Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Αν υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης σε μια εκδήλωση ανοιχτή, στον δρόμο, τότε πρέπει να απαγορευθούν όλες οι μετακινήσεις με όλα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς που είναι κλειστά και ο κόσμος συνωστίζεται . 
Ακυρώνουν τα καρναβάλια γιατί; Μήπως να αποπροσανατολίσουν από το φιάσκο της κυβέρνησης σε Χίο και Μυτιλήνη σπέρνοντας τον πανικό για τον κορονοϊό; 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 34 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Όχι με νοοτροπία «κοιτώ την πάρτη μου κι οι υπόλοιποι να παν να...», ας υποθέσουμε ότι πρέπει όλοι να στοκάρουμε μακαρόνια, όχι να αγοράσω όλα τα πακέτα που βρίσκω μπροστά μου αγνοώντας τις ανάγκες των άλλων. Αποδεικνυόμαστε ολίγιστοι σε αυτό το σκέλος και δεν είναι καλό, γενικώς.

 

Συγγνώμη πού ζείς; ? Μακριά από τον πωπό μου δε λέει η παροιμία; ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, honda22 said:

Που το διαβάσατε ρε παιδιά ότι ακυρώνουν τα καρναβάλια;

το πέτυχα σε ένα trailer σε κάποιο κανάλι που έβλεπαν. Δεν έδωσα σημασία.  Έτσι κι αλλιώς τσεκάρετε γιατί αυτά είναι και τοπικά, δεν είδα αν είναι κεντρική εντολή.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

Αν κλεισουν το Μετρο, μετα δε θα εχουμε με τι να κοροιδευουμε τους θεσ/κους παντως :p

 

Εμείς δεν το έχουμε ανοίξει καν. Πόσο μπροστά πχια...

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Να κάναμε λέει τώρα εκλογές και να έρχονταν όλοι να σαλιώσουν τον φάκελο με το ψηφοδέλτιο μπροστά μου...?:yikes:

 

https://www.in.gr/2020/02/27/greece/kalpazei-gripi-stin-ellada-stous-77-oi-nekroi/

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Να κάναμε λέει τώρα εκλογές και να έρχονταν όλοι να σαλιώσουν τον φάκελο με το ψηφοδέλτιο μπροστά μου...?:yikes:

 

https://www.in.gr/2020/02/27/greece/kalpazei-gripi-stin-ellada-stous-77-oi-nekroi/

 

23 φορές πιο θανατηφόρος είναι ο κορωνοϊός από τη γρίππη.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι αντίστοιχα νούμερα θα είναι * 23 κάθε χρόνο, αν η συμπεριφορά του είναι σαν της γρίπης.

 

Τι έλεγα λίγο πιο πριν, ότι άργησε η Κίνα 15 μέρες? 

https://www.newsit.gr/kosmos/koronoios-an-i-kina-eixe-antidrasei-e/2984057/

Το λένε τώρα και οι ίδιοι :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχόλιο σε ειδησεογραφικό σαιτ :lol:

 

Παράθεση
Ελλάδα η χώρα της βλακείας!! Πανικός για τον κορωνοιο που στην Ευρώπη έχει σκοτώσει μόνο 30 άτομα όταν για το 2019 οι θάνατοι στην Ευρώπη από τον καρκίνο υπολογίζονται στο 1,5 εκατομμύριο.

 

Link to comment
Share on other sites

Με τα μέχρι τώρα στατιστικά δεδομένα, ο COVID-19 δεν έχει ποσοστά θνησιμότητας τέτοια που να δικαιολογούν πανικό. Παρ' όλα αυτά είναι μάλλον εύκολα μεταδοτικός και μας χτύπησε την πόρτα.
α) "Είμαστε θωρακισμένοι" έλεγε οι κυβέρνηση, αλλά μόνο αδαείς μπορούν να πιστέψουν τον κ. Κικίλια. Αποδείχθηκε ότι δεν υπήρχε καμία πρόβλεψη ελέγχου για τους ταξιδιώτες από τις χώρες με σημαντικά ποσοστά κρουσμάτων (το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι έστω έναν τυπικό έλεγχο στα gates των αοροδρομίων, αλλά ούτε αυτό έγινε).
β) Από τη στιγμή που ο ιός μας χτύπησε την πόρτα, η αύξηση των κρουσμάτων θα είναι εκθετική ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ληφθούν εδώ και τώρα αποφάσεις "επιθετικές", όπως δήλωσε ο γενικός διευθυντής του ΠΟΥ (Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας): «Βρισκόμαστε σε ένα κρίσιμο σημείο. Εάν ενεργήσετε τώρα με επιθετικό τρόπο, θα μπορέσετε να περιορίσετε αυτόν τον κορονοϊό. Η συμβουλή μου είναι να ενεργήσετε ταχέως». Είναι γελοία η απόφαση της απαγόρευσης των "καρναβαλιών" μόνο, στη χώρα. Λες και τα καρναβάλια είναι τα μόνα μέρη συνωστισμού.... Ή τα κλείνεις όλα για 2 βδομάδες (γήπεδα, σχολεία, πανεπιστήμια κτλ) ΧΘΕΣ ή περιμένεις να μειώσεις το κόστος των συντάξεων από τους ηλικιωμένους που στατιστικά θα είναι οι άτυχοι της υπόθεσης αυτής...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.