Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Δεν ξερουμε τι πηρε ξερουμε ομως οτι πηρε κατι και εγινε καλα λιγο πριν μπει στην ΜΕΘ.

5316056.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

«Θα τα φέρουμε όταν λάβουν ευρωπαϊκή άδεια κυκλοφορίας. Η συμμετοχή της χώρας στο πρόγραμμα είναι εξασφαλισμένη», είπε ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας - «Σας λέμε τα φέρεται από τον...

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 3 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

 

 

 

 

PS: Πώπωωωω τα ορθογραφικά  και συντακτικά μου λάθη έχουν αυξηθεί.... Παρενέργεια; Στην δεύτερη δόση θα φτιάξω δική μου γλώσσα;

 

Bruder, du wirst das erleiden, was ich in der zweiten Dosis erlitten habe. Und es wird schlimmer. :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Κάθε χρόνο στην Αμερική πεθαίνουν καμιά 500ριά άτομα από παρακεταμόλη ("Depon"), αλλά κανείς δε λέει ότι η παρακεταμόλη είναι πειραματικό φάρμακο. Κάνει αυτό για το οποίο τη χρησιμοποιούμε και προφανώς η χρήση της ενέχει κάποιους κινδύνους. Παρά τους εκατοντάδες θανάτους, παραμένει διαθέσιμη, ακόμη και χωρίς συνταγή, γιατί θεωρούμε ότι τα οφέλη της το δικαιολογούν. Ας προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε και τα εμβόλια με την ίδια ματιά.

Τωρα συγκρινεις ανομοια πραματα

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, tommybertsen said:

Επίσημα αρνητικοί και εγώ και η Όλγα πλέον, Covid Free. Εγώ βέβαια ήμουν από την περασμένη Πέμπτη :bleh: 

Πάμε γερά με τσαμπουκά, αντισώματα να χτίσουμε ξανά :hehe: 

Έχω ακούσει ότι βγαίνεις θετικός σε τεστ αν έχεις περάσει covid.

Ήρεμα τώρα γιατί το ανοσοποιητικό είναι καταπονημένο μην κολλήσεις τίποτε άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Έχω ακούσει ότι βγαίνεις θετικός σε τεστ αν έχεις περάσει covid.

 

Στο PCR, μπορεί. Ωστόσο μου το είπε και ο ΕΟΔΥ αλλά και η Πολιτική Προστασία αυτό. Μπορεί να βγαίνεις θετικός για 2 μήνες ξέρω γω. Στα σελφ είμαι αρνητικός. Η Όλγα ας πούμε, έκανε την Δευτέρα ένα spare που είχαμε, και έδειξε θετικό, αλλά είναι 5η μέρα χωρίς δέκατα. Σήμερα έδειξε αρνητικό, αλλά και προχτές να το έκανε, πάλι έτσι θα έδειχνε αυτό. 

πριν 10 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Ήρεμα τώρα γιατί το ανοσοποιητικό είναι καταπονημένο μην κολλήσεις τίποτε άλλο.

Δεν κόλλησα τίποτα άλλο ελέω μάσκας υποθέτω ( το covid είμαι πλέον 99% σίγουρος για το πως το άρπαξα, δεν θα πω όμως περισσότερα, μόνο το ότι δεν πήγαινα ούτε στο σούπερ μάρκετ πριν κολλήσω για τουλάχιστον 7-8 μέρες). Την μάσκα δεν την βγάζω πουθενά. Μόνο για να φάω και να πιω νερό και την ακουμπάω όσο πιο προσεκτικά γίνεται! 

 

Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Πιο πολύ με ανησυχεί η καθιέρωση του "όποιος πέρασε covid το εμβόλιο έξι μήνες μετά", παρά κάτι άλλο.

