Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 5 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Δηλώσεις πρωθυπουργού Δανίας:

 

 

 

?

 

Άσε μας ρε φίλε Δανέ πές του. Κρυόκωλος ήσουν πάντα. Τώρα θα άλλαξεις;

 

Συγνώμη, αλλά αυτό είναι το χειρότερο που θα κάνουμε σαν κοινωνία. Το να σταματήσουμε να είμαστε άνθρωποι. Εγώ ζω στην επαρχία. Που ακόμα και πριν τον ιό οι άνθρωποι είναι περισσότερο άνθρωποι από τους κατοίκους των μεγαλουπόλεων. Λιγότερη αποξένωση, περισσότερη κοινωνικότητα. Δεν υπάρχουν ρομποτάκια με ακουστικά σε υπόγειες σύραγγες που φοβούνται να μιλήσουν στον διπλανό τους. Δεν θα συγκρίνω τώρα Λάρισα με Αθήνα και Αθήνα με Λονδίνο. Όλοι το ξέρουμε.

Ε φανταστείτε τους ίδιους ανθρωπους περισσότερο αποξενωμέξους και φοβισμένους για τα πάντα γύρω τους. Χάος.

 

Επίσης Σώτο το πινακάκι που παρεθέτεις λίγο πιο πάλι δεν λέει τίποτα.

Μιλάει για ΕΞΑΡΣΗ και άνοδο θανάτων λόγω μιας αιτίας.

ΕΞΑΡΣΕΙΣ κατά διαστήματα παρουσιάζουν και άλλες λοιμώξεις. Και επειδή είναι γνωστές στην αντιμετώπιση τους, δεν εφαρμόζονται μέτρα όπως τα τωρεινά.

Τα μέτρα εφαρμόζονται για την αποσυμφόρηση στα νοσοκομεία και για να γίνει γνωστή η όποια θεραπεία.  Που και γι αυτό, δηλαδή τον τρόπο εφαρμογής της θεραπείας και ότι συνεπάγεται, σηκώνει πολύ συζήτηση για το πόσο δεν γνωρίζαμε ήδη.

 

Εφαρμόζω τα μέτρα, σέβομαι τον συνάνθρωπο μου αλλά μέχρι εκεί. Ξέρω ότι υπάρχουν νεκροί,  αλλά επίσης είμαι και όχι τόσο μέσος ηλίθιος έλληνας όπως λες, διότι για μένα ο μεσος ηλίθιος έλληνας αυτη τη στιγμή φοράει μάσκα και γάντια ακόμα και στον ύπνο του, διαβάζοντας το κάθε μέσο που τον παραπληροφορεί.

 

Το οικονομικό reset παγκοσμίως ποιος δεν το βλέπει να έρχεται;

Και επίσης προσωπικά πιστεύω ότι σε μια χώρα που οικονομικά ήταν χάλια, με χρέος κλπ κλπ, ε... δεν σύμφερε να "διαλυθεί" εντελώς. Εξου και τα λιγότερα κρούσματα - θάνατοι κλπ. Λόγω των ορθών αυξημένων μέτρων φυσικά.

 

Δεν μπορώ να σταματήσω να διαβάζω between the lines που λένε. Οϋτε για το τι προκάλεσε τον ιό, ούτε για τι ακολουθεί. Θεωρίες, ερμηνείες, φαντασίες. Πες το όπως θες. Δεν αλλάζει.

 

Στο δια ταύτα.

Ο κόσμος πρέπει να συνεχίσει να πεθαίνει. Αυτό είναι το ζητούμενο. Ποιοι και γιατί δεν έχει σημασία. Οπότε στο πινακάκι απλά σε λίγο καιρό θα προστεθεί ακόμα ένας λόγος, αν δεν ενσωματωθεί απλά στις γενικές "ιώσεις".

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nso.jpg
WWW.PROTAGON.GR

Ισραηλινή εταιρεία cyber security δημιούργησε ένα λογισμικό που παρακολουθεί τις κινήσεις κατόχων κινητών τηλεφώνων για τον έλεγχο των ασθενών με τον κορονοϊό. Το λογισμικό χρησιμοποιείται πιλοτικά...

