Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

9 minutes ago, salde said:

διάβασε προσεκτικά, έχει εξαίρεση για μέλη οικογένειας, πιθανόν και για πολύτεκνους, μην στέκεσαι στον τίτλο. Το έβαλα επειδή ενδιαφερόταν ο koshal για άλλη περίπτωση από τους πολύτεκνους.

 

που το λέει, ότι μπορώ να είμαι 4 άτομα στο αυτοκίνητο αν είναι η οικεγένεια? δεν το βλέπω είμαι στραβός

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

βρε μην αρπάζεσαι. Σου είπα τι κοίταξα. Αν δεν είναι γραμμένο απευθείας μέσα στην νέα ΚΥΑ τότε υπάρχει ως εξαίρεση στην προηγούμενη σχετική ή σε εγκύκλιο. Άρθρο μπορείς να δείς παντού π.χ.
https://www.iefimerida.gr/ellada/dyo-epibates-apo-simera-sta-taxi-peran-toy-odigoy
 «Σε όλες τις ανωτέρω περιπτώσεις επιτρέπεται κατ' εξαίρεση η υπέρβαση του ορίου επιβατών, εφόσον στο όχημα επιβαίνουν, πέραν του οδηγού, μόνο γονείς με τα ανήλικα τέκνα τους.
Πηγή: iefimerida.gr -

taxi-koronoios-odigos-xrisi-maskas-8-5-2
WWW.IEFIMERIDA.GR

Επιτρέπεται από σήμερα η μεταφορά δύο επιβατών, εκτός από τον οδηγό, στα επιβατηγά οχήματα δημόσιας χρήσης (ταξί) και στα επιβατηγά ιδιωτικής χρήσης (Ι.Χ.) οχήματα με οδηγό μέχρι πέντε θέσεων, με ΚΥΑ...

 Κι αλλού θα το βρεις. Προφανώς ισχύουν κι άλλοι κανόνες όπως πάντα, πρέπει ας πούμε να χωράνε νομίμως στο αυτοκίνητο, αν έχεις 8 παιδιά δεν θα τα βάλεις σε όχημα 5 θέσεων επειδή είναι ίδια οικογένεια, τα όρια μπορεί να είναι διαφορετικά από το 2+οδηγός αν το όχημα είναι μεγαλύτερο κλπ. Δεν διαβάζω κάθε υποπερίπτωση, έγραψα εκείνη που ενδιέφερε τον koshal κι είχε ρωτήσει εδώ.
Κι εγώ δεν βρίσκω απολύτως λογικό νσ υπάρχει εξαίρεση μόνο για ανήλικα τέκνα, αν μένω δλδ με τις 5 ενήλικες φιλενάδες μου στο ίδιο σπίτι γιατί να μην μπορούμε να μπούμε στο φορτηγάκι μας όλοι μαζί ευτυχισμένοι.  'Η εφόσον αυτοί οι περιορισμοί είναι για την μη διάδοση πώς εξυπηρετείται αυτό αν τα ανήλικα είναι στο αυτοκίνητο γονέα που δεν μένει στο ίδιο σπίτι (διαζύγιο) (επιτρέπεται προφανώς γιατί στην συγκεκριμένη υποπερίπτωση κρίθηκε πιο σημαντική η ανάγκη διαφύλαξης επικοινωνίας με τον γονέα παρά η μη μετάδοση).

Σε όλες αυτές τις ρυθμίσεις μπορεί πάντα να βρει κάποιος μια υποπερίπτωση που εκ πρώτης όψεως δεν έχει λογική. Στο όριο ταχύτητας, δεν έχει εκ πρώτης όψεως λογική να ισχύει ένα για όλους, υπάρχουν οδηγοί που είναι κίνδυνος-θάνατος και 20 χιλιόμετρα κάτω από το όριο. υπάρχουν οχήματα διαφορετικά, ελαστικά διαφορετικά, η πολιτεία δεν μπορεί να βάλει στο ίδιο σημείο τρία εκατομμύρια όρια διαφορετικά για τον κάθε συνδυασμό. Βάζει ένα που καλύπτει τους περισσότερους κι όπου αυτό οδηγεί σε αδικία ή παραλογισμό άλλοτε το διορθώνει εκ των υστέρων με εξαίρεση άλλοτε το αφήνει κι όποιον πάρει η μπάλα.
Σε αυτή την συγκεκριμένη ρύθμιση έχουν την εξαίρεση για τα ανήλικα με τους γονείς. Αν είναι παππούς στο ίδιο σπίτι με εγγονάκια δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Το έβαλα επειδή ενδιαφερόταν ο koshal για άλλη περίπτωση από τους πολύτεκνους.

 

Να ξέρεις, αναγνωρισμένο έχω μόνο ένα παιδί.

Ή με μπέρδεψες με άλλον ή ξέρεις πολλά!!!

 

?????????????

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, koshal said:

Να ξέρεις, αναγνωρισμένο έχω μόνο ένα παιδί.

την καλύτερη δουλειά έκανες! Τα ΄χα προτείνει κι εγώ στους γονείς μου αλλά δεν με άκουσαν. Αναγνώρισαν και το δεύτερο. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

βρε δεν αρπάζομαι, αλλά τα έχουν κάνει σκατά !

 

πες μου με ένα ναι η με ένα όχι

αν μπω εγώ στο αυτοκίνητο με τους γονείς μου και την αδερφή μου ( όλοι γαϊδούρια ενήλικες ), αν μας σταματήσουν μας γράφουν ναι η όχι ;

Link to comment
Share on other sites

σε γράφουν είστε ενήλικες.

1. Αν η ρύθμιση είναι διατυπωμένη έτσι όπως την διατυπώνει το άρθρο. Αν είναι διατυπωμένη αλλιώς τότε πρέπει να δεις την ακριβή διατύπωση. Αν το αυτοκίνητο είναι μεγάλο (ΒΑΝ κλπ) επίσης πρέπει να δεις τα όρια.  Αν βρω κάτι άλλο θα σε ενημερώσω. Ψάχνε κι εσύ. Το 2 συν οδηγός (3 σύνολο) ισχύει στα κανονικά ΙΧ και το έγραψα για τον koshal που θέλει να μοιράζεται την διαδρομή για την εργασία του.

2. Για την δική σου περίπτωση αν δεν το επιτρέπουν δεν έχει μεγάλη λογική. Βασικά δεν έχει μεγάλη λογική για οποιονδήποτε συνδυασμό κατοικεί στο ίδιο σπίτι. Το μόνο ψήγμα λογικής είναι η έμμεση προσπάθεια να περιορίσουν την μετακίνηση, να σε δυσκολέψουν. Το οποίο κακώς γίνεται εφόσον δεν υπάρχει εκτεταμένη απαγόρευση μετακινήσεων.


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θέλω να καταλήξω ότι τρεις λαλούν και δύο χορεύουν στο υπουργείο και στους αγράμματους νομοθέτες !

να τα βάλουν τα πτυχία στην τρύπα που έδειξαν για τον διορισμό τους !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν σου δημιουργεί όντως πρακτικό πρόβλημα κι έχεις όρεξη κάνε κανένα τηλεφωνάκι είτε στο πενταψήφιο που έχουν για τέτοια είτε σε καμιά τροχαία. Είναι ο κα;λύτερος τρόπος που έχεις, όχι τόσο για να στο λύσουν επιτόπου, αλλά επειδή αυτά θα τα αλλάζουν με κάποια συχνότητα, αν σε κάτι έχουν διαμαρτυρηθεί κάμποσοι υπάρχει καλύτερη πιθανότητα να το πάρουν είδηση και να βελτιώσουν την διατύπωση στην επόμενη ΚΥΑ ή με εγκύκλιο.

Τέτοια πράγματα συνήθως είναι αποτελεσμα αβλεψίας (οι όποιοι τύποι σκέφτηκαν την διατύπωση ξέχασαν να εξετάσουν υπαρκτά σενάρια κι ουσιαστικά τα άφησαν αρρύθμιστα) και καμια φορά τέτοια τα διορθώνουν αν είναι εύκολο.

Εκτός αν κινήθηκαν σκοπίμως με καχυποψία απέναντι στους πολίτες (= αν αρχίσουμε και τους λέμε επιτρέπεται 4 αν είστε σε ίδιο σπίτι, θα μας μπουν σε όλα τα ΙΧ από 4, θα μας λένε μετά ψευδώς ότι μένουν στο ίδιο σπίτι κι άντε να τρέχουμε εμείς να ψάχνουμε, βάλε εκεί πέρα 3 μάξιμουμ να ξεμπερδεύουμε κι άσε την εξαίρεση μόνο για ανήλικα που ναι δυσκολότερο να γίνουν μαϊμουδιές).

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

σωστό, με την προσθήκη ότι καμιά τους δεν έχει την ατυχία να κυβερνιέται από «μη τεχνοκράτες Podemos»

 

 

Όπα, ανάποδα και οι δύο, το έριξες σε ύφαλο...ανταρσία είναι, καμία σχέση με πράσινοροζ : P

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

ανάποδα και οι δύο

χαχα εσύ μια χαρά κατάλαβες τι γράφω :p Οι ποδέμος btw φέρνουν και σε πρασινοροζ, δεν είναι απόλυτη η αντιστοίχιση των δικών μας με τα δικά τους λόγω διαφορών στην ιστορική διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Πέφτει κι άλλο ο αριθμός των διασωληνωμένων. Ευτυχώς. Τελικά η άνοδος της θερμοκρασίας παίζει ρόλο; Τί λένε; Έχω κάποιες μέρες να παρακολουθήσω τις εξελίξεις. Μόνο τους αριθμούς βλέπω. Λίγο ακόμα με το ΠΣΔ και θα βαρεσω μπιέλα...:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάτε τα στατιστικά κάθε μέρα, δε δείχνει κάτι η ημερήσια διακύμανση. Αλλά δεν είναι περίεργο να αρχίσει να ηρεμεί η κατάσταση μετά ειδικά από τόσα μέτρα που ελήφθησαν στην Ελλάδα. Σε 3 βδομάδες και μετά σε 4-5 μήνες είναι το ενδιαφέρον

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, schumifer said:

Μην κοιτάτε

άσχετη παράθεση εκ μέρους μου. Ερώτηση σου έχω.
Έχεις πληροφορηθεί καθόλου αν και κατά πόσο ισχύει η «αλλαγή» άποψης σχετικά με τα μικρά παιδιά; Ενώ αρχικά υπήρχε η εντύπωση ότι μολύνονται εύκολα και μετατρέπονται σε super spreaders (οκ ευνόητο αυτό το σκέλος) τώρα έχουν αρχίσει να λένε ότι δεν μολύνονται με τον SARS-COV2 τόσο εύκολα όσο με άλλους κορωνοϊούς και δεν πρέπει να θεωρούνται super spreaders.
Είναι κρατούσα άποψη αυτή, έχεις σχηματίσει καμιά αντίληψη γύρω από το θέμα «μικρά παιδιά» ή απλώς παραμένουμε στο σκοτάδι; TIA

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5815a81d7b9f44488df446e0933403d7.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Mέσα στον Μάιο οι πτήσεις από Φρανκφούρτη και μετά από Μόναχο με...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το πιο ενδιαφέρον είναι αυτό - οι νέοι ασθενείς στο Μιλάνο έχουν πιο μαλακά συμπτώματα:

italia.jpg
WWW.NEWS247.GR

Ο Τζουζέπε Ρεμούτσι, διευθυντής του ινστιτούτου φαρμακολογίας του Μιλάνου εξήγησε, πάντως, ότι δεν ξέρει αν έχει μεταλλαχθεί ο ιός ή αν...

 

23 hours ago, DEADLAZARUS said:
5815a81d7b9f44488df446e0933403d7.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Mέσα στον Μάιο οι πτήσεις από Φρανκφούρτη και μετά από Μόναχο με...

 

 

Το θέμα με τις αεροπορικές είναι εξαιρετικά περίπλοκο.

Πέταγες πιο παλιά με aegean και πήγαινες σαν άνθρωπος. 

Πας τώρα και είνια σχεδόν ryanair. Δηλαδή χαλάσαν όλα τα καθίσματα για να κερδίσουν 2-3 σειρές και για να ελαφρύνουν τα αεροσκάφη, έβγαλαν τις αποσκευές (οπότε πάλι ελάφρυναν τα αεροσκάφη) και οι τιμές έμειναν οι ίδιες. Σε εταιρίες που δουλεύουν με αυτό το σκεπτικό, το να τις κάνεις βιώσιμες με 1/3 δεν ξέρω αν θα είναι εφικτό. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις μικρές πτήσεις (όπως όλες οι ελληνικές). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσμα για συγκέντρωση από συλλογικότητες...:help!::wall::suicide::slap:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

d76fdc0ccab24ed48bfa40a7225390ce.jpg
WWW.CAPITAL.GR

"Ξεκινούμε κλινικές δοκιμές τον Σεπτέμβριο", είπε ο επικεφαλής...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2020 at 12:51 AM, salde said:

άσχετη παράθεση εκ μέρους μου. Ερώτηση σου έχω.
Έχεις πληροφορηθεί καθόλου αν και κατά πόσο ισχύει η «αλλαγή» άποψης σχετικά με τα μικρά παιδιά; Ενώ αρχικά υπήρχε η εντύπωση ότι μολύνονται εύκολα και μετατρέπονται σε super spreaders (οκ ευνόητο αυτό το σκέλος) τώρα έχουν αρχίσει να λένε ότι δεν μολύνονται με τον SARS-COV2 τόσο εύκολα όσο με άλλους κορωνοϊούς και δεν πρέπει να θεωρούνται super spreaders.
Είναι κρατούσα άποψη αυτή, έχεις σχηματίσει καμιά αντίληψη γύρω από το θέμα «μικρά παιδιά» ή απλώς παραμένουμε στο σκοτάδι; TIA

Sorry που σε ξέχασα. Αν είναι να απαντήσω με μία γενικότητα θα πω ότι τα παιδιά περνάνε αυτήν την ίωση όπως τις υπόλοιπες, λίγη γκρίνια και είναι γρήγορα καλά ενώ οι γονείς στα πατώματα...
Έχουμε δει ελάχιστα βαριά περιστατικά παιδιών, και δε μιλάω για τα ήδη άρρωστα παιδάκια, αλλά τα υγιή.

Ναι, έχουν δημοσιευτεί όλες οι κουλές επιπλοκές από την υπερφλεγμονώδη αντίδραση, αλλά μιλάμε για case reports.

Να μην κολλάνε δεν μπορώ να το πιστέψω, ιός είναι όχι ψίλος να χοροπηδάει πάνω από τα μωρά και να γουστάρει μόνο ενήλικες. Και υπάρχουν νομίζω επιδημιολογικά δεδομένα που δείχνουν ότι μάλλον μεταδίδουν αν και δεν έχουν πολλά συμπτώματα.

Καταλαβαίνεις ότι ολοκληρωτικές απαντήσεις στις ερωτήσεις αυτές θα έχουμε μετά από πολύ καιρό

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

gel.jpg?itok=n4cj-63Z
WWW.EFSYN.GR

Ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων, με στόχο την προστασία της δημόσιας υγείας, προχωρά στην απαγόρευση διακίνησης δύο αντισηπτικών που...

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.