Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

 Αθηναίων 316

· Κηφισιάς 116

· Θεσσαλονίκης 85

· Καστοριάς

· Φιλοθέης – Ψυχικού

· Πειραιά

· Χαλανδρίου

· Γλυφάδας

· Περιστερίου

· Λαρισέων

· Πατρέων

· Νέας Σμύρνης

· Αμαρουσίου

· Νέας Ιωνίας

· Ξάνθης

· Εορδαίας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ImgSrc-25.jpg
WWW.IN.GR

Αναφορικά με το εμβόλιο  ο καθηγητής Παθολογικής Φυσιολογίας Λοιμώξεων...

 

Link to comment
Share on other sites

Η ερευνητική ομάδα από το Imperial College που τρέχει  επιδημιολογικά μοντέλα προσομοίωσης σχετικά με την νόσο, έδωσε ως ελεύθερο λογισμικό τον κώδικα που χρησιμοποιεί.
https://github.com/mrc-ide/covid-sim?fbclid=IwAR3z8b1r-7fYdNsrvxp9V-XybPW6p2QluVObfSwXS9J8tc_lX5uNXAyuwK4

Προσοχή σε κάποια σημεία, αν κάποιος θελήσει να τρέξει τον κώδικα μόνος του όπως επίσης προσοχή, η μεταφορά μοντέλων από χώρα σε χώρα δεν είναι σωστό να γίνεται αυτόματα. Τα μοντέλα του Imperial προφανώς στηρίζονται στην πραγματικότητα του ΗΒ, δεν σημαίνει ότι για άλλες χώρες ισχύει η ίδια πραγματικότητα.

Πικάντικο παρα-λαμπικό (όπως λέμε παραπολιτικό) σχόλιο: εισακούστηκαν οι προσευχές του @gdp77 κι ο κώδικας τρέχει και σε συστήματα windows. 
 

This is the COVID-19 CovidSim microsimulation model developed by the MRC Centre for Global Infectious Disease Analysis hosted at Imperial College, London.

CovidSim models the transmission dynamics and severity of COVID-19 infections throughout a spatially and socially structured population over time. It enables modelling of how intervention policies and healthcare provision affect the spread of COVID-19. With parameter changes, it can be used to model other respiratory viruses, such as influenza.

IMPORTANT NOTES

⚠️ This code is released with no support.

⚠️ This model is in active development and so parameter name and behaviours, and output file formats will change without notice.

⚠️ The model is stochastic. Multiple runs with different seeds should be undertaken to see average behaviour.

⚠️ As with any mathematical model, it is easy to misconfigure inputs and therefore get meaningless outputs. The Imperial College COVID-19 team only endorses outputs it has itself generated.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαι στο κλίμα των ημερών (συνομωσιολογία, μου καθήλωσαν το ταξί ο Bill Gates με τη CIA για να με ελέγχουν κλπ.): 

Γατάκια του MRC, τα κάνω στο excel για πλάκα ( :hehe: ).

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

26 Ιανουαρίου είναι η πρώτη φορά που αναφέρθηκε εδώ (και το έχω δει εγώ):

21 Φεβρουαρίου ανέβασα το πρώτο μου ποστ για το θέμα, ενώ υπήρχε στις ειδήσεις και στην Ελλάδα.

Εγώ εξ'αρχής 21 Φεβρουαρίου έλεγα μαζευτείτε και πάρτε πατάτες.

Λόγω συναδέλφου που η γυναίκα του ήταν Κίνα, το παρακολουθούσα from day 1. Αυτός μου χε δείξει το site από το John Hopkins, από μέσα / τέλη Ιανουαρίου.

Το πράγμα φάνηκε όταν οι νεκροί από μια ασθένεια που δεν σκοτώνει, έφτασαν τους μισούς του SARS, αυτό συνέβη περίπου τέλος Ιανουαρίου.