Έξι μήνες μετά, ανάλογα τον οργανισμό, άνετα ξανακολλάς. Απλά , learned the lesson, από την μεθεπόμενη βδομάδα, θα παίρνω ποδήλατο ή θα χρησιμοποιώ μόνο τα πόδια μου. Η δουλειά είναι 17 λεπτά με τα πόδια και 6-7 με το ποδήλατο, χωρίς να μπαίνω σε κεντρικούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tommybertsen said:

Στο PCR, μπορεί. Ωστόσο μου το είπε και ο ΕΟΔΥ αλλά και η Πολιτική Προστασία αυτό. Μπορεί να βγαίνεις θετικός για 2 μήνες ξέρω γω. Στα σελφ είμαι αρνητικός. Η Όλγα ας πούμε, έκανε την Δευτέρα ένα spare που είχαμε, και έδειξε θετικό, αλλά είναι 5η μέρα χωρίς δέκατα. Σήμερα έδειξε αρνητικό, αλλά και προχτές να το έκανε, πάλι έτσι θα έδειχνε αυτό. 

Δεν κόλλησα τίποτα άλλο ελέω μάσκας υποθέτω ( το covid είμαι πλέον 99% σίγουρος για το πως το άρπαξα, δεν θα πω όμως περισσότερα, μόνο το ότι δεν πήγαινα ούτε στο σούπερ μάρκετ πριν κολλήσω για τουλάχιστον 7-8 μέρες). Την μάσκα δεν την βγάζω πουθενά. Μόνο για να φάω και να πιω νερό και την ακουμπάω όσο πιο προσεκτικά γίνεται! 

 

Πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Πιο πολύ με ανησυχεί η καθιέρωση του "όποιος πέρασε covid το εμβόλιο έξι μήνες μετά", παρά κάτι άλλο.

Έξι μήνες μετά, ανάλογα τον οργανισμό, άνετα ξανακολλάς. Απλά , learned the lesson, από την μεθεπόμενη βδομάδα, θα παίρνω ποδήλατο ή θα χρησιμοποιώ μόνο τα πόδια μου. Η δουλειά είναι 17 λεπτά με τα πόδια και 6-7 με το ποδήλατο, χωρίς να μπαίνω σε κεντρικούς.

Απλά επειδή όλο το ανοσοποιητικό είναι ταλαιπωρημένο όπως και τα πνευμόνια σου θέλει προσοχή. Πιθανών όχι ζορισμα και δύσκολες ασκήσεις που απαιτούν παραπάνω λειτουργία των πνευμόνων.

Χαλαρά πχ το ποδήλατο. Ξεκίνα 10 λεπτά νωρίτερα και χαλαρούς ρυθμούς.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Χαλαρά πχ το ποδήλατο. Ξεκίνα 10 λεπτά νωρίτερα και χαλαρούς ρυθμούς.

Ναι για αυτό είπα από την μεθεπόμενη βδομάδα. Ο βήχας μου ακόμη υπάρχει και είναι ενοχλητικός, αν μη τι άλλο, αλλά δεν είναι κάτι new για μένα. 

Έχω περάσει πνευμονία το 2006. Θα έλεγε κανείς ότι είναι επικίνδυνο το Covid για μένα. 

Είχα κάνει πριν 6-7 μήνες σχετικές εξετάσεις για πνευμονολογικά, όλα ήταν άριστα. 

Τώρα, εννοείται πως θα ξανακάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ShareLogo2.png
APNEWS.COM

CLAIM: COVID-19 vaccines make people produce a spike protein that is a toxin and can spread to other parts of the body and damage organs. AP’S ASSESSMENT: False.

 

 Συνεχίστε τις μαλακίες, να δούμε που θα πάει το πράμα

Είπαμε. ΜΗΝ εμβολιαστείτε. Μην μας σπαμάρετε με παραπληροφόρηση όμως 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις το άρθρο του AP με σχολιασμό:

ShareLogo2.png
APNEWS.COM

CLAIM: COVID-19 vaccines make people produce a spike protein that is a toxin and can spread to other parts of the body and damage organs. AP’S ASSESSMENT: False.

 

Ή την σελίδα με το όνομα του γιατρού που καταρρίπτει μία-μία τις προτάσεις του:

BYRAMBRIDLE.COM

A rebuttal, debunking, and response to Byram Bridle's inflammatory and factually incorrect statements regarding COVID-19 and COVID-19 vaccines.

