for 55% of the 55.4 million deaths worldwide.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sdim said:

2. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, το 55% των θανάτων παγκοσμίως ανά έτος (55.4 εκατομμύρια θάνατοι) οφείλονται σε 10 παθήσεις/ασθένειες.

 

Το 1 (ισχαιμικό καρδιακό επεισόδιο) και το 2 (έμφραγμα) οφείλονται στο άγχος, στο κάπνισμα, στην παχυσαρκία, κλπ. 

Οι αναπνευστικές παθήσεις επίσης οφείλονται σε μεγάλο ποσοστό στο κάπνισμα.

Ο διαβήτης οφείλεται στην ζάχαρη.

Η κύρωση του ήπατος οφείλεται στο αλκοόλ.

 

Όλα τα παραπάνω είναι δεδομένα απτά ή εικασίες;

Γιατί υγειονομικά δεν στέκουν.

Έμφραγμα παθαίνουν και υγιείς άνθρωποι που όλη τους η ζωή ήταν η γυμναστική.

Δες μόνο πόσοι αθλητές πήγαν από καρδιά και έμφραγμα σε μικρή ηλικία.

Και έχουμε και άλλα παραδείγματα που δεν είχαν άγχος και καλή υγεία αλλά πάλι έπαθαν έμφραγμα.

 

Επίσης υπάρχουν αρκετοί με καρκίνο στον πνεύμονα που δεν έχουν σχεδόν ούτε μυρίσει τσιγάρο.

 

Υπάρχουν αρκετοί διαβητικοί που δε τρώγανε ζάχαρη και οι γιατροί δεν έχουν δώσει εξήγηση, παρά μόνο ότι είναι κληρονομικό.

Έχω τον πεθερό μου όπως και τον πατέρα του που καταναλώνανε ελάχιστη ζάχαρη και έχουν ζάχαρο χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα υγείας, με πολύ καλή φυσική κατάσταση λόγο αγροτικής ζωής και αδύνατοι. Και οι δύο όμως με διαβήτη από κάποια ηλικία και μετά.

 

Γενικά η επιστήμη έχει αλλάξει αρκετά απόψεις στην πορεία της γιατί αλλάξανε τα δεδομένα.

Και αναφέρουν ότι έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες για καρκίνο αν καπνίζεις, για έμφραγμα αν δε γυμνάζεσαι κλπ.

Γιατί τα καταγεγραμένα γεγονότα τους έδειξαν ότι οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες και όχι απόλυτες. 

 

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, sdim said:

Ας επιχειρηματολογήσω λοιπόν.

[...]

Ο διαβήτης οφείλεται στην ζάχαρη.

[...]

 

3. Απαγόρευσε το κράτος την ζάχαρη; Όχι! Αντιθέτως δεν υπάρχει καμία απολύτως ενημέρωση ότι είναι πιο εθιστική ακόμα και από το αλκοόλ και την κοκαΐνης. Δίνουν οι γονείς στα παιδιά λιχουδιές και μετά αναρρωτιώμαστε γιατί έχει αυξηθεί το πρόβλημα της παχυσαρκίας. Υπάρχουν μάλιστα και επιχειρήσεις που ειδικεύονται σε προϊόντα με ζάχαρη (ζαχαροπλαστεία).

[...]

Να μην παρεξηγηθώ. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει ο ιός ή ότι δεν πεθαίνουν άνθρωποι από αυτόν. Απλά είμαι προσεκτικός. Τηρώ τα μέτρα προστασίας, κρατάω τις αποστάσεις αλλά για το εμβόλιο θα περιμένω λίγο.

 

Καλημέρα. Διαγνώστηκα με διαβήτη τα Χριστούγεννα. Δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

Δεν οφείλεται στη ζάχαρη ο διαβήτης, αυτό είναι κοινό misconception. Οφείλεται στην ικανότητα του παγκρέατος να παράγει ινσουλίνη, και στην δυνατότητα απορρόφησης της ινσουλίνης. 

Παράγοντες προδιάθεσης είναι:

1. Οικογενειακό ιστορικό

2. Παχυσαρκία

3. Τρόπος ζωής

 

Αυτό λοιπόν έχει νόημα μόνο ως προς την παχυσαρκία, δηλαδή η συμβολή της ζάχαρης και -κυρίως- της προσθήκης της στην αύξηση του σωματικού βάρους.

Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι πιο εθιστική από το αλκοόλ ή από την κοκαΐνη. Εύκολα μπορείς να ζοριστείς λίγο και να την κόψεις τελείως. Αντίθετα, το αλκοόλ είναι αγώνας. Η κοκαΐνη ακόμη μεγαλύτερος αγώνας.

 

Τα μέτρα προστασίας δεν μπορούν να τηρηθούν με άνοιγμα της οικονομίας. Άπαξ και ανοίξει η οικονομία, χρειάζεσαι εμβόλιο. Καλώς ή κακώς, η επιλογή του Δυτικού κόσμου, είναι το εμβόλιο. 