Και Φεβρουάριο αν με άκουγες θα χες κάνει λεφτά. Απλά αντί για πατάτες έπρεπε να σου κόψει να πάρεις αντισηπτικά :hehe:

 

 

 

Ουδείς προφήτης στον τόπο του Σωτήρη...με κράτησαν στη φτώχεια τα παπαγαλάκια της γρίπης και των τρoχέων : /

 

 

 

 

πριν 20 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

εσύ είσαι του βίβερε περικολοζαμέντε, ναι μεν δεν τις βάζω στο τυλιχτό αλλά τις θέλω σε ξεχωριστό πιάτο, να σου κάνω όσα τραπέζια θες αλλά θα σε φλομώσω στην πατάτα. Αν μου αρέσουν κιόλας (σπάνιο δυστυχώς αλλά κάπου κάπου συμβαίνει) είμαι ικανός να παραγγείλω μόνο πατάτες. Εγώ και οι μεγάλοι ανταγωνιστές μου, τα πεντάχρονα.

Στο σοβαρό τώρα, αυτό που προσπαθώ να σου πω, ορμώμενος από τις φράσεις σου (εσωτερική πληροφόρηση-στον κοσμάκη έλεγαν), είναι ότι τα σκανδαλώδη του άρθρου δεν έχουν να κάνουν τόσο με απόκρυψη πληροφοριών όσο με
α) ανεπαρκή διαχείριση της κατάστασης με βάση τις πληροφορίες που είχαν (τις οποίες είχαμε κι εμείς, φυσικά σε χαμηλότερο επίπεδο, φυσικά με δυσκολότερο τρόπο, φυσικά με χειρότερη πρόσβαση σε ειδικούς, φυσικά με κάποια χρονική υστέρηση), πράγμα το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι αντικείμενο πολιτικής διαφωνίας και σύγκρουσης και

β) διπρόσωπη ή κι ενδεχομένως ποινικά κολάσιμη συμπεριφορά κάποιων προσώπων, το οποίο είναι συνάρτηση νόμων (τι ορίζεται ως εσωτερική πληροφόρηση και τι όχι σε συγκεκριμένα πλαίσια, για ποιου είδους συναλλαγές τιμωρείται η δράση αν βασίζεται σε εσωτερική πληροφόρηση, τι υποχρεώσεις δημόσιας ενημέρωσης έχουν άνθρωποι που κατέχουν συγκεκριμένα αξιώματα κλπ) καθώς και συνάρτηση πολιτικής κριτικής σε κάθε κοινωνία (ασχέτως του αν κάτι είναι νόμιμο, το θεωρούμε κι ηθικό ή όχι, ασχέτως του αν κάτι είναι νόμιμο, θεωρούμε ότι κάποια πρόσωπα δεν πρέπει να το πράττουν κλπ)

Δεν είναι θέμα απόκρυψης πληροφοριών («τα ήξεραν αλλά δεν μας τα έλεγαν»). Είναι θέμα κακής εκτίμησης των πληροφοριών καθώς και για συγκεκριμένους θέμα διπρόσωπης συμπεριφοράς (ο salde μας είπε να μην ανησυχούμε με τον επεξεργαστή Χ, να μην τ΄ρεξουμε να τον πουλήσουμε, κι ενώ μας έλεγε τέτοια, βασισμένος σε ίδιες πληροφορίες που είχαμε κι εμείς, πήγε και πούλησε τον Χ για να μην υποστεί ζημιά).

[παρενθετικά, με τέτοια θα γίνει ο κακός χαμός αν εμφανιστεί φάρμακο μεγάλης κλίμακας, να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις περισσότερες περιπτώσεις]

 

Με δηλητηριαστές δεν «μιλάω» : P

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

χαχα, γράφε μόνο. Εδώ καπνίζω ενώ το είχα κόψει, τι να μου κανουν κι οι πατατούλες. Αν τα καταφέρνεις κι αποφεύγεις τα τηγανητά μορ παουερ του γιου.

