Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εγω δεν την παλευω αλλο. Ξεπερασα τους πονοκεφαλους λογο κλεισουρας την πρωτη εβδομαδα αλλα εουν αρχισει να με ενοχλουν τα νευρα μου και δεν θελω και πολυ...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το σκέφτηκα αλλά είπα να το ψάξω. Ο Γιώργος (@grigas) μου είπε πριν λίγο ότι μπορεί να είναι ανοικτός λόγω λιπασμάτων κ φυτοφαρμάκων...

 

Ακριβώς, ο ξάδερφος μου ο γεωπόνος στο χωριό, είναι ανοιχτός λόγω των φαρμάκων. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πριν που είχα βγει βόλτα με το μικρό, περιμένοντας στη λεωφόρο Ηρακλείου, ένας νεαρός πέρασε ένα απίστευτο κόκκινο. Έπαθα πλάκα, θέλω να πιστεύω ότι δεν είδε το φανάρι. Φονιάς κανονικός.

Την Τρίτη ανεβαίνοντας τον Κηφισό το απόγευμα, με πέρασε στο ύψος της Πέτρου Ράλλη ενα fiat marea με 160 περίπου.

Χτες, ανεβαίνοντας τον Κηφισό απόγευμα πάλι, μέσα στη βροχή, 40αρα με vitara έκανε σφήνες από τις τρεις γέφυρες μέχρι την Αχαρνών με 100-120. 

Τραγικοί άνθρωποι.

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Πριν που είχα βγει βόλτα με το μικρό, περιμένοντας στη λεωφόρο Ηρακλείου, ένας νεαρός πέρασε ένα απίστευτο κόκκινο. Έπαθα πλάκα, θέλω να πιστεύω ότι δεν είδε το φανάρι. Φονιάς κανονικός.

Την Τρίτη ανεβαίνοντας τον Κηφισό το απόγευμα, με πέρασε στο ύψος της Πέτρου Ράλλη ενα fiat marea με 160 περίπου.

Χτες, ανεβαίνοντας τον Κηφισό απόγευμα πάλι, μέσα στη βροχή, 40αρα με vitara έκανε σφήνες από τις τρεις γέφυρες μέχρι την Αχαρνών με 100-120. 

Τραγικοί άνθρωποι.

Πριν κανα 2ωρο που βγηκα έξω (με μηχανη) σταμάτησα σε μία κάθετο της Κύπρου στην Αργυρούπολη διότι είχε κόκκινο.

Οσο περίμενα να αναψει πράσινο 4 αυτοκίνητα και 1 μηχανάκι πέρασαν κάθετα την Κύπρου, όπου από τα δεξιά η ορατότητα ήταν περιορισμένη εως 0.

Επειδή δεν έχει κίνηση έχουμε γίνει παράτολμοι και καλό είναι ειδικά όσοι είμαστε με διτροχα, να έχουμε ακόμα περισσότερο το νου μας.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με ανησυχεί πολύ είναι ότι βλέπω στο "Μένουμε Σπίτι" πληθαίνουν οι φωνές του έξυπνου και σκεπτόμενου αντιλόγου.

Ο οποίος δεν έχει καμία βάση, πλην του ότι η νέα τάξη πραγμάτων χρησιμοποιεί τον Τσιόδρα για να περάσει το δικό της, ότι οι νεκροί είναι ψεύτικοι, ότι στη Ιταλία ούτως ή άλλως πεθαίνουνε πολλοί κάθε χρόνο κλπ.

 

Το χειρότερο για μένα είναι ότι πρόκειται για νέα παιδιά, που δείχνει το επίπεδο της νέας γενιάς. Ένα μυαλό κιμάς ότι είμαστε απευθείας απόγονοι του Περικλή και του Μ. Αλέξανδρου και ότι η ΝΤΠ εποφθαλμιά τον καφενέ που κάναμε καφετέρια στο χωριό και θέλει να μας κλείσει...

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2020 at 7:46 ΜΜ, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Θα πάω να κρεμάσω και εγώ μια σημαία της Σουαζιλάνδης σε έναν ιστό και θα βγάλω άρθρο "Στην Ελλάδα κατεβάζουν τις σημαίες της Ε.Ε. και κρεμάνε σημαίες της Σουαζιλάνδης. Μαζικό κύμα ανυποταγής στην Ε.Ε. και τα συμφέροντα τών Γερμανών"

 

https://twitter.com/hashtag/CiSalviamoDaSoli?src=hashtag_click

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, yanni said:

 

 

Δεν ξέρω πως το βλέπουν όσοι είναι εκτός Ελλάδας, αλλά νομίζω ορθά γκάριξε εδώ. Ειδικά όσοι είναι από Αγγλία και Αμερική είναι πλέον στις ομάδες, ας πούμε, υψηλής επικινδυνότητας. Και επειδή υπάρχουν παραδείγματα ανθρώπων που σπάνε την καραντίνα, όταν έχεις την ευθύνη μιας πανδημίας, όπως την έχει ο Χαρδαλιάς, το τελευταίο πράγμα που θέλεις να κάνεις είναι να βάλεις το κεφάλι σου στην γκιλοτίνα και μαζί με το δικό σου ίσως και πολλών άλλων, απλά και μόνο για να δείξεις καλοσύνη για τους Έλληνες του εξωτερικού που θυμήθηκαν τώρα να επιστρέψουν.