 

Η εταιρεία υποστηρίζει ότι οι υπάλληλοι της δεν θα έχουν πρόσβαση στα δεδομένα που καταγράφει το λογισμικό αλλά επισημαίνει ότι αυτό λειτουργεί καλύτερα αν μια κυβέρνηση ζητήσει από τους τοπικούς παρόχους κινητής τηλεφωνίας να της κοινοποιήσουν τα δεδομένα κάθε συνδρομητή. Με αυτόν τον τρόπο κάθε άτομο που έχει διαγνωστεί ότι έχει μολυνθεί με τον κορονοϊό θα μπορεί να διαπιστώνεται πού βρίσκεται, ποια μέρη έχει επισκεφτεί και με ποια άτομα έχει έρθει σε επαφή. Ετσι θα δημιουργείται ένας χάρτης με τα σχετικά δεδομένα του κάθε ασθενούς.

 

«Το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε είναι μια μυστικοπαθής εταιρεία που υποστηρίζει ότι μπορεί να λύσει την πανδημία την ίδια στιγμή που αρνείται να αναφέρει ποιοι είναι οι πελάτες της» αναφέρει ο Τζον Σκοτ Ράιλτον της οργάνωσης Citizen Lab στον Καναδά που ασχολείται με την παραβίαση της ιδιωτικότητας και ατομικών δικαιωμάτων των πολιτών.

 

Η εταιρεία αναφέρει ότι αρκετές κυβερνήσεις έχουν προμηθευτεί και λειτουργούν πιλοτικά το λογισμικό της αλλά δεν πρόκειται να δώσει στη δημοσιότητα περισσότερα στοιχεία...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sotiris said:

Δηλώσεις πρωθυπουργού Δανίας:

 

Να το κάνω λίγο πιο ενδιαφέρον:

 

trolley-problem.jpg
WWW.ELEYTHERIAGORA.GR

O ηθικός υπολογισμός στο πρόβλημα του τραμ, εξαρτάται από το πόσες ζωές θα σωθούν, ή μπορούν να σωθούν, σε σχέση με όσες χαθούν από την ίδια απόφαση.

 

Ποίος έχει το ηθικό ανάστημα να κάνει τον σταθμάρχη είπαμε ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

@sotiris το μαντού εννοεί;

Mantoux είναι η υποδόρια δοκιμασία ελέγχου της εκθεσης ή μη στο μικρόβιο της φυματίωσης .Τ ο εμβόλιο είναι το BCG και γίνεται στην ηλίκία των 6 περίπου ετων (παλαιότερα πολλοί αρρενες εμβολιαζότανε στο στρατό όταν κατατασσόταν )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος xdoc έγραψε:

Mantoux είναι η υποδόρια δοκιμασία ελέγχου της εκθεσης ή μη στο μικρόβιο της φυματίωσης .Τ ο εμβόλιο είναι το BCG και γίνεται στην ηλίκία των 6 περίπου ετων (παλαιότερα πολλοί αρρενες εμβολιαζότανε στο στρατό όταν κατατασσόταν )

 

Από όσο είδα στο πρόγραμμα εμβολιασμών το κάνουν μόνο επικίνδυνες ομάδες. Η κόρη μου στα 6 είχε κάνει mantoux

Τώρα είδα στο δικό μου βιβλιάριο ότι μου είχαν κάνει BCG το 91 που ήμουν 12...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Από όσο είδα στο πρόγραμμα εμβολιασμών το κάνουν μόνο επικίνδυνες ομάδες. Η κόρη μου στα 6 είχε κάνει mantoux

Τώρα είδα στο δικό μου βιβλιάριο ότι μου είχαν κάνει BCG το 91 που ήμουν 12...

ναι μάλλον εχει αλλάξει και γίνεται το Mantoux στα εξι και ο εμβολιασμός στην εκτη δημοτικού

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, billpeppas said:

Οι μ@λακίες πληρώνονται ανοησία αγέλης

αν και δεν έχει σχέση με την επιλογή πολιτικής του (θα μπορούσε να συμπεριφερθεί θεωρώντας τους άλλους αγέλη και τον εαυτό του βοσκό, προστατεύοντας τον και κάνοντας τααντίθετα από όσα ζήτησε από τους συμπολίτες του όπως περίπου κάνει ο Ερντογάν) ο άνθρωπος μάλλον υποτίμησε την έννοια της γρίπης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, astrolabos said:
h_56005591-1200x628.jpg
WWW.POLITICO.EU

British prime minister has asked Foreign Secretary Dominic Raab to deputize for him, according to a spokesperson.