 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μην μας σπαμάρετε με παραπληροφόρηση όμως 

Απο την προταση αυτη θα ηθελα να πω μερικα πραγματα και πιστευω οτι πολλοι θα συμφωνησουν, τι επρεπε η καλυτερα τι πρεπει να γινει για να σταματησει

η λεγομενη παραπληροφορηση ? Το ποιο απλο πραγμα ειναι να βαλεις σε ενα τραπεζι τους μεν και τους δε σε επιστημονικο επιπεδο δηλαδη γιατρους και να γινει μια σοβαρη συζητηση ετσι τα οφελη θα ηταν πολλαπλα για ολους μας.

 

Αντι να συμβει αυτο εχουμε δημοσιογραφους, social media, γιατρους και πολιτικους μονο απο την μια πλευρα να ακουγονται καθημερινα και να λενε μονο τα οφελη των μετρων η του εμβολιου χωρις αντιλογο και μαλιστα να χλευαζουν μεγαλη μεριδα του κοσμου που ειτε ειναι επιφυλακτικοι αλλοι ειναι αντιδραστικοι σε τετοια μορφης επιβολης αποψης και αλλοι ειναι οντως και με γεια τους και χαρα τους αντιθετοι σε ολα αυτα.

 

Δεν μπορει να βγαινει ενας γιατρος και να αποκαλει αμορφωτους οσους δεν θελουν να εμβολιαστουν ουτε καποιο μεσο να κατεβαζει οποια γνωμη ειναι αντιθετη γιατι το μονο που καταφερνουν ειναι να δινουν λαθος μηνυματα στον κοσμο, στο τελος η αντιδραση μεγαλωνει και μετα αναρωτιουνται το γιατι.

 

Εγιναν λαθη θα γινουν και αλλα το θεμα ειναι η ειλικρινια, θα συγχωρησω καποιον που θα πει ναι εκανα λαθος αλλα δεν μπορω να συγχωρησω καποιον που εκανε λαθος και το απεκρυψε για προσωπικους, οικονομικους η αλλους λογους. Για να μην το κουρασω και νομιζω οτι εχετε καταλαβει το σκεπτικο μεχρι τωρα αν δεν θελουμε παραπληροφορηση καιρος ειναι για εναν σωστο και εποικοδομητικο διαλογο σε ανωτερο επιπεδο. Αν και..

 

Κατι τετοιο δεν συμφερει μια μικρη μεριδα κοσμου.

 

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Proteas said:

Απο την προταση αυτη θα ηθελα να πω μερικα πραγματα και πιστευω οτι πολλοι θα συμφωνησουν, τι επρεπε η καλυτερα τι πρεπει να γινει για να σταματησει

η λεγομενη παραπληροφορηση ? Το ποιο απλο πραγμα ειναι να βαλεις σε ενα τραπεζι τους μεν και τους δε σε επιστημονικο επιπεδο δηλαδη γιατρους και να γινει μια σοβαρη συζητηση ετσι τα οφελη θα ηταν πολλαπλα για ολους μας.

 

Αντι να συμβει αυτο εχουμε δημοσιογραφους, social media, γιατρους και πολιτικους μονο απο την μια πλευρα να ακουγονται καθημερινα και να λενε μονο τα οφελη των μετρων η του εμβολιου χωρις αντιλογο και μαλιστα να χλευαζουν μεγαλη μεριδα του κοσμου που ειτε ειναι επιφυλακτικοι αλλοι ειναι αντιδραστικοι σε τετοια μορφης επιβολης αποψης και αλλοι ειναι οντως και με γεια τους και χαρα τους αντιθετοι σε ολα αυτα.

 

Δεν μπορει να βγαινει ενας γιατρος και να αποκαλει αμορφωτους οσους δεν θελουν να εμβολιαστουν ουτε καποιο μεσο να κατεβαζει οποια γνωμη ειναι αντιθετη γιατι το μονο που καταφερνουν ειναι να δινουν λαθος μηνυματα στον κοσμο, στο τελος η αντιδραση μεγαλωνει και μετα αναρωτιουνται το γιατι.