 

Ειδικά στην περίπτωση του μaλaκισμένου που έχω το link, μιλάμε για τον ορισμό της διασποράς της νόσου αφού μπήκε σε πλοίο γραμμής και μετά βολτάρισε σε ότι ανοιχτό κατάστημα υπήρχε στο νησί. Τουφεκισμό θέλει ο τύπος.

 

Από τη στιγμή που το διαβατήριό σου είναι Ελληνικό, είσαι Έλληνας πολίτης. Τα υπόλοιπα είναι νά 'χαμε να λέγαμε. 

Εγώ είμαι στη Δανία και εννοείται προτιμώ να μείνω εδώ από το να έρθω στην Ελλάδα.

Και εννοείται ότι υπάρχουν ηλίθιοι που θέλουν να πάνε Ελλάδα πετώντας ακόμη και όταν κλείνουν οι πτήσεις.

 

ΑΛΛΑ είναι υποχρέωση του ελληνικού κράτους να επαναπατρίσει τους πολίτες του (έχοντες ελληνική ταυτότητα/διαβατήριο) εφ'όσον το επιθυμούν σε καιρό κρίσης. Ακόμη και με C-130.

Όπως είναι υποχρέωση του πολίτη του εξωτερικού να πληρώσει τον ΕΝΦΙΑ. Ή τους φόρους για τα ελληνικά του εισοδήματα. Ή τις μεταφραστικές υπηρεσίες για να του ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ το ελληνικό κράτος ότι είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, πράγμα που δεν αναγνωρίζει εύκολα η εφορία (θέλει 180 ημέρες διαμονής κλπ. κλπ.). 

 

Τα υπόλοιπα είναι λάθος χειρισμοί. 

1. Δεν μπορείς να βάζεις τον άλλον στο αεροπλάνο για Ελλάδα, και να του ανακοινώνεις εν πτήση ή στο Βενιζέλο ότι θα πάει σε καραντίνα σε ξενοδοχείο. Πρέπει να το ξέρει από πριν, μπορεί να αλλάξει γνώμη για το αν θέλει να πετάξει.

2. ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 14 ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΕΣΩΚΛΕΙΣΤΟΙ. Ούτε σπίτι μου, ούτε σπίτι σου, ούτε στο νησί. Σε ξενοδοχείο με ηλεκτροσυγκολλημένη την πόρτα για 14 ημέρες. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, yanni said:

Και επειδή υπάρχουν παραδείγματα ανθρώπων που σπάνε την καραντίνα,

 

Αφού ο άνθρωπος έχει ιδιότητα "γιος επιχειρηματία". Τι περιμένεις, να πειθαρχεί στους κανόνες, όπως οι πληβείοι;

 

Αναρωτιέμαι ποιος δημοσιογραφικός κανόνας επιτάσσει να γράφεις "γιος επιχειρηματία" αντί "άεργος κοπρίτης"; Το άρθρο δε λέει τίποτα και για ποινική δίωξη και πεντοχίλιαρο. Λες το εκκαθαριστικό του μπαμπά να υπερβαίνει το όριο μέχρι του οποίου ασχολείται η Δικαιοσύνη;

 

Just now, sotiris said:

ΑΛΛΑ είναι υποχρέωση του ελληνικού κράτους να επαναπατρίσει τους πολίτες του (έχοντες ελληνική ταυτότητα/διαβατήριο) εφ'όσον το επιθυμούν σε καιρό κρίσης. Ακόμη και με C-130.

 

Βεβαιώς, υπό την προϋπόθεση ότι βρίσκονται εκεί παρότι έπραξαν με στοιχειώδη πρόνοια. Ας πούμε, να επαναπατρίσουμε και όσους αποφάσισαν εν μέσω γενικευμένης επιδημίας να πάνε διακοπές στην Κωνσταντινούπολη ή στην Αγγλία, αλλά τελευταίους σε σειρά προτεραιότητας και χρεώνοντάς τους ανάλογα για το προνόμιο.

 

Με το ίδιο σκεπτικό που δεν είναι το ίδιο να χρειαστείς διάσωση από το Λιμενικό επειδή σε έπιασε αιφνιδιαστική θύελλα κι επειδή αγνόησες 10 δελτία θυέλλης και βγήκες για κανώ. Να σε σώσουν, αλλά να σε συνετίσουν κιόλας.

  • Like 5
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Αγνώμονες; : P

 

Προπαγάνδα είπαμε. 

Και εδώ έπαιξε από τους αριστερούς στα κοινωνικά δίκτυα η βοήθεια από τη Ρωσία, ενώ από την άλλη η βοήθεια από τα ΗΑΕ πέρασε στο ντούκου.

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.