Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

27 minutes ago, trib said:

Εγώ που διαφωνώ με την απαγόρευση κυκλοφορίας επιτρέπεται να πω τη γνώμη μου;

ναι, γνώμη ας λέει ο καθένας. Το σημαντικό είναι η πράξη και στην πράξη είναι καλύτερο να συμμορφωθούμε όλοι με τις οδηγίες.

Εάν (όταν) οι αριθμο΄φορέων ξεφύγουν, και αυτό στον συγκεκριμένο ιό μπορεί να (θα) συμβεί σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα υπάρχει το μειονέκτημα ότι θα είναι πολύ αργά για διορθωτικές κινήσεις. Το πιθανό κακό σενάριο είναι εξωφρενικά κακό για να αγνοηθεί και να το διακινδυνεύσουμε. Ακόμα κι αν κάποιος το θεωρεί απίθανο ή περιορισμένων πιθανοτήτων. Δεν έχει σημασία ποιος ευστοχεί και ποιος αστοχεί στην πρόβλεψη. Μάλιστα υπάρχει το -φαινομενικά παράδοξο αλλά απολύτως λογικό: αν τα μέτρα επιτύχουν πλήρως, που σημαίνει ότι η εξάπλωση της νόσου έχει εμποδιστεί με επιτυχία, τότε εκείνοι που αμφισβήτησαν το αναγκαίο τους θα εμφανίζονται -στα μάτια τους τουλάχιστον- ως δικαιωμένοι («είδατε, δεν ήταν τόσο σοβαρό τελικά»). 

Δείκτης της επιτυχίας των μέτρων θα είναι να κομπάζουν ότι έκαναν εύστοχη εκτίμηση ακριβώς εκείνοι που τα αμφισβήτησαν ως υπερβολικά. Μακάρι να συμβεί έτσι.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ήταν κάτω απ'το σπίτι πριν τρείς με τα σκυλάκια τους και είχαν στήσει πηγαδάκι και τα λέγανε σε απόσταση αναπνοής.Δε γίνεται έτσι δουλεία,ούτε και γίνεται να έχουμε ένα αστυνομικό σε κάθε γειτονιά.Γνώσεις όλοι έχουμε νέες γυναίκες ήταν οι συγκεκριμένες,απλά μας λείπει η συνείδηση.

  • Like 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος edward έγραψε:

Ήταν κάτω απ'το σπίτι πριν τρείς με τα σκυλάκια τους και είχαν στήσει πηγαδάκι και τα λέγανε σε απόσταση αναπνοής.Δε γίνεται έτσι δουλεία,ούτε και γίνεται να έχουμε ένα αστυνομικό σε κάθε γειτονιά.Γνώσεις όλοι έχουμε νέες γυναίκες ήταν οι συγκεκριμένες,απλά μας λείπει η συνείδηση.

 

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει μαγαζί online , το οποίο να πουλάει δυναμιτάκια?

 

Να δεις για πότε διαλύονται τα πηγαδάκια μετά...

 

 

Άσχετο. Courier και ΕΛΤΑ με τι καθεστώς λειτουργούν; Κάνουν παραδόσεις;

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πώς ο Καποδίστριας έκλεισε τις εκκλησίες και νίκησε την επιδημία

 

Θεολογία, Ιστορία, Βιολογία

Παράθεση

Στο βιβλίο του «Η εξάπλωση του Χριστιανισμού» που κυκλοφόρησε σε ελληνική μετάφραση το 2005 από τις εκδόσεις του ιδρύματος «Άρτος Ζωής», ο Rodney Stark, εξηγεί ότι ένας κρίσιμος παράγοντας για την εξάπλωση του Χριστιανισμού ήταν το υψηλό ποσοστό επιβίωσης των μελών των χριστιανικών κοινοτήτων κατά τη διάρκεια των μεγάλων και θανατηφόρων επιδημιών της εποχής. Αυτό οφειλόταν στο αίσθημα αλληλεγγύης και κυρίως στην έμπρακτη βοήθεια που προσέφεραν στα μέλη τους, με τη μορφή της περίθαλψης των ασθενών, οι χριστιανικές κοινότητες. Κατά τον τρόπο αυτό αυξανόταν εκθετικά το ποσοστό των χριστιανών σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό που εμφάνιζε πολύ υψηλότερα ποσοστά θνησιμότητας.