 

Εγιναν λαθη θα γινουν και αλλα το θεμα ειναι η ειλικρινια, θα συγχωρησω καποιον που θα πει ναι εκανα λαθος αλλα δεν μπορω να συγχωρησω καποιον που εκανε λαθος και το απεκρυψε για προσωπικους, οικονομικους η αλλους λογους. Για να μην το κουρασω και νομιζω οτι εχετε καταλαβει το σκεπτικο μεχρι τωρα αν δεν θελουμε παραπληροφορηση καιρος ειναι για εναν σωστο και εποικοδομητικο διαλογο σε ανωτερο επιπεδο. Αν και..

 

Κατι τετοιο δεν συμφερει μια μικρη μεριδα κοσμου.

 

Δυστυχώς δεν θα γίνει κάτι τέτοιο ποτέ.

Δες πχ Trump και θα καταλάβεις γιατί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντί "σεντονιού", δύο-τρεις κουβέντες, μόνο.

 

Επικοδομητική συζήτηση γίνεται με πραγματικά δεδομένα, πραγματικών επιστημόνων (τα είπε 1000 φορές ο acct και τον κλάσατε) και όχι αυτών του κώλου που επιλέγουν ως "υπερασπιστική γραμμή" όσοι αρνούνται το δικαίωμα στην υγεία τους. Αναφαίρετο δικαίωμά τους είναι, δεν αντιλέγω καθόλου. Η αμφιβολία είναι ένα πράγμα όμως, η παραπληροφόρηση, άλλο. Και το κακό εδώ πέρα μέσα, παράγινε.

 

Αυτοί λοιπόν, να ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν την ωμή πραγματικότητα, που δεν είναι άλλη από αυτη του ιού. Είναι κοινό μυστικό ότι το εμβόλιο σκοτώνει, αλλά ο ιός είναι κομπλέ. Ότι το εμβόλιο σου αφήνει προβλήματα υγείας (μακροπρόθεσμα), αλλά ο ιος κομπλέ, μια γριπούλα είναι και περνάει.

On an other note...

 ...το απεύχομαι σε όλους. Δεν είναι ωραίο να μετράς κάθε ανάσα σου, κάθε ώρα και στιμγή, να νιώθεις πως είναι πολύτιμη σαν χρυσός. Αλλά θα κολλήσουν one way or another και τότε το τροπάριο θα αλλάξει. Εκτός και αν οι υπόλοιποι λειτουργήσουμε για αυτούς και την γλιτώσουν. Το εύχομαι ,αλλά δεν είμαι πολύ  αισιόδοξος.

 

Μπορεί να βγαίνει ο επιστήμονας και να λέει αμόρφωτους τους αρνητές (γιατί μεταξύ μας δεν είναι επειδή αμφιβάλλουν στα αλήθεια, αλλά επειδή νιώθουν καταπιεσμένοι από την κυβέρνηση που τους αναγκάζει κι άλλες τέτοιες πίπες αλλά και αμόρφωτοι - βασικά τελειωμένοι - είναι όσοι πιστεύουν πως θα γίνεται sudo apt get update μέσω GPS και θα έχουν φουλ σήμα οι υπόλοιποι στην καφετέρια). 

 

Τέλος, τα μέτρα που είχαν παρθεί ήταν εμπρός-πίσω σε κάθε στιγμή τους. 1 καλό, δέκα λάθη. Καραντίνα όταν ο κόσμος αλώνιζε. Κανένας δεν ήταν υπέρ μέτρων που δεν είχαν νόημα. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

NHS.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Η «ινδική» μετάλλαξη σκότωσε 42 ανθρώπους το τελευταίο πενθήμερο στη Βρετανία - Μόνον οι 23 ήταν ανεμβολίαστοι

 

?

  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Οι 12 ήταν πλήρως εμβολιασμένοι με 2 εβδομάδες από τη δεύτερη δόση τουλάστιχον αλλά κι έτσι είναι υπερβολικός αριθμός.

42 περιστατικά ποτέ δεν δίνουν σοβαρή στατιστική κατανόηση.

