Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 4 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Βγήκα μια βόλτα με το ποδήλατο. Κυκλοφορούν αυτ/τα και τρέχει/περπατάει κόσμος με μέγιστο τα δύο άτομα. Οι αποστάσεις δεν τηρούνται όπως διαπίστωσα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η χρήση της μάσκας. Φοράνε μασκα/γάντια μέσα στο αυ/το, στο μηχανάκι, στο τρέξιμο, στο περπάτημα. Τι σκατά ακούνε όλη μέρα απ' τους γιατρούς; Φυσικό είναι να μην υπάρχουν μάσκες και να πουλάνε τα φαρμακεία τρία ευρώ τη μία. 

 

Δεσμεύει η Γερμανία μάσκες και γάντια που προορίζονται για την Ελλάδα;

 

Παράθεση

 

Ελληνικές εταιρίες  επιχειρούν να κάνουν από την Κίνα εισαγωγή υλικού όπως μάσκες, γάντια και αναπνευστήρες καθώς υπάρχει τρομερή έλλειψη στα δημόσια νοσοκομεία και αναζητούνται προμήθειες επειγόντως. Οι Κινέζοι προμηθευτές διαθέτουν επαρκείς ποσότητες όμως καθώς η πύλη εισόδου των εμπορευμάτων στην Ε.Ε. είναι κυρίως γερμανικά αεροδρόμια και μεταφορικές εταιρίες.

Σύμφωνα με το m.tvxs.gr το υλικό αυτό δεσμεύεται από τις γερμανικές αρχές για να καλύψει τις εσωτερικές της ανάγκες.

 

Αντίστοιχο περιστατικό πάντως έχει καταγραφεί και στην Τσεχία. Όπως αποκάλυψε η εφημερίδα Republica, μεγάλη ποσότητα με μάσκες , προερχόμενες από την Κίνα  με προορισμό την Ιταλία και ενδιάμεσο σταθμό την Πράγα, δεσμεύτηκαν από τις τσέχικες αρχές για να καλυφθούν οι εσωτερικές ανάγκες της χώρας. 

 

 

Ευτυχώς που είμαστε στην ΕΕ ένωση γιατί μόνους μας θα μας είχε φάει ο δράκος

  • Like 3
  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε αεροδρόμια να τις φέρουμε αμέσως στην χώρα μας εφόσον δεν έχουμε τα @@ να τους βάλουμε στη θέση τους; 

Επίσης τι θα πει δεσμεύουν; Δικές τους είναι να τις δεσμεύσουν από τη στιγμή που δεν αποτελούν παράνομο υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε και πηγα κεντρο Αθηνα στον γιατρο της μανας μου.(21:00 εφυγα απο Σουτσου προς Καλλιθεα)
Δεν εχω ξαναδει τοσο αδεια την Αθηνα.  Σε πολλες φασεις ημουν μονος μου στον δρομο σε κεντρικους δρομους.
Αστυνομια παντου, ελεγχοι πολλοι. Οχι δε με σταματησαν παρολου που περασα απο μπλοκο.
Σπανιες εικονες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια παρενέργεια του ιού είναι ένα περιστατικό που μου συνέβη πρόσφατα.

Αν δεν ταιριάζει με το θέμα της συζήτησης εδώ, μπορεί να διαγραφεί.

 

Φίλος, ηχολήπτης στο επάγγελμα, με πήρε τηλέφωνο την Κυριακή το μεσημέρι.

Με ρώτησε αν μπορούσα να του δανείσω μερικά χρήματα αλλά επίσης με πληροφόρησε ότι θα αργούσε να τα επιστρέψει.

Αφού του είπα πόσα μπορούσα να του δώσω, τον ρώτησα πότε θα έλθει, Η απάντηση ήταν τώρα.

Αντίκρισα ένα άνθρωπο ο οποίος προφανώς ήταν σε κατάσταση σύγχυσης και έδειχνε πιεσμένος και το πρώτο που μου ζήτησε

ήταν να του φτιάξω ένα καφέ γιατί είχε να πιει καφέ μια βδομάδα.

Με τα πολλά μου εξομολογήθηκε ότι έχει δυο μήνες περίπου να δουλέψει, μιας και όλες οι εκδηλώσεις έχουν ματαιωθεί.

Τις τελευταίες μέρες στο σπίτι την βγάζουν με τηγανίτες. γιατί μόνο αλεύρι είχε στο σπίτι.

Για να μην πολυλογώ, έφυγε και εκτός από τα λεφτά του έδωσα λάδι, καφέ, ζάχαρη, χυμούς και ότι είχα στην κατάψυξη από κρεατικά.

Μου ζήτησε επίσης να του τυπώσω και μερικές εικόνες για να ζωγραφίζει ο πεντάχρονος γιος του που έχει τρελαθεί από την κλεισούρα.

Εκείνη τη νύχτα άργησα να κοιμηθώ, δεν μου ήρθε εύκολα ο ύπνος.

 

  • Like 5
  • Agree 3
  • Sad 18
Link to comment
Share on other sites

Η επίταξη του ιδιωτικου τομεα που ακουμε,
Με πραξη νομοθετικου περιεχομενου ο ΕΟΠΥΥ θα δινει διπλασια αποζημιωση στις κλινικες που θα διαθεσουν κρεβατια ΜΕΘ για την αντιμετωπιση της πανδημιας...