Στο θέμα που έγραψες εχθές και ξέχασα να σχολιάσω. Το ότι θα έπεφταν γενικά τα χρηματιστήρια εφόσον υπήρχε ανωμαλία είναι γνωστό σε όλους. Μπορεί να έχει σχέση με πρόωρη γνώση αποφάσεων ένα σκάνδαλο (να ξέρω π.χ. ότι αυριο ανακοινωνει ο πρόεδρος πως θα αγοράσουμε την Χ μάρκα, όχι την Ψ ), αλλά αυτό των αμερικάνων (το συγκεκριμένο, αν ήξεραν και τι ήξεραν στα briefings των επιτροπών της Γερουσίας) δεν είχε καμιά «μυστική» ιατρικού τύπου πληροφορία. Σχεδόν ταυτοχρόνως έβγαιναν όλα αυτά έξω, πολλά ως σενάρια, όχι ως βεβαιότητες. Βεβαιότητα για τους αριθμούς και τους ρτθμους μετάδοσης δεν έχουμε ούτε καν τώρα.

Αυτοι που αναφέρονται στο βανιτυ φερ είναι α΄θλιοι όχι επειδή γνώριζαν κάποιο τρομερό ιατρικού πλαισίου μυστικό αλλά επειδή ενώ γινόταν ο κακός χαμός αντι α εχουν τον νου τους αποκλειστικα στο τι μπορούν να κανουν για την πατρίδα τους εκείνοι είχαν τον νου τους στην τσεπη. Μερικοί εξ αυτών έλεγαν κι αλλα δημοσιως για πολιτικους λογους ενω ταυτοχρόνως πουλούσαν. Στους αμερικάνους πολιτικους, για εμας εδω στην Ευρώπη, ο σημαντικός που  αντέδρασε πολύ κάτω των περιστάσεων ήταν ο Τραμπ.  Τα άλλα είναι πιο πολυ εσωτερικά τους παρά κάτι συνταρακτικό.

Παρενθετικά, δεν είμαι βέβαιος γιατί υποτιμας την λέξη γριππη. Και τώρα που μιλάμε, αν με ρωτήσεις που τοποθετώ την κοβιντ19 (σε βαρύτητα ιατρική) για κατηγορία γρίππης θα στην τοποθετήσω. Δεν θα στη βάλω στη βαρύτητα του Εμπολα ούτε της λυσσας. Πράγματι πολύς κόσμος θεωρεί την λέξη γριππη σαν «ευκολάκι», «γριπούλα», «συναχάκι». Δεν ξέρω πως ερμηνεύει την λέξη ο καθένας, δεν είναι καθόλου ευκολάκι μια γρίππη χωρίς εμβόλιο και χωρίς γνωστή, αποτελεσματική θεραπεία, με επιπλοκές. (τεχνικά νομίζω αυτό εδώ δεν ανήκει στις γρίππες αλλά δεν μιλώ τεχνικά, δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει, το κατατάσσω ως βαρύτητα.)

Link to comment
Share on other sites

tsiodras.jpg
WWW.NEWS247.GR

Αύξηση κρουσμάτων του κορονοϊού κατά 6 στην Ελλάδα, ανακοίνωσε το υπουργείο Υγείας, το απόγευμα της Δευτέρας. Συνολικά έχουν...

 

Δείτε το βίντεο,έχουμε ριξει το r0 < 0.5 :) 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

AHEPA.jpg
WWW.CNN.GR

ΑΧΕΠΑ: Δύο ασυμπτωματικοί ασθενείς βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό

 

Link to comment
Share on other sites

Και με την Σουηδία τι γίνεται τελικά;

Ποιος εφαρμόζει τις ασφαλέστερες σε βάθος χρόνου μεθόδους αντιμετώπισης  της επιδημίας;

 

Ασχετο. Σήμερα μίλησα με φίλο που δουλεύει στην Γερμανία σε οίκο ευγηρίας. Εδώ λέει όλα κανονικά έξω. Το έχουν πάρει πρέφα ότι χτυπά μόνο την τρίτη ηλικία και από τη  αρχή κυριαρχεί η άποψη του "ξεστοκαρίσματος". Μόνο εμείς τους προσέχουμε για να μην χάσουμε την "πελατεία μας." Δεν ενδιαφέρεται κανείς.