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αδιανόητο: Γιατρός από τη Πρέβεζα πήγε για σκι στο εξωτερικό και... κόλλησε κορονοϊό-

Παράθεση

Ο γιατρός της Πρέβεζας φέρεται να αγνόησε όλες τις οδηγίες και να ταξίδεψε καθώς ο κορονοϊός θέριζε την Ευρώπη στο Μπάνσκο της Βουλγαρίας για σκί. Επιστρέφοντας συνέχισε να εργάζεται αντί να μπει σε καραντίνα και τελικά αποδείχθηκε θετικός στον ιό. Τώρα προσπαθούν να βρουν όλες τις επαφές του αν και είναι εξαιρετικά δύσκολο καθώς συνέχισε να εργάζεται στο νοσοκομείο και ήρθε σε επαφή με δεκάδες ίσως και εκατοντάδες ασθενείς.

 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.mikrometoxos.gr/gkremise-tin-paranoia-gia-ton-koronaio-o-kardiologos/

 

Γνωρίζετε κάτι για τον συγκεκριμένο γιατρό; Είπε όντως τέτοια πράγματα; Εμένα μου μοιάζει fake όλο αυτό. Είδα ότι κατέβηκε δήθεν η ανάρτηση του. Αν κάποιος γνωρίζει ας πει. Μου το έστειλαν ως αντίθετη άποψη κλπ. 

@sotiris

@acct

@salde

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει αντίθετη άποψη να τη στείλει στους νεκρούς από τον κορωνοϊό.

Και να κάνει στον εαυτό του δώρο ένα ταξιδάκι στη Λομβαρδία.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Βγήκα μια βόλτα με το ποδήλατο. Κυκλοφορούν αυτ/τα και τρέχει/περπατάει κόσμος με μέγιστο τα δύο άτομα. Οι αποστάσεις δεν τηρούνται όπως διαπίστωσα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η χρήση της μάσκας. Φοράνε μασκα/γάντια μέσα στο αυ/το, στο μηχανάκι, στο τρέξιμο, στο περπάτημα. Τι σκατά ακούνε όλη μέρα απ' τους γιατρούς; Φυσικό είναι να μην υπάρχουν μάσκες και να πουλάνε τα φαρμακεία τρία ευρώ τη μία. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, pnick said:

Γνωρίζετε κάτι για τον συγκεκριμένο γιατρό; Είπε όντως τέτοια πράγματα; Εμένα μου μοιάζει fake όλο αυτό. Είδα ότι κατέβηκε δήθεν η ανάρτηση του. Αν κάποιος γνωρίζει ας πει. Μου το έστειλαν ως αντίθετη άποψη κλπ. 


δεν έχω ιδέα για τον τύπο. Φυσικά και είναι για τα σκουπίδια τα όσα λέει ή υποτίθεται ότι λέει, το κακό με αυτά είναι ότι τα επενδύει με επίκκληση αυθεντίας (είμαι ειδικός στον τομέα, ξέρω τι σου λέω) και το άρθρο από μόνο του είναι μα΄λλον ποινικό αδίκημα.

Σε αυτούς που στο έστειλαν να τους πεις να πλένουν τα χέρια τους, να μην πλησιάζουν άνθρωπο στα 2-4 μέτρα, να κάτσουν σπίτι τους αν δεν έχουν νόμιμο λόγο να βγουν κι όταν βγει το εμβόλιο ας μην το κάνουν. Έτσι κι αλλιώς και το εμβόλιο της γρίππης δεν είναι για να το κάνουν όλοι, συνιστάται σε ορισμένες ομάδες πληθυσμού.

Παρενθετικά, στους αριθμούς νεκρών από άλλες κοινές γρίππες: ένα σημαντικό τμήμα τους είναι άνθρωποι που έπρεπε να είχαν εμβολιαστεί και δεν το είχαν κάνει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι να  πούμε κι εμείς ρε Nick; Αν μας μοιάζει συμπαθής ως άνθρωπος;

 

Εγώ από την αρχή επιμένω ότι η ειδησεογραφική κάλυψη της πανδημίας (από πριν οριστεί ως τέτοια) είναι δυσανάλογη σε σχέση με άλλους ομοειδείς κινδύνους. Ως τέτοιον θεωρώ και την εποχική γρίπη, αφού είναι μεταδιδόμενη νόσος με εκατομμύρια νοσούντες παγκόσμια και εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς κάθε χρόνο, πάρα πολλοί από τους οποίους θα μπορούσαν να αποφευχθούν, με ηπιότερα μέτρα από τα σημερινά.

 

Από την άλλη, συμφωνώ απόλυτα με τη λήψη των πρόσφατων μέτρων, με την ελπίδα να συμβεί αυτό που λέμε από τον Φλεβάρη -να αντιμετωπίσουμε το ξέσπασμα κυρίως ως οικονομικό και κοινωνικό πρόβλημα, αντί ως μείζον υγειονομικό πρόβλημα (αν και τα όρια προφανώς είναι θολά μετά από ένα σημείο).