Μάλλον όμως κοιτάμε και λάθος στατιστικό και κινδυνεύουμε να βγάλουμε λάθος συμπέρασμα. Βάζουμε στον αριθμητή τους θανάτους από μία νέα μετάλλαξη (που είναι λογικό ως νέα μετάλλαξη -που μας πιάνει και σε φάση χαλάρωσης- να κάνει τα δικά της, και δεν ξέρουμε και το υπόβαθρο των 12 συνανθρώπων μας) , και στον παρονομαστή τους συνολικούς, τη στιγμή που αυτοί έχουν μειωθεί τρομερά λόγω των εμβολίων στην Αγγλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2781112

 

The relative risk for PCR positivity was 0.22 (95% CI, 0.17-0.28) for vaccinated individuals and 0.26 (95% CI, 0.21-0.34) for individuals with prior infection compared with no record of vaccination or prior infection

 

Μελέτη παρατήρησης βέβαια οπότε θα περιμένουμε καιρό για επιβεβαίωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Proteas said:

Απο την προταση αυτη θα ηθελα να πω μερικα πραγματα και πιστευω οτι πολλοι θα συμφωνησουν, τι επρεπε η καλυτερα τι πρεπει να γινει για να σταματησει

η λεγομενη παραπληροφορηση ? Το ποιο απλο πραγμα ειναι να βαλεις σε ενα τραπεζι τους μεν και τους δε σε επιστημονικο επιπεδο δηλαδη γιατρους και να γινει μια σοβαρη συζητηση ετσι τα οφελη θα ηταν πολλαπλα για ολους μας.

 

Αντι να συμβει αυτο εχουμε δημοσιογραφους, social media, γιατρους και πολιτικους μονο απο την μια πλευρα να ακουγονται καθημερινα και να λενε μονο τα οφελη των μετρων η του εμβολιου χωρις αντιλογο και μαλιστα να χλευαζουν μεγαλη μεριδα του κοσμου που ειτε ειναι επιφυλακτικοι αλλοι ειναι αντιδραστικοι σε τετοια μορφης επιβολης αποψης και αλλοι ειναι οντως και με γεια τους και χαρα τους αντιθετοι σε ολα αυτα.

 

Δεν μπορει να βγαινει ενας γιατρος και να αποκαλει αμορφωτους οσους δεν θελουν να εμβολιαστουν ουτε καποιο μεσο να κατεβαζει οποια γνωμη ειναι αντιθετη γιατι το μονο που καταφερνουν ειναι να δινουν λαθος μηνυματα στον κοσμο, στο τελος η αντιδραση μεγαλωνει και μετα αναρωτιουνται το γιατι.

 

Εγιναν λαθη θα γινουν και αλλα το θεμα ειναι η ειλικρινια, θα συγχωρησω καποιον που θα πει ναι εκανα λαθος αλλα δεν μπορω να συγχωρησω καποιον που εκανε λαθος και το απεκρυψε για προσωπικους, οικονομικους η αλλους λογους. Για να μην το κουρασω και νομιζω οτι εχετε καταλαβει το σκεπτικο μεχρι τωρα αν δεν θελουμε παραπληροφορηση καιρος ειναι για εναν σωστο και εποικοδομητικο διαλογο σε ανωτερο επιπεδο. Αν και..

 

Κατι τετοιο δεν συμφερει μια μικρη μεριδα κοσμου.

 

 

Εδώ είσαι:

 

Elliptical earth = ειδικοί στους ιούς και την γενετική

Flat earthers = οι ιατροί ( καρδιολόγοι, παθολόγοι, ΩΡΛ, οφθαλμίατροι... μεγάλη σχέση με το αντικείμενο δηλαδή )

 

Κάπως έτσι θα ήταν το debate που θες.

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως έτσι, κάνουν δεν κάνουν όλοι το εμβόλιο, αναμένεται lockdown από Σεπτέμβριο.

 

πριν 20 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:
NHS.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Η «ινδική» μετάλλαξη σκότωσε 42 ανθρώπους το τελευταίο πενθήμερο στη Βρετανία - Μόνον οι 23 ήταν ανεμβολίαστοι

 

?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.