Κλασική μου λεει κεντροευρωπαική ιδέα. Τα λέγανε πριν 80-90 χρόνια. Ακόμα τα ίδια λένε. Δεν αλλάζουν αυτοί εδώ, μην βλέπεις τι βγαίνει προς τα έξω.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

AP_20125460651806.jpg
WWW.CNN.GR

Σε 165 αυξήθηκε ο αριθμός των ασθενών που υπέκυψαν στην COVID-19...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2020 at 11:07 AM, Snips said:

Και με την Σουηδία τι γίνεται τελικά;

Ποιος εφαρμόζει τις ασφαλέστερες σε βάθος χρόνου μεθόδους αντιμετώπισης  της επιδημίας;

Η ασφαλέστερη απάντηση ίσως να είναι, ξαναρώτα σε 8 μήνες

On 5/5/2020 at 11:07 AM, Snips said:

 

Ασχετο. Σήμερα μίλησα με φίλο που δουλεύει στην Γερμανία σε οίκο ευγηρίας. Εδώ λέει όλα κανονικά έξω. Το έχουν πάρει πρέφα ότι χτυπά μόνο την τρίτη ηλικία και από τη  αρχή κυριαρχεί η άποψη του "ξεστοκαρίσματος". Μόνο εμείς τους προσέχουμε για να μην χάσουμε την "πελατεία μας." Δεν ενδιαφέρεται κανείς.

Κλασική μου λεει κεντροευρωπαική ιδέα. Τα λέγανε πριν 80-90 χρόνια. Ακόμα τα ίδια λένε. Δεν αλλάζουν αυτοί εδώ, μην βλέπεις τι βγαίνει προς τα έξω.

Από φίλο ιατρό πάντως έχω πληροφόρηση ότι λαμβάνουν μέτρα και για τους οίκους ευγηρίας, και μην ξεχνάμε πόσα τεστ έχουν κάνει αυτοί (που έχουν λεφτά) vs ημών

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%91-2.jpg
WWW.IN.GR

Η Κίνα αρνείται την διεξαγωγή διεθνούς έρευνας για την προέλευση του νέου κοροναϊού όσο η πανδημία και οι αμερικανικές κατηγορίες κατά...

 

Ρε τα Κινεζάκια ρεεε

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Από φίλο ιατρό πάντως έχω πληροφόρηση ότι λαμβάνουν μέτρα και για τους οίκους ευγηρίας,

Κατάλαβα ότι ο Snips εννοούσε ότι στα υπόλοιπα έξω όλα κινούνται κανονικά κι ότι μόνο σε συγκεκριμένους ευάλωτους χώρους υπάρχουν περιορισμοί («μόνο εμείς τους προσέχουμε»).

Έτσι κι αλλιώς δεν είναι ακριβής η πληροφορία ότι στην Γερμανία τα πάντα κινούνται κανονικά όπως πριν. Έχουν κρατίδια βέβαια αυτοί -κάποια μέτρα μπορεί να είναι αρμοδιότητα του κάθε κρατιδίου, δεν ξέρω για ποιο μιλούσε ο φίλος του- πάντως στο πολυπληθέστερο κρατίδιο (NRW βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία) καθόλου κανονικά δεν ήταν. Φαγάδικα κλειστά -εκτός από take away-, διασκέδαση κλειστή, εκδηλώσεις γιοκ, εκπαίδευση κλειστή, απαγορεύσεις συγκέντρωσης ατόμων σε σπίτι κλπ. Πρόστιμα για κίνηση χωρίς μάσκα, αρκετά παρόμοια κατάσταση με εμάς. Η μόνη μεγάλη διαφορά στα μέτρα ήταν ότι δεν χρειάζονταν μήνυμα για να κινηθούν έξω. Το οποίο -αν κάποιος επέλεγε να το κάνει με το κινητό τηλέφωνο- δεν ήταν πραγματικό πρόβλημα ούτε σε εμάς. Άβολο αλλά όχι ουσιαστικό εμπόδιο όσο κράτησε.
Στις δε μεγάλες εκδηλώσεις τους ακυρώνουν ή αναβάλλουν ακόμα και του Φθνιοπώρου. Π.χ. το τεράστιο Oktoberfest -η γιορτή μπύρας στην Βαυαρια, γίνεται προς το τέλος Σεπτεμβρίου- έχει ακυρωθεί για εφέτος νομίζω. Παρομοίως και ανάλογες εκδηλώσεις που κάνουν σε διάφορες πόλεις το καλοκαίρι (είναι σημαντικές τοπικά για τους Γερμανούς αυτές οι γιορτές, σαν να λέμε το Καρναβάλι για την Πάτρα). Τα αθλητικά ακόμα κι όσα επανεκκινούν δεν είναι με τους ίδιους όρους όπως πριν, δεν ξέρω τι εννοούσε με το «όλα κανονικά έξω» ο φίλος του Snips.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Η ασφαλέστερη απάντηση ίσως να είναι, ξαναρώτα σε 8 μήνες

Από φίλο ιατρό πάντως έχω πληροφόρηση ότι λαμβάνουν μέτρα και για τους οίκους ευγηρίας, και μην ξεχνάμε πόσα τεστ έχουν κάνει αυτοί (που έχουν λεφτά) vs ημών

 

Εννοείτε ότι λαμβάνουν μέτρα. Αυτό που μου είπε όμως είναι ότι δεν τους δίνουν σημασία (τους παππούδες) γενικώς παρά μόνο βεβαίως το προσωπικό των ιδρυμάτων. Γενικά μου είπε ότι ναι μεν υπάρχουν περιοριτικά μέτρα και αναβολές όπως λες salde, αλλά η ιδέα ότι δεν τους ενδιαφέρει αν πεθάνουν τίποτα χιλιάδες παππούδια είναι διάχυτη.

Κάπου δεν έβαλα εισαγωγικά σε αυτό που έγραψα πιο πάνω και ίσως χάθηκε το νόημα. "Μόνο εμείς τους προσέχουμε για να μην χάσουμε την πελατεία μας. Δεν ενδιαφέρεται κανείς."

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Snips said:

αλλά η ιδέα ότι δεν τους ενδιαφέρει αν πεθάνουν τίποτα χιλιάδες παππούδια είναι διάχυτη.

αυτό είναι μεγάλη κουβέντα φίλε Snips που οδηγεί πολύ βαθειά στην ανθρώπινη φύση. Να δημιουργηθεί η εντύπωση τέτοιας αντίστιξης «εκείνοι δε νοιάζονται για τους αδύναμους-εμείς στην Ελλάδα νοιαζόμαστε» δεν είναι πολύ δύσκολο. Ιδιαιτέρως όταν όλοι μας ξεκινάμε  με τα δικά του στερεότυπα ο καθένας. Αν πας να το σκάψεις λίγο πιο βαθειά δυσκολευέι το πράγμα. Εκδηλώνουμε και διαφορετικα τα συναισθήματά μας, οριοθετούν καλύτερα τους χώρους από όσο εμείς, είναι και λίγο έως πολύ διαφορετικές οι περιστάσεις, γίνεται πιο δύσκολο να διακρίνουμε καθαρά σε ποιον βαθμό η αντίστιξη καθρεφτίζει την πραγματικότητα ή σε ποιον είναι μόνο εντύπωση που παραμορφώνει την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

k.jpg
WWW.IN.GR

Δεκάδες πολίτες συγκεντρώθηκαν την Τετάρτη το βράδυ στην πλατεία του...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.