 

Ο μεγάλος κίνδυνος που επιβάλλει τη λήψη των μέτρων δεν είναι από μόνη της η επιδημία. Είναι ο ενδεχόμενος ταχύς κορεσμός του συστήματος υγείας από περιστατικά που με τα μέτρα μπορούν να κατανεμηθούν και να αντιμετωπιστούν σχετικά αποτελεσματικά σε βάθος χρόνου. Σε αυτήν την περίπτωση χάνονται άδικα και μαζικά ανθρώπινες ζωές.

 

Κι επειδή έχω πει ότι στην Ευρώπη γενικά έχουμε και τη γνώση και την υποδομή για να αντεπεξέλθουμε, ομολογώ ότι έχω ξαφνιαστεί δυσάρεστα από ορισμένες χώρες που έχουν σταθμίσει ως σημαντικότερη τη συνέχιση της οικονομικής δραστηριότητας από τις ζωές (έστω λίγων) πολιτών τους.

 

Η Ιταλία ήταν το wake-up call που κάποιοι προσποιούνται ότι δεν άκουσαν. Δεν υπάρχει καλή δικαιολογία για τον τρόπο που χειρίστηκαν το θέμα την Αγγλία ή το χειρίζονται ακόμη και σήμερα στη Σουηδία. Εκτός αν κάποιος κάνει μια ανάλυση κόστους-οφέλους και διαπιστώνει ότι μπορεί να ανεχτεί μερικούς θανάτους, αρκεί να μην είναι φίλων και συγγενών του.

 

some-of-you-5af27e.jpg

Έγινε επεξεργασία από acct
meme
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Αν φορούσαν ΟΛΟΙ μάσκες....και ΟΛΟΙ γάντια τότε δεν θα υπήρχε θέμα... Μπορεί να είναι κάποιος ασυμπτωματικός......οχι?

Δεν υπάρχουν μάσκες γιατί μερικοί πήραν με το κιλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, f117 said:

Αν φορούσαν ΟΛΟΙ μάσκες....και ΟΛΟΙ γάντια τότε δεν θα υπήρχε θέμα.

κάνεις λάθος.
Τα γάντια θα πάρουν κόσμο στον λαιμό τους.

Τα γάντια προστατεόυν τα δάχτυλα. Αν κάποιος σκοπεύει να μαλακιστεί στις κινήσεις του (π.χ. αντί να καπνίσει με δάχτυλο που έχει επάνω τον ιό να καπνίσει με γάντι που έχει επάνω τον ιό) θα πάει από εκεί που 'ρθε.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, acct said:

Τι να  πούμε κι εμείς ρε Nick; Αν μας μοιάζει συμπαθής ως άνθρωπος;

 

 

Συμφωνώ με όλα όσα λέτε παιδιά. Τα ίδια φωνάζω και εγώ τόσο καιρό. Μπορείτε να δείτε την άποψη μου σε παλιότερες αναρτήσεις μου εδώ στο θέμα. Άλλο λέω. Μήπως είναι γνωστή περίπτωση απάτης που δεν γνωρίζω η συγκεκριμένη. Μήπως κάποιοι διακινούν επικίνδυνες απόψεις εξ ονόματος του ανθρώπου αυτού.

Αυτό λέω. 

 

Όσο για τις αντιδράσεις, θα σας μεταφέρω απλά την προτροπή της συζύγου μου που δίνει μάχη σε μεγάλο νοσοκομείο αυτή την στιγμή μαζί με τους συναδέλφους της.

"Όποιος είναι πραγματικά φιλάνθρωπος και δεν φοβάται, ας έρθει εθελοντής. Υπάρχουν ανάγκες". 

Το ίδιο θα έλεγα στον συγκεκριμένο γιατρό, αν και δεν ξέρω, όπως είπα πιο πάνω, αν όντως τα λέει έτσι ή υπάρχει κάτι σάπιο από πίσω...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

κάνεις λάθος.
Τα γάντια θα πάρουν κόσμο στον λαιμό τους.

Τα γάντια προστατεόυν τα δάχτυλα. Αν κάποιος σκοπεύει να μαλακιστεί στις κινήσεις του (π.χ. αντί να καπνίσει με δάχτυλο που έχει επάνω τον ιό να καπνίσει με γάντι που έχει επάνω τον ιό) θα πάει από εκεί που 'ρθε.

 

ναι μαζί σου σε αυτό ... το θέμα ειναι να τα χρησιμοποιείς σωστά πρώτα απο όλα....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.