  • Like 6
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι πιο εθιστική από το αλκοόλ ή από την κοκαΐνη.

WWW.NEWHALLHOSPITAL.CO.UK

Research on rats has found that sugar is more addictive than opioid drugs such as cocaine, and that there can be withdrawal symptoms when cutting out.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sdim said:
WWW.NEWHALLHOSPITAL.CO.UK

Research on rats has found that sugar is more addictive than opioid drugs such as cocaine, and that there can be withdrawal symptoms when cutting out.

 

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει.

41598_2019_53430_Fig1_HTML.png
WWW.NATURE.COM

Excessive sucrose consumption elicits addiction-like craving that may underpin the obesity epidemic. Opioids and dopamine mediate the rewarding effects of drugs of abuse, and of natural rewards...

 

Νομίζω είναι indirect το εφέ, όταν με τα οπιοειδή είναι direct.

Κατά περίπτωση ίσως ισχύει, αλλά αμφιβάλλω για το γενικό κανόνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια βδομαδα μετα την πρωτη δοση pfizer και δεν εχω δυναμεις να βγαλω την προπονηση μου,απο 1:20-25" που κανω το 400αρι εχω πεσει σε πανω απο 1:45" λες και τρεχει αλλος ανθρωπος.Παρενεργειες ειχα μονο 10 ωρες κουραση την επομενη του εμβολιασμου.Για να δουμε παρασκευη που θα ξανατρεξω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, steve_m said:

μια βδομαδα μετα την πρωτη δοση pfizer και δεν εχω δυναμεις να βγαλω την προπονηση μου,απο 1:20-25" που κανω το 400αρι εχω πεσει σε πανω απο 1:45" λες και τρεχει αλλος ανθρωπος.Παρενεργειες ειχα μονο 10 ωρες κουραση την επομενη του εμβολιασμου.Για να δουμε παρασκευη που θα ξανατρεξω...

 

Μην ξεχνάσ ότι ο οργανισμός σου εργάζεται και φτιάχνει αντισώματα.

Γιατί το εμβόλιο είναι για να προγραμματίσει τον οργανισμό σου.

Προσωπικά θεωρώ αναμενόμενο ότι μπορεί να κουράζεσαι παραπάνω και σίγουρα για 2-3 μήνες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

μια βδομαδα μετα την πρωτη δοση pfizer και δεν εχω δυναμεις να βγαλω την προπονηση μου,απο 1:20-25" που κανω το 400αρι εχω πεσει σε πανω απο 1:45" λες και τρεχει αλλος ανθρωπος.Παρενεργειες ειχα μονο 10 ωρες κουραση την επομενη του εμβολιασμου.Για να δουμε παρασκευη που θα ξανατρεξω...

Πιστεύεις ότι εγώ μετά τον Covid που πέρασα, θα είμαι το ίδιο αποδοτικός τον επόμενο , τουλάχιστον, 1 μήνα; Δηλαδή από που προέρχεται η απορία σου, δεν καταλαβαίνω. Έτσι είναι μετά από κάθε ασθένεια, έτσι είναι και μετά από κάθε εμβόλιο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Δεν νομίζω ότι ισχύει...

...κατά περίπτωση ίσως ισχύει, αλλά αμφιβάλλω για το γενικό κανόνα.

 

Δεν θα μπω στην διαδικασία διαμάχης για αυτό. Υπάρχουν εκατομμύρια άρθρα που εξηγούν ότι η ζάχαρη είναι εξαιρετικά εθιστική.

 

Θα επισημάνω μόνο ότι αμφισβητείς κάποιες ιατρικές μελέτες. Όπως αμφισβητείς αυτές τις μελέτες, έτσι αμφισβητούν κάποιοι τις μελέτες για τα εμβόλια του Covid. Ο καθένας αποφασίζει τι θα κάνει με βάση τα βιώματα και τις γνώσεις του, σε ελεύθερη χώρα είμαστε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, sdim said:

 

Δεν θα μπω στην διαδικασία διαμάχης για αυτό. Υπάρχουν εκατομμύρια άρθρα που εξηγούν ότι η ζάχαρη είναι εξαιρετικά εθιστική.

 

Θα επισημάνω μόνο ότι αμφισβητείς κάποιες ιατρικές μελέτες. Όπως αμφισβητείς αυτές τις μελέτες, έτσι αμφισβητούν κάποιοι τις μελέτες για τα εμβόλια του Covid. Ο καθένας αποφασίζει τι θα κάνει με βάση τα βιώματα και τις γνώσεις του, σε ελεύθερη χώρα είμαστε.

 

 

Δεν αμφιβάλλω ότι η ζάχαρη είναι εξαιρετικά εθιστική. Αμφιβάλλω για τη σύγκριση με τα οπιοειδή.

Αμφισβητώ πολλές μελέτες γενικότερα and I do that for living :p 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.