90527422_2544068895836576_828659539707428864_n.thumb.jpg.e2c10461c8684915bf798e4ff7a650ae.jpg90765420_2544068912503241_4569554102945579008_n.thumb.jpg.1c2559612c65126edfced2803d7819dd.jpg

 

30 εκατομμύρια ευρώ στον ΕΟΠΥΥ επιδότηση, για να πληρώσει μεταξύ άλλων, τα τεστ για τον κορωνοιό που γίνονται απο ιδιωτικά εργαστήρια και Κλινικές. αυτά τα τεστ  στο δημόσιο θα γινόντουσαν με το 1/10 της δαπάνης αυτής....
Πού βρήκαν τα ιδιωτικά εργαστήρια και οι Κλινικές  τα αντιδραστηρια που η Κυβέρνηση δεν μπόρεσε και δεν μπορεί να βρεί?

 

 

90811392_10220774143479127_3472072349728112640_n.thumb.jpg.f47edcdf78924fb2cb6ef8c327ba53ec.jpg90716812_10220774144199145_925813916146073600_n.thumb.jpg.d0f13890f43fdd5f41d980affc059709.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΕ: Εμπόδισε ρωσική βοήθεια να φτάσει Ρώμη-Πέταξαν μέσω Τουρκίας και Ελλάδας

 

Παράθεση

 

Συγκεκριμένα η Πολωνία δεν επέτρεψε το πέρασμα των ρωσικών αεροσκαφών και εν τέλει «χαράχτηκε» μια διαφορετική πορεία από την Μόσχα και τα ρωσικά αεροσκάφη που μετέφεραν γιατρούς και ιατροφαρμακευτικό εξοπλισμό πέταξαν διαμέσου της Τουρκίας και της Ελλάδας.

Πάντως και το γεγονός ότι δεν επέλεξε η Μόσχα να χρησιμοποιήσει μια διαδρομή μέσω της Βαλτικής και του γερμανικού εναέριου χώρου, δείχνει πως μάλλον δεν υπήρχε προθυμία και από το Βερολίνο, του οποίου το κύρος πλήττεται ανεπανόρθωτα.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@pnick Σε πληροφορώ ότι έχω πολλά στραβά και δεν με θεωρώ υπόδειγμα σε οτιδήποτε. 

Για μένα ήταν χαστούκι όταν κατάλαβα πόσο γρήγορα ένας άνθρωπος μπορεί να κατρακυλήσει και να τα φέρνει δύσκολα αν χάσει τα εισοδήματα μόλις δυο μηνών.

Φοβάμαι ότι πολλά επαγγέλματα και επιχειρήσεις θα καταρρεύσουν αν το πράγμα τραβήξει πολλους μήνες.

Δεν θα επανέλθω για να μην εκτροχιάζω το θέμα, εδώ δεν είναι ΠΟΘ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

https://www.thejournal.ie/private-hospitals-ireland-coronavirus-5056334-Mar2020/

 

Quote

[IRELAND] PRIVATE HOSPITALS WILL act as part of the public health system for the duration of the coronavirus pandemic, the government has announced.

 

Some 2,000 beds, nine laboratories and thousands of staff have been drafted into the public system, Leo Varadkar said at a press conference today.

 

Speaking at the same press conference, Health Minister Simon Harris said “there can be no room for public versus private” when responding to the Covid-19 crisis.

 

“We must of course have equality of treatment, patients with this virus will be treated for free, and they’ll be treated as part of a single, national hospital service. 

 

“For the duration of this crisis the State will take control of all private hospital facilities and manage all of the resources for the common benefit of all of our people. There can be no room for public versus private when it comes to pandemic,” Harris said.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

2000 αναπνευστηρες που ερχονταν εδω τους τσιμπησε η ιταλια.

δηλαδή; Τους είχαμε αγοράσει και μας τους πήραν ή προσπαθούσαμε να τους αγοράσουμε και πρόλαβαν εκείνοι ή τους δώριζε κάποιος κι άλλαξε γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, salde said:

ευρωκλινικούλα βλέπω κι εσύ; Nice to meet you. 

Όχι φίλε μου. Ιδιωτικός γιατρός της μάνας μου εκτός κλινικής. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δε το κατάλαβα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφαινόμενη οικονομική καταστροφή σχετίζεται άμεσα με τη δράση του ιού.

Συνεπώς, μπαίνει κι αυτή στο τραπέζι της συζήτησης.

Προφανώς, προέχει η προστασία της ανθρώπινης ζωής, αλλά υπάρχουν κι αυτοί οι άτιμοι οι αριθμοί που δεν ''βγαίνουν''...

 

https://www.in.gr/2020/03/25/greece/koronaios-sokaroun-ta-logia-dieythyntrias-sto-sotiria-kai-oi-neoi-nosoun/

 

https://www.in.gr/2020/03/25/economy/oikonomikes-eidiseis/o-koronaios-dialyei-tin-elliniki-oikonomia-poly-dysarestes-ekselikseis/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.