 

 

Και γω νόμιζα ότι μπήκε στο οξυγόνο από άποψη!

 

17 minutes ago, salde said:

αν και δεν έχει σχέση με την επιλογή πολιτικής του (θα μπορούσε να συμπεριφερθεί θεωρώντας τους άλλους αγέλη και τον εαυτό του βοσκό, προστατεύοντας τον και κάνοντας τααντίθετα από όσα ζήτησε από τους συμπολίτες του όπως περίπου κάνει ο Ερντογάν) ο άνθρωπος μάλλον υποτίμησε την έννοια της γρίπης.

 

Όντως θα μπορούσε να προστατευτεί, κάνοντας το εμβόλιο!! Oh wait... ?

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ΗΠΑ κατηγορούνται από 3 συμμάχους τους για αρπαγές υγειονομικού υλικού

Παράθεση

Την Παρασκευή η Γερμανία ύψωσε το μαστίγιο εναντίον των ΗΠΑ γι΄αυτό που κορυφαίος κοινοβουλευτικός στο Βερολίνο αποκάλεσε «μια πράξη σύγχρονης πειρατείας», αφού αμερικανικές αρχές «κατάσχεσαν» ένα φορτίο από 200.000 προστατευτικές μάσκες κινεζικής κατασκευής, κατά την άφιξη του πλοίου σε λιμένα της Κεϋλάνης, στον πλου του προς Γερμανία.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

botiis.jpg
WWW.IN.GR

Σε δημοσίευμά της μάλιστα η Daily Mail περιγράφει λεπτό προς λεπτό πως...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να εύχομαι τίποτα κακό στον Τζόνσον, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ο άνθρωπος έχει νοσήσει μεν, αλλά ελαφριά και όλη αυτή η ιστορία με την εντατική δεν είναι τίποτα άλλο από θέατρο προκειμένου να σωθεί το πολιτικό του μέλλον.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, yanni said:

όλη αυτή η ιστορία με την εντατική δεν είναι τίποτα άλλο από θέατρο προκειμένου να σωθεί το πολιτικό του μέλλον.

εμπλέκονται πολλά άτομα και σε θέσεις που δεν είναι ούτε της απόλυτης επιλογής ούτε του ελέγχου του για να συμβεί κάτι τέτοιο. Το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι μπανανία ούτε καν Τουρκία.

Link to comment
Share on other sites

Effectiveness of Surgical and Cotton Masks in Blocking SARS–CoV-2: A Controlled Comparison in 4 Patients

 

Quote

Objective: To evaluate the effectiveness of surgical and cotton masks in filtering SARS–CoV-2.

 

Discussion: Neither surgical nor cotton masks effectively filtered SARS–CoV-2 during coughs by infected patients. [...] In conclusion, both surgical and cotton masks seem to be ineffective in preventing the dissemination of SARS–CoV-2 from the coughs of patients with COVID-19 to the environment and external mask surface.

 

Μπορούμε να συζητήσουμε τους περιορισμούς της μελέτης (και είναι αρκετοί), αλλά το βάζω για να είναι πιο σαφές ότι η μάσκα μπορεί να βοηθά, αλλά δεν είναι πανάκεια.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν, αλλά. Οι ΗΠΑ το πήγαν ένα σκαλί παραπέρα, έκαναν " "κατάσχεση" " σε ξένο έδαφος!

Επίσης πήγαν και εξαγόρασαν ήδη πουλημένα φορτία που ήταν έτοιμα να φύγουν αεροπορικώς από Κίνα για Ευρώπη και Καναδά και τα έστειλαν ΗΠΑ!

Αν θέλουμε φάση άγρια δύση, αυτοί θα μας διδάξουν τον τρόπο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

new-york-coronavirus.jpg
WWW.IN.GR

Τις προηγούμενες 24 ώρες υπέκυψαν 1.939 άνθρωποι που είχαν προσβληθεί...

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.