Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Επειδή είναι η δουλειά μου αυτή (Αναλυτική Χημεία), όταν ακούς κάτι τέτοιο καταλαβαίνεις αμέσως περί τίνος πρόκειται.

Όλα τα εργαστήρια στο σύγχρονο χρηματοδοτούμενο από τον Σόρος κόσμο χρειάζονται διαπίστευση. 

Οπότε υπάρχουν διάφορα ISO (17025 π.χ. στα αναλυτικά εργαστήρια) με τα οποία πιστοποιείς μεθόδους κλπ.

Και ανά ταχτά χρονικά διαστήματα, τρέχεις τα λεγόμενα διεργαστηριακά δείγματα με τα οποία ελέγχεις την απόδοσή σου σε σχέση με τα άλλα εργαστήρια.

Επειδή ξέρω τι γίνεται σε αρκετά ελληνικά εργαστήρια που περνάνε όλες αυτές τις διαπιστεύσεις, λόγω κυρίως τσιγγουνιάς των ιδιοκτητών τους ή ασχετοσύνης των υπαλλήλων τους, το να ασχοληθώ με εργαστήρια 3ου κόσμου δεν έχει νόημα, γνωρίζω ακριβώς το πρόβλημά τους: PEBKAC, απλά πολλές φορές το πληκτρολόγιο δεν είναι καν συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

https://www.in.gr/2020/05/14/world/sokaristika-stoixeia-11-gynaikoktonies-stin-italia-tin-periodo-tis-karantinas/

 

Ανοίξτε τα τσιπουράδικα μπας και γλυτώσει καμιά.

Χωρίς πλάκα, τόσα μπαρμπάδια κατεστραμμένα πως την βγάζουν;  

  • Like 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DEADLAZARUS said:
%CF%881-1.jpg
WWW.IN.GR

Τη στιγμή που ο πλανήτης πασχίζει να μάθει να ζει με τον κοροναϊό, οι...

 

 

Δε λέω ότι αποκλείεται, αλλά μιλάμε για την ίδια υπηρεσία που έβλεπε όπλα μαζικής καταστροφής στο Ιράκ ε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

%CF%80%CE%B12-2.jpg
WWW.IN.GR

Οι αυστηροί κανόνες λειτουργίας για τις 515 οργανωμένες παραλίες

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φέρτε τη καραντίνα πίσω ρε να κάνουμε τις δουλειές μας ήσυχα ( πλάκα κάνω ). Ουρά 10+ άτομα Ελτα Κουριερ χθες. Κοιταζομαστε, ξινομαστε όλοι, πέρα δώθε κοιτάμε, αμηχανία φουλ. Είχα ξεχάσει και το κινητό. Σχεδόν κανα 45λεπτο έξω με ντάλα ήλιο. Τουλάχιστον είχα φορέσει ευτυχώς καπέλο. Με καραντίνα κάναμε τη δουλειά μας άνετα ? είχε μαξ 2-3 άτομα. Αφότου έφυγα υπήρχαν άλλα 10 άτομα

 

Κατά τα άλλα στατιστικώς 3 στους 10 φοράνε μάσκα. Πάντως άτομο πίσω μου πρέπει να ήταν ψιλοκρυωμενος ο άνθρωπος, φταρνιστηκε στον αγκώνα του ενώ πήρε απόσταση μέτρα πίσω, ζήτησε να του κρατήσουμε τη σειρά του ευγενικά και πήγε και φόρεσε μάσκα από ένα κοντινό φαρμακείο. Τα εύσημα μου σε αυτό. 

 

 

Γενικά νορμάλ πράγματα με προσοχή όσο γίνεται χωρίς υπερβολές ο κόσμος έχει αντιδράσει. Θετικό πολύ αυτό μέχρι στιγμής. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Γενικά νορμάλ πράγματα με προσοχή όσο γίνεται χωρίς υπερβολές ο κόσμος έχει αντιδράσει. Θετικό πολύ αυτό μέχρι στιγμής. 

 

Την προηγούμενη Παρασκευή ήμουν Νέα Φιλαδέλφεια, γινόταν πανικός. Ο ένας πάνω στον άλλο και κανένας με μάσκα. Είχε κυριολεκτικά χιλιάδες κόσμο.

Εχθές ήμουν Νέα Ιωνία, γινόταν πανικός. Πάλι άπειρος κόσμος και μποτιλιάρισμα στους δρόμους. Μάσκα είχε ο ένας στους 10.

Σήμερα ίσως πάω Χαλάνδρι για αλλαγή. Ε δε γίνεται κάπου θα τον βρω αυτό τον κοροναβαϊρους :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η υπουργός Υγείας αναγνωρίζει το φιάσκο του σουηδικού μοντέλου καταπολέμησης κορονοϊού

Παράθεση

 

Αποτύχαμε να προστατεύσουμε τους ηλικιωμένους μας. Αυτό είναι πραγματικά σοβαρό και μια αποτυχία για την κοινωνία ως σύνολο. Πρέπει να μάθουμε από αυτό, δεν τελειώσαμε ακόμα με την πανδημία“. Ήρθε, μάλλον, καθυστερημένα η παραδοχή της κυβέρνησης της Σουηδίας, δια στόματος της υπουργού υγείας και Κοινωνικών Υποθέσεων Λίνα Χάλενγκρεν , πως απέτυχε να σώσει από τον νέο κορονοϊό τις ζωές χιλιάδων ηλικιωμένων.

