Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

 

Προφανέστατα ,μέχρι τώρα ''βάλαμε μπροστά τον άνθρωπο, από τους αριθμούς''. Στο προσεχές μέλλον, θα δούμε όμως αν αυτό ήταν και η σοφότερη επιλογή, ή αν τελικά αυτή θα κοστίσει περισσότερες ανθρώπινες ζωές (για τις οποίες όμως τα ΜΜΕ δεν θα βγάλουν άχνα -όπως συνήθως-).

Είδομεν. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 10 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Και άλλη μια παρενέργεια του ιού είναι ένα περιστατικό που μου συνέβη πρόσφατα.

Αν δεν ταιριάζει με το θέμα της συζήτησης εδώ, μπορεί να διαγραφεί.

 

Φίλος, ηχολήπτης στο επάγγελμα, με πήρε τηλέφωνο την Κυριακή το μεσημέρι.

Με ρώτησε αν μπορούσα να του δανείσω μερικά χρήματα αλλά επίσης με πληροφόρησε ότι θα αργούσε να τα επιστρέψει.

Αφού του είπα πόσα μπορούσα να του δώσω, τον ρώτησα πότε θα έλθει, Η απάντηση ήταν τώρα.

Αντίκρισα ένα άνθρωπο ο οποίος προφανώς ήταν σε κατάσταση σύγχυσης και έδειχνε πιεσμένος και το πρώτο που μου ζήτησε

ήταν να του φτιάξω ένα καφέ γιατί είχε να πιει καφέ μια βδομάδα.

Με τα πολλά μου εξομολογήθηκε ότι έχει δυο μήνες περίπου να δουλέψει, μιας και όλες οι εκδηλώσεις έχουν ματαιωθεί.

Τις τελευταίες μέρες στο σπίτι την βγάζουν με τηγανίτες. γιατί μόνο αλεύρι είχε στο σπίτι.

Για να μην πολυλογώ, έφυγε και εκτός από τα λεφτά του έδωσα λάδι, καφέ, ζάχαρη, χυμούς και ότι είχα στην κατάψυξη από κρεατικά.

Μου ζήτησε επίσης να του τυπώσω και μερικές εικόνες για να ζωγραφίζει ο πεντάχρονος γιος του που έχει τρελαθεί από την κλεισούρα.

Εκείνη τη νύχτα άργησα να κοιμηθώ, δεν μου ήρθε εύκολα ο ύπνος.

 

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως καμιά από τις 100-ντάδες ΜΚΟ που παρασιτούν τόσα χρόνια την Ελληνική κοινωνία με λάβαρο την βοήθεια στον συνάνθρωπο  λαθρομετανάστη, λαθροπρόσφυγα... δεν βρέθηκε αυτές τις ημέρες να παράσχει βοήθεια στους πολίτες αυτού του κράτους , που έμειναν ξεκρέμαστοι στο σπίτι τους,  άνεργοι, άφραγκοι, χωρίς φαγητό ... με τα ενοίκια να τρέχουν ....

 

Ανθρωπισμός αλά καρτ ...

 

Αυτά να τα θυμάται οι κοινωνία ... Είναι μεγάλα τα διδάγματα που παίρνουμε αυτές τις ημέρες.

πριν 59 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Προφανέστατα ,μέχρι τώρα ''βάλαμε μπροστά τον άνθρωπο, από τους αριθμούς''. Στο προσεχές μέλλον, θα δούμε όμως αν αυτό ήταν και η σοφότερη επιλογή, ή αν τελικά αυτή θα κοστίσει περισσότερες ανθρώπινες ζωές (για τις οποίες όμως τα ΜΜΕ δεν θα βγάλουν άχνα -όπως συνήθως-).

Είδομεν. 

 

Δεν νομίζω να γινόταν και αλλιώς.

Αν δεν παίρναμε κανένα μέτρο, πάλι στο ίδιο αποτέλεσμα θα βρισκόμασταν αλλά με κάποιες χιλιάδες νεκρούς.

Μην μου πει κανείς πως αν έβλεπε την μια ημέρα τον συνάδελφό του στην εργασία και την άλλη στο χώμα , θα είχε διάθεση να εργαστεί.

Πιστεύω πως θα φτάναμε σε χαώδεις καταστάσεις που και την οικονομία θα διέλυαν και την κοινωνία.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

"Οικονομικοί νόμοι"... ?‍♂️

 

fjAYulT.jpg

 

Τέλος πάντων, πάμε σε πιο ενδιαφέροντα... Δεν είχα προλάβει να δω την πρόσφατη αναφορά από το https://nextstrain.org/ncov, όπου παρακολουθούνται τα παγκόσμια αποτελέσματα από την αλληλούχιση δειγμάτων του ιού. Αναμενόμενα (για τον τύπο του ιού), οι παραλλαγές που καταγράφονται έχουν αυξηθεί αρκετά. Όπως και να 'χει, είναι εντυπωσιακό ότι μεσούσης της πανδημίας έχουμε ήδη διαθέσιμες εκατοντάδες γονιδιακές αναλύσεις για έναν καινούριο ιό.

 

https://nextstrain.org/narratives/ncov/sit-rep/el/2020-03-20

 

Αν δε βαρεθείτε, δείτε τη στα γρήγορα. Είναι πολύ κατατοπιστική για τους χρόνους διπλασιασμού των κρουσμάτων υπό διάφορα σενάρια περιορισμού του συγχρωτισμού.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κορωνοϊός: 3.434 οι νεκροί στην Ισπανία - Ξεπέρασε σε θανάτους την Κίνα


 

Παράθεση

 

Σε διάστημα 24 ωρών, καταγράφηκαν στην Ισπανία 738 θάνατοι.   

 Ο αριθμός των κρουσμάτων αυξήθηκε σε 47.610 από 39.673 χθες.  

Είναι τέτοια η κατάσταση στη χώρα της Ιβηρικής Χερσονήσου ώστε τη Δευτέρα οι αρχές ανακοίνωσαν πως μετατρέπουν σε αυτοσχέδιο νεκροτομείο για τα θύματα του κορωνοϊού ένα παγοδρόμιο στη Μαδρίτη. Το κέντρο Palacio de Hielo, που διαθέτει παγοδρόμιο έκτασης 1.800 τ.μ, προσφέρθηκε να μετατρέψει τον χώρο αυτό σε νεκροτομείο.  

Στη Μαδρίτη, εξάλλου, την πλέον πληγείσα περιοχή της Ισπανίας από την επιδημία, το δημοτικό γραφείο τελετών ανακοίνωσε ότι από Τρίτη θα σταματήσει να περισυλλέγει τις σορούς των θυμάτων εξαιτίας της έλλειψης προστατευτικού εξοπλισμού. Ιδιωτικά γραφεία τελετών λειτουργούν στην πρωτεύουσα. 

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

 

 

Άτιμη προπαγάνδα. Αφού είχε τρεις βάσεις, θα μπορούσε να είχε αφήσει και την Ευρωπαϊκή. 
Το ίδιο μου έλεγε και ένας Συριζαίος πριν από λίγο. Ότι η Ευρώπη δε βοηθάει και βοηθάει μονο η Κίνα η Ρωσσία και η Κούβα. 

Πέμπτη φάλαγγα κανονικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Άτιμη προπαγάνδα. Αφού είχε τρεις βάσεις, θα μπορούσε να είχε αφήσει και την Ευρωπαϊκή. 
Το ίδιο μου έλεγε και ένας Συριζαίος πριν από λίγο. Ότι η Ευρώπη δε βοηθάει και βοηθάει μονο η Κίνα η Ρωσσία και η Κούβα. 

Πέμπτη φάλαγγα κανονικά!

 

Καλά, το ότι Γερμανοί και Πολωνοί δεν άνοιξαν τον εναέριο χώρο τους για να περάσει η ιατροφαρμακευτική βοήθεια των Ρώσων προς Ιταλία ... δεν είναι και ότι καλύτερο ...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Άτιμη προπαγάνδα. Αφού είχε τρεις βάσεις, θα μπορούσε να είχε αφήσει και την Ευρωπαϊκή. 
Το ίδιο μου έλεγε και ένας Συριζαίος πριν από λίγο. Ότι η Ευρώπη δε βοηθάει και βοηθάει μονο η Κίνα η Ρωσσία και η Κούβα. 

Πέμπτη φάλαγγα κανονικά!

Επειδή στο είπε ο συριζαίος σκάλωσες Αντώνη; Ευτυχώς που δεν παίνεψε τα σουβλάκια να τα κόψεις…

Δεν μας δείχνεις την βοήθεια να την δούμε και μεις γιατί μέχρι τώρα μόνο στην υποδοχή μεταναστών βλέπω να βοηθάνε…

Όσο για συριζαίηκες ορολογίες τύπου 5η φάλαγγα...κόψε τις κακές παρέες ; )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Επειδή στο είπε ο συριζαίος σκάλωσες Αντώνη; Ευτυχώς που δεν παίνεψε τα σουβλάκια να τα κόψεις…

Δεν μας δείχνεις την βοήθεια να την δούμε και μεις γιατί μέχρι τώρα μόνο στην υποδοχή μεταναστών βλέπω να βοηθάνε…

Όσο για συριζαίηκες ορολογίες τύπου 5η φάλαγγα...κόψε τις κακές παρέες ; )

Όταν βλέπω επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές από άσχετο μεταξύ του κόσμο, μου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά.

Γενικά στη χώρα μας έχουμε παρελθόν από μαριονέτες και δεν είναι δύσκολο να βρείς σε οποιοδήποτε πολιτικό χώρο και αν κοιτάξεις. 

Για την αλληλεγγύη της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε θέματα που δε συμφέρουν τους ισχυρούς έχω και εγώ παράπονα, αλλά δεν είναι επι του παρόντος. 

Τώρα, η ορολογία 5η φάλαγγα είναι ορολογία που δανείστικε ο σύριζας, αλλά με τις μεθόδους και τη ρητορική που χρησιμοποιεί στο μεταναστευτικό και δειλα δειλά πάει να εφαρμόσει και στο θέμα της πανδημίας, του ταιριάζει γάντι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

 

 

καλό είναι αυτό, αν και θα μπορούσε να σταματήσει στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα. 

Έχω δηλώσει επανειλημμένως ότι είμαι υπέρ της Ευρώπης που οραματίστηκαν οι αρχιτέκτονες της, και όχι όπως την κατάντησαν οι κάλφες του σήμερα. Οτιδήποτε τους κλονίσει, και τους αναγκάσει να σκεφθούν ''που πάμε'' είναι πάντα καλό. Ωστόσο, τα καθρεφτάκια που μοιράζουν ρώσοι / κινέζοι, δεν θα έπρεπε να τα λαμβάνει κανένας σοβαρά. Εκτός και αν έχει να επιδείξει παραδείγματα ουσιαστικής βοήθειας αυτών των 2 σε τρίτα κράτη.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Επειδή στο είπε ο συριζαίος σκάλωσες Αντώνη; Ευτυχώς που δεν παίνεψε τα σουβλάκια να τα κόψεις…

Δεν μας δείχνεις την βοήθεια να την δούμε και μεις γιατί μέχρι τώρα μόνο στην υποδοχή μεταναστών βλέπω να βοηθάνε…

Όσο για συριζαίηκες ορολογίες τύπου 5η φάλαγγα...κόψε τις κακές παρέες ; )

 

Τσίμπα και άλλο ένα: https://iskra.gr/αλλάζει-η-ιταλία-κατεβάζουν-σημαίες-ε/

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

καλό είναι αυτό, αν και θα μπορούσε να σταματήσει στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα. 

Έχω δηλώσει επανειλημμένως ότι είμαι υπέρ της Ευρώπης που οραματίστηκαν οι αρχιτέκτονες της, και όχι όπως την κατάντησαν οι κάλφες του σήμερα. Οτιδήποτε τους κλονίσει, και τους αναγκάσει να σκεφθούν ''που πάμε'' είναι πάντα καλό. Ωστόσο, τα καθρεφτάκια που μοιράζουν ρώσοι / κινέζοι, δεν θα έπρεπε να τα λαμβάνει κανένας σοβαρά. Εκτός και αν έχει να επιδείξει παραδείγματα ουσιαστικής βοήθειας αυτών των 2 σε τρίτα κράτη.  

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Δηλαδή είναι ψέματα;

Φτιαχτά είναι τα βίντεο και οι φωτογραφίες;

 

Οφείλω να σας ενημερώσω ότι ¨Ρωσία και η Κίνα έχουν καπιταλισμό ή δε Βενεζουέλα ΠΑΣΟΚ.

Η άποψή μου  είναι ότι θα πρέπει να τα έχουμε καλά με όλους και σε ίσες αποστάσεις, γιατί μέχρι τώρα είμαστε τσογλάνια των Αμερικανών με υπεργολάβους τους Γερμανούς .

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Δηλαδή είναι ψέματα;

Φτιαχτά είναι τα βίντεο και οι φωτογραφίες;

 

Θα πάω να κρεμάσω και εγώ μια σημαία της Σουαζιλάνδης σε έναν ιστό και θα βγάλω άρθρο "Στην Ελλάδα κατεβάζουν τις σημαίες της Ε.Ε. και κρεμάνε σημαίες της Σουαζιλάνδης. Μαζικό κύμα ανυποταγής στην Ε.Ε. και τα συμφέροντα τών Γερμανών"

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.