 

Οι καταγγελίες Συνδικάτων και εργαζομένων, όμως, αποτελούν κόλαφο, καθώς αναφέρουν πως, μέχρι πρότινος, δεν υπήρξε ούτε πρόνοια για να προμηθευτούν μέσα ατομικής προστασίας, ούτε συγκεκριμένες οδηγίες για το πως να δουλεύουν με ασφάλεια,ούτε διαγνωστικά τεστ για να εξεταστούν. Τον ρόλο της έχει παίξει βέβαια και η μερική ιδιωτικοποίηση πολύ ευαίσθητων τομέων της Υγείας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Κατά τα άλλα στατιστικώς 3 στους 10 φοράνε μάσκα. Πάντως άτομο πίσω μου πρέπει να ήταν ψιλοκρυωμενος ο άνθρωπος, φταρνιστηκε στον αγκώνα του ενώ πήρε απόσταση μέτρα πίσω, ζήτησε να του κρατήσουμε τη σειρά του ευγενικά και πήγε και φόρεσε μάσκα από ένα κοντινό φαρμακείο. Τα εύσημα μου σε αυτό. 

Υπαρχουν και οι αλλεργικοι

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια τους βλεπω σχεδον ολους με μασκα στους δρομους.
δλδ 3 στους 10 να μη φορανε.
Αναφερομαι σε καταστασεις για Μετρο, λεοφωρεια, εξω απο μαγαζια και οχι στους δρομους οι πεζοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

AP_20136716972595.jpg
WWW.CNN.GR

Στις ΗΠΑ καταγράφηκαν άλλοι 1.680 θάνατοι εξαιτίας της COVID - 19 , της...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνεις με το μερκεντέ τη Λ. Πεντέλης, είσαι μόνος στο αμάξι και φοράς μάσκα.

Εξήγησις:

-έχεις εντοπίσει και έχεις λοκάρει τον κορωνοϊό στο στόχαστρο (αστεράκι στο καπό) και γκαζώνεις για να τον πατήσεις. Τη μάσκα τη φοράς γιατί το κυνήγι του κορωνοϊού είναι επικίνδυνο σπορ, μπορεί να ξεφύγει και να εισχωρήσει στο αμάξι.

-είσαι ο Dr House, μόλις πριν 0,001 νανοσεκόντ τελείωσες τη βάρδια σου και δεν είχες στη διάθεσή σου 0,00001 νανοσεκόντ χρόνο για να αφαιρέσεις τη μάσκα. Λογικόν.

 

Σεξιστικό: είσαι κυρία μόνη ψάχνει πάλι στη Λ. Πεντέλης, οδηγάς και φοράς μάσκα.

Εξήγησις:

-ανά πάσα στιγμή μπορεί να χτυπήσει το κινητό ή να σου στείλουνε μήνυμα. Φοράς τη μάσκα προφανώς για να μην κολλήσεις το συνομιλητή σου ή τον  αποστολέα του μηνύματος.

 

 

Άκρως αηδιαστικό και ζητώ μία τεράστια συγγνώμη: (στη γνωστή λεωφόρο) οδηγάς κι έχεις συνοδηγό. Φοράτε και οι δύο μάσκα την οποία ψιλοπαραμερίζετε και...φιλιόσαστε...και μετά ξαναφοράτε τις μάσκες κανονικά.

Θα μου επιτρέψετε να μη δώσω εξήγηση γιατί είναι ότι αηδιαστικότερο είχα την...'τύχη'...να δω...και πάλι συγγνώμη.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

εγω παιδια τους βλεπω σχεδον ολους με μασκα στους δρομους.
δλδ 3 στους 10 να μη φορανε.
Αναφερομαι σε καταστασεις για Μετρο, λεοφωρεια, εξω απο μαγαζια και οχι στους δρομους οι πεζοι.

Ε στις πόλεις είναι πιο GroundZero κατάσταση. Λογικό σε ΜΜΜ. Έχω να μπω σε λεωφορείο 7 χρόνια βέβαια όταν έμενα Θεσσαλονίκη χαχ Στα περισσότερα καταστήματα μόνο σε μεγάλα σουπερμάρκετ θα δεις γάντια μάσκα από προσωπικό και όχι παντού. Αλλού έχουν στα ταμεία άλλου τίποτα. Όπως και σε φούρνους ή σε γενικά καταστήματα. 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Live από Χαλάνδρι..

IMG_20200516_232508.jpg

IMG_20200516_232540.jpg

Ξέρεις τι ακολουθεί τις χαρές και τα πανηγύρια, ε;

Αν και δεν πιστεύω ότι θα πάμε σε δεύτερο lockdown. Δεν βγαίνουν τα